ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" червня 2013 р. 15 год.27 хв.Справа №2а - 2206/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Дубровної В.А.,
при секретарі: Корнієнко Я.В.,
за участю представника:
позивача - Кушніра Г.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Херсонський суднобудівний завод" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень - рішень та стягнення суми бюджетного відшкодування з ПДВ,
встановив:
Публічне акціонерне товариство "Херсонський суднобудівний завод" (далі - позивач, ПАТ "Херсонський суднобудівний завод") звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач - 1, ДПІ), Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області (далі - відповідач - 2, ГУ ДКС), у якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить -
- визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 24.05.2012 року №0000431504 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування на 2169507,00 грн. та нарахування штрафних санкцій у сумі 1 084 753,00 грн.
- визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 24.05.2012 року № 0000441504 щодо заниження суми бюджетного відшкодування у розмірі 2 169 507,00 грн.
- стягнути з Державного бюджету на користь ПАТ "Херсонський суднобудівний завод" бюджетний борг з невідшкодованого податку на додану вартість у сумі 2169507,00 грн.
В обґрунтування вказаних вимог позивач вказує, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті з порушенням норм діючого законодавства, які регулюють особливі правила оподаткування для підприємств суднобудування та літакобудування. Зокрема, позивач вважає, що за змістом підпунктів 200.1, 200.2, 200.3, 200.4 Податкового Кодексу України та п. 14 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу від'ємне значення ПДВ підлягає відшкодуванню в періоді наступному, за періодом його виникнення, при цьому вказане правило розповсюджується незалежно від категорій платників ПДВ, оскільки обов'язковою умовою для бюджетного відшкодування є частина від'ємного значення, яка фактично сплачена отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг. Крім того, позивач зазначає, що при заповнені податкових декларацій з ПДВ за лютий та березень 2012 р. підприємство скористалось п. 46.4 ст. 46 Податкового кодексу України, оскільки вважає, що заповнення рядків декларації з ПДВ є правильним у зв'язку з неврегульованістю правил заповнення податкових декларацій з ПДВ для підприємств суднобудування та наявністю оскарження рішень податкового органу за наслідками перевірки декларацій з ПДВ за жовтень, листопад, грудень 2011 р. та січень 2012 року. При цьому, позивач вказує, що ні Податковий кодекс України, ні Порядок заповнення та подання податкової звітності з ПДВ не містить посилань на те, яким чином підприємства суднобудування мають право заявляти до відшкодування податковий кредит поточного (звітного) періоду, також не містять такого посилання додатки до декларації з ПДВ. Позивач вказує, що від'ємне значення сум ПДВ, яке виникло в лютому 2012 року у розмірі 2169465,00 грн. та частина залишку від'ємного значення жовтня 2011 року в розмірі 42 грн., перенесено в частині податку, фактично сплаченій постачальникам у лютому 2012 року відповідно 2169465 грн. та 42 грн. на бюджетне відшкодування у березні 2012 року у розмірі 2169465 грн., що не заперечується податковим органом в акті перевірки. З цих підстав позивач просить скасувати спірні податкові повідомлення-рішення.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач-1 надав письмові заперечення проти адміністративного позову, вказавши на те, що для підприємств суднобудування встановлено особливі правила відображення у деклараціях з ПДВ від'ємного значення, обрахованого у передбаченому пунктом 200.1 ст. 200 розділу V цього Кодексу. Зокрема, відповідач з посиланням на п. 14 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України стверджує, що позивач повинен від'ємне значення податку на додану вартість, обрахованого у передбаченому пунктом 200.1 статті 200 вказаного Кодексу, яке було відображено у рядку 20.2 податкової декларації поточного звітного (податкового) періоду перенести до рядка 21.1 податкової декларації цього самого звітного (податкового) періоду. Проте, позивачем в порушення підпунктів 200.1., 200.2., 200.3., 200.4. ст. 200 Податкового кодексу України завищено суму бюджетного відшкодування по декларації за березень 2012 року у сумі 2 169 507,00 грн. та занижено суму бюджетного відшкодування по декларації за лютий 2012 року на вказану суму і тому спірні податкові повідомлення-рішення є правомірними, а позовні вимоги необґрунтованими.
В судове засідання, призначення на 27.06.2013 року, представник відповідача-1 не з'явився, про дату та час слухання справи був повідомлений належним чином.
Відповідач-2 надав письмові пояснення, згідно яким вказав, що згідно ст. 25 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України наділена повноваженнями здійснювати безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду, тому у разі задоволення позовних вимог, відшкодування податку на додану вартість буде проводитись у відповідності до ст.200.15 Податкового кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ».
Представник відповідача - 2 в судове засідання не прибув, при цьому надав заяву про розгляд справи без його участі.
Заслухавши думку представника позивача, дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Херсонський суднобудівний завод" включено до Переліку суднобудівних підприємств, для яких запроваджуються заходи державної підтримки суднобудівної промисловості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 року № 1256.
Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ "Херсонський суднобудівний завод" подало до ДПІ у м. Херсоні податкову декларації з ПДВ за березень 2012 року (від 20.04.2012 р. вх. №9020582658) без відмітки у полі 07 «ознака підприємства суднобудування»), в якій задекларувало наступні показники:
- рядок 9 « усього податкових зобов'язань» - 720745,00 грн.;
- рядок 17 «усього податкового кредиту» - 3079554,00 грн.;
- рядок 19 «від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного ( податкового) періоду» - 2358809,00 грн.;
- рядок 20.2 «до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» - 2358809,00 грн.;
- рядок 21 «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» - 2256661,00 грн.;
- рядок 22 «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (рядок 21 - рядок 18) - 2256661,00 грн.;
- рядок 23 «сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню» - 2169507,00 грн., у т.ч. у рядок 23.1 «на рахунок платника у банку» - 2169507,00 грн.
- рядок 24 «залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (значення цього рядка переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду» - 87154,00 грн.
Разом з декларацією позивачем було надано розрахунок суми бюджетного відшкодування ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок у банку, та заява про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток № 4 до декларації з ПДВ за березень 2012 року) на суму 2169507,00 грн.
ДПІ було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ "Херсонський суднобудівний завод" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2012 року на рахунок платника у банку, за результатами якої був складений акт №895/15-4/14308500 від 21.05.2012 року (далі - акт перевірки).
За висновками вказаного акту було встановлено, що на порушення вимог п.200.1, 200.2, 200.3, 200.4 ст.200 Податкового кодексу України ПАТ "Херсонський суднобудівний завод" завищено суму бюджетного відшкодування з ПДВ по декларації за березень 2012 року у сумі 2169507,00 грн. та занижено суму бюджетного відшкодування по декларації з ПДВ за лютий 2012 року у сумі 2169507,00 грн.
Як вбачається з акту перевірки, то за наслідками опрацювання податкових декларацій за звітні (податкові) періоди, починаючи з періоду, за наслідками якого виникло від'ємне значення до періоду, в якому заявлено бюджетне відшкодування ПДВ включно (згідно із Додатком 2 ( Д2 ) вх. від 20.02.2012 р. за № 9006743973) до декларації з податку на додану вартість за січень 2012 р. було встановлено за даними Довідки про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового/кредиту наступного податкового періоду (Додаток № 2 до податкової декларації з ПДВ) залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (ряд. 22 податкової декларації звітного періоду) у сумі ПДВ, який виник у листопаді, грудні 2011 року. Згідно пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України по підприємствах суднобудування і літакобудування відшкодування з бюджету здійснюється у податковому періоді, наступному за звітним періодом, у якому виникло від'ємне податку в порядку і строки, передбачені статтею 200 цього Кодексу. Враховуючи, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 р. № 1256 "Про затвердження переліку суднобудівних підприємств, для яких запроваджуються заходи державної підтримки суднобудівної промисловості", ПАТ "Херсонський суднобудівний завод" відноситься до вказаного переліку підприємств галузі суднобудування, тому податковий орган вважає, що заявлені позивачем до бюджетного відшкодування суми ПДВ за січень 2012 року є порушенням п. 200.1, 200.2, 200.3. ст.200 Податкового кодексу України.
На підставі вказаних висновків ДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення від 24.05.2012 року №0000431504 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування на 2169507,00 грн. та нарахування штрафних санкцій у сумі 1084753,00 грн. та податкове повідомлення - рішення від 24.05.2012 року №0000441504 щодо заниження суми бюджетного відшкодування у розмірі 2169507,00 грн.
Як вбачається з акту перевірки, відхилення між даними платника податку та даними перевірки при визначення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість поточного звітного періоду відсутні. Перевіркою правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість порушень не встановлено.
За визначенням, наведеним у підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 Податкового кодексу України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно з пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України (, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
За загальним правилом, встановленим пунктом 200.3 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до положень пункту 14 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), при від'ємному значенні сум податку на додану вартість, обрахованого в порядку, передбаченому в пункті 200.1 статті 200 цього Кодексу, по підприємствах суднобудування і літакобудування відшкодування з бюджету здійснюється у податковому періоді, наступному за звітним періодом, у якому виникло від'ємне сальдо податку в порядку і строки, передбачені статтею 200 цього Кодексу.
Положеннями пунктів 2, 3 розділу ХІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25 січня 2011 року № 41 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено, що при від'ємному значенні сум податку на додану вартість, обрахованого у передбаченому пунктом 200.1 статті 200 розділу V Кодексу порядку, підприємствам суднобудування і літакобудування бюджетне відшкодування здійснюється у звітному (податковому) періоді, наступному за звітним (податковим) періодом, у якому виникло від'ємне значення податку на додану вартість, у порядку і строки, передбачені статтею 200 розділу V Кодексу. При цьому сума, відображена в рядку 20.2 податкової декларації поточного звітного (податкового) періоду зазначених підприємств, переноситься до рядка 21.1 податкової декларації цього самого звітного (податкового) періоду. Розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється у загальновстановленому порядку.
Отже, суд вважає, що норми пункту 14 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення » Податкового кодексу України та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25 січня 2011 року №41 надають можливість підприємствам літакобудування та суднобудування при виникненні від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду відразу відображати їх у складі сум податку на додану вартість, що підлягають бюджетному відшкодуванню, а не переносити до складу податкового кредиту наступного періоду, як встановлено у пункті 200.3 статті 200 Податкового кодексу України.
Проте, залишаються незмінними всі інші правила щодо права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, встановлені статтею 200 Податкового кодексу України, в тому числі щодо сплати податку на додану вартість постачальнику чи до бюджету, порядку та строків проведення перевірки органом податкової служби, оформлення за її наслідками відповідних документів, пов'язаних з таким відшкодуванням, передання їх органу казначейської служби тощо.
За приписами пунктів 200.7, 200.8 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
З огляду на викладене, суд вважає, що діючим законодавством України не обмежено право платників податків, які відносяться до галузі суднобудування, користуватися загальним порядком отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначеним статтею 200 Податкового кодексу України, а тому відсутні підстави для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Щодо вимоги позивача про стягнення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2012 року у загальній сумі 2169507,00 грн., то суд зазначає про наступне.
Згідно з пп. 200.7-200.11 ст. 200 Податковий кодекс України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом державної податкової служби.
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету (п. 200.12. ст. 200 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 200.13. ст. 200 цього Кодексу на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачем було подано до ДПІ у м. Херсоні податкову декларацію з ПДВ за березень 2012 року та додані до неї довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду; розрахунок суми бюджетного відшкодування за березень 2012 року; заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, відповідно до якої сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню із зарахуванням на розрахунковий рахунок платника у банку, за березень 2012 р. складає 2169507,00 грн.
Враховуючи, що судом визнано безпідставність встановлених за висновками акту перевірки порушень позивачем ст. 200 Податкового кодексу України та як наслідок зроблено висновок про протиправність та скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, тому вимоги позивача про стягнення з Державного бюджету України суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню за деклараціями з ПДВ за березень 2012 року є належним способом захисту порушеного права позивача, який відповідає об'єкту порушеного права і у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним, а вимога щодо стягнення суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 2169507,00 грн. є обґрунтованою та такою, що підлягає повному задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 24.05.2012 року №0000431504 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування на 2 169 507,00 грн. та нарахування штрафних санкцій у сумі 1 084 753,00 грн.
Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 24.05.2012 року №0000441504 щодо заниження суми бюджетного відшкодування у розмірі 2169507,00 грн.;
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Херсонський суднобудівний завод" (ідентифікаційний код 14308500) суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у сумі 2169507,00 грн. (два мільйони сто шістдесят дев'ять тисяч п'ятсот сім гривень).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Херсонський суднобудівний завод" (ідентифікаційний код 14308500) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2220,82 грн. (дві тисячі двісті двадцять гривень 82 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 липня 2013 р.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 8.2.1