Постанова № 32391906, 12.07.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.07.2013
Номер справи
826/9029/13-а
Номер документу
32391906
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

12 липня 2013 року № 826/9029/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу

за позовом

Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні""

до

Відкритого акціонерного товариства "Комерційний банк"Надра"

про

стягнення штрафу в сумі 25 000,00грн.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач - Державне підприємство “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляду у Донбському регіоні» звернувся до суду з вимогою про стягнення з відкритого акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» штрафу в сумі 25 000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем в супереч вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312 у встановлений строк не сплачено штраф у сумі 25 000 грн.

Відповідач – відкрите акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра» - заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи, які вмотивовані тим, що відповідач не погоджується з постановою, на підставі якої заявлено позивачем стягнення, вважає її безпідставною.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно ст. 5 Закону України “Про електроенергетику”, ст. 6 Закону України “Про теплопостачання” до принципів державної політики в енергетиці, у сфері теплопостачання належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, теплопостачання, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів, суб'єктів теплопостачання. Частина 1 ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Держенергонагляд) у порядку, визначеному законодавством України, частина 5 ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” надає інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”. Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Відокремлений підрозділ «Держенергонагляду у Донбаському регіоні» є структурним підрозділом Державного підприємства «Національне енергетична компанія «Укренерго».

Згідно з положенням про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» затвердженим директором ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21.03.2006 метою та завданнями Держнагляд у Донбаському регіоні є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи у межах Донецької та Луганської областей, як складової частини цілісної об’єднаної енергосистеми України.

Так, у відповідності з ч. 3 ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, 03.07.2012 державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за результатом проведеного заходу з державного енергетичного нагляду на енергетичних об’єктах відділення №19філії Донецького регіонального відділення ВАТ «Комерційний банк «Надра» видано припис №02/14-04-0149, яким останнього зобов’язано виконати заходи з усунення порушень діючого законодавства з електроенергетики, який отриманий відповідачем поштовим повідомленням 07.07.2012.

Судом встановлено, що 06.11.2012 актом перевірки (протоколом) №02/14-04-0183 встановлено факт невиконання відповідачем вимог припису №02/14-04-0149, копія акту перевірки отримана відповідачем поштовим повідомленням 15.11.2012.

Суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутній доказ оскарження відповідачем зазначеного вище припису.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України “Про електроенергетику”, споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачаться з матеріалів справи, постановою від №02/14-01-219 від 16.11.2012 за ухилення від виконання припису №02/14-04-0149 на відповідача накладено штраф у розмірі 25 000 грн.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

При цьому, суд критично ставиться до наданих відповідачем через канцелярію суду письмових заперечень проти позову, оскільки вони є необґрунтованими та такими, що не спростовують доводи позивача, викладені в позовній заяві.

Слід зазначити, що відповідач у своїх запереченнях не погоджується з винесеною постановою позивача від 16 листопада 2012 року. Разом з тим, суд вважає за доцільне наголосити на тому, що предметом спору в даній адміністративній справі є стягнення штрафу у розмірі 25 000 грн. згідно з постановою про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання № 02/14-01-219 від 16.11.2012.

Суд звертає увагу, що відповідно до наявної в матеріалах копії повідомлення про вручення поштового повідомлення адресату, постанова від 16.11.2012 № 02/14-01-219 отримана відповідачем 22.11.2012. У разі незгоди з вищевказаною постановою, на підставі якої заявлено позивачем стягнення, відповідач не був позбавлений можливості оскаржити її у встановленому законом порядку.

Щодо посилання відповідача на те, що постанова від 16.11.2012 № 02/14-01-219 оскаржена відповідачем у судовому порядку, суд зазначає, що ухвалою від 05.07.2013 позовну заяву ВАТ «КБ «Надра» про оскарження зазначеної постанови залишено без руху, тобто провадження у справі не відкрито, а отже постанова є чинною та підлягає виконанню. Також позивачем не надано доказів сплати штрафу в розмірі 25 000 грн.

Враховуючи вищевказане, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ґрунтуються на положеннях згаданих вище правових актів та є обґрунтованими, з урахуванням чого надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку скороченого провадження про задоволення адміністративного позову.

На підставі вищевикладених норм законодавства та керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, 160-162, 183-2, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" (код ЄДР 20025456, адреса: 04053, м. Київ, вул. Артема, 15) до Державного бюджету України (п/р № 31117106700011 УДКС Шевченківського району ГУДКСУ в м. Києві, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 820019, код ЄДРПОУ: 37995466, одержувач: Державний бюджет Шевченківського району м. Києва) штраф у розмірі 25 000 грн. (двадцять п’ять тисяч грн.).

Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ч 8 ст. 183-2, ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя В.І. Келеберда