ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 липня 2013 р. Справа №801/6360/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання - Магері М.В., представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Латишева А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим про спонукання до виконання певних дій,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом, в якому просить зобов'язати Інспекцію Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим видати йому один екземпляр зареєстрованої декларації про готовність до експлуатації об'єкту (рибообробний цех, вул. Кримська, 2, місто Бахчисарай, АР Крим, Україна).
Позовні вимоги мотивовані тим, що 21.02.2013 року він надіслав на адресу відповідача, у встановленому законом порядку декларацію про готовність об'єкту до експлуатації, в двох екземплярах. Декларація була отримана відповідачем 26.02.2013 року. Протягом п'ятнадцять робочих днів з моменту отримання відповідачем Декларації вона не була повернена позивачу на доопрацювання, з чого слідує, що вона вважається зареєстрованою 05.03.2013 року. Відповідно до вимог Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, один екземпляр декларації після проведення реєстрації повертається заявникові, однак відповідачем цього зроблено не було, у зв'язку з чим він просить зобов'язати відповідача вчинити ці дії.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що 27.02.2013 року на адресу Інспекції надійшла декларація про готовність об'єкта - рибообробного цеху по вул. Кримська, 2, місто Бахчисарай, якій належить до 1-III категорії складності, - до експлуатації. В ході проведення перевірки повноти даних, було виявлено ряд порушень, допущених при оформленні цієї Декларації, у зв'язку з чим вона була повернута заявникові на доопрацювання та позивачу було роз'яснено і запропоновано повторно звернутися для реєстрації декларації після усунення недоліків, що спричинили її повернення. У зв'язку з чим вважає, що підстав для видачі позивачу екземпляру зареєстрованої декларації про готовність до експлуатації об'єкту на цей час не має.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну архітектурно - будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року № 439/2011, Державна архітектурно - будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно - будівельного контролю, контролю у сфері житлово - комунального господарства.
Згідно з п. 6 Положення, Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної архітектурно - будівельної інспекції» № 549 від 23.05.2011 року утворено Інспекцію державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим, як юридичну особу публічного права.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року № 3038-V1, який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів (далі - Закон № 3038).
Відповідно до ч. 1 ст. 39 цього Закону, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. ч. 4, 5, 6 ст. 39 Закону, прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів.
Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю повертають декларацію про готовність об'єкта до експлуатації замовникові, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації.
Процедура прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначена Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461.
Порядок реєстрації інспекцією Державного архітектурно - будівельного контролю декларації закріплений в п. п. 17-21 зазначеного Порядку, яким регламентовано, що Реєстрація декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності". Декларація приймається в дозвільному центрі за місцезнаходженням об'єкта. Реєстрацію декларації здійснює Інспекція за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі (п. 17).
Замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 1.
У разі подання декларації до дозвільного центру він передає її Інспекції не пізніше наступного робочого дня.
Один примірник декларації після проведення реєстрації повертається замовнику, а другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала (п. 18).
Замовник відповідно до закону відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації (п. 19).
Інспекція перевіряє протягом десяти робочих днів з дати подання (надходження) до неї декларації повноту даних, зазначених у ній, та реєструє декларацію (п. 20).
У разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її на доопрацювання з обґрунтуванням підстав повернення у строк, передбачений для її реєстрації.
Після усунення недоліків, що стали підставою для повернення декларації на доопрацювання, замовник може повторно звернутися до Інспекції для реєстрації декларації (п. 21).
Судом встановлено, що 21.02.2013 року ФОП ОСОБА_3 було надіслано на адресу інспекції ДАБК в АР Крим рекомендованим листом з описом вкладення два примірники декларації про готовність об'єкту (рибообробний цех, вул.. Кримська, 2 в м. Бахчисарай) до експлуатації (а.с. 8).
Зазначені декларації були отримані відповідачем 26.02.2013 року (а.с. 9).
Отже, відповідно до вимог Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів відповідач повинен був протягом десяти робочих днів починаючи з 26.02.2013 року перевірити повноту даних цієї декларації та або зареєструвати її з поверненням замовнику одного примірнику декларації, або повернути її на доопрацювання з обґрунтуванням підстав повернення у разі коли вона подана чи оформлена з порушенням установлених вимог.
Судом встановлено, що за результатами перевірки повноти даних в поданій ФОП ОСОБА_3 декларації про готовність об'єкту до експлуатації, листом від 13.03.2013 року вона була повернута заявникові на доопрацювання з обґрунтування підстав її повернення, а саме: порушення при заповненні п.п. 3, 6,8,11,12 Декларації; не належним чином вказана інформація стосовно основних показників об'єкта; форма Декларації на відповідає додатку 1 до «Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», затвердженого постановою КМУ № 461 від 13.04.2011 року; Єдиний реєстр ведеться українською мовою (а.с. 39-48).
Таким чином, судом встановлено, що стосовно поданої ФОП ОСОБА_3 декларації про готовність об'єкту до експлуатації відповідачем було прийнято одне з рішень, можливість прийняття яких передбачена Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, а саме: щодо повернення декларації на доопрацювання, а тому вона не є на даний час зареєстрованою, у зв'язку з чим вимоги позивача про покладення на відповідача обов'язку щодо видачі йому одного екземпляру зареєстрованої декларації, примірник якої повертається замовнику лише після її реєстрації в Інспекції, - є необґрунтованими.
Під час судового засідання, яке відбулось 10.07.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 15.07.2013 р.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим про спонукання до виконання певних дій - відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Ю.С. Кононова