УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2013 р.Справа № 820/1665/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Курило Л.В. , Присяжнюк О.В.
за участю секретаря судового засідання Мурги С.С.
представника позивача Азімової Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Комунального підприємства "Компанія"Вода Донбасу" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.03.2013р. по справі № 820/1665/13-а
за позовом Комунального підприємства "Компанія"Вода Донбасу"
до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби
про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИЛА:
КП "Компанія "Вода Донбасу" звернулося до суду з позовом про визнання не чинним податкового повідомлення - рішення Ізюмської Об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області ДПС від 28.11.2012 р. №0000231510.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.03.2013 р. у задоволенні позову відмовлено.
КП "Компанія "Вода Донбасу" ( далі Позивач), не погодившись із рішенням суду подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.03.2013 р. з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права при неповному з'ясуванні обставин справи, та винести нову постанову, якою задовольнити позов.
В обґрунтування висновків апеляційної скарги посилається порушення судом першої інстанції ст. 269, 270, 286.2 ст. 286 ПК України внаслідок неврахування обставини того, що позивач не є суб'єктом сплати податку на землю, оскільки не є користувачем земельних ділянок, на які спірним рішенням відповідача нараховано податок; акти на постійне користування видані на правопопередника позивача, якого припинено шляхом реорганізації, позивачем право користування землею не зареєстровано, до ДПІ заяви про взяття на облік в якості платника земельного податку не подавалися.
Відповідач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких просить оскаржувану постанову залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги, просив її задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення представника позивача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заперечень проти неї, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.
Судом встановлено, що відповідачем проведено документальну невиїзну перевірку КП "Компанія "Вода Донбасу" з питання дотримання вимог податкового законодавства по нарахуванню та сплати земельного податку за період з 01.01.2009 р. по 31.08.2012 р. та неподання податкових декларацій з плати за землю за 2011 та 2012 роки, за наслідками якого складено акт від 02.11.2012 року №3/1510/00191678.
Перевіркою встановлено порушення позивачем:
-п. 286.2 ст. 286 ПК України внаслідок неподання позивачем податкових розрахунків по сплаті земельного податку за період 2011 рік та 2012 рік.
-п. 287.1, п.287.3, п.287.4 ст.287 ПК України внаслідок не нарахування та несплати позивачем земельного податку за земельні ділянки за період з 01.09.2010 р. по 31.08.2012 р. (за 5 місяців 2010 року, за 2011 рік та за 7 місяців 2012 року).
Внаслідок вказаних порушень позивачем занижено податкове зобов'язання по земельному податку на загальну суму 458 679,64 грн., у тому числі: за період з 01.09.2010 р. по 31.12.2010 р. - 73 866,13 грн., за 2011 рік - 177 278,95 грн., за період з 01.01.2012 р. по 31.08.2012 р. - 207 534,56 грн.
28.11.2012 р. на підставі п.120.1 ст. 120, п.123.1, абз.3, абз.4. ст.123 розділу II, п.7 підрозділу 10 розділу XX ПК України, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від №0000231510, яким позивачу нараховане податкове зобов'язання з податку на землю в сумі 104 455,82 грн. (основний платіж - 74 309,23 грн. штрафні (фінансові) санкції - 30 146,59 грн.)
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з висновку, що при винесені спірного податкового повідомлення-рішення контролюючий орган діяв на підставі, в порядку і межах повноважень, наданих законом.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з такого.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пп. 14.1.72 та 14.1.73 п.14.1 ст.14 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу);
землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно ч. 2 ст. 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Згідно ч. 3 ст. 126 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Згідно ст.ст. 269, 270, 271 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі. Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності. Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Відповідно до п.286.1, п.286.2, п.286.3 ст.286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Відповідно до п.287.1 ст.287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно п. 120.1. ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Згідно ст. 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Відповідно до п.7 підрозд. 10 розділу XX ПК України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Судом встановлено, що розпорядженням голови Борівської райдержадміністрації від 13.10.2004 р. №309 ДВП "Укрпромводчормет" надано в постійне користування земельні ділянки під Червонооскільським водосховищем загальною площею - 4784,4539 га., а саме на території: Богуславської сільської ради (8,9645 га), Борівської селищної ради (1068,2162 га), Підлиманської сільської ради (639,2619 га), Вищесолоненської сільської ради (650,7994 га), Піско-Радьківської сільської ради (1041,0836 га), Гороховатської сільської ради (601,0139 га), Підвисочанської сільської ради (775,114 га).
На вказані ділянки ДВП "Укрпромводчормет" отримано державні акти постійного землекористування. (а.с.58)
Дані з приводу набуття вказаною особою права постійного користування на земельні ділянки внесено до Державного земельного кадастру.
23.03.2007 р. Державне виробниче об'єднання «Укрпромводчормет» перетворено в Комунальне підприємство «Компанія Вода Донбасу».
КП «Компанія Вода Донбасу» згідно статуту є правонаступником ДВП «Укрпромводчормет» за всіма отриманими ліцензіями, дозволами та іншими нормативними документами, які мають юридичну силу до їх переоформлення на КП «Компанія Вода Донбасу» (а.с. 35-36, 40-45).
Отже, в результаті перетворення до КП « Компанія Вода Донбасу» перейшло від попередньої юридичної особи право і постійного користування землею, в межах земельної ділянки, яка була надана компетентним суб'єктом владних повноважень. Не виконання позивачем обов'язку зареєструвати право користування земельною ділянкою, не свідчить про відсутність у позивача обов'язку сплатити земельний податок.
За своєю природою правонаступництво при припиненні юридичної особи шляхом її перетворення має універсальний характер, а відтак до новоствореної юридичної особи переходять усі права та обов'язки юридичної особи, що припинилася, усе її майно та боргові зобов'язання.
До позивача, як правонаступника, перейшли права та обов'язки щодо користування спірними земельними ділянками згідно кадастрових меж, а також щодо сплати (звітування) по податку на землю в порядку встановленому законом. Позивач не відмовлявся від зазначених прав , процедури внесення змін до даних Державного земельного кадастру не ініціював.
З огляду на зазначене доводи апелянта, що КП «Компанія Вода Донбасу» не є платником земельного податку в зв'язку з не поданням ним заяви про взяття на податковий облік до податкового органу, колегія суддів вважає необґрунтованими.
Посилання на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13.11.2012 р. колегія суддів до є безпідставним, оскільки вказане судове рішення не стосується предмету позовних вимог по даній справі та не спростовує факту правонаступництва позивача за ДВП «Укрпромводчормет».
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Доказів сплати земельного податку 01.01.2009 р. по 31.08.2012 р. та подання до органу ДПІ податкових декларацій з плати за землю за 2011 та 2012 роки позивачем не надано.
Розміри нарахованих позивачу платежів спірним податковим повідомленням-рішенням відповідають, встановленим податковим законодавством.
З огляду на зазначене , колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо правомірності податкового повідомлення-рішення від №0000231510 від 28.11.2912р. про нарахування КП "Компанія Вода Донбасу" податкового зобов'язання з земельного податку в сумі 104 455,82 грн.
Згідно з ч. 1ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Згідно ч.1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що підстави для скасування постанови Харківського окружного адміністративного суду від 18.03.2013 р. відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Компанія"Вода Донбасу" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.03.2013р. по справі № 820/1665/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Русанова В.Б.Судді(підпис) (підпис) Курило Л.В. Присяжнюк О.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Русанова В.Б.
Повний текст ухвали виготовлений 17.06.2013 р.