ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 червня 2013 року 08 год. 30 хв. № 826/7053/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справуза позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Києвідо Товариства з обмеженою відповідальністю «Поляна Груп Україна»про стягнення фінансових санкцій на суму 89 180, 00 грн., - В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПС України у м. Києві (далі - Регіональне управління) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Поляна Груп Україна» (далі - Відповідач, ТОВ «Поляна Груп Україна») про стягнення фінансових санкцій на суму 89 180, 00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог Позивач посилався на те, що Відповідач не сплачує в добровільному порядку суму нарахованих фінансових санкцій в розмірі 89 180, 00 грн. згідно рішення про застосування фінансових санкцій від 25.02.2013р. № 260812/21-129/0079, яке за результатами процедури досудового оскарження було залишено без змін, та судовому оскарженні не перебувало.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2013 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 826/7053/13-а.
Надіслана на адресу Відповідача рекомендованим листом № 0101407385285 копія вказаної ухвали була отримана відповідачем 07 червня 2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке наявне в матеріалах даної справи.
Таким чином, відповідач належним чином був повідомлений про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі, а також про його права та обов'язки, зокрема про право надати свої заперечення проти позову або заяву про визнання позову протягом встановленого судом строку.
Згідно з ч. 4 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України справа в порядку скороченого провадження розглядається суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
З огляду на викладене, справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку скороченого провадження та прийняття рішення по справі, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на наступне.
В ході судового розгляду судом встановлено, що 25 лютого 2013 року начальником Регіонального управління на підставі Акта перевірки від 04.01.2013р. № 007/01/36592399 було прийняте рішення про застосування фінансових санкцій за № 260812/21-129/0079, яким згідно з абз. 15 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за порушення ст. 11 цього Закону, відповідно до якого «Алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством», до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 89 180, 20 грн. Дане Рішення було отримано відповідною уповноваженою особою Відповідача 27 лютого 2013 року, що підтверджується наявним у матеріалах даної справи рекомендованим повідомленням про вручення відповідного поштового відправлення.
Копії матеріалів фактичної перевірки (а саме: наказ Регіонального управління «Про проведення фактичної перевірки» від 28.12.2012р. № 736, направлення від 28.12.2012р. № 21-131/0638 на проведення фактичної перевірки з розпискою посадової особи магазину про ознайомлення з таким направленням та отримання копії вказаного наказу від 28.12.2012р. № 736; Акт від 04.01.2013р. № 007/01/36592399 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктом господарювання (господарської одиниці ТОВ «Поляна груп Україна», ідентифікаційний код - 36592399, - магазину, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Мечникова, 18-А) вимог, встановлених законодавством України, які обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами; додатки № 1 і № 2 до Акта фактичної перевірки) також наявні в матеріалах даної справи.
Не погоджуючись із правомірністю винесеного Рішення про застосування фінансових санкцій ТОВ «Поляна груп України» подала до канцелярії Регіонального управління письмову скаргу від 25.03.2013р. № 456 з документально-правовим обґрунтуванням своєї позиції.
Рішенням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України від 09.04.2013р. № 2102/21-3015 залишило скаргу Товариства без розгляду з підстав пропуску останнім 10-тиденного строку на подачу такої скарги, а зазначене вище рішення від 25.02.2013р. № 260812/21-129/0079 - без змін.
В преамбулі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР) зазначено, що цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
У відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно п. 3 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003р. № 790 (далі - Порядок) до суб'єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.
Так, нормою абз. 15 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 8 500 гривень.
Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, ДПС, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством (ч. 4 ст. 17 Закону № 481/95-ВР, п. 6 Порядку).
При цьому відповідно до п. 5 Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду (ч. 5 ст. 17 Закону № 481/95-ВР, п. 10 Порядку).
Одночасно пункт 13 Порядку встановлює, що рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено у місячний термін в установленому законодавством порядку, що кореспондується з нормами статті 56 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 56.1 - 56.3 ст. 56 Податкового кодексу України (далі - ПК України) рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання (визначення якого наводиться пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу) або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (та у разі потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Скарги на рішення державних податкових інспекцій подаються до державних податкових служб в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, округах (на два і більше регіони).
Скарги на рішення державних податкових служб в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, округах (на два і більше регіони) подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Контролюючий орган, який розглядає скаргу платника податків, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника податків поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку (п. 56.8 ст. 56 ПК України).
При цьому згідно п. 56.7 ст. 56 цього Кодексу у разі порушення платником податків вимог пунктів 56.3 і 56.6 подані ним скарги не розглядаються та повертаються йому із зазначенням причин повернення.
Пунктом 56.10 статті 56 ПК України встановлено, що рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері митної справи, прийняте за розглядом скарги платника податків, є остаточним і не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене в судовому порядку.
У відповідності до п. 56.18 ст. 56 зазначеного Кодексу з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.
Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.
Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Однак Відповідач жодних доказів оскарження Рішення про застосування фінансових санкцій від 25.02.2013р. № 260812/21-129/0079 та/або Рішення про залишення скарги без розгляду від 09.04.2013р. № 2102/21-3015 в судовому порядку суду не надав.
Станом на момент розгляду справи заявлена до стягнення сума фінансових санкцій в розмірі 89 180, 00 грн. Відповідачем не сплачена, що підтверджується листами Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби від 26.03.2013р. № 1037/8/22.1-24 та Позивача від 07.06.2013р. б/н.
Беручи до уваги вищевикладені положення законодавства та встановлені по справі обставини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69 - 71, ст. 94, ст.ст. 158-163, ст. 1832, ст. 186, ст. 254, ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Києві задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Поляна Груп Україна» (місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Обсерваторна, буд. 12-А, ідентифікаційний код 36592399) на користь Державного бюджету України суму фінансових санкцій в розмірі 89 180 (вісімдесят дев'ять тисяч сто вісімдесят) грн.
Постанова підлягає негайному виконанню згідно з ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням порядку обчислення строку для подання апеляційної скарги, встановленого в ч. 8 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Дегтярьова