ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" липня 2013 р. Справа № 914/287/13-г
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Давид Л.Л.
Суддів Данко Л.С.
Юрченка Я.О.
при секретарі судового засідання Карнидал Л.Ю.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" без номера від 15.04.2013р. (вх. № Львівського апеляційного господарського суду 05-05/579/13 від 23.04.2013р.)
на рішення господарського суду Львівської області від 08.04.2013 р.
у справі № 914/287/13-г (суддя - М.М. Синчук)
за позовом Прокурора м. Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради, м. Борислав Львівської області
до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" ПАТ "Укрнафта", м. Борислав
про внесення змін до договору оренди землі від 04 жовтня 2010 № 04.10.439.00082
за участю представників сторін:
від Прокуратури: Куцик В.Б. - старший прокурор відділу (посвідчення від 24.10.2012 р. № 011165);
від позивача: Мельничок В.М. - представник (довіреність №3-21/1605 від 03.07.2012 р.);
від відповідача: Глинка Р.Я. - начальник юридично - договірної служби Долинського ГПЗ ПАТ "Укрнафта" (довіреність від 21.12.2012 р. № 870);
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Трускавецька Т.В. - головний юрисконсульт НГВУ "Бориславнафтогаз" ПАТ "Укрнафта" (довіреність № юр-191/д від 16.04.2013 р.);
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Львівської області від 08.04.2013 р. у справі № 914/287/13-г (суддя - М.М. Синчук) позов задоволено повністю, внесено зміни до договору оренди землі від 4 жовтня 2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру" 24 грудня 2010 року за № 04.10.439.00082, шляхом викладення п.5 договору у наступній редакції: "п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 52014 грн. 89 коп., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.02.2012 року № 667" та п.9 договору викладено у наступній редакції: "п.9 Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% (дванадцять) відсотків від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 6241, грн. 78 коп. або 520 грн. 15 коп. в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в ГУДКСУ у м.Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада". Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в доход державного бюджету 1147 грн. судового збору.
Рішення місцевого господарського суду вмотивовано нормами Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про оцінку земель" та тим, що договір оренди земельної ділянки, щодо якого виник спір, не відповідає вимогам законодавства України в частині розміру орендної плати. Відповідач не відреагував на звернення ради з пропозицією внести відповідні зміни в договір оренди землі, у зв'язку з чим ці зміни внесенні в судовому порядку.
Відповідач, - Публічне акціонерне товариство "Укрнафта", не погодившись з рішенням суду першої інстанції, оскаржив його в апеляційному порядку. Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, скаржник вказує на помилковий висновок суду першої інстанції про те, що орендна плата за земельні ділянки є регульованою ціною за рішенням органу місцевого самоврядування. Позивач ні нормативно, а ні економічно не обґрунтував чому просить змінити розмір орендної плати за землю. Зазначає про те, що відповідно до чинного законодавства розмір орендної плати встановлюється та переглядається тільки за згодою сторін. Крім того, рішення Бориславської міської ради від 23 вересня 2011 р. № 373 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Борислава" не є підставою для задоволення позову щодо встановлення ставки орендної плати на рівні 12% від нормативної грошової оцінки, оскільки ним затверджено технічну документацію з нової грошової оцінки землі м. Борислава. Згідно статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12%. На підставі цієї статті Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" здійснював мінімальну орендну плату в розмірі 3% в межах, визначених чинним законодавством. Скаржник вважає, що внаслідок цього, місцевим господарським судом порушенні приписи статтей 651, 652, 792 Цивільного кодексу України, статті 188 Господарського кодексу України, статті 288 Податкового кодексу України, статтей 2, 21, 23 Закону України "Про оренду землі". Також, на думку апелянта, суд першої інстанції в порушення ст. 15 Господарського процесуального кодексу України не надіслав матеріали справи за територіальною підсудністю до господарського суду міста Києва, оскільки Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" зареєстроване та розташоване у м. Києві, а справи у спорах, що виникають при зміні господарських договорів розглядаються за місцезнаходженням сторони, зобов'язаної за договором здійснити на користь другої сторони певні дії.
Дані обставини, на думку скаржника, є безумовною підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
Бориславська міська рада у відзиві на апеляційну скаргу (від 08.05.2013 р. № 3-21/1318) зазначає про безпідставність тверджень відповідача, про те що орендна плата за земельні ділянки комунальної власності не є регульованою ціною, оскільки сторонами у договорі оренди передбачено можливість перегляду розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору згідно ст. 632 Цивільного кодексу України. Так, рішенням Бориславської міської ради від 23 вересня 2011 р. № 373, затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Борислава. В подальшому, рішенням Бориславської міської ради від 17 листопада 2012 р. № 420 внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі, яким встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі. Дані рішення набрали законної сили, а тому підлягають застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого даний спір розглядається судом. Крім того, в порядку ст. 188 Господарського кодексу України відповідачем неодноразово надсилалась пропозиція у вигляді листів з повідомленням про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності, проте товариство, не зважає на звернення ради з пропозицією внести у спірний договір відповідні зміни, у зв'язку з чим ці зміни мають бути внесенні у судовому порядку. Щодо територіальної підсудності даної справи господарському суду міста Києва, то в даному випадку спір виник із земельних відносин за участю суб'єктів господарської діяльності, а тому повинен розглядатись у порядку вимог ст. 16 Господарського процесуального кодексу України за місцемзнаходженням об'єктів земельних відносин або основної її частини - в господарському суді Львівської області. Просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 26.04.2013 р. порушено апеляційне провадження у справі № 914/287/13-г та призначено до розгляду в судове засідання на 13.05.2013 р. (а.с. 108) в складі колегії головуючого судді Давид Л.Л., суддів Данко Л.С. та Юрченка Я.О.
Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 13.05.2013 р. у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Юрченка Я.О. в склад колегії суддів для розгляду справи № 914/287/13-г господарського суду Львівської області введено суддю Кордюк Г.Т.
В судовому засіданні 13.05.2013 р. розгляд справи № 914/287/13-г відкладено на 08.07.2013 р. (а.с. 147-148) .
Розпорядженням в.о. голови Львівського апеляційного господарського суду від 08.07.2013 р. у зв'язку із зайнятістю в інших судових засіданнях судді Кордюк Г.Т. в склад колегії суддів для розгляду справи № 914/287/13-г господарського суду Львівської області введено суддю Юрченка Я.О.
В судове засідання 08.07.2013 р. з'явились представники позивача, відповідача, третьої особи та прокурор. В даному судовому засіданні представник позивача заперечив доводи апеляційної скарги з мотивів, викладених у відзиві. Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та на розгляд колегії суддів через канцелярію Львівського апеляційного господарського суду подав клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення Бориславським міським судом Львівської області справи про визнання протиправним та скасування рішення Бориславської міської ради № 420 "Про доповнення до рішення міської ради від 06.03.2008 р. № 568", "Про внесення змін в рішення міської ради від 28.02.2003 року № 109", "Про затвердження Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в місті Бориславі", яким встановлено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтової галузі (ПАТ "Укрнафта") становить 12% від нормативної грошової оцінки землі.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача підтримала доводи апеляційної скарги.
Судова колегія, порадившись на місці, прийшла до висновку про відсутність підстав для задоволення даного клопотання, з огляду на те, що за час розгляду спору місцевим господарським судом, з 24.01.2013 р. по 08.04.2013 р. апелянт не ставив під сумнів рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 р. №420 і звернувся з позовом про скасування такого лише 22.05.2013 р.
У відповідності до вимог ст. 101 Господарського процесуального кодексу України в апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. На час прийняття рішення місцевим господарським судом та на час розгляду справи апеляційним судом, рішення ради є чинним.
Вивчивши матеріали справи в сукупності з апеляційною скаргою та відзивом на неї, оцінивши зібрані докази, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку про відповідність рішення господарського суду Львівської області нормам чинного законодавства, матеріалам та обставинам справи, виходячи з наступного.
4 жовтня 2010 р. Бориславською міською радою (за договором -Орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (за договором -Орендар) укладено договір оренди землі № 04. 10. 439. 00082 (надалі -Договір, а.с. 4-13), що належним чином підписаний та скріплений печатками і зареєстрований у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24 грудня 2010р. за № 04.10.439.00082. Предметом договору є строкове платне користування земельною ділянкою площею 0,0512 га для обслуговування свердловини № 394 НГВУ "Бориславнофтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області строком на 25 років (підстава - рішення Бориславської міської ради Львівської області від 25 лютого 2010 року №1107).
Відповідно до акту приймання - передачі об'єкта оренди від 4 жовтня 2010 року Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0512 га для обслуговування свердловини № 394 НГВУ "Бориславнофтогаз" ВАТ "Укрнафта, яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області.
Згідно з п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25136,76 грн. Орендна плата за використання земельної ділянки, згідно рішення Бориславської міської ради Львівської області від 6 березня 2008 року №568 становить 3% (три відсотки) від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у розмірі 62,84 грн., щомісячними платежами на розрахунковий розрахунок 37210812700012 в УДК у Львівській області, код ЗКПО 22402093, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада (п. 9 договору).
Рішенням Бориславської міської ради Львівської області від 23.09.2011 р. №373 (а.с. 25) затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Борислава. Пунктом 2 даного рішення було введено в дію грошову оцінку земель м. Борислава з 01.01.2012 р. 17 листопада 2011 року радою прийнято рішення №420 "Про доповнення до рішення міської ради від 28.02.2003 р. № 109 "Про затвердження Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м.Бориславі", відповідно до п.1 якого, внесено доповнення п.п. 2.4, п.2 "Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі", затвердженого рішенням міської ради від 28.02.2003 року №109, встановлено ставки орендної плати за земельні ділянки у розмірі: 12% від грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі (а.с.24).
Бориславською міською радою на адресу відповідача 31 липня 2012 та 13.11.2012 р. скеровано листи (вих. № 3-21/1877 та вих. 3-18/2934) про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності з пропозицією укласти додаткову угоду до договору (а.с. 19,20).
У відповіді на надіслану пропозицію, відповідач погодив укладення додаткової угоди до договору за умови, що річний розмір орендної плати за земельну ділянку становитиме 3% (а.с. 21).
Бориславською міською радою листом від 14.12.2012 року за вих. № 3-18/3255 (а.с. 22) у прийнятті вказаних умов відмовлено та повторно направлено пропозицію про внесення змін до договору оренди землі, відповіді на яку не поступило.
Таким чином, між міською радою та відповідачем не досягнуто згоди щодо встановлення нового розміру орендної плати за землю, в зв'язку з чим прокурор міста Борислава звернувся з відповідним позовом в господарський суд Львівської області в межах наданих йому законодавством повноважень в інтересах держави в особі Бориславської міської ради для захисту її прав, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Податковим кодексом України.
При перегляді рішення місцевого господарського суду в апеляційному порядку, судова колегія керувалась наступним.
Між сторонами у справі виникли зобов'язання на підставі договору оренди земельної ділянки в силу пункту 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України.
Відповідно до статті 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Згідно статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
1 січня 2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України (від 02.12.2010 р. № 2755-VI), Закон України "Про плату за землю" втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Таким чином, питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 р. регулюється виключно Податковим кодексом України.
Згідно із статтею 287 Податкового кодексу України землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Статтею 288 Кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).
Отже, встановлення статтею 288 Податкового кодексу України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Так, рішенням Бориславської міської ради Львівської області від 23.09.2011 р. №373 затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Борислава, а рішенням від 17 листопада 2011 року №420 затверджено Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в місті Бориславі.
Відповідно до частини першої ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно ч.1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Відповідно до ч.1 статті 73 цього ж Закону акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до п.2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин " у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Доказів скасування, зазначених вище рішень матеріали справи не містять.
Згідно статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом. Відповідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 667 від 14.02.2012 року, наданого управлінням Держкомзему у місті Бориславі Львівської області, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 512,00 кв.м., що розташована в м. Бориславі та знаходиться на праві користування у НГВУ "Бориславнафтогаз" ПАТ "Укранафта", становить 52014 грн. 89 коп. Таким чином розмір орендної плати складає 6241 грн. 78 коп. в рік або 520 грн. 15 коп. в місяць.
Згідно з ч.1 ст.23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Бориславською міською радою 23.09.2011р. прийнято рішення №373 "Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава", яке у відповідності до п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України набрало чинності та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом.
Відповідно до п.13 договору розмір орендної плати переглядається один раз у рік, у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 36 договору, передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку, що відповідає вимогам ст. 30 Закону України "Про оренду землі".
Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 188 ГК України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. Згідно із ч. 4 ст. 188 ГК України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Отже, нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, а оскільки, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач звертався до відповідача з листами від 31.07.2012р., від 13.11.2012р., від 14.12.2012р., у яких повідомив про необхідність підписання додатків до договору та змін зазначеного у договорі розміру орендної плати, які залишені відповідачем без задоволення.
Таким чином, законодавчо змінено розмір орендної плати за землю, про що орендар був повідомлений, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренди землі, а суди повинні враховувати вказані нормативні акти при вирішенні спорів про внесення змін до договорів у частині зміни орендних ставок.
З огляду на вищевикладене, та враховуючи, що договір оренди земельної ділянки укладається на підставі обов'язкового до виконання рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування і повинен відповідати вказаному рішенню, суд першої інстанції правомірно задоволив позовну вимогу про внесення зміни у п.5 договору оренди землі від 04.10.2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру" за №04.10.439.00082, шляхом викладення п.5 договору у наступній редакції: "п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 52014 грн. 89 коп., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.02.2012 року № 667".
Згідно з ч.2 ст.21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Оскільки, Закон України "Про плату за землю" втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 р. регулюється виключно Податковим кодексом України. Стаття 288 Податкового кодексу України передбачає встановлення відповідних розмірів орендної плати.
Таким чином, 17 листопада 2011 р. радою прийнято рішення № 420, яким затверджено Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі щодо врегулювання ставки орендної плати в залежності від категорій земельних ділянок, які здаються в оренду. Зокрема, даним Положенням встановлена ставка орендної плати у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі.
З огляду на вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про задоволення позову про внесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24 грудня 2010 року за № 04.10.439.00082, виклавши п.9 договору у наступній редакції: "п.9 Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% (дванадцять) відсотків від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 6241, грн. 78 коп., або 520 грн. 15 коп. в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в ГУДКСУ у м.Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада".
Відповідач в апеляційній скарзі вказує на порушення норм процесуального права щодо територіальної підсудності, вважає, що даний спір повинен розглядатись у господарському суді м. Києва за місцезнаходженням майна. З даного приводу судова колегія зазначає, що відповідно до статті 16 Господарського процесуального кодексу України, справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини, за винятком справ, передбачених частиною четвертої цієї статті. Судовою колегією з'ясовано, що орендована земельна ділянка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області, а тому дана справа підсудна господарському суду Львівської області.
В силу ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Відповідно до приписів ст.34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
У відповідності до вимог ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об"єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Виходячи з наведеного та враховуючи, що доводами апеляційної скарги правомірності висновків суду першої інстанції не спростовано, обставини, які відповідно до статті 104 ГПК України є підставами для скасування рішення суду першої інстанції, в порядку статтей 33,34 ГПК України, апелянтом не доведено, а оскаржуване судове рішення прийняте у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, фактичними обставинами та матеріалами справи, апеляційний господарський суд підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення місцевого господарського суду не вбачає.
Зважаючи на те, що апеляційну скаргу залишено без задоволення, витрати по сплаті судового збору, в порядку ст. 49 Господарського процесуального кодексу України відносяться на скаржника.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд, - ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду Львівської області від 08.04.2013 р. у справі № 914/287/13-г залишити без змін, апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" без номера від 15.04.2013р. (вх. № Львівського апеляційного господарського суду 05-05/579/13 від 23.04.2013р.) - без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
3. Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України в порядку та строки, передбачені статтями 109-110 Господарського процесуального кодексу України.
4. Справу № 914/287/13-г повернути господарському суду Львівської області.
повний текст постанови підписано 10.07.2013р.
Головуючий суддя Давид Л.Л.
Суддя Данко Л.С.
Суддя Юрченко Я.О.