Постанова № 32356589, 04.07.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2013
Номер справи
820/4936/13-а
Номер документу
32356589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 820/4936/13-а

ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2013 р. м. Харків

Колегія суддів Харківського окружного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

суддів - Білової О.В., Мельникова Р.В.,

при секретарі - Нікітенко Л.Ю.,

за участі представників: позивача - ОСОБА_1, відповідачів - Діанової С.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Міндоходів у Харківській області, Міністерства доходів і зборів України про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ДПС у Харківській області, ДПС України в якому просить суд зобов'язати відповідачів донарахувати та виплатити залишок одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням 2-ї групи інвалідності, з урахуванням ступеню втрати працездатності 70% в сумі 30 204,72 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, в обґрунтування позовних вимог зазначив, що у 2005 році позивач звільнився з податкової міліції у запас ЗС України через хворобу. На підставі огляду МСЕК позивачу була встановлена третя група інвалідності з 16.02.2006р., а в подальшому після повторних оглядів встановлена друга група інвалідності безтерміново. На підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.07.2011 року по справі №2а-3399/11/2070 позивачу була виплачена одноразова грошова допомога з урахуванням 3-ої групи інвалідності, яка була встановлена на час звільнення з органів внутрішніх справ в розмірі 34 851,60 грн. У березня 2013 року позивач звернувся до голови ДПС в Харківській області з заявою про проведення розрахунків для нарахування і виплати одноразової грошової допомоги з розрахунку 2 групи інвалідності та ступеня втрати працездатності 70% з урахуванням рівніше отриманої допомоги. Проте, Міністерство доходів і зборів України листом від 28.05.2013 року відмовило позивачу у здійсненні доплати одноразової грошової допомоги з тих підстав, що встановлення 2 групи інвалідності ОСОБА_3 пов'язане з проходженням військової служби в Збройних силах, а тому відсутні підстави для проведення виплат. На думку позивача, відмова відповідачів у здійснення перерахунку та виплаті одноразової грошової допомоги є протиправною.

Протокольною ухвалою суду від 04.07.2013 року за клопотанням представника відповідачів в порядку ст.55 КАС України замінено первинних відповідачів, ДПС у Харківській області, ДПС України на належних - Головне управління Міндоходів у Харківській області та Міністерство доходів і зборів України.

Представник відповідачів в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував, зазначив,що оскільки встановлення 2 групи інвалідності ОСОБА_3 пов'язане з проходженням військової служби в Збройних силах, то у відповідачів відсутні законні підстави здійснювати доплату позивачу одноразової грошової допомоги. Просив відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 проходив публічну службу у державній податковій адміністрації України, мав спеціальне звання - підполковник податкової міліції. 29 грудня 2005 року наказом Голови Державної податкової адміністрації №177о/д від 29.12.2005р. був звільнений з податкової міліції у запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом «б» (через хворобу) Положення про проходження служби з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Міжрегіонального Управління податкової міліції по оперативному документуванню в Харківській області з 30.12.2005р.

У відповідності до положень ст. 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Згідно п.1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого Постановою КМ України № 707 від 12.05.2007р. одноразова грошова допомога (далі - грошова допомога) виплачується у разі:

1) загибелі (смерті) працівника міліції, податкової міліції під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю. Грошова допомога виплачується членам сім'ї загиблого (померлого), а в разі їх відсутності - його батькам та утриманцям у розмірі десятирічного грошового забезпечення;

2) установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися: під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у розмірі: п'ятирічного грошового забезпечення - інвалідам I групи; чотирирічного грошового забезпечення - інвалідам II групи; трирічного грошового забезпечення - інвалідам III групи; у період проходження служби, - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно із ступенем втрати працездатності, який визначається медико-соціальною експертною комісією;

3) поранення (контузії, травми або каліцтва), що сталося: під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, - у розмірі річного грошового забезпечення; у період проходження служби, - у відсотках до розміру річного грошового забезпечення, встановленого відповідно до ступеня втрати працездатності, що визначається медико-соціальною експертною комісією.

Виконанням службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, є: несення постової чи патрульної служби; вчинення дій із забезпечення особистої безпеки громадян, захисту їх прав і свобод, законних інтересів; припинення або запобігання кримінальним та адміністративним правопорушенням; охорона і забезпечення громадського порядку; виявлення кримінальних правопорушень і участь у їх розкритті та розшуку осіб, які їх вчинили; забезпечення безпеки дорожнього руху; участь у ліквідації наслідків аварії, пожежі, катастрофи, стихійного лиха та інших надзвичайних подій.

На підставі огляду Медико-соціальної експертної комісії позивачу з 16.02.2006 року була встановлена третя група інвалідності, проте в добровільному порядку ДПА у Харківській області, ДПС України виплати одноразової грошової допомоги позивачу не здійснили

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 04.07.2011 року по справі №2а-3399/11/2070 адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково, зобов'язано ДПА України виплатити позивачу одноразову грошову допомогу з урахуванням 3-ої групи інвалідності в розмірі 34 851,60 грн. Постанова набрала законної сили.

Згідно довідки до акту огляду МСЕК від 05.05.2010 року серії ХАР-08 №017480 та довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серії ХАР-05 №001282 від 05.05.2010р. позивачу встановлена друга група інвалідності, та зазначено, що, хвороба, так, пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи в період проходження військової служби.

05 березня 2013 року ОСОБА_3 звернувся до голови ДПС в Харківській області з заявою, в якій просив здійснити необхідні розрахунки щодо донарахування і виплати одноразової грошової допомоги з розрахунку 2-ої групи інвалідності та ступеня втрати працездатності 70% з урахуванням раніше виплаченої допомоги за рішенням суду.

Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції №707 передбачено, що у разі виникнення у працівника міліції, податкової міліції або членів його сім'ї права на отримання грошової допомоги в розмірі, більшому за раніше виплачену суму, виплата проводиться за вирахуванням такої суми, отже позивач мав право та правомірно звернувся до відповідача з заявою про донарахування та виплату одноразової грошової допомоги.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до положень ст. 23 Закону України «Про міліцію», Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого Постановою КМ України № 707 від 12.05.2007р. обов'язковою умовою виплати одноразової грошової допомоги є факт встановлення інвалідності, яка пов'язана з проходженням служби саме в органах внутрішніх справ.

Як вбачається з акту огляду МСЕК від 05.05.2010 року серії ХАР-08 №017480 та довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серії ХАР-05 №001282 від 05.05.2010р. хвороба позивача пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи в період проходження військової служби.

Доказів того, що друга група інвалідності позивачу встановлена у зв'язку з хворобою, що пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ позивачем до суду на надана, а отже відмова Міністерства доходів і зборів у виплаті ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності є правомірною.

З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Міндоходів у Харківській області, Міністерства доходів і зборів України про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 09 липня 2013 року.

Головуючий суддя Шевченко О.В.

Суддя Білова О.В.

Суддя Мельников Р.В.