УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2013 р.Справа № 820/2145/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Бартош Н.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.05.2013р. по справі № 820/2145/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юрполіс компані"
до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби
про визнання дій неправомірними,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Юрполіс компані", звернувся до суду з адміністративним позовом та просив визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби по проведенню зустрічної звірки ТОВ "Юрполіс Компані" за результатами якої було складено акт №531/224-4 від 15.11.12 р. про неможливість проведення зустрічної звірки за період червень-липень 2012 р. та акт №788/22-4 від 22.12.12 р. про неможливість проведення зустрічної звірки за період серпень-вересень 2012 р.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.05.2013 р. по справі №820/2145/13-а вимоги позивача були задоволені частково.
Визнані неправомірними дії Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова по проведенню зустрічної звірки ТОВ "Юрполіс Компані" за результатами якої було складено акт №788/22-4/33901201 від 24.12.12 р. про неможливість проведення зустрічної звірки за період серпень-вересень 2012 р.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.05.2013 р. по справі №820/2145/13-а відповідач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову у повному обсязі, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.
Справа розглядається в порядку письмового провадження у відповідності до ч. 4 ст. 196, п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши суддю - доповідача колегія суддів встановила, що працівниками Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби проведено зустрічну звірку ТОВ "Юрполіс Компані" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків та зборів, їх реальності та повноти відображення в обліку за вересень 2012р. За результатами зустрічної звірки відповідачем складено акт №788/22-4/33901201 від 24.12.12 р. про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Юрполіс Компані".
Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.
Відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платників податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
В порушення вищевказаної норми, відповідачем складено не довідку за результатами проведення зустрічної звірки, акт №788/22-4/33901201 , що не відповідає нормам ПК України.
Отже форма складеного за результатами проведеної зустрічної звірки документа не відповідає вимогам п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232.
Пунктом 3 Порядку №1232 від 27.12.2010 року встановлено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Відповідачем не надано запитів ініціаторів зустрічної звірки позивача з платниками податків -органів державної податкової служби, де знаходяться на обліку платники податків, отримання яких передує проведенню зустрічної звірки, відповідно до п. 3 Порядку № 1232 від 27.10.2010 року. В акті перевірки №788/22-4/33901201 про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Юрполіс Компані" взагалі не зазначено жодних контрагентів позивача.
За приписами п. 4 Порядку № 1232 від 27.12.2010 р. встановлено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Вимоги щодо оформлення запиту визначені п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
До матеріалів справи відповідачем надано запит про надання інформації та її документального підтвердження №11531/10/15-310 від 15.10.2012р. , в якому запитується інформація по взаємовідносинам позивача з контрагентами за період з 01.08.12р. по 31.08.12 р. При цьому в акті перевірки №788/22-4/33901201 про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Юрполіс Компані" перевіряємим періодом зазначено вересень 2012 року .
Також відповідачем до матеріалів справи надано запит № 13888/10/15-310 від 23.11.12 р. про надання інформації та її документального підтвердження, з якого не вбачається по якому контрагенту буде здійснено співставлення документів та проведено зустрічну звірку.
Доказів надіслання запиту з повідомленням відповідачем на останню зареєстровану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб адресу позивача не надано , як не надано доказів вручення позивачу особисто такого запиту з метою проведення зустрічної звірки, що є порушенням п. 4 Порядку № 1232 від 27.12.2010 року.
В акті №788/22-4/33901201 про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Юрполіс Компані" зазначено, що по ТОВ "Юрполіс Компані" відсутні ознаки реальності вчинення господарських операцій за вересень 2012 р. (а.с.84) та у той же час зазначено, що зустрічну звірку провести неможливо , оскільки неможливо співставити данні первинних бухгалтерських та інших документів.
Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Відповідно до п.п. 6, 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Таким чином зустрічна звірка проводиться лише у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, а отже й висновки в тому числі щодо для з'ясування реальності господарських відносин та повноти відображення в обліку платника податків можуть бути зроблені та викладені у довідці за результатами проведення зустрічної звірки лише у випадку здійснення співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання.
Доказів наявності у податкового органу первинних документів по взаємовідносинам позивача з платниками податків за вересень 2012 року відповідачем не надано, з акту №788/22-4/33901201 про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Юрполіс Компані" вбачається, що відповідачем під час їх складення не здійснювалося співставлення бухгалтерських та інших документів позивача з контрагентами, в зазначеному акті взагалі відсутні посилання на контрагентів позивача .
З письмових заперечень відповідача вбачається, що ДПІ ДПС володів інформацією , що позивач відсутній за юридичною адресою та має стан "9", проте, доказів наявності запису про відсутність позивача за місцезнаходження у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на час проведення зустрічної звірки або складання довідки про неможливість вручення документа платнику податків із зазначенням причин та додаванням необхідних документів відповідачем не надано.
Отже у спірних правовідносинах відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та Порядком № 1232 від 27.12.2010 року.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, ст.ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.05.2013р. по справі № 820/2145/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Бартош Н.С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Філатов Ю.М.