ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2013 р. Справа № 821/1713/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкова В.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Голопристанського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів матеріального забезпечення та вартості наданих соціальних послуг,
встановив:
Голопристанський районний центр зайнятості (надалі - позивач) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач), у якому просить стягнути з відповідача розмір отриманого матеріального забезпечення та вартості наданих соціальних послуг у разі припинення професійної підготовки за направленням служби зайнятості без поважних причин у сумі 3 590,69 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між відповідачем та Голопристанським районним центром зайнятості було укладено договір за № 275/12 щодо професійного навчання відповідача строком на 5,70 місяців. Згідно корінця направлення на навчання № 2100/288-1203 від 13.09.2012 року ОСОБА_1 18.09.2012 року була прийнята на навчання до державного навчального закладу "Херсонське вище професійне комерційне училище". Проте, згідно наказу державного навчального закладу "Херсонське вище професійне комерційне училище" від 09.01.2013 року за № 1 (В-СНН), відповідача було відраховано з навчання у зв'язку з пропуском занять без поважних причин, що є порушенням п. 3.1.2 договору міського центру зайнятості з громадянином щодо його професійного навчання за № 275/12.
Представник позивача надав до суду клопотання з проханням розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином про, що свідчить наявна у матеріалах справи розписка з повідомлення про наступну дату судового засідання. Заперечень по суті позову не надала.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
30.08.2012 року до Голопристанського районного центру зайнятості звернулась ОСОБА_1, якій 06.09.2012 року на підставі її заяви, надано статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю, починаючи з 06.09.2012 року.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про зайнятість населення" відповідачу надано можливість здобуття професії з метою сприяння подальшому працевлаштуванню. На підставі особистої заяви відповідача від 13.09.2012 року було укладено договір № 275/12 від 13.09.2012 року. Згідно укладеного договору відповідачу надано направлення на професійне навчання до державного навчального закладу "Херсонське вище професійне комерційне училище" за навчальною програмою "кухар" зі строком навчання з 18 вересня 2012 року до 06 березня 2013 року 5,70 місяці з метою сприяння подальшому працевлаштуванню.
В зв'язку з порушенням умов договору № 275/12 від 13.09.2012 року, а саме п. 3.1.2. в зв'язку з систематичними пропусками занять ОСОБА_1 05.04.2012 року згідно наказу державного навчального закладу "Херсонське вище професійне комерційне училище" № 1 (В-СНН) від 09.01.2013 року, було відраховано зі складу слухачів групи К-1 за професією "Кухар".
Відповідно до умов договору у разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за професією (спеціальністю), набутою в результаті професійного навчання з громадянки стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад ( включаючи оплату щоденного проїзду) та витрат на проживання.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-ХІІ (надалі - Закон України № 803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Згідно з п. б ч. 3 ст. 1 Закону України № 803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 7 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року №1533-ІІІ (надалі - Закон України №1533-ІІІ) одним з видів соціальних послуг за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" є професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно- технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного.
Підпунктом 1.1. Положення про порядок надання Фондом послуг з професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України від 13 лютого 2001 р. № 53/59 (надалі - Положення 53/59), який розроблено відповідно до Закону 1533, встановлено, що професійна підготовка, перепідготовка або підвищення кваліфікації (надалі - професійне навчання) громадян є одним із видів соціальних послуг, зорієнтованих на забезпечення ефективної політики зайнятості населення, підвищення конкурентоспроможності особистості на ринку праці. Підпунктом 1.3. Положення 53/59 передбачено, що професійне навчання безробітних організовується державною службою зайнятості за їх згодою відповідно до потреб ринку праці.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 2 ч.3 ст. 36 Закону України № 1533 та пунктом 7.2 Положення 53/59 встановлено, що у разі припинення безробітним професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Абзацом 1 ч. 3 ст. 36 Закону України № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
На момент розгляду справи доказів сплати відповідачем боргу до суду не надано.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Голопристанського районного центру зайнятості є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Голопристанського районного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 22737830) суму боргу у розмірі 3 590,69 грн. (три тисячі п'ятсот дев'яносто грн. 69 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Горшков В.М.
кат. 10.2.3