Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2013 р. Справа №805/8738/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15:05
15 год. 05 хв. вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, м. Донецьк
зал судового засідання №305
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Гохман Е.Д. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта 1/3 «Новогродівська» м.Новогродівка
до Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці Донецької області
про скасування рішення №98 від 11.04.2013 року про застосування фінансових санкцій за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку у розмірі 91480,46 грн.
за участю
представників сторін:
від позивача: Тюшкина Л.А. - за довір.
від відповідача: Вінніков В.О. - за довір.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Державне підприємтво «Селидіввугілля» м.Селидове в особі Відокремленого підрозділу «Шахта 1/3 «Новогродівська» м.Новогродівка, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці Донецької області про скасування рішення №98 від 11.04.2013 року про застосування фінансових санкцій за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку у розмірі 91480,46 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10 квітня 2013 року працівниками Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці Донецької області була проведена позапланова перевірка Відокремленого підрозділу «Шахта 1/3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» за результатами чого складено акт №8, яким встановлено порушення вимог ч.6 ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058 та п.8.1 розділу 8 Порядку №7-6. На підстав акту перевірки відповідачем було прийнято рішення №98 від 11.04.2013 року про застосування до позивача фінансових санкцій за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку у розмірі 91480,46 грн. Позивач вважає, що Пенсійним фондом вказане рішення прийнято безпідставно з порушенням норм закону тому підлягає скасуванню. Просив суд скасувати рішення №98 від 11.04.2013 року про застосування фінансових санкцій за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку у розмірі 91480,46 грн.
Представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача з посиланням на ті самі підстави, що викладені у письмових запереченнях на позов, просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Суд вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Позивач, Державне підприємство «Селидіввугілля» є юридичною особою, має у своє складі відокремлений підрозділ «Шахта 1/3 «Новогродівська» без права юридичної особи, який зареєстровано 17.06.2005 року виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області та включене до ЄДРПОУ за №33621589.
10 квітня 2013 року працівниками управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівка Донецької області на підставі направлення від 08.04.2013 року №8 та наказу управління ПФУ в м. Новогродівці від 05.04.2013 року №55 проведена позапланова перевірка Відокремленого підрозділу «Шахта «1/3 Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» щодо достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2006 року по 29.08.2006 рік та з 30.10.2006 року по 31.12.2006 рік по ОСОБА_3, за результатами чого складено акт №8, яким встановлено порушення вимог ч.6 ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058 та п.8.1 розділу 8 Порядку №7-6: не подання індивідуальних відомостей про застраховану особу до системи персоніфікованого обліку на ОСОБА_3 в результаті чого складено розпорядження про усунення порушень від 10.04.2013 року №6.
На підставі акту перевірки відповідачем було прийнято рішення №98 від 11.04.2013 року про застосування до ВП «Шахта «1/3 Новогродівська» ДП«Селидіввугілля» фінансових санкцій у розмірі 91480,46 грн. на підставі пункту 5 частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку на ОСОБА_3 за 2006 рік.
З підстав вищевикладеного, суд звертає увагу на той факт, що відповідачем під час перевірки було встановлено та відображено у акті порушення яке виразилось у «…не поданні позивачем індивідуальних відомостей про застраховану особу до системи персоніфікованого обліку на ОСОБА_3», тоді, як у рішенні про застосування фінансових санкцій відповідач, підставою застосування штрафу зазначив, «…подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку на ОСОБА_3 за 2006 рік», що є само по собі протиріччям.
Позивач не погодившись вищевказаним рішенням №98 від 11.04.2013 року про застосування фінансових санкцій направив начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області скаргу від 18.04.2013 року за №20/322а. У відповідь отримав рішення від 07.05.2013 року за №3829/08 про повернення скарги без розгляду.
Пунктом 5 частини дев'ятої статті 106 Закону № 1058- VІ в редакції, яка діяла до 1 січня 2011 року, було передбачено застосування виконавчими органами ПФУ до страховиків за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів ПФУ фінансових санкцій, а саме накладення штрафу у встановленому розмірі.
Із набранням чинності з 1 січня 2011 року Законом № 2464- VІ наведена вище норма матеріального права із Закону № 1058- VІ була виключена.
У той же час згідно з абзацом п'ятим пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VІ стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Абзацом шостим пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VІ встановлено, що на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Однак, наведене правило щодо збереження порядку стягнення та контрольних функцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, передбачених законодавством,чинним до 1 січня 2011 року, поширюється лише на заборгованість зі сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій, які були нараховані та/або не сплачені до зазначеної дати. Питання ж відповідальності страховиків, не пов'язані із такою заборгованістю, знаходяться поза межами регулювання, зокрема, Закону №1058- VІ та абзаців п'ятого, шостого пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VI.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що нарахування після 1 січня 2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області на підставі пункту 5 частини дев'ятої статті 106 Закону № 1058- VІ позивачу штрафних санкцій за подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку на ОСОБА_3 за 2006 рік є протиправним.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 04 червня 2013 року у справа №21-170а13 прийнятої за результатом розгляду заяви Пенсійного фонду України про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування касаційним судом одних і тих самих норм матеріального права.
У відповідності до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Згідно з ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до положень статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного вимоги позивача про скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці Донецької області №98 від 11.04.2013 року про застосування фінансових санкцій за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку у розмірі 91480,46 грн. підлягають задоволенню.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта 1/3 «Новогродівська» м.Новогродівка до Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці Донецької області про скасування рішення №98 від 11.04.2013 року про застосування фінансових санкцій за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку у розмірі 91480,46 грн - задовольнити.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці Донецької області №98 від 11.04.2013 року про застосування до Відокремленого підрозділу «Шахта 1/3 «Новогродівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» фінансових санкцій за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку у розмірі 91480,46 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта 1/3 «Новогродівська» м.Новогродівка (код ЄДРПОУ 33621589) судовий збір у розмірі 914,80 грн. (дев'ятсот чотирнадцять гривень вісімдесят копійок)
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 09 липня 2013 року в присутності представників сторін.
Повний текст постанови складено та підписано 15 липня 2013 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кониченко О.М.