ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/908/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
при секретарі - Ковальові Д.О.,
за участю:
представника позивача - Павлюк І.О.,
представників відповідача - Бобровського С.С., Сердюк С.А., Максимчук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Полтавській області до Кременчуцької виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області № 69 про зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
28 лютого 2013 року Державна фінансова інспекція в Полтавській області звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької виправної колонії № 69 управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області про зобов'язання виконати вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства, а саме: пунктів 1, 2, 4, 5, 6 вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 30.07.2012 року № 01-14/2268.
04.07.2013 року до суду надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог, у якій просив зобов'язати виконати пункт 5 вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 30.07.2012 року № 01-14/2268.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що відповідач не забезпечив виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства, а саме: пункту 5 вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 30.07.2012 року № 01-14/2268, що стало підставою для звернення до суду із позовом відповідно до пункту 10 статті 10 Закону України „Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні".
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, просили відмовити в його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що у період з 23.05.2012 року по 11.07.2012 року Кременчуцькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Кременчуцької виправної колонії № 69 управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області за період з 01.01.2010 року по 31.05.2012 року, за результатами якої складено акт від 13.07.2012 року № 01-21/119.
30.07.2012 року Кременчуцькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією відповідачу пред'явлено вимоги про усунення виявлених ревізією порушень № 01-14/2268.
Пунктом 5 якої вимагалось провести відновлення касових видатків загального фонду, шляхом перерахування коштів в сумі 142464,00 грн. спеціального фонду до загального фонду кошторису.
Зазначений пункт вимоги про усунення виявлених ревізією порушень відповідачем не виконано.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 року № 2939-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є, зокрема, здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів.
Відповідно до частини 5 статті 2 вказаного Закону інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
В ході ревізії встановлено, що протягом 2010-2011 років утримання спецконтингенту в виправній колонії проводилося згідно затверджених кошторисних призначень по загальному фонду по КПКВ 6071020 «Утримання спецконтингенту в установах кримінально-виконавчої системи», протягом січня-травня 2012 року згідно затверджених кошторисних призначень по загальному фонду по КПКВ 3606020 «Здійснення виконання покарань та утримання персоналу установ і органів кримінально-виконавчої системи».
Відповідно до ст.121 Кримінально-виконавчого кодексу України від 11.07.2003 №1129-ІУ та вимог п.4.3. Інструкції з оплати праці засуджених до обмеження та позбавлення волі, затвердженої наказом ДДпВП від 04.10,2004 №191 особи, які відбувають покарання у виправних колоніях, із нарахованого їм заробітку, пенсій та іншого доходу відшкодовують вартість харчування, одягу, взуття, білизни, комунально-побутових та інших наданих послуг, крім вартості спецодягу і спецхарчування.
Проведеною ревізією наявності фактів покриття видатків спеціального фонду за рахунок коштів загального фонду кошторису встановлено, що у 2012 році при отриманні коштів і відшкодування засудженими особами вартості харчування, одягу, взуття, білизни, комунально-побутових та інших наданих їм послуг) на спеціальний реєстраційний рахунок виправної колонії, відновлення касових видатків не здійснювалося, кошти спрямовувались на потреби установи згідно затвердженого кошторису по спеціальному фонду (на виплату заробітної плати працівникам майстерні, оплату комунальних послуг та утримання кімнат побачень, майстерні та підсобного господарства та ін.).
Протягом січня-травня 2012 року на спеціальний рахунок виправної колонії зараховано кошти в сумі 142464,00 грн., отримані в якості відшкодування вартості харчування, одягу, взуття, білизни, комунально-побутових та інших наданих послуг, утримані із заробітної плати та пенсії засуджених, без відновлення касових видатків, що призвело до покриття за рахунок коштів загального фонду видатків, які мають здійснюватись за рахунок коштів спеціального фонду (без відновлення видатків загального фонду), що є порушенням вимог п.3.2 Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом ДКУ від 26.12.2003 №242, зареєстрованому в МЮУ 23.01.2004 за №106/8705, в частині зарахування суми коштів, які фактично надійшли на ім'я установи (у тому числі кошти, що вносяться на відновлення касових видатків поточного року), вимог ст.13 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456-УІ (зі змінами). Довідка про утримання із заробітної плати засуджених та перерахування до спецфонду за січень-травень 2012 року у Додатку 89 до акта.
Внаслідок даного порушення установі завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 142464,00 грн.
По письмовому поясненні в.о. головного бухгалтера Москаленко Н.М., кошти отримані в якості відшкодування вартості харчування, одягу, взуття, білизни, комунально-побутових послуг та інших послуг перераховувалися на спеціальний рахунок, як доходи згідно постанови КМУ від 17.05.2002 №659.
Дане порушення встановлено шляхом перевірки повноти та своєчасності надходження доходів до спеціального фонду виправної колонії та казначейських виписок.
Відповідне порушення призвело до заниження касових та фактичних по КТКВ 3606020 «Здійснення виконання покарань та утримання персоналу установ і органів кримінально-виконавчої системи» у Звіті про надходження та використання коштів загального фонду (форма №2д) за січень - травень 2012 року по КЕКВ 1133 «Продукти харчування», КЕКВ 1160 «Оплата комунальних послуг» на суму 142464,00 грн. та завищення доходу від господарської діяльності у Звіті про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами (форма №4-1) по КТКВ 3606020 «Здійснення виконання покарань та утримання персоналу установ і органів кримінально-виконавчої системи» за січень-травень 2012 року на суму 142464,0 грн., чим недотримано вимоги Порядок складання річної фінансової звітності на 2012 рік установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів, затвердженого наказом ДКУ та п.1. ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІУ (із змінами).
Відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" органи ДКРС мають право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.
Частиною 2 статті 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" встановлено, що обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються, є законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби.
Позивачем направлено відповідачу письмові вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 30.07.2012 року № 01-14/2268, однак відповідачем не забезпечено виконання пункту 5.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.12.2012 року у справі № 2а-1670/6882/12 за позовом Кременчуцької виправної колонії № 69 управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області до Кременчуцької об'єднаної державної фінансової інспекції в Полтавській області про скасування пп. 5, 6 вимоги № 01-14/2268 від 30.07.2012 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2013 року постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 26.12.2012 року у справі № 2а-1670/6882/12 залишено без змін.
Постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 26.12.2012 року у справі № 2а-1670/6882/12 набрала законної сили 23.04.2013 року відповідно до частини 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства.
Вказаними судовими рішеннями пункт 5 вимоги № 01-14/2268 від 30.07.2012 визнано правомірними.
Згідно з частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, відповідачем не забезпечено повне виконання вимог щодо усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності Кременчуцької виправної колонії № 69 управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області.
Відповідно до пункту 10 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органи державного фінансового контролю мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Полтавській області до Кременчуцької виправної колонії № 69 управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області про зобов'язання вчинити дії задовольнити.
3обов'язати Кременчуцьку виправну колонію № 69 управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області виконати пункт 5 вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 30.07.2012 року № 01-14/2268, а саме: провести відновлення касових видатків загального фонду, шляхом перерахування коштів в сумі 142464 грн. (сто сорок дві тисячі чотириста шістдесят чотири гривні) спеціального фонду до загального фонду кошторису.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 05 липня 2013 року.
Суддя А.Б. Головко