ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2013 року справа № 2а/2370/2565/2012
15 год. 50 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бабич А.М.,
при секретарі - Педані О.В.,
за участю сторін:
представників позивача: Рожка П.В. (за довіреністю), Яглинського С.С. (за довіреністю),
представника відповідача - Каленської С.С. (за довіреністю),
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної фінансової інспекції в Черкаській області до державного підприємства «Іваньківський цукровий завод»; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: товариство з обмеженою відповідальністю «Ввіко», - про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
19.07.2012 до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулась державна фінансова інспекція в Черкаській області (далі - позивач), в якій просила зобов'язати державне підприємство «Іваньківський цукровий завод» (далі - відповідач) зменшити в бухгалтерському обліку розмір дебіторської заборгованості із розрахунків з товариством з обмеженою відповідальністю «Ввіко» на суму 17288400,50 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконує вимоги позивача про усунення порушень, викладених а в акті ревізії від 20.04.2012 №06-20/13, щодо зменшення в бухгалтерському обліку розміру дебіторської заборгованості із розрахунків з товариством з обмеженою відповідальністю «Ввіко».
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити в повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що дебіторська заборгованість відповідача за договором від 24.12.2010 №64 (зі змінами) з товариством з обмеженою відповідальністю «Ввіко» в сумі 17288400,50 грн. стягнута в повному обсязі, у зв'язку з чим просив відмовити в задоволенні позову.
Третя особа явку свого представника в судове засідання не забезпечила, з невідомих причин, хоча повідомлена про час та місце судового розгляду справи в установленому законом порядку.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Статус державної фінансової інспекції в Україні, її функції та правові основи діяльності станом на час проведення ревізії визначались Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII (далі-Закон № 2939-XII) (у редакції від 23.12.2010) та Положенням про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 3 жовтня 2011 року №1236 (далі - Положення №1236).
Відповідно до статті 2 Закону №2939-XII головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Відповідно до пункту 4.3 Положення №1236 фінансова інспекція має право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Згідно з пунктом 6.13 цього Положення законні вимоги службових осіб Державної фінансової інспекції є обов'язковими до виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Державне підприємство «Іваньківский цукровий завод» зареєстроване з 01.08.2007 Маньківською районною державною адміністрацією Черкаської області (ідентифікаційний код 32741501).
Суд встановив, що працівниками Державної фінансової інспекції в Черкаській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Іваньківський цукровий завод» за період з 01.07.2010 до 31.01.2012, результати якої відображені в акті ревізії від 20.04.2012 № 06-20/13.
Ревізією встановлено завищення суми дебіторської заборгованості щодо розрахунків відповідача з ТОВ «Ввіко» на суму 17288400 грн. 50 коп. відповідно умов договору виконання робіт від 24.12.2010 №64 та додаткової угоди від 24.12.2010 №1.
Вказана дебіторська заборгованість відображена відповідачем в бухгалтерському обліку у зв'язку з нарахуванням вартості дооцінки переробки цукрового буряка у 2011 році на підставі акта здачі-прийняття робіт від 09.12.2011 №ЦЗ-0000069 на суму 17288400 грн. 50 коп., який не підписаний ТОВ «Ввіко» у зв'язку з тим, що збільшена вартість послуг переробки цукрового буряку не була своєчасно узгоджена між сторонами у термін, передбачений договором від 24.12.2010 №64 та додатковою угодою від 24.12.2010 №1.
Претензійно-правова робота щодо стягнення вказаної заборгованості відповідачем не здійснювалась.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 4 Наказу Міністерства фінансів України від 8 жовтня 1999 року №237 «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку» дебітори - юридичні та фізичні особи, які внаслідок минулих подій заборгували підприємству певні суми грошових коштів, їх еквівалентів або інших активів; дебіторська заборгованість - сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV (далі - Закон №996-ХІV) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Згідно з п.п. в п.11.11 Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11 серпня 1994 року №69 (далі - Інструкція №69), на рахунках обліку розрахунків з покупцями і замовниками, постачальниками і підрядчиками, іншими дебіторами і кредиторами повинні залишатися виключно погоджені суми.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач відобразив в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість щодо розрахунків з ТОВ «Ввіко» в сумі 17288400 грн. 50 коп. за актом здачі-прийняття робіт від 09.12.2011 №ЦЗ-0000069, який внаслідок відсутності підписання зі сторони контрагента не має всіх необхідних реквізитів первинного бухгалтерського документа, з порушенням вимог Закону №996-ХІV та Інструкції №69.
Внаслідок допущених порушень у балансі підприємства за 2011 рік завищено дані обліку підприємства «Дебіторська заборгованість» на суму 17288400 грн. 50 коп.
Відповідно до пункту 7 статті 10 Закону №2939-XII контрольно-ревізійному управлінню надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до п.46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією її територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550 (в редакції від 07.09.2011) якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Як встановлено з матеріалів справи позивач направив відповідачу вимогу від 07.05.2012 №23-06/44-4171 про усунення порушень, відповідно до п.22 якої вимагається зменшити розмір дебіторської заборгованості на суму 17288400 грн. 50 коп. із розрахунків з товариством з обмеженою відповідальністю «Ввіко» у порядку, визначеному законодавством.
Водночас суд звернув увагу, що станом на час судового розгляду цієї справи в бухгалтерському обліку дебіторська заборгованість відповідача із розрахунків із ТОВ «Ввіко» - відсутня. Натомість наявна кредиторська заборгованість перед ТОВ «Ввіко» в розмірі 312815,04 грн., що підтверджується даними оборотно-сальдової відомості на рахунку 361 «Контрагенти; Договора», копії яких містяться в матеріалах справи.
Зменшення дебіторської заборгованості згідно з даними витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 27.01.2012 здійснено шляхом звернення стягнення на предмет застави ТОВ «Ввіко», яка забезпечувала виконання зобов'язань за договором від 24.12.2010 №64 (зі змінами). Посилання представників позивача на оспорюваність таких дій відповідача суд не взяв до уваги, оскільки вказані обставини стосувалися господарської діяльності, втручання в яку державних органів не допускається.
Таким чином суд дійшов висновку, що відповідач виконав вимоги позивача щодо зменшення розмір дебіторської заборгованості із розрахунків з товариством з обмеженою відповідальністю «Ввіко» в сумі 17288400 грн. 50 коп.
Отже позивач не зазначив конкретний спосіб та порядок виконання вимоги щодо зменшення розміру дебіторської заборгованості позивача із розрахунків з товариством з обмеженою відповідальністю «Ввіко», тому суд дійшов висновку, що відсутність такої заборгованості в бухгалтерському обліку відповідача є достатнім доказом виконання п.22 вимог позивача від 07.05.2012 №23-06/44-4171.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином суд дійшов висновку, що вимоги позивача до державного підприємства «Івньківський цукровий завод» про зменшення в бухгалтерському обліку розміру дебіторської заборгованості є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, 94, 97, 158 - 159, 160 - 165, 254 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд
ПОСТАНОВИВ:
1. У задоволенні адміністративного позову державної фінансової інспекції в Черкаській області до державного підприємства «Іваньківський цукровий завод» про зобов'язання зменшити в бухгалтерському обліку розмір дебіторської заборгованості із розрахунків з товариством з обмеженою відповідальністю «Ввіко» в сумі 17288400,50 грн. - відмовити повністю.
2. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання повного тексту постанови в порядку, передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
3. Копію постанови направити сторонам у справі.
Суддя А.М. Бабич
Повний текст постанови виготовлений 16.07.2013