ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 червня 2013 р. Справа №801/5276/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., представника позивача Климашевської Г.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Кримському регіоні" ( Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні)
до Публічного акціонерного товариства "Кримвтормет"
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до ПАТ "Кримвтормет", в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по штрафним санкціям у сумі 5100 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 12.10.2012 року працівниками Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні була проведена перевірка виконання ПАТ "Кримвтормет" припису Інспекції № 04/06-41-026 від 02.10.2012 року про усунення порушень законодавства про електроенергетику. Оскільки припис виконаний не був, 20.11.2012 року позивачем була винесена постанова № 288 кр про накладення на відповідача штрафу у розмірі 5100 грн., який добровільно не сплачений, у зв'язку з чим позивач просить стягнути цю суму примусово.
Представник позивача в судовому засіданні просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причин своєї неявки суду не надав.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці та регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі передбачені Законом України "Про електроенергетику".
Відповідно до ст. 9 Закону Державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.
Центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право:
вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії усунення виявлених порушень вимог законодавства;
видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання;
зупиняти експлуатацію електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж через їх незадовільний технічний стан та/або організацію їх експлуатації шляхом видання споживачам електричної та теплової енергії та суб'єктам електроенергетики вмотивованого письмового рішення керівника відповідного органу центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду чи його заступника щодо неприпустимості продовження такої експлуатації. Підставою для такого зупинення є загроза життю або здоров'ю працівників і населення або наявність передумов для виникнення надзвичайних ситуацій техногенного чи природного характеру;
застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці;
одержувати на письмовий запит безоплатно відповідно до законодавства необхідні для виконання покладених на нього завдань інформацію, пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час здійснення державного нагляду (контролю). Зазначений письмовий запит повинен містити вичерпний перелік інформації, пояснень, довідок тощо, які підлягають наданню у відповідь на запит, та посилання на нормативно-правові акти, з метою виконання яких здійснюється збір інформації;
вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного енергетичного нагляду (контролю);
приймати рішення про відбір зразків частин енергетичного обладнання у разі його пошкодження та призначати експертизу енергетичних об'єктів і технічну діагностику енергетичного обладнання (його окремих частин);
надавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії консультативну допомогу з питань, що належать до його компетенції, та розглядати спірні питання, що виникають між суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії;
фіксувати процес проведення заходу чи кожну окрему дію за допомогою засобів аудіо- та відеотехніки.
Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Кримському регіоні" діє відповідно до Положення про відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Кримському регіоні" Державного підприємства НЕК "Укренерго", затвердженого Головним державним інспектором України з енергетичного нагляду 14.12.2006 року.
Обов'язки і відповідальність споживачів електричної енергії передбачені ст. 26 Закону України "Про електроенергетику".
Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Споживач забезпечує безперешкодний доступ відповідальних представників енергопостачальника, підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого порядку. В разі перешкоди у доступі зазначених представників до електричних установок споживача посадові особи такого споживача несуть відповідальність відповідно до закону.
Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність (ст. 27 Закону).
Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці у тому числі за: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.
Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.
Порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання передбачений відповідним положенням, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України 21 липня 1999 року № 1312.
Згідно з п. 7 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Судом встановлено, що позивачем 02.10.2012 року винесено припис № 04/06-41-026, яким відповідачу приписано в строк до 12.10.2012 усунути порушення вимог чинного законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання (а.с. 6).
Посадовими особами позивача 12.10.2012 було проведено позапланову перевірку відповідача щодо виконання вимог вказаного припису.
За результатами проведеної перевірки складено акт (протокол) № 04/06-41-014 від 12.10.2012, в якому зафіксовано невиконання відповідачем вимог припису № 04/06-41-026 від 02.10.2012 року (а.с. 5).
На підставі зазначеного акту перевірки 20.11.2012 позивачем винесена постанова № 288кр про накладення на відповідача штрафу у розмірі 5100 грн. за порушення ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" та ст. 31 Закону України "Про теплопостачання" в частині невиконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (а.с. 7).
Вказана постанова була направлена відповідачу поштою та отримана уповноваженою особою 30.11.2012 року, що підтверджується відміткою на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 8).
Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
Відповідно до п. 11 Положення рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.
Відповідачем не надано доказів того, що постанова про накладення штрафу № 288кр від 20.11.2012 була оскаржена ним в адміністративному або судовому порядку та доказів сплати штрафу у добровільному порядку, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вступна та резолютивна частини постанови були проголошені у судовому засіданні 21.06.2013 року. Постанова у повному обсязі складена 26.06.2013 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Кримвтормет" (95000, м. Сімферополь, Центральний район, Суворовський спуск, буд. 5, р\р 26005300002558 у СФАКБ "Форум" м. Сімферополь, МФО 384890, ЄДРПОУ 00190638) на користь Державного бюджету України штраф у сумі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень (код платежу 21081100 "Адміністративні штрафи та санкції" на р/р 31112106700024 в ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, отримувач - Державний бюджет м. Феодосія, 21081100, код ЄДРПОУ 37986011).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Ю.С. Кононова