Постанова № 32366384, 18.06.2013, Єнакіївський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
18.06.2013
Номер справи
230/4879/13-а
Номер документу
32366384
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

18.06.2013 Справа № 230/4879/13-а

№ провадження: 2-а/230/108/2013

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2013 року Єнакіївський міський суд Донецької області

у складі :

головуючого судді Мірошкіна О.І.

при секретарі Панової Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Єнакієве цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради про стягнення заборгованості по недоотриманій компенсації на оздоровлення,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області про стягнення заборгованості по недоотриманій компенсації на оздоровлення за 2012 рік в сумі 4436,00 гривен.

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилався на ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої він має право на щорічну компенсаційну виплату за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.

Позивач зазначив, що він має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи, 1 категорії.

У зв'язку з цим Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області за 2012 рік виплатило 100 гривень, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №-562 від 12 липня 2005 року.

Позивач вказує на те, що Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області при виплаті спірної компенсації на підставі постанови Кабінету Міністрів України, а не на підставі ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», значно звужує його право на отримання матеріальної допомоги, чим порушує Конституцію України.

Позивач надає розрахунок недоотриманої суми допомоги на оздоровлення за 2012 рік, яка у загальній сумі дорівнює 4436,00 гривень.

Відповідач - представник Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецькій області із адміністративним позовом не погодився. В обґрунтування своїх заперечень посилався на ст. 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачає, що витрати, пов'язані з реалізацією цього закону фінансуються за рахунок державного бюджету. Також вказав, що 12 липня 2005 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №-562 про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, яки постраждали в наслідок чорнобильської катастрофи, в якій були встановлені нові розмірі компенсаційних виплат.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне:

ОСОБА_1 має статус постраждалого громадянина внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, що підтверджено відповідним посвідченням.

Позивач як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії щорічно отримує від Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області компенсацію на оздоровлення, право на отримання якої встановлено ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно із довідкою Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області заборгованість держави по щорічній допомозі на оздоровлення перед постраждалим від аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 за 2012 рік відсутня.

Право на щорічну допомогу (соціальну виплату), а також її розмір встановлено ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Встановлений законом розмір допомоги (чотири або п'ять мінімальних заробітних плати) не повинен зменшуватись ніякими іншими нормативно-правовими актами (ні законами, ні підзаконними актами Кабінету Міністрів України та інших органів влади), оскільки ст. 22 Конституції України прямо це забороняє.

Відповідач, керуючись постановою Кабінету Міністрів України, якою фактично зменшено розмір допомоги, порушив ст. 113 ч.3 Конституції України. Таким чином, відбулося значне звуження обсягу прав, які існували на той час щодо відповідної категорії громадян, а саме звуження обсягу права позивача на спірну допомогу.

У відповідності із ст. 9 КАСУ в разі невідповідності будь-якого нормативно-правового акту Конституції або закону України, суд повинен застосувати правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, відповідно до положень частини 4 статті 48 Закону № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії виплачується у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Таким чином, право ОСОБА_1 на спірну виплату прямо встановлено Конституцією України та Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, вказане право гарантовано ст.17 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», а також гарантований і розмір спірної соціальної допомоги. До цього ж, в ч.1 ст.17 Закону зазначено, що соціальні гарантії встановлюються тільки законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.

Тобто при виплаті спірної суми допомоги Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області повинно було керуватися ст. 48 спеціального закону, а саме Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Керуючись ст. ст. 7, 10, 11, 69, 71, 159, 161, 162 КАС України,ст.257 ЦК України, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд,

П О С Т А Н О В И В:

Дії Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 компенсаційної виплати на оздоровлення за 2012 рік визнати неправомірними.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області про стягнення заборгованості по недоотриманій компенсації на оздоровлення за 2012 рік задовольнити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області суму щорічної допомоги за 2012 рік у розмірі 4436 (чотири тисячі чотириста тридцять шість) гривен 00 копійок на користь ОСОБА_1 за рахунок державного бюджету.

Постанова суду може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: