Постанова № 32350327, 12.07.2013, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2013
Номер справи
825/2196/13-а
Номер документу
32350327
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 825/2196/13-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2013 року м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Бородавкіної С.В.,

при секретарі Хрущ Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Бобровицький молокозавод" до Козелецької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач 06.06.2013 звернувся до суду з позовом до Козелецької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби і просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Козелецької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби від 26 березня 2013 року №0000321500.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що згідно Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки сільськогосподарських товаровиробників" №4268 з 01.01.2012 року АТ «Бобровицький молокозавод» суму податку на додану вартість, нараховану при здійсненні операцій з постачання власної виробленої продукції (молока, молочної сировини, молочних продуктів, м'яса, м'ясопродуктів, іншої продукції переробки тварин), виготовленої з поставлених молока або м'яса в живій вазі сільськогосподарськими товаровиробниками, які самостійно вирощують, розводять, відгодовують продукцію тваринництва, сплачує до спеціального фонду Державного бюджету України у розмірі 30 відсотків, та на спеціальний рахунок, відкритий підприємством в органах державної казначейської служби у розмірі 70 відсотків (умови проведення сплати у 2012 році). Перерахування суми податку на додану вартість до спеціального фонду Державного бюджету здійснюється у строки, встановлені п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, тобто протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації, а перерахування суми податку на додану вартість на спеціальний рахунок, відкритий в органах казначейської служби для виплати компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними молоко і м'ясо в живій вазі, здійснюється до 15 числа місця, наступного за звітним (податковим) періодом. Враховуючи те, що в трактуванні Закону № 4268 звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, то перерахування суми податку на додану вартість на спеціальний рахунок відкритий в органах казначейської служби для виплати компенсації сільськогосподарським товаровиробникам може здійснюватись, починаючи з 1-го числа та до 15 числа місяця наступного за звітним (податковим) періодом. Отже, висновки органу ДПІ, викладені в акті про результати камеральної перевірки, про те, що суми податку на додану вартість у розмірі 72 003,04 грн. використані не за призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету, відповідно до п. 123.2 ст. 123 розділу II ПК України, не відповідають вимогам чинного законодавства та є помилковими.

Представник позивача позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав та пояснив, що за результатами акту перевірки Бобровицьким відділенням Козелецької МДПІ на підставі п. 13 Закону України №4268-УІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки сільськогосподарських товаровиробників» (набрав чинності з 1 січня 2012 року) та п. 123.2 ст. 123 Податкового кодексу України прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.03.2013 №0000321500 про збільшення грошового зобов'язання по податку на додану вартість у вигляді штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 72003,04 грн. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки сільськогосподарських товаровиробників» № 4268-УІ від 22.12.2011 внесено зміни до п. 1 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо механізму виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко та м'ясо в живій вазі, згідно з яким сума податку на додану вартість, нарахована при здійсненні операцій з постачання власної виробленої продукції (молока, молочної сировини, молочних продуктів, м'яса, м'ясопродуктів, іншої продукції переробки тварин), виготовленої з поставлених молока або м'яса в живій вазі сільськогосподарськими товаровиробниками, які самостійно вирощують, розводять, відгодовують продукцію тваринництва, сплачується до спеціального фонду Державного бюджету України у розмірі 30 відсотків, та на спеціальний рахунок, відкритий підприємством в органах державної казначейської служби у розмірі 70 відсотків. Згідно п. 13 вказаного Закону суми податку на додану вартість, не перераховані на спеціальний рахунок або перераховані з порушенням терміну, встановленого цим пунктом, а також суми компенсації, не виплачені сільськогосподарським товаровиробникам або виплачені з порушенням терміну, встановленого цим пунктом, вважаються такими, що використані не за призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету. Таким чином, МДПІ вірно встановлено відповідальність позивача за правопорушення ст. 123 ПК України, в якій зазначено, що використання платником податків (посадовими особами платника податків) сум, що не сплачені до бюджету внаслідок отримання отримання (застосування) податкової пільги, не за призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно із законом з питань відповідного податку, збору (обов'язкового платежу) додатково до штрафів, передбачених пунктом 123.1 цієї статті тягне за собою стягнення до бюджету суми податків, зборів (обов'язкових платежів), що підлягали нарахуванню без застосування податкової пільги. Сплата штрафу не звільняє таких осіб від відповідальності за умисне ухилення від оподаткування.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов належить задовольнити.

Працівниками Козелецької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт №000027/25-03-15/30004072 від 25.03.2013 (а.с.8-12).

Перевіркою встановлено порушення п.13 Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки сільськогосподарських товаровиробників" №4268, оскільки ПАТ "Бобровицький молокозавод" було порушено терміни перерахування коштів на спеціальний рахунок: платіжне доручення №309 від 15.10.2012 на загальну суму 72003,04 грн. (строк перерахування до 15 жовтня 2012 року), а тому сума податку на додану вартість - 72003,04 грн. використана не за призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету (відповідальність платника передбачена пунктом 123.2 ст. 123 розділу ІІ Податкового кодексу України.

На підставі акту перевірки відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення №0000321500 від 26 березня 2013, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 72003,04 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.18).

Не погоджуючись з винесеним Козелецькою міжрайонною державною податковою інспекцією Чернігівської області Державної податкової служби актом камеральної перевірки від 25.03.2013, позивач подав до Бобровицького відділення Козелецької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби заперечення від 27.03.2013 №44 (а.с.13-15).

Не погоджуючись з винесеним Козелецькою міжрайонною державною податковою інспекцією Чернігівської області Державної податкової служби податковим повідомленням-рішенням від 26.03.2013, позивач 02.04.2013 подав до Державної податкової служби в Чернігівській області скаргу №51 (а.с.19-22), однак рішенням Державної податкової служби в Чернігівській області від 21.05.2013 №2008/10/10-215 про результати розгляду скарги (рішенням від 15.04.2013 №792/10/10-215 строк розгляду скарги був продовжений(а.с.23)) податкове повідомлення-рішення - залишено без змін, а скаргу - без задоволення (а.с.24-27).

Основними видами господарської діяльності Публічного акціонерного товариства "Бобровицький молокозавод" є перероблення молока, виробництво масла та сиру; оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами; роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах; забір очищення та постачання води; каналізація, відведення й очищення стічних вод (а.с.45).

Відповідно до платіжного доручення №3092 від 15.10.2012 року Публічним акціонерним товариством "Бобровицький молокозавод" у відділенні банку було сплачено 72003,04 грн. призначення платежу: перерахування дотацій за молоко за вересень 2012 року без ПДВ (а.с.28).

Дана сплата підтверджена випискою територіального органу Державного казначейства від 16.10.2012 (а.с.29).

Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Так, відповідно до пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця

Підпунктом 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.

Відповідно до п 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки сільськогосподарських товаровиробників" № 4268-VI від 22.12.2011 року внесено зміни до п. 1 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо механізму виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко та м'ясо в живій вазі.

Так, згідно вказаного Закону сума податку на додану вартість нарахована при здійсненні операцій з постачання власної виробленої продукції (молока, молочної сировини, молочних продуктів, м'яса, м'ясопродуктів, іншої продукції переробки тварин), виготовленої з поставлених молока або м'яса в живій вазі сільськогосподарськими товаровиробниками, які самостійно вирощують, розводять, відгодовують продукцію тваринництва, сплачується до спеціального фонду Державного бюджету України у розмірі 30 відсотків, та на спеціальний рахунок, відкритий підприємством в органах державної казначейської служби у розмірі 70 відсотків.

Перерахування суми податку на додану вартість до спеціального фонду Державного бюджету здійснюється у строки, встановлені п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, тобто протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації; а перерахування суми податку на додану вартість на спеціальний рахунок відкритий в органах казначейської служби для виплати компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними молоко і м'ясо в живій вазі здійснюється до 15 числа місця, наступного за звітним (податковим) періодом. Враховуючи те. що в трактуванні Закону № 4268 звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, то перерахування суми податку на додану вартість на спеціальний рахунок відкритий в органах казначейської служби для виплати компенсації сільськогосподарським товаровиробникам може здійснюватись, починаючи з 1-го числа та до 15 числа місяця наступного за звітним (податковим) періодом.

Відповідно до п. 31.1. ст. 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий додаток чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством.

Також, згідно ст. 255 ЦК України, якщо строк установлено для вчинення дії, вона може бути вчинена до закінчення останнього дня строку, тобто до закінчення 24 годин вказаної дати.

Відповідно до п. 56.21 с. 56 Податкового кодексу України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що перерахування суми податку на додану вартість за вересень 2012 року у сумі 72003,04 грн. на спеціальний рахунок відкритий в органах казначейської служби для виплати компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними молоко і м'ясо в живій вазі, здійснювалось ПAT "Бобровицьий молокозавод" у строк вказаний у Законі України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки сільськогосподарських товаровиробників" та відповідно до вимог чинного законодавства, свідчить копія платіжного доручення по перерахуванню коштів на дотаційний рахунок та копія виписи територіального органу Державного казначейства за вересень 2012 року, а саме платіжне доручення № 3092 від 15.10.2012 на загальну суму 72003,04 грн.

Крім того, дана позиція закріплена в постанові Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.04.2013 у справі №825/936/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства "Бобровицький молокозавод" до Козелецької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення (а.с.30-36), яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2013 року (а.с.85-90).

Відповідно до ст. 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з Податковим кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним податкового повідомлення-рішення від 26 березня 2013 року №0000321500.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач діяв відповідно вимог податкового законодавства України і своєчасно сплатив єдиний податок з юридичних осіб, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Козелецької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби від 26 березня 2013 року №0000321500, з підстав наведених позивачем у позовній заяві, належить задовольнити.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Козелецької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби від 26 березня 2013 року №0000321500.

Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31216206784002, код 38054398, отримувач: УК у м.Чернігові/ м.Чернігів/ 22030001, банк отримувача: ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592) на користь Публічного акціонерного товариства "Бобровицький молокозавод" (код ЄДРПОУ 30004072) судові витрати в сумі 720,03 грн.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Бородавкіна