Ухвала суду № 32411196, 09.07.2013, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
09.07.2013
Номер справи
906/806/13
Номер документу
32411196
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

____________________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

УХВАЛА

про відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство

Від "09" липня 2013 р. Справа № 906/806/13

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді: Омельяна О.С.

при секретарі: Гаврилюк О. О.

розглядає справу за заявою Приватного (приватно-орендного) сільськогосподарського підприємства "Горинське" (с. Горинь, Малинського району)

до боржника Приватного (приватно-орендного) сільськогосподарського підприємства "Горинське" (с. Горинь, Малинського району)

про визнання банкрутом

за участі представника боржника - голови ліквідаційної комісії боржника Світельської Н.М.

05.06.2013 р. до господарського суду Житомирської області надійшла заява Приватного (приватно-орендного) сільськогосподарського підприємства "Горинське", яку підписано головою ліквідаційної комісії підприємства Світельською Н.М., про порушення справи про банкрутство Приватного (приватно-орендного) сільськогосподарського підприємства "Горинське" (далі - ПСП "Горинське", боржник, заявник) в порядку, передбаченому ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон) в редакції чинній з 19.01.2013 р.

Ухвалою господарського суду від 10.06.2013 р., зокрема, прийнято заяву ПСП "Горинське" про порушення справи про банкрутство до розгляду, призначено підготовче засідання суду, зобов'язано заявника надати до суду додаткові документи згідно резолютивної частини ухвали, необхідні для вирішення питання про порушення провадження у справі про банкрутство.

До господарського суду надійшли наступні документи:

- 01.07.2013 р. від голови ліквідаційної комісії ПСП "Горинське" Світельської Н.М. документи на виконання ухвали суду від 10.06.2013 р., а також клопотання від 27.06.2013 р. б/н про здійснення судом письмового запиту для отримання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо наявності/відсутності записів про державну реєстрацію права власності або іншого речового права на нерухоме майно боржника; щодо наявності/відсутності записів про обтяження іпотекою нерухомого майна згідно з ч. 3 ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно";

- 08.07.2013 р. від Малинської об'єднаної державної податкової інспекції документи на виконання вимог ухвали суду від 10.06.2013 р.

У засіданні суду головою ліквідаційної комісії боржника Світельською Н.М. підтримано вимоги заяви про порушення справи про банкрутство в повному обсязі. Крім того, головою ліквідаційної комісії боржника Світельською Н.М. пояснено, що після закінчення процедури ліквідації боржником не було подано документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, оскільки на початку 2008 р. проводилась перевірка дотримання боржником норм законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 95 Закону якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України. Приписи цієї статті застосовуються з врахуванням вимог ст.ст. 105, 110, 111 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ч. 5 ст. 60 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст.ст. 36, 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.

Згідно з ч. 6 ст. 16 Закону за наслідками розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та відзиву боржника господарський суд виносить ухвалу про: порушення провадження у справі про банкрутство; відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство.

Відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство, зокрема, якщо заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство.

Як передумову звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство боржника, що ліквідується власником, визначено дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до цивільного та господарського законодавства (стаття 95 Закону) (п. 36.7 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 р. №01-06/606/2013).

Відповідно до ст. ст. 4-3, 33, 34 Господарського процесуального кодексу України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Господарським судом встановлено, що боржником не подано до суду належних доказів додержання вимог процедури ліквідації, дотримання яких є обов'язковим для порушення провадження у справі про банкрутство в порядку, передбаченому ст. 95 Закону, а саме порядку ліквідації юридичної особи відповідно до цивільного та господарського законодавства.

Як вбачається з доданих до заяви про порушення справи про банкрутство документів, 11.08.2005 р. засновником боржника Гулькевичем В.М. було прийнято рішення про ліквідацію юридичної особи та створення ліквідаційної комісії (а.с. 8).

Відповідно до письмового пояснення голови ліквідаційної комісії Світельської Н.М. від 27.06.2013 р. б/н ПСП "Горинське" не здійснювало повідомлення кредиторів про ліквідацію (а.с. 53).

Відповідно до ч. 3 ст. 60 ГК України (в редакції станом на дату прийняття рішення про ліквідацію юридичної особи) ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання повідомляє явних (відомих) кредиторів персонально у письмовій формі про його ліквідацію.

Згідно з абз. 2 ч. 4 ст. 105 ЦК України в редакції станом на дату прийняття рішення про ліквідацію юридичної особи) комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.

Ураховуючи викладене, слід прийти до висновку, що заявником не дотримано вимог ч. 3 ст. 60 ГК України та абз. 2 ч. 4 ст. 105 ЦК України стосовно письмового повідомлення кредиторів про ліквідацію суб'єкта господарювання.

До заяви про порушення справи про банкрутство додано копію оголошення, опублікованого в Бюлетені державної реєстрації №35 від 28.10.2005 р., про прийняття засновником рішення щодо припинення юридичної особи (а.с. 27-28), та копію оголошення у газеті "Соборна площа" №4(20) від 27.01.2006 р. про ліквідацію юридичної особи та прийом претензій протягом місяця з дня опублікування оголошення (а.с. 21).

Отже, останній день строку, визначений боржником, для заявлення кредиторами претензій до боржника - 27.02.2006 р.

Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 60 ГК України та ч. 4 ст. 105 ЦК України (в редакції на час публікації оголошень) строк для подання претензій кредиторами не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.

Відповідно до письмового пояснення голови ліквідаційної комісії боржника Світельської Н.М. від 27.06.2013 р. №б/н, фактично претензії від кредиторів боржника приймалися протягом двох місяців відповідно до законодавства, про що свідчить складений та підписаний 01.04.2006 р. реєстр вимог кредиторів, хоча в газеті "Соборна площа" від 27.01.2006 р. було надруковане оголошення про ліквідацію боржника та прийом претензій кредиторів протягом місяця (а.с. 55).

Разом з тим, складений та підписаний 01.04.2006 р. реєстр вимог кредиторів не є належним доказом того, що прийом претензій кредиторів здійснювався протягом двох місяців.

Відповідно до ч. 1 ст. 111 ЦК України (в редакції на час закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами) ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Заявником не надано до господарського суду проміжного ліквідаційного балансу, що складений після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами.

Слід зазначити, що наявний у матеріалах справи Баланс за ІІІ квартал 2005 року складений до опублікування оголошення в газеті «Соборна площа» від 27.01.2006 р. про ліквідацію боржника та прийом претензій кредиторів протягом місяця.

Також відсутні докази затвердження проміжного ліквідаційного балансу учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Ураховуючи наведене, слід прийти до висновку, що заявником не дотримано вимог ч. 2 ст. 60 ГК України та ч. 4 ст. 105 ЦК України стосовно встановлення двомісячного строку для звернення кредиторів з вимогами до боржника. Крім того, всупереч вимогам ч. 1 ст. 111 ЦК України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами заявником не було складено проміжний ліквідаційний баланс.

Згідно з ч. 3 ст. 111 ЦК України (в редакції станом на час проведення розрахунків з кредиторами) після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія складає ліквідаційний баланс, який затверджується учасниками юридичної особи або органом, що прийняв в рішення про ліквідацію.

Відповідно до ч. 5 ст. 60 ГК України (в редакції станом на час проведення розрахунків з кредиторами) ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.

Разом з тим, заявником не надано до суду ліквідаційного балансу, складеного після завершення розрахунків з кредиторами, доказів затвердження відповідного ліквідаційного балансу учасниками юридичної особи або органом, що прийняв рішення про ліквідацію, доказів перевірки достовірності та повноти ліквідаційного балансу у встановленому податковим законодавством порядку (акт перевірки податковим органом).

Як вбачається з матеріалів справи, заявником проведено розрахунки з кредиторами у 2006 році. Наявний у матеріалах справи Баланс (Звіт про фінансовий стан) складено за І квартал 2013 року, а не після завершення розрахунків з кредиторами відповідно до вимог ч. 3 ст. 111 ЦК України та ч. 5 ст. 60 ГК України.

Заявником у заяві зазначено, що загальна сума кредиторської заборгованості станом на 01.09.2006 р. складала 45797,86 грн., з яких вимоги Державної податкової інспекції у Малинському районі на суму 7641,78 грн., Малинського районного центру зайнятості на суму 7408,26 грн., Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на суму 572,76 грн., Управління Пенсійного фонду України у Малинському районі на суму 22004,97 грн., ТОВ «Граніт ЛТД» на суму 1464,30 грн., Малинського лісгоспу АПК на суму 1874,11 грн., тобто кредиторські вимоги на загальну суму 40966,18 грн. та заборгованість з оплати праці на суму 4831,68 грн.

Заявником вказано, що від продажу майна боржника надійшли кошти у сумі 48364,00 грн., які були спрямовані на погашення вимог кредиторів. Вимоги вказаних вище кредиторів, що звернулися у строк, встановлений боржником для заявлення кредиторами претензій, були задоволені у повному обсязі на загальну суму 40966,18грн., а саме вимоги Державної податкової інспекції у Малинському районі на загальну суму 7641,78 грн., що підтверджується актами про спрямування готівки у рахунок погашення податкового боргу платника податків від 04.09.2006 р. на суму 1505,78 грн. та від 16.08.2006 р. на суму 6136,00 грн. (а.с. 32, 33); Малинського лісгоспу АПК на суму 1874,11 грн.; ТОВ "Граніт ЛТД" на суму 1464,30 грн.; Малинського районного центру зайнятості на суму 7408,26 грн.; Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на суму 572,76 грн., Управління Пенсійного фонду України у Малинському районі на суму 22004,97 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями квитанцій (а.с. 34-44).

Таким чином, усі вимоги кредиторів, заявлені під час проведення процедури самоліквідації на суму 40966,18 грн., були задоволені боржником у 2006 році, вартість майна юридичної особи була достатньою для задоволення вимог кредиторів.

Однак, заявником не було дотримано вимог ч. 1 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (станом на час проведення розрахунків з кредиторами) щодо подання державному реєстраторові після закінчення процедури ліквідації документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.

Таким чином, заявником не дотримано вимог цивільного та господарського законодавства щодо ліквідації юридичної особи, що є обов'язковою умовою звернення із заявою про порушення справи про банкрутство боржника в порядку ст.95 Закону.

Як вбачається з матеріалів справи, кредиторські вимоги УПФУ в Малинському районі у сумі 51570,53 грн. виникли з вересня 2012 року, тобто після проведення процедури самоліквідації боржника, завершення розрахунків з усіма кредиторами у 2006 році. Крім того, Малинською державною податковою інспекцією листом від 04.07.2013 р. вих. №3442/10/24 повідомлено, що податкова заборгованість боржника станом на 04.07.2013 р. на позабюджетних спеціальних рахунках з ПДВ спрямованого на підтримку тваринництва та птахівництва, рослинництва становить 23971,40 грн. (а.с. 71). Разом з тим, кредиторська заборгованість Малинської державної податкової інспекції не відображена у Балансі (Звіті про фінансовий стан) на І квартал 2013 р., що свідчить про те, що дані, які містяться у балансі не відповідають дійсності та не відображають усіх наявних кредиторських вимог.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство, тому слід відмовити у порушенні провадження у справі про банкрутство на підставі абз. 1 ч. 7 ст. 16 Закону.

Відповідно до ч. 8 ст. 16 Закону відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених цим Законом.

У зв'язку з відмовою у відкритті провадження у справі про банкрутство, слід залишити без розгляду клопотання голови ліквідаційної комісії Світельської Н.М. від 27.06.2013 р. б/н про здійснення судом письмового запиту для отримання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо наявності/відсутності записів про державну реєстрацію права власності або іншого речового права на нерухоме майно боржника; щодо наявності/відсутності записів про обтяження іпотекою нерухомого майна згідно з ч. 3 ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно".

Керуючись абз. 1 ч. 7 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції з 19.01.2013 р., ст.ст. 85, 86 ГПК України, п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", господарський суд, -

ухвалив:

1. В порушенні провадження у справі №906/806/13 про визнання банкрутом Приватне (приватно-орендне) сільськогосподарське підприємство "Горинське" (11651, Житомирська обл., Малинський район, с. Горинь, ідентифікаційний код 03743724) відмовити.

2. Повернути Приватному (приватно-орендному) сільськогосподарському підприємству "Горинське" (11651, Житомирська область, Малинський район, с. Горинь, ідентифікаційний код 03743724) з Державного бюджету України сплачений судовий збір згідно квитанції №k2/8/37 від 08.02.2013 р. в сумі 5735,00 грн.

Ухвала господарського суду набирає законної сили в установленому законом порядку. Ухвалу може бути оскаржено у визначеному ст. 8 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції після 19.01.2013 р. порядку.

Суддя Омельян О.С.

Розрахунок розсилки:

1 - в справу;

2 - державному реєстратору Малинської РДА (11603, м. Малин, пл. Соборна, 6) - рек. з пов.;

3 - ВДВС Малинського РУЮ (11601, м. Малин, вул. Огієнка, 65) - рек. з пов.;

4 - Малинській ОДПІ (11603, м. Малин, пл. Соборна, 10) - рек. з пов.;

5 - ПСП "Горинське" (c. Горинь, Малинський район, Житомирська область) - рек. з пов.