ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 липня 2013 р. 10:55 Справа №801/5588/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,
при секретарі Проніні Є.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Комунального підприємства «Щолкино-Азов»
до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АРКрим
про спонукання до виконання певних дій.
за участю представників:
від позивача - не з'явився .
від відповідача - не з'явився .
Суть спору: Комунальне підприємство «Щолкино-Азов» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом, в якому просило зменшити розмір штрафних санкцій в рішенні Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АРКрим (далі відповідач) №825 від 07.05.2013 р. на суму 10509,77 грн., зобов'язати відповідача направити нове рішення без урахування суми 10509,77 грн. Вимоги мотивовані тим,що позивач застосував штрафні санкції за несвоєчасне перерахування єдиного внеску за листопад 2012 р. без урахування фактичних обставин справи.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 13.06.2013 р., уточнив позовні вимоги, просив визнати суму 10509,77 грн. такою, що необґрунтовано нарахована,
скасувати рішення відповідача №825 від 07.05.2013р., зобов'язати відповідача направити на адресу позивача нове рішення на суму 10767,79 грн.
Розгляд справи відкладався для надання додаткових доказів по справі.
На адресу суду 25.06.2013р. надійшли заперечення на позов (вих. №7709/08-14 від 20.06.2013р.), в яких зазначено ,що штрафні санкції були застосовані з дотриманням вимог чинного законодавства, в наслідок чого відсутні підстави для задоволення позову.
Керуючись ст.49,51 КАС України, представив позивача у судовому засіданні 03.07.2013 р. надав клопотання про уточнення позовних вимог, просив скасувати рішення відповідача №825 від 07.05.2013р. в частині застосування штрафних санкцій за листопад 2012 р. у сумі 10509,77 грн.
Розгляд справ було відкладено для витребування додаткових документів.
У судове засідання 08.07.2013р. сторони явку своїх представників не забезпечили, про день та час його проведення були сповіщені належним чином, від позивача надійшло клопотання про продовження розгляду справи без участі його представника.
Суд, вивчивши клопотання позивача, відсутність клопотання відповідача про відкладення судового засідання , приймаючи до уваги закінчення терміну розгляд справи , визначеного у ст. 122КАС України, керуючись ст.128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд на підставі залучених до неї документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ
Відповідачем проведена планова перевірка позивача з питань правильності нарахування, розрахунку та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.02.2012 р. по 31.01.2013 р. , за результати якої 15.03.2013 р. складено акт №21-ю.
За результати розгляду фактів, викладених в акті №21-ю від 15.03.2013 р., відповідачем 07.05.2013р. прийнято рішення №825 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), відповідно до якого у зв'язку з виявленням порушення п.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на підставі п. 6 ч. 11 ст.25 п.3 ч.11.ст25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 21277,56 грн.
Законом який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон).
Єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є, згідно з п.2 ч.1 ст. 1 Закону, консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пунктів 1, 4 частини другої ст. 6 вказаного Закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Згідно із частиною восьмою статті 9 цього Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
П. 6 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
Ч. 14. ст. 25 Закону встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Матеріали справи свідчать про те, що при проведені перевірки було встановлено,що позивач не сплатив у строк, передбачений ст. 9 Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» , єдиний внесок, який перераховується одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), за листопад 2012 р. у розмірі 105097,74 грн. При виявленні цього порушення позивачем були застосовані штрафні санкції у розмірі 10509,77 грн.
Судом встановлено,що постановою старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції АР Крим СуденкоА.В. від 26.11.2012 р. накладено арешт на грошові кошти в сумі 1644023,20 грн., що належать позивачу та розміщені на р/р 26045300000300, р/р 26006301301478, які знаходяться у філії КРУ АТ «Ощадбанк» м. Сімферополя, ЗКПО 33490313, МФО 324805 .
До матеріалів справи залучена копія Постанови Окружного адміністративного суду АРК по справі №2а-13737/12/0170/2 від 24.12.2012 р. , в який зазначено,що старшим державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції АР Крим Суденко А.В. при примусовому виконанні зведеного виконавчого провадження прийнято постанову про накладення арешту на грошові кошти в сумі 1644023,20 грн., що належать КП «Щолкіно-Азов» та розміщені на р/р 26045300000300, р/р 26006301301478 у філії КРУ АТ «Ощадбанк» м.Сімферополя, ЗКПО 33490313, МФО 324805. На виконання зазначеної постанови органом державної виконавчої служби надіслано до обслуговуючого позивача банку платіжну вимогу № 4/9 від 26.11.2012 р. про списання з КП «Щолкіно-Азов» 1644023,00 грн., яку виконано банком 29.11.2012 р. частково в сумі 324174,16 грн.
Під час розгляду справи №2а-13737/12/0170/2 Окружний адміністративний суд АРК дійшов висновку про протиправність зазначеної постанови державного виконавця та необхідності її скасування в частині арешту грошових коштів, що знаходяться на рахунку №26045300000300. До матеріалів справи №2а-13737/12/0170/2 додано копію листа Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АР Крим № 11511/02-27 від 21.12.2012р.,згідно з яким останнім повідомлено про те, що грошові кошти у листопаді-грудні 2012 року з депозитного рахунку Відділу державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції АР Крим в рахунок погашення заборгованості КП «Щолкіно-Азов» перед Пенсійним фондом не надходили. Крім того , державним виконавцем КП «Щолкіно-Азов» надано інформацію вих. № 3485/03-34 від 21.12.2012 р., згідно з якою грошові кошти в сумі 324174,16 грн. з р/р № 26006301301478, що належить позивачу, списані на підставі платіжної вимоги № 4/9 від 26.11.2012 року, перераховані на депозитний рахунок Відділу державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції АР Крим, де будуть знаходитись до розгляду Окружним адміністративним судом АР Крим адміністративного позову Комунального підприємства «Щолкіно-Азов» про визнання протиправним та скасування постанови про накладення арешту на грошові кошти.
За результатом розгляду справи №2а-13737/12/0170/2 Окружним адміністративним судом АР Крим 24.12.2012 р. прийнято постанову , згідно з якою визнано протиправною та скасувати постанову Відділу державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції АР Крим про накладення арешту на грошові кошти Комунального підприємства «Щолкіно-Азов» від 26.11.2012 р., в частині накладення арешту на грошові кошти, розміщені на р/р 2604530000030, скасовано постанову Відділу державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції АР Крим про накладення арешту на грошові кошти Комунального підприємства «Щолкіно-Азов» від 26.11.2012 р., в частині накладення арешту на грошові кошти, розміщені на р/р 26006301301478.
Позивачем до матеріалів справи залучені докази того,що реальне виконання постанови по справі №2а-13737/12/0170/2 від 24.12.2012 р. шляхом повернення Відділом державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції АР Крим арештованих коштів у розмірі 324174,16 грн. було здійснено тільки 05.02.2013 р. , після чого були здійснена оплата єдиного внеску за листопад 2012 р. у розмірі 105097,74 грн.
Судом встановлено, що позивач є комунальним підприємством , основним видом діяльності є обслуговування житлового фонду, збирання платежів за опалення, водопостачання та водовідведення для їх подальшого перерахування відповідним установам.
Вивчивши наведені обставини, приймаючи до уваги зміст укладених позивачем договорів, суд вважає доведеним факт відсутності у нього власних коштів для проведення розрахунку єдиного внеску за листопад 2012 р. до повернення 05.02.2013 р. Відділом державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції АР Крим арештованих коштів у розмірі 324174,16 грн.
За таких обставин , на думку суду штрафні санкції у розмірі 10509,77грн. застосовані відповідачем з дотриманням вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Разом з тим, слід враховувати наступне. Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Прийняття рішень, вчинення дій суб'єктами владних повноважень передбачає, зокрема, до тримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на до сягнення яких спрямовані ці рішення (дії), є критерієм, який випливає з принципу пропорційності (адекватності). Метою дотримання цього принципу є досягнення розумного балансу між публічними інтересами, на забезпечення яких спрямовані рішення або дії суб'єкта владних повноважень, та інтересами конкретної особи. Принцип пропорційності зо крема передбачає, що:
- здійснення повноважень, як правило, не повинно спри чиняти будь-яких негативних наслідків, що не відповідали б ці лям, які заплановано досягти;
- якщо рішення або дія можуть обмежити права, свободи чи інтереси осіб, то такі обмеження повинні бути виправдані не обхідністю досягнення більш важливих цілей;
- несприятливі наслідки для прав, свобод та інтересів особи внаслідок рішення чи дії суб'єкта владних повноважень, повинні бути значно меншими від тієї шкоди, яка могла б настати за від сутності такого рішення чи дії;
- для досягнення суспільно-корисних цілей необхідно оби рати найменш «шкідливі» засоби.
Як зазначено вище, позивач є комунальним підприємством , основним видом діяльності є обслуговування житлового фонду, збирання платежів за опалення, водопостачання та водовідведення для їх подальшого перерахування відповідним установам, надання послуг щодо утримання житлового фонду.
Матеріали справи свідчать про те, що він був позбавлений можливості розпоряджатися коштами, яки сплачені споживачами його послуг , з причин їх арешту Відділом державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції АР Крим.
Після повернення цих коштів позивач виконав вимоги Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Вивчивши наведені обставини, приймаючи до уваги специфіку здійснення господарської діяльності позивачем, обізнаність відповідача щодо факту арешту Відділом державної виконавчої служби Ленінського районного управління юстиції АР Крим грошових коштів , яки знаходились на розрахункових рахунках позивача №26006301301478 та № 2604530000030, відсутність доказів наявності у нього іншої можливості своєчасно сплатити єдиний внесок, який перераховується одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), за листопад 2012 р. у розмірі 105097,74 грн. , факти, встановлені під час розгляду справи №2а-13737/12/0170/2, суд вважає, що застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 10509,77 грн. призведе до значного зростання негативних наслідків для нього, що порушує принцип пропорційності.
В силу викладеного, керуючись тим,що відповідно до Рішення Конституційного суду України № 15-рп/2004 від 02.11.2004 р. справедливість є вирішальним регулятором суспільних відносин, одним із вимірів права, суд приходить до висновку, що існують підстави для скасування скасувати рішення відповідача №825 від 07.05.2013р. в частині застосування штрафних санкцій за листопад 2012 р. у сумі 10509,77 грн.
Керуючись ст. ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити .
2. Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АРКрим № 825 від 07.05.2013 р. в частині застосування Комунального підприємства «Щолкино-Азов» штрафних санкцій за листопад 2012 р. у сумі 10509,77 грн. в м.Саки та Сакському районі АРКрим №3 від 14.01.2013 р.
3.Стягнути з Державного бюджету на користь Комунального підприємства «Щолкино-Азов» ( м.Щолкіне, Гуртожиток 3 , код ЄДРПОУ 33490313) 114,70 грн. - судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.