ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" липня 2013 р.Справа № 924/704/13
Господарський суд Хмельницької області у складі:
Суддя Димбовський В.В., розглянувши матеріали
за позовом прокурора Волочиського району в інтересах держави в особі Порохнянської сільської ради, с. Порохня, Волочиського району
до відкритого акціонерного товариства „Хмельницькрибгосп", смт. Меджибіж, Летичівського району
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.05.2008р., укладеного між Порохнянською сільською радою та ВАТ „Хмельницькрибгосп", зареєстрованого 30.05.2008р. за №040875000004, виклавши його в наступній редакції:
- п. 5 договору викласти у наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 811774 грн. (вісімсот одинадцять тисяч сімсот сімдесят чотири гривні)";
- п. 9 договору викласти у наступній редакції: „Орендну плату встановити в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік, переглядати орендну плату за землю водного фонду щорічно, або при настанні умов вказаних в п. 13 основного договору. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Порохнянської сільської ради";
- п. 10 договору викласти у наступній редакції: „Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 6 тис. 88 грн. 31 коп. (шість тисяч вісімдесять вісім гривень тридцять одну копійку)";
- п. 16 договору викласти у наступній редакції: „Цільове призначення земельної ділянки згідно КЦПЗ - код 10.07 Для рибогосподарських потреб"
За участю представників:
від позивача: Дрозд О.М. - голова сільської ради
від відповідача: Намистюк О.В. - за довіреністю від 01.08.2011р.
від прокуратури: Андрущенко О.Ю. - за службовим посвідченням №013639 від 04.12.2012р.
У судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення (вступна та резолютивна частини) проголошено 10.07.2013р., оскільки у судовому засіданні 03.07.2013р. оголошувалась перерва.
Суть спору: прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся з позовом до суду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.05.2008р., укладеного між Порохнянською сільською радою та ВАТ „Хмельницькрибгосп", зареєстрованого 30.05.2008р. за №040875000004.
Підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки прокурор, з посиланням на ст. ст. 274.1., 276.4. 288.5. Податкового кодексу України, ст. 21 Закону України „Про оренду землі", ст. 188 Господарського кодексу України, ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", вказує на рішення сесії Порохнянської сільської ради від 06.03.2013р. №27, яким встановлено новий мінімальний розмір орендної плати за земельну ділянку водного фонду в межах с. Порохня - 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що потягнуло за собою необхідність зміни орендної плати за договором від 30.05.2008р. Стверджує, що позивач звертався до відповідача 06.03.2013р. з пропозицією привести договір оренди землі у відповідність до вимог нових ставок орендної плати та врегулювати вказане питання у добровільному порядку. Однак, відповідачем пропозиції позивача не враховано.
Відповідач проти позову заперечує та вважає його таким, що не підлягає задоволенню. В обгрунтування своїх заперечень, посилаючись на ст. 30 Закону України „Про оренду землі", ч. 1 ст. 70, п. 22 ст. 33 Закону України „Про акціонерні товариства, ст. 203 Цивільного кодексу України, п. 8.4. Статуту ВАТ „Хмельницькрибгосп", вказує у директора ВАТ „Хмельницькрибгосп" відсутні повноваження на вчинення значних правочинів, в тому числі укладення додаткової угоди до договору оренди землі від 30.05.2008р. зареєстрованого за №040875000004.
В судовому засіданні представник позивача та представник прокуратури позовні вимоги підтримали та наполягали на їх задоволенні, посилаючись на те, що вони обгрунтовані та підтверджені поданими доказами.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав подані заперечення.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи по суті, суд встановив:
30.05.2008р. між Порохнянською сільською радою (орендодавець) та відкритим акціонерним товариством „Хмельницькрибгосп", смт. Меджибіж, Летичівського району (орендар) укладено договір оренди землі, згідно умов якого орендодавець своїм рішенням №66 від 23.04.2008р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду для рибогосподарських потреб. В оренду передається земельна ділянка водного фонду, загальною площею 6,98 га, яка знаходиться на території Порохнянської сільської ради в межах населеного пункту с. Порохня (п.п. 1, 2).
Земельна ділянка відноситься до земель водного фонду. Цільове призначення земельної ділянки - землі водогосподарських підприємств (п.п. 15, 16).
В п.п. 9, 10 договору оренди орендну плату встановлено в розмірі трикратного розміру земельного податку в рік (розмір орендної плати переглядається раз у три роки). Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Порохнянської селищної ради. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку (додаток №1) з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 4083,30 грн.
Згідно п. 13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.
В п. 28 договору оренди передбачено право орендодавця вимагати від орендаря збільшення розміру орендної плати у разі збільшення, відповідно до законодавства України, розмірів земельного податку та інших мотивів.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п. 36 договору).
Договір оренди підписаний обома сторонами та зареєстрований у Волочиському районному відділі ХРФ ДП „ЦДЗК" 30.05.2008р. за №040875000004.
З наявного в матеріалах справи акту від 30.05.2008р. вбачається, що позивачем відповідачу було передано земельну ділянку, яка розташована на території Порохнянської сільської ради, в межах населеного пункту с. Порохня, в користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб.
У розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких не проведена, станом на 01.01.2008р. сторони визначили, що на площу 69800 кв.м. нормативна грошова оцінка 1 кв.м. (земель водного фонду) становить 65,10 грн.; розмір земельного податку 1361,10 грн.; розмір орендної плати 4083,30 грн.
Рішенням двадцять сьомої сесії Порохнянської сільської ради (6 скликання) №1 від 06.03.2013р. вирішено внести зміни до договорів оренди земельних ділянок водного фонду по Порохнянській сільській раді, укладених з ВАТ „Хмельницькрибгосп" від 30.05.2008р., зокрема, за №040875000004 площею 6,98 га. Вирішено орендну плату встановити в розмірі 3% від вартості нормативної грошової оцінки земель водного фонду в межах населеного пункту с. Порохня. Рекомендовано ВАТ „Хмельницькрибгосп" звернутися у відділ Держземагенства про надання довідки про нормативну грошову оцінку земельних ділянок водного фонду, наданих в оренду, підписати додаткову угоду та зареєструвати її у відділі державної реєстрації.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ВАТ „Хмельницькрибгосп" від 07.03.2013р. №07-240/13, наданого відділом Держземагентства у Волочиському районі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка розташована на території Порохнянської сільської ради, в межах населеного пункту с. Порохня, площею 69800 кв.м. становить 811774,00 грн.
Позивачем здійснений перерахунок орендної плати, яка становить 6088,31 грн.
Відповідачу надіслано додаткову угоду від 11.03.2013р. до договору оренди землі від 30.05.2008р. №040875000017 про внесення змін до п.п. 5, 9, 10,16 договору оренди землі.
04.04.2013р. відповідач надав відповідь листом за №87/13 від 04.04.2013р., згідно якого повідомив про отримання 25.03.2013р. додаткової угоди до договору оренди та з приводу цього зазначив, що питання про вчинення в.о. директора ВАТ „Хмельницькрибгосп" значних правочинів - укладення додаткової угоди до договору оренди землі буде винесено на розгляд найближчих загальних зборів акціонерів товариства, про результати проведення яких Порохнянська сільська рада буде проінформована додатково.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Відповідно до ст. 21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно зі ст. 23 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008р. внесено зміни до ч. ч. 4 та 5 ст. 21 Закону України „Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорії земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю". Річна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12% їх нормативної грошової оцінки.
Податковим кодексом України, зокрема п. 288.5 ст. 288, встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. При цьому статтею 274.1 Податкового кодексу України передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Отже, встановлення ст. 288 ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Відповідно до п. 14.1.125. ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Орендна плата згідно п.п. 9, 10 укладеного між сторонами договору оренди землі встановлена в розмірі трикратного розміру земельного податку в рік і складає 4083,30 грн., що не відповідає вимогам Податкового кодексу України, є значно меншою, ніж передбачено нормами чинного законодавства.
Сторони у договорі (п. 13) передбачили, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції. Відповідно сторони у договорі передбачили можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ВАТ „Хмельницькрибгосп", наданого відділом Держземагентства у Волочиському районі, грошова оцінка зазначеної земельної ділянки становить 811774,00 грн. Використання зазначеної оцінки передбачено ст. 289.1 Податкового кодексу України, згідно з якою для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Пункт 34 частини першої ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Із зазначених норм законодавства України випливає, що питання оренди земельних ділянок вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень.
Враховуючи викладене, судом враховується, що ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить до компетенції сільської, селищної, міської ради і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень.
З метою приведення укладеного договору земельної ділянки у відповідність до вимог Податкового кодексу України, враховуючи зміни розміру земельного податку для відповідної земельної ділянки, у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки, Порохнянською сільською радою було прийнято рішення про встановлення орендної плати за земельну ділянку водного фонду відповідачу в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вирішено внести зміни в договір оренди.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Тому, враховуючи наявність підстав для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, відсутність доказів скасування рішення Порохнянської сільської ради, позивач вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для сторін.
Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 27.12.2010р. №10/58 та від 30.05.2011р. №11/042, які є обов'язковими для всіх судів України згідно із ст. 111-28 ГПК України, а також у п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".
Пунктом 36 договору оренди землі від 30.05.2008р. передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Наявні в матеріалах справи докази свідчать, що позивач скористався правом досудового врегулювання питання про внесення змін до договору, однак, згоди на зміну умов договору не отримав.
Посилання відповідача щодо відсутності у директора ВАТ „Хмельницькрибгосп" повноважень на вчинення значних правочинів, в тому числі укладення додаткової угоди до договору оренди землі від 30.05.2008р. судом до уваги не приймаються з огляду на наступне.
Пунктом 3 ст. 3, ст. 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
В силу ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Суд враховує, що зміна умов договору зумовлена причинами, які орендодавець не міг уникнути, оскільки зміна розміру земельного податку, який входить в розмір орендної плати, змінювався на законодавчому рівні, і орендар не міг не виконати вимогу закону. Крім того, як зазначалося вище, докази скасування рішення ради відсутні.
Враховуючи законодавче обумовлення та документальне підтвердження зміни ставки орендної плати в нормативному порядку, вимоги про зміну її розміру та обчислення розміру в договорі є обґрунтованими.
На підставі зазначеного, суд вважає правомірними вимоги щодо внесення змін до укладеного між сторонами договору оренди землі від 30.05.2008р. щодо збільшення розміру орендної плати.
За таких обставин позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Згідно ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов прокурора Волочиського району в інтересах держави в особі Порохнянської сільської ради, с. Порохня, Волочиського району до відкритого акціонерного товариства „Хмельницькрибгосп", смт. Меджибіж, Летичівського району про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.05.2008р., укладеного між Порохнянською сільською радою та ВАТ „Хмельницькрибгосп", зареєстрованого 30.05.2008р. за №040875000004, виклавши його в наступній редакції: п. 5 договору викласти у наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 811774 грн. (вісімсот одинадцять тисяч сімсот сімдесят чотири гривні)"; п. 9 договору викласти у наступній редакції: „Орендну плату встановити в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік, переглядати орендну плату за землю водного фонду щорічно, або при настанні умов вказаних в п. 13 основного договору. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Порохнянської сільської ради"; п. 10 договору викласти у наступній редакції: „Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 6 тис. 88 грн. 31 коп. (шість тисяч вісімдесять вісім гривень тридцять одну копійку)"; п. 16 договору викласти у наступній редакції: „Цільове призначення земельної ділянки згідно КЦПЗ - код 10.07 Для рибогосподарських потреб" задовольнити.
Внести зміни до п. 5, п. 9, п. 10 та п. 16 договору оренди земельної ділянки від 30.05.2008р., укладеного між Порохнянською сільською радою та ВАТ „Хмельницькрибгосп", зареєстрованого 30.05.2008р. за №040875000004, виклавши їх в наступній редакції:
„п. 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 811774 грн. (вісімсот одинадцять тисяч сімсот сімдесят чотири гривні)";
„п. 9. Орендну плату встановити в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік, переглядати орендну плату за землю водного фонду щорічно, або при настанні умов вказаних в п. 13 основного договору. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Порохнянської сільської ради";
„п. 10. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 6 тис. 88 грн. 31 коп. (шість тисяч вісімдесять вісім гривень тридцять одну копійку)";
„п. 16. Цільове призначення земельної ділянки згідно КЦПЗ - код 10.07 Для рибогосподарських потреб".
Стягнути з відкритого акціонерного товариства „Хмельницькрибгосп" (Летичівський район, смт. Меджибіж, вул. Чкалова, 58; код 00476808) в доход державного бюджету України по коду класифікації доходів 22030001, символ звітності 206, р/р 31218206783002 УДКСУ у м. Хмельницькому, код отримувача 38045529, банк одержувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013 судовий збір в розмірі 1147,00 грн. (одна тисяча сто сорок сім гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Повне рішення складено 12 липня 2013 року.
Суддя В.В. Димбовський
Віддруковано 5 примірників: 1 - до справи, 2 - позивачу, 3 - відповідачу, 4 - прокуратурі Волочиського району (м. Волочиськ, вул. Слави, 8), 5 - прокуратурі м. Хмельницького.