ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
09 липня 2013 року № 826/269/13-а
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Патратій О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:Публічного акціонерного товариства «Вітаміни» до Київської регіональної митниціпровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 12.11.2012 року №254, зобов'язання вчинити дії,-
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Публічне акціонерне товариство «Вітаміни» (далі - позивач, ПАТ «Вітаміни») з позовом до Київської регіональної митниці (далі - відповідач, Митниця), в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 12.11.2012 року №254 та зобов'язати Київську регіональну митницю проводити митне оформлення лікарського засобу «Табекс» в таблетках (реєстраційне посвідчення №UA/2537/01/01 від 13.04.2011 року), із зазначенням коду товару 3004401000, що відповідає товарній позиції 3004: «Лікарські засоби».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 січня 2013 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 лютого 2013 року було призначено судово-товарознавчу експертизу та зупинено провадження у справі на час проведення експертизи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 червня 2013 року поновлено провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем неправомірно донараховано суму податкового зобов'язання за платежем «мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання», так як митним органом безпідставно було змінено класифікацію ввезеного ПАТ «Вітаміни» товару - таблетки «Табекс» виробництва АТ «Софарма» (Болгарія), задекларованого позивачем у товарній позиції 3004 40 10 00 згідно з УКТЗЕД як лікарський засіб, на товарну позицію 2106 90 92 00, до якої згідно з УКТЗЕД віднесено харчові продукти.
Позивач звертав увагу суду на те, що таблетки «Табекс», що застосовуються при хронічному нікотинізмі, мають усі ознаки товарної позиції 3004: «Лікарські засоби», передбачені додатковою приміткою до Митного тарифу, а відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та проблем, пов'язаних зі здоров'ям, нікотинова залежність є захворюванням за кодом F.17 - розлади психіки та поведінки внаслідок вживання тютюну.
Крім того, позивач зазначав про те, що на зазначений препарат Міністерством охорони здоров'я України 13.04.2011 року видано Реєстраційне посвідчення на лікарський засіб № UA/2537/01/01, згідно з яким таблетки «Табекс» віднесено до лікарського засобу та перереєстровано в Україні терміном на 5 років.
Позивач вказував, що відповідно до Закону України «Про митний тариф», в редакції чинній на момент існування спірних правовідносин, до ввезених на митну територію України лікарських засобів застосовується нульова ставка мита. В той же час у зв'язку з перекваліфікацією відповідачем таблеток «Табекс» з товарної позиції 3004 40 10 00 - ліки згідно з УКТЗЕД на товарну позицію 2106 90 92 00 - харчові продукти відповідно до УКТЗЕД, позивачу безпідставно донараховано ввізне мито за ставкою, що застосовується до харчових продуктів (8%) у розмірі 2 778 230,32 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.
Київська регіональна митниця позов не визнала з підстав, викладених у письмових запереченнях проти адміністративного позову від 05.02.2013 № 16-22/121, зазначивши що Митницею класифікуються товари за УКТЗЕД для митних цілей. Згідно з додатковими загальними положеннями до групи 30 УКТЗЕД, Пояснень до УКТЗЕД, затверджених наказом Держмитслужби від 01.12.2010 № 1561, опис продукту як лікарського засобу у національному законодавстві не є вирішальним чинником, якщо йдеться про його класифікацію у 30 групі. Враховуючи інформацію про склад товару, його фармакологічні властивості, Митницею відповідно до правил 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД було класифіковано таблетки «Табекс» в межах товарної позиції 2106 як харчові продукти, за ввезення яких на митну територію України справляється мито за ставкою 8%.
В судове засідання 8 липня 2013 року представник відповідача не з'явився, про дату та час судового засідання був повідомлений завчасно й належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Згідно з частиною 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неявку в судове засідання представника Київської регіональної митниці, відсутність потреби заслухати свідків чи експертів, суд вирішив розглянути адміністративну справу № 826/269/13-а в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Вітаміни» (код ЄДРПОУ 00480968) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 15 квітня 1994 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (том І, а.с.51-52).
Як вбачається з матеріалів справи, у період з 03.10.2012 р. по 09.10.2012 р. посадовими особами Київської регіональної митниці була проведена невиїзна документальна перевірка дотримання ПАТ «Вітаміни» (код ЄДРПОУ 00480968) вимог законодавства України з питань державної митної справи при декларуванні у Київській регіональній митниці товару «Табекс®» за кодом 3004 40 10 00 згідно УКТ ЗЕД за період з 01.11.2009 р. по 30.09.2012 р.
За результатами перевірки було складено акт №н/66/12/100000000/00480968 невиїзної документальної перевірки дотримання ПАТ «Вітаміни» (код ЄДРПОУ 00480968) законодавства України з питань митної справи від 22 жовтня 2012 року (далі - Акт перевірки, Акт), в якому митний орган вказує, що позивачем невірно задекларовано товар - таблетки «Табекс» виробництва АТ «Софарма» (Болгарія) у товарній позиції 3004 УКТ ЗЕД як лікарський засіб.
Не погоджуючись з висновками Акту перевірки, ПАТ «Вітаміни» було подано заперечення до Київської регіональної митниці від 29.10.2012 р. №2112/01.
Розглянувши подані заперечення, Київська регіональна митниця листом від 06.11.2012 р. №14/1-17/25327 повідомила ПАТ «Вітаміни» про відповідність висновків наведених в акті №н/66/12/100000000/00480968 від 22 жовтня 2012 року нормам законодавства України, а своїм рішення залишила заперечення без задоволення (том І, а.с.17-20).
За результатами проведеної перевірки, на підставі пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54, абз. 2 пп. 123.1 ст. 123 та п.7 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, відповідачем було винесене податкове повідомлення форми «Р» №254 від 12 листопада 2012 року, яким позивачу донараховано податкове зобов'язання за платежем «мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання» на загальну суму 3 351 924,65 грн., з яких 2 778 230,32 грн. - основного платежу та 573 694,33 грн. - штрафних санкцій (том І, а.с.39).
Під час перевірки було встановлено невірне, на думку митного органу, визначення коду товару - таблетки «Табекс» за товарною позицією 3004 як лікарського засобу згідно з УКТЗЕД та відповідно застосування нульової ставки ввізного митна, що призвело до порушення Закону України від 05.04.2001р. № 2371- III «Про митний тариф України» та заниження податкового зобов'язання по сплаті ввізного мита у розмірі 2 778 230,32 грн.
Митний орган прийшов до висновку, що згідно з вимогами УКТ ЗЕД, правилами 1, 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, класифікацію препарату «Табекс®» необхідно проводити у товарній підкатегорії 2106909200 (ставка мита - 8%).
Як вбачається з акту перевірки, за період з 01.11.2009 року по 30.09.2012 року ПАТ «Вітаміни» задекларовано товар «Табекс®», ліки для людей, розфасовані для роздрібної торгівлі, таблетки вкриті оболонкою по 1,5 мг (1 таблетка містить: цитизину 1,5 мг), виробник АТ «Софарма», (Болгарія), країна виробництва: BG, торговельна марка: «Sopharma» за кодом згідно із УКТЗЕД 3004401000 за ВМД №100140000/2011/234142 від 21.04.2011, №100140000/2011/234815 від 25.05.2011, №100200000/2011/235356 від 22.06.2011, №100200000/2011/236092 від 02.08.2011, №100200000/2011/237886 від 04.11.2011, №100200000/2012/550091 від 18.01.2012, №100210000/2012/552005 від 04.04.2012, №100210000/2012/552218 від 12.04.2012, №100210000/2012/553731 від 09.07.2012, №100210000/2012/554810 від 13.09.2012. Даний товар було задекларовано у графі 33 ВМД за кодом товару 3004401000 як ліки для людей (ставка ввізного мита - 0%).
На зазначений лікарський засіб Міністерством охорони здоров'я України 13.04.2011 року було видано Реєстраційне посвідчення на лікарський засіб № UA/2537/01/01, згідно з яким таблетки «Табекс®», вкриті оболонкою, по 1,5 мг перереєстровано в Україні терміном на 5 років. Реєстраційне посвідчення діє на всій території України до 22.10.2014. Активною речовиною в 1 таблетці лікарського засобу є цитизин 1,5 мг (том І, а.с.21-23).
Препарат «Табекс®» являє собою препарат рослинного походження, представлений у формі таблеток, з вмістом в якості діючої речовини цитизину 1,5 мг та допоміжних речовин - лактози моногідрат, целюлозу мікрокристалічну, магнію стеарат, тальк, опадрай ІІ коричневий; показання для застосування - при хронічному нікотинізмі для відвикання від паління. Активна речовина препарату цитизин (Cytisinum) - алкалоїд, що міститься у насінні рослин рокитник російський та термопсис ланцетолістний. Цей алкалоїд за механізмом дії на організм наближений до нікотину (алкалоїд рослинного походження), але з меншою токсичною дією. Прийом препарату призводить до поступового зменшення та зникнення нікотинової залежності.
Проаналізувавши вказані фармакологічні властивості препарату «Табекс®» відповідач вказав, що вказаний препарат рослинного походження та призначений для полегшення стану курців у процесі відмови від паління, а не для лікування, профілактики або усунення причин певного захворювання, тому препарат «Табекс®» не відповідає додатковій примітці 1 (а) до групи 30 УКТ ЗЕД і його не можна розглядати в товарній позиції 3004 УКТЗЕД як лікарський засіб.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Одночасно Конституцією встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно зі статтею 92 Конституції України виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.
На час існування спірних правовідносин (до 01 червня 2012 року), засади організації та здійснення митної справи в Україні, а також економічні, організаційні, правові, кадрові та соціальні аспекти діяльності митної служби визначалися - Митним кодексом України від 11.07.2002 року № 92-VI, а після 01 червня 2012 року - Митним кодексом України від 13.03.2012 № 4495-VI.
Згідно з п. 35 ст. 1 МК України 2002 року пропуск товарів і транспортних засобів через митний кордон України - це дозвіл митного органу на переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України з урахуванням заявленої мети такого переміщення після проведення митних процедур, пов'язаних відповідно до п. 19 тієї ж статті зі здійсненням митного контролю за переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон України, митного оформлення цих товарів і транспортних засобів, а також із справлянням передбачених законом податків і зборів.
Відповідно до вимог ст. 313 МК України 2002 року митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД.
Схожі правові норми містяться в Митному кодексі України від 13.03.2012 № 4495-VI.
Відповідно до п.49 ст.4 Митного кодексу України 2012 року пропуск товарів через митний кордон України - надання митним органом відповідній особі дозволу на переміщення товарів через митний кордон України з урахуванням заявленої мети такого переміщення;
Керуючись ч.1-3 ст.318 Митного кодексу України 2012 року митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України. Митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.
Статтею 336 Митного кодексу України 2012 року передбачено, що митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом: 1) перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу надаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України; 2) митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян); 3) обліку товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України; 4) усного опитування громадян та посадових осіб підприємств; 5) огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних складів, вільних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць, де знаходяться товари, транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою відповідно до цього Кодексу та інших законів України покладено на митні органи; 6) перевірки обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України та/або перебувають під митним контролем; 7) проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів; 8) направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.
Форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються на підставі результатів системи управління ризиками (ч.1 ст.320 Митного кодексу України 2012 року).
Стаття 72 МК України 2002 року передбачає, що митне оформлення розпочинається після подання митному органу митної декларації, а також усіх необхідних для здійснення митного контролю та оформлення документів, відомостей щодо товарів і транспортних засобів, які підлягають митному оформленню.
Відповідно до ст. 78 МК України митне оформлення здійснюється митним органом, як правило, протягом однієї доби з часу пред'явлення товарів і транспортних засобів, що підлягають митному оформленню, подання митної декларації та всіх необхідних документів і відомостей. Митне оформлення вважається завершеним після виконання митним органом митних процедур, визначених ним на підставі цього Кодексу відповідно до заявленого митного режиму. Засвідчення митним органом прийняття товарів, транспортних засобів та документів на них до митного контролю та митного оформлення здійснюється шляхом проставлення відповідних відміток на митній декларації та товаросупровідних документах.
Однією з митних процедур є визначення коду товару, такі повноваження має відділ номенклатури та класифікації товарів Київської регіональної митниці.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 року № 1863 «Про затвердження Порядку ведення Української класифікації зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД)» обов'язок проведення перевірки правильності класифікації та кодування товару покладено на Державну митну службу України.
Згідно з Порядком роботи відділу номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці, митниці, відділу контролю митної вартості та номенклатури регіональної митниці, митниці при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України контроль правильності класифікації товарів при митному оформленні здійснюється посадовими особами вказаного відділу, що мають доступ до необхідних баз даних та інформації, що використовуються для виконання покладених завдань (уповноваженими особами ПМО, які пройшли відповідну підготовку та/або стажування у ВНКТ (ВКМВН), посадовими особами ВНКТ (ВКМВН), які перебувають в ПМО).
Відповідно до Наказу Держмитслужби України № 314 «Про затвердження Порядку митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації» від 20.04.2005р. встановлено, що працівники митної служби здійснюють вичерпний перелік дій щодо прийняття ВМД до оформлення, та здійснення митного контролю. При цьому у пункті 17 розділу 3 «Здійснення митних процедур» вказано, що при митному контролі здійснюється перевірка правильності класифікації та кодування товарів (згідно з поданими документами). Пункт 25 Порядку містить норму, за якою посадова особа митного органу ініціює проведення митного огляду, якщо документів, поданих декларантом, недостатньо для прийняття рішення про повноту та/або достовірність відомостей, що перевіряються або результати перевірки правильності класифікації та кодування товарів, визначення країни походження тощо, потребуються проведення такого огляду.
Завершення митного оформлення згідно норм вказаного Порядку здійснюється шляхом проставляння відбитка особистої номерної печатки посадової особи підрозділу митного оформлення, яка завершила митне оформлення.
У відповідності до п. 8 Положення про вантажну митну декларацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 574 від 09.06.1997 року, оформлена зазначеним чином ВМД є підтвердженням надання суб'єкту ЗЕД права на розміщення вантажу у митному режимі імпорту і свідчить про закінчення митного оформлення відповідно до ч. 5 ст. 43 Митного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ «Вітаміни» згідно ВМД №100140000/2011/234142 від 21.04.2011, №100140000/2011/234815 від 25.05.2011, №100200000/2011/235356 від 22.06.2011, №100200000/2011/236092 від 02.08.2011, №100200000/2011/237886 від 04.11.2011, №100200000/2012/550091 від 18.01.2012, №100210000/2012/552005 від 04.04.2012, №100210000/2012/552218 від 12.04.2012, №100210000/2012/553731 від 09.07.2012, №100210000/2012/554810 від 13.09.2012 (том І, а.с. 53-88) ввезло на митну територію України товар, який задекларувало у графі 33 ВМД за кодом товару 3004 40 10 00 як ліки, що містять алкалоїди або їх похідні, але без вмісту гормонів, інших сполук товарної позиції 2937 або антибіотиків, розфасовані для роздрібної торгівлі, виробник АТ «Софарма», (Болгарія), країна виробництва: BG, торговельна марка: «Sopharma». Ставка ввізного мита - 0%.
Вказані декларації були прийняті Київською регіональною митницею та по ним перевірено правильність нарахування всіх платежів.
Київська регіональна митниця перевірила також код товару, зазначений у гр. 33 ВМД на відповідність опису товару у гр. 31 ВМД товаросупровідним документам, за результатами чого погодилась з кодом визначеним декларантом. При цьому, у митного органу сумнівів щодо коду товару не виникало.
Аналізуючи вище наведені норми законодавства у сукупності із встановленими фактами та обставинами по справі, суд приходить до висновку, що відповідач, як митний орган, під час здійснення митного оформлення ВДМ та перебування товарів під митним контролем товарів провів усі митні процедури, необхідні для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.
Відповідач мав можливість самостійно визначити інший код товару, ніж той, що зазначений у ВДМ, проте він цього не зробив.
Та обставина, що подані позивачем ВМД оформлені повністю і належним чином, підтверджується наявністю на всіх аркушах відбитка особистої номерної печатки посадової особи митниці, що здійснила митне оформлення товару (том І, а.с. 53-88). Той факт, що через деякий час після митного оформлення товару Київською регіональною митницею проведена перевірка правильності здійснення класифікації таких товарів жодним чином не впливає на права і обов'язки суб'єкта ЗЕД.
За змістом статті 313 МК класифікація товарів, тобто віднесення товарів до класифікаційних групувань, зазначених в Українській класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, є виключною компетенцією митних органів.
Суд встановив, що відділом контролю митної вартості і номенклатури рішення по коду переміщуваного товару не приймалось, що підтвердив у судовому засіданні представник відповідача.
Таким чином, якщо митні органи, приймаючи ВМД, віднесли товар до певного коду товарної номенклатури та пропустили товар на митну територію України (після сплати імпортером передбачених законом податків і зборів), то в подальшому вони не мали правових підстав для прийняття податкових повідомлень про донарахування податкових зобов'язань у зв'язку з виявленням помилки стосовно класифікації товару.
Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 23 січня 2012 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Караван-Фіш» до Полтавської митниці про скасування податкових повідомлень та зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до ч.1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України, а згідно з ч. 2 цієї ж статті, невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Що стосується правильності класифікації товару у товарній позиції 3004 40 10 00, то суд зазначає наступне.
Для цілей митного оформлення здійснюється класифікація товарів згідно з вимогами Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України» від 05.04.2001 № 2371-III (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), та з урахуванням Пояснень до УКТЗЕД, затверджених наказом Держмитслужби України від 30.12.2010 № 1561 (із змінами і доповненнями).
Згідно з преамбулою Закону України «Про Митний тариф України», митний тариф України - це систематизований згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності перелік ставок ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України. В основу товарної класифікаційної схеми Митного тарифу України (товарна номенклатура) покладено Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності, яка базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів.
Відповідно до Основних правил інтерпретації УКТЗЕД додатку до Закону України «Про Митний тариф України» від 5 квітня 2001 року N 2371-III, для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень. УКТЗЕД складає 21 розділ, до кожного з яких містяться примітки.
Згідно з першим правилом Основних правил інтерпретації класифікації товарів визначається відповідна товарна позиція (перші чотири знака товарного коду), в текстовому описі якої описано класифікований товар. При цьому необхідно перевірити, чи не існує відповідна примітка до розділу або групи, яка регламентує класифікацію цього товару. На відміну від найменування розділу, яке призначене лише для зручності користування, примітки мають юридичну силу при класифікації товарів.
За правилом п. 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних під категоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.
Відповідно до підпункту "а" пункту 3 цих правил у разі коли згідно з правилом 2 "б" або з будь-яких інших причин товари на перший погляд можна віднести до двох і більше товарних позицій, перевага надається тій товарній позиції, яка більш конкретно описує товар у порівнянні з найменуванням товарних позицій, що дають біль загальний опис.
Згідно з УКТЗЕД код 3004 40 10 00, за яким позивач задекларував таблетки «Табекс®», включає лікарські засоби (ліки) (за винятком товарів, включених до товарних позицій 3002, 3005 або 3006), що складаються із змішаних або незмішаних продуктів для терапевтичного або профілактичного застосування, у дозованому вигляді (включаючи лікарські засоби у вигляді трансдермальних систем) або розфасовані для роздрібної торгівлі: інші лікарські засоби, що містять алкалоїди або їх похідні, але без вмісту гормонів, інших сполук товарної позиції 2937 або антибіотиків.
При цьому, відповідно до підпункту «а» пункту 1 приміток до групи 30 «Фармацевтична продукція», до якої віднесено код 3004 40 10 00 ця група не включає харчові продукти або напої (такі як дієтичні, діабетичні або збагачені поживними добавками харчові продукти, харчові добавки, тонізуючі напої та мінеральні води), крім поживних препаратів для внутрішньовенного введення (розділ IV).
Згідно з додатковою приміткою товарна позиція 3004 включає лікарські засоби, виготовлені на основі рослинної сировини, та препарати, виготовлені на основі таких активних речовин, як вітаміни, мінеральні речовини, компоненти амінокислот або жирних кислот, в упаковках для роздрібної торгівлі. Ці препарати класифікують у товарній позиції 3004, якщо вони мають на етикетці, упаковці або в інструкції для користувачів відповідні вказівки:
(a) специфічні недуги, хвороби або їх ознаки, для лікування яких цей продукт повинен використовуватися;
(b) концентрація активної речовини або речовин;
(c) дозування;
та (d) спосіб застосування.
Ця товарна позиція включає гомеопатичні лікарські препарати, якщо виконуються умови, зазначені в пунктах (a), (c) і (d).
Якщо препарати виготовлені на основі вітамінів, мінеральних речовин, компонентів амінокислот або жирних кислот, норма однієї з цих речовин у рекомендованій середньодобовій нормі вживання, яка зазначена в інструкції для користувачів, повинна бути значно більшою, ніж рекомендована середньодобова норма вживання з метою збереження загального стану здоров'я або доброго самопочуття.
Ставка мита для товарів віднесених до коду 3004 40 10 00 встановлена у розмірі 0 %.
Згідно з УКТЗЕД код 2106 90 92 00, за яким Митниця перекласифікувала задекларовані позивачем таблетки «Табекс®», включає харчові продукти, в іншому місці не визначені: без вмісту молочних жирів, цукрози, ізоглюкози, глюкози, крохмалю або з вмістом менш як 1,5 мас. % молочних жирів, менш як 5 мас. % цукрози чи ізоглюкози, менш як 5 мас. % глюкози або крохмалю.
Зазначений код віднесено до групи 21 «Різні харчові продукти» Розділу IV УКТЗЕД. Ставка мита для товарів віднесених до коду 2106 90 92 00 встановлена у розмірі 8 %.
У матеріалах справи наявне Реєстраційне посвідчення на лікарський засіб, видане Міністерством охорони здоров'я України 13.04.2011 року № UA/2537/01/01, згідно з яким таблетки «Табекс®», вкриті оболонкою, по 1,5 мг перереєстровано в Україні терміном на 5 років. Реєстраційне посвідчення діє на всій території України до 22.10.2014 р. (том І, а.с.21-23).
Згідно інформації про лікарський засіб, внесеній до Реєстраційного посвідчення «Табекс®» показаний до застосування при хронічному нікотинізмі - для відвикання від паління.
Згідно висновку про якісний та кількісний склад лікарського засобу, вказаному у Реєстраційному посвідченні, активною речовиною в 1 таблетці лікарського засобу є цитизин 1,5 мг (том І, а.с.21-23). Допоміжними речовинами є лактози моногідрат, целюлоза мікрокристалічна, магнію стеарат, тальк, опадрай ІІ коричневий 85F 26948 (частково гідралізований, полівініловий спирт, титану діоксин (E 171), макрогол 3350, тальк, оксид заліза жовтий (Е 172), оксид заліза червоний (Е 172), оксид заліза чорний (Е 172).
Як зазначено в Інструкції для медичного застосуванню препарата «Табекс®», затвердженій Наказом Міністерства охорони здоров'я України №763 від 22.10.2009 р., «Табекс®» є засобом, що застосовується при нікотиновій залежності. Алкалоїд цитизину, який є активним компонентом препарату, має Н-холіноміметичну дію. Ефект препарату полягає у збудженні гангліїв вегетативної нервової системи, збудженні дихання рефлекторним шляхом, виділення адреналіну з медулярної частини надниркових залоз, підвищення артеріального тиску. Механізм дії цитизину близький до механізму дії нікотину, але з набагато меншою токсичністю і більш терапевтичним ефектом. Цитизин конкуренто пригнічує взаємодію нікотину з відповідними рецепторами, що призводить до поступового зменшення і зникнення нікотинової залежності.
Інструкція також містить інформацію про склад лікарського засобу: 1 таблетка містить цитизину 1,5 мг; допоміжні речовини: лактози моногідрат, целюлоза мікрокристалічна, магнію стеарат, тальк; показання для застосування: при хронічному нікотинізмі - для відвикання від паління; спосіб застосування та дози: дорослі таблетки застосовують внутрішньо цілими, запиваючи достатньою кількістю води. Препарат застосовують за такою схемою: з 1-го по 3-й день по 1 таблетці кожні 2 години (6 таблеток на добу). Водночас поступово зменшують кількість випалених сигарет. Якщо результат незадовільний, лікування припиняється і може бути відновлене через 2-3 місяці. При позитивному ефекті лікування продовжують за такою схемою: з 4-го по 12-й день - по 1 таблетці кожні 2,5 години (5 таблеток на добу); з 13-го по 16-й день - по 1 таблетці кожні 3 години (4 таблетки на добу); з 17-го по 20-й день - по 1 таблетці кожні 5 годин (3 таблетки на добу); з 21-го по 25-й день - по 1-2 таблетки на добу. Остаточне припинення паління має статися до п'ятого дня від початку лікування. Після завершення лікування пацієнту слід проявити волю і не дозволяти собі палити жодної сигарети; симптоми передозування: нудота, блювання, розширення зіниць, загальна слабкість, тахікардія, клонічні судоми, параліч дихання.
Проаналізувавши Інструкцію для медичного застосування та дані Реєстраційного посвідчення на препарат «Табекс®», суд погоджується з позицією позивача про те, що вказаний препарат підпадає під ознаки лікарських засобів, визначені додатковою приміткою до Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності до групи 30 «Фармацевтична продукція», оскільки виконуються умови щодо наявності в інструкції для користувачів ознак, передбачених пунктами додаткової примітки.
Щодо тверджень відповідача про те, що товар («Табекс®») є не лікарським препаратом, а є харчовою добавкою, оскільки «Табекс®» являє собою препарат рослинного походження та призначений для полегшення стану курців у процесі відмови від паління, а не для лікування, профілактики або усунення причин певного захворювання, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з додатковою приміткою до товарної групи 30 товарна позиція 3004 включає лікарські засоби, виготовлені на основі рослинної сировини.
Відповідно до п.1 Додаткових загальних положень до товарної групи 30 Пояснень до УКТЗЕД, тобто норми яка регулює критерії віднесення товару до лікарських препаратів, - трав'яні (рослинні) препарати є препаратами, які базуються на одній чи більше діючих речовинах, отриманих шляхом піддання рослин або їхніх частин такій обробці, як сушіння, дроблення, екстрагування або очищення. Діючі речовини означають хімічно визначені речовини, хімічно визначені групи сполук (наприклад, алкалоїди, полі феноли, антоціани) або рослинні екстракти. Ці діючі речовини можуть мати лікувальні властивості для профілактики або лікування певних захворювань, нездужань або їх симптомів.
Тобто, до лікарських засобів згідно з УКТ ЗЕД відносяться також препарати, виготовлені з рослинної сировини, тобто такі, що мають рослинне походження.
Суд критично ставиться до твердження відповідача, що препарат «Табекс®» призначений для полегшення стану курців у процесі відмови від паління, а не для лікування певного захворювання з урахуванням нижченаведеного.
Відповідно до преамбули Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, що ратифікована Україною 15.03.2006 року та Міжнародної статистичної класифікації хвороб та проблем, пов'язаних зі здоров'ям нікотинова залежність є захворюванням за кодом F.17 - розлади психіки та поведінки внаслідок вживання тютюну.
Фармакологічні властивості препарату «Табекс®», відповідно до інструкції для медичного застосування цього препарату, полягають в тому, що цитизин (активна речовина препарату) конкуренто пригнічує взаємодію нікотину з відповідними рецепторами, що призводить до поступового зменшення і зникнення нікотинової залежності, що за своєю суттю є лікуванням такого захворювання. В свою чергу, полегшення стану хворого внаслідок вживання ліків є метою вживання будь-яких ліків.
Крім того, концентрація активної речовини зазначена в Інструкції для медичного застосування препарату «Табекс®» та на упаковці цього лікарського засобу.
Способи застосування та дозування також зазначені в Інструкціях для медичного застосування препарату «Табекс®».
Отже, всі чотири вказівки (а)-(d) Додаткової примітки до Групи 30 «Фармацевтична продукція» Розділу VI «Продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості» УКТ ЗЕД, необхідні для класифікації препарату «Табекс®» у товарній позиції 3004, є в наявності в Інструкції для медичного застосування та на упаковці цього лікарського засобу.
Відповідно до приписів статті 9 Закону України від 04.04.1996 року № 123/96-ВР лікарські засоби допускаються до застосування в Україні після їх державної реєстрації, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пунктом 2 Порядку державної реєстрації (перереєстрації) лікарських засобів і розмірів збору за їх державну реєстрацію (перереєстрацію), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 26 травня 2005 року №376, визначено, що державну реєстрацію (перереєстрацію) лікарського засобу здійснює МОЗ на підставі результатів експертизи реєстраційних матеріалів (реєстраційного досьє) на такий засіб та контролю його якості, проведених Державним експертним центром Міністерства охорони здоров'я України (далі - Центр), у порядку, визначеному МОЗ України.
Таким чином, в разі підтвердження того, що товар має лікувальні властивості і відповідає вимогам Закону України «Про лікарські засоби» та іншим нормативно-правовим актам в сфері охорони здоров'я МОЗ України видає відповідне реєстраційне посвідчення, яке згідно із Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 26 серпня 2005 року №426 є дозволом для медичного застосування лікарського засобу в Україні.
Крім того, відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про лікарські засоби» (у редакції Закону України від 20.12.2011 р. N 4196-V, чинної на момент прийняття спірного рішення) на територію України можуть ввозитись лікарські засоби, зареєстровані в Україні, за наявності сертифіката якості, що видається виробником. Порядок ввезення лікарських засобів на територію України встановлюється Кабінетом Міністрів України. Частина друга цієї статті встановлює, що контроль за ввезенням на митну територію України лікарських засобів здійснюється центральним органом виконавчої влади з лікарських засобів.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про лікарські засоби» та пункту 5 Порядку державної реєстрації (перереєстрації) лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2005 № 376, Міністерство охорони здоров'я України та Міністерство фінансів України прийняли Наказ від 19.12.2011 № 925/1661, яким затвердили Порядок ведення та використання міжвідомчої бази даних зареєстрованих в Україні лікарських засобів (далі - Порядок).
Згідно із пунктом 1.3. Порядку міжвідомча база даних зареєстрованих в Україні лікарських засобів є базою даних, яка містить відомості про зареєстровані в Україні лікарські засоби та ведеться Міністерством охорони здоров'я України.
Пунктом 2.1. Порядку встановлено, що основою Бази даних є інформація, що міститься у Державному реєстрі лікарських засобів України і подається МОЗ України в електронному вигляді та на паперовому носії із супровідним листом до Держмитслужби України. З 1 липня 2012 року ця інформація подається в електронному вигляді в режимі реального часу.
При цьому пунктом 4.1. розділу IV «Використання Бази даних зареєстрованих в Україні лікарських засобів» встановлено, що підставою для здійснення митного оформлення лікарських засобів є наявність інформації про те, що лікарський засіб включено до Державного реєстру лікарських засобів України.
Отже, для митного оформлення товару як лікарського засобу необхідно, щоб цей товар був зареєстрований як лікарський засіб та внесений до Державного реєстру лікарських засобів України.
Таким чином, згідно з законодавством при здійсненні митного оформлення лікарських засобів митні органи зобов'язані користуватися Міжвідомчою базою даних зареєстрованих в Україні лікарських засобів для перевірки інформації про те, чи включено лікарський засіб до Державного реєстру лікарських засобів України (тобто, чи зареєстровано лікарський засіб в Україні).
Суд погоджується з доводами відповідача відносно того, що наявність реєстраційного посвідчення не є визначальним для класифікації товару у 30 групі УКТЗЕД.
Згідно з приміткою 1 а) до товарної групи 30 УКТЗЕД, визначення продукту як лікарського засобу в національному законодавстві не є вирішальним чинником для його класифікації в цій групі.
Класифікація товарів згідно з УКТ ЗЕД провадиться з урахуванням визначальних характеристик товару та Основних правил інтерпретації класифікації товарів та пояснень до УКТ ЗЕД.
З метою вирішення питання про визначальні характеристики товару (препарат «Табекс®», торгівельна марка «Sopharma»), враховуючи те, що для аналізу фармакологічних та лікувальних властивостей та характеристик наведеного товару потрібні спеціальні наукові знання, судом було призначено судово-товарознавчу експертизу на вирішення якої було поставлено питання: «яким визначальним характеристикам відповідає ввезений позивачем - ПАТ «Вітаміни» товар: лікарський засіб «Табекс®» у таблетках (реєстраційне посвідчення від 13.04.2011 року №UA/2537/01/01) для його класифікації згідно вимог УКТЗЕД у відповідній товарній позиції та підкатегорії?».
Відповідно до висновку №1870 від 05.06.2013 року судово-товарознавчої експертизи, проведеної експертом Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С.Бокаріуса Донцовою О.С. лікарському засобу «Табекс®» (реєстраційне посвідчення №UA/2537/01/01), зазначеному в ухвалі, відповідають наступні визначальні характеристики товару, наведені у товарній підкатегорії 3004 40 10 00 за УКТ ЗЕД: «Лікарські засоби (ліки) (за винятком товарів, включених до товарних позицій 3002, 3005 або 3006), що складаються із змішаних або незмішаних продуктів терапевтичного або профілактичного застосування, у дозованому вигляді (включаючи лікарські засоби у вигляді трансдермальних систем) або розфасовані для роздрібної торгівлі: - що містять алкалоїди або їх похідні, але без вмісту гормонів, інших сполук товарної позиції 2937 або антибіотиків; - розфасовані для роздрібної торгівлі.
Суд вважає, що висновком судово-товарознавчої експертизи правильно встановлено, що за своїми характеристиками імпортований позивачем товар відповідає товару, який повинен класифікуватися по товарній позиції згідно УКТЗЕД 3004: лікарські засоби (ліки) (за винятком товарів, включених до товарних позицій 3002, 3005 або 3006), що складаються із змішаних або незмішаних продуктів для терапевтичного або профілактичного застосування, у дозованому вигляді (включаючи лікарські засоби у вигляді трансдермальних систем) або розфасовані для роздрібної торгівлі, оскільки в ході проведеної експертизи з метою визначення характеристик товару детальному аналізу була піддана інструкція для користувача та інші вихідні про товар, зокрема, склад препарату, показання для застосування, спосіб застосування та дози, протипоказання, передозування, взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
З досліджених в судовому засіданні документів слідує, що товар (препарат «Табекс®», торгівельна марка «Sopharma») є лікарським засобом за визначенням як виробника, так інструкцією, за якою він реалізується в Україні.
Зважаючи на вищезазначене суд приходить до висновку про те, що відповідачем всупереч вищезазначених вимог чинного законодавства та призначення товару як лікарського препарату було необґрунтовано віднесено товар до товарної позиції 2106 90 92 00, до якої згідно з УКТЗЕД віднесено харчові продукти та відповідно нараховано ставку ввізного мита на імпортований товарі на рівні 8%.
Відтак, суд приходить до висновку про протиправність податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 12.11.2012 року №254.
Разом з тим, вимоги позивача про зобов'язання відповідача проводити митне оформлення лікарського засобу «Табекс®» із зазначенням коду товару 3004 40 10 00 задоволенню не підлягають.
Так, митним органом у зв'язку з перекваліфікацією препарату «Табекс®» з лікарського засобу на харчовий продукт (зміна ставки ввізного мита з нульової на 8%) було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 12.11.2012 року №254.
Позивач, з метою захисту своїх прав, які він вважав порушеними у зв'язку з прийняттям Київською регіональною митницею зазначеного податкового повідомлення-рішення, звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом.
За викладених обставин, належним способом захисту прав позивача є саме скасування податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 12.11.2012 року №254.
При цьому, Кодекс адміністративного судочинства України не містить положень, які б давали позивачу право звертатись до суду із вимогою щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії в майбутньому, тобто в той період часу, коли відповідачем ще не вчинені дії (не допущена бездіяльність) які могли б бути визнані судом неправомірними, не встановлено підтвердженого належними доказами факту порушення суб'єктом владних повноважень вимог законодавства, що має тенденцію удосконалення шляхом внесення змін в нормативні акти або в окремі його положення.
Суд зазначає, що встановлення обов'язків на майбутнє, без врахування змін чинного законодавства, яке може мати місце в подальшому, та без наявності спірних правовідносин є передчасним і безпідставним.
Таким чином, підстави для задоволення позову в цій частині відсутні.
Крім визначеного, у відповідності до вимог ч. 3 ст. 94 КАС України на користь позивача підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України судові витрати пропорційно до задоволених позовних вимог, а саме: 2 294,00 грн. судового збору за вимогу майнового характеру.
Керуючись вимогами ст. ст. ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Київської регіональної митниці форми «Р» від 12 листопада 2012 року №254.
3. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Вітаміни» судові витрати у розмірі 2 294,00 гривень (дві тисячі двісті дев'яносто чотири гривні).
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Патратій