Головуючий у 1 інстанції - Михайлик А.С.
Суддя-доповідач - Чебанов О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2013 року справа №805/4837/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Чебанова О.О., Бадахової Т.П., Старосуда М.І., розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Комунального підприємства «Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 травня 2013 р. у справі № 805/4837/13-а за позовом Комунального підприємства «Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них» до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про скасування рішення № 1513 від 17 грудня 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області незаконно застосувало штрафні санкції у розмірі 11796,71 грн. та нарахувало пеню за несвоєчасну сплату єдиного внеску в сумі 235,93 грн. за період з 20.11.2012 року по 22.11.2012 року. Вказує, що КП «Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них» є отримувачем бюджетних коштів - субсидій та поточних трансфертів підприємствам, що відносяться до видатків розвитку, фінансування діяльності підприємства та оплата виконаних робіт здійснюється у межах асигнувань з місцевого бюджету, з яких підприємство проводить розрахунки з державними цільовими фондами. Зазначає, що заборгованість з єдиного внеску виникла не з вини підприємства, а через те, що своєчасно не проведені розрахунки за виконані роботи на протязі 2012 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07 травня 2013 р. у справі № 805/4837/13-а у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначив, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, а тому просив скасувати постанову та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши матеріали справи, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, позивач - КП «Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них» зареєстроване рішенням Виконавчого комітету Краматорської міської ради, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 13489818), юридична адреса: 84307, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Горького, б. 5, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію особи (а.с. 28).
17.12.2012 року Управлінням Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області було прийнято рішення № 1513 про застосування штрафних санкцій у розмірі 11796,71 грн. та нарахування пені в сумі 235,93 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20.11.2012 року по 22.11.2012 року (а.с. 7).
08.01.2013 року КП «Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них» звернулось до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з первинною скаргою на рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та просило рішення від 17.12.2012 року № 1513 скасувати (а.с. 8).
22.01.2013 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на адресу позивача надіслало рішення від 22.01.2013 року № 573/08 про результати розгляду скарги, згідно до якого скарга залишена без задоволення (а.с. 10).
06.02.2013 року КП «Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них» звернулось до Пенсійного фонду України з повторною скаргою на рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, в якому просило рішення від 17.12.2012 року № 1513 скасувати (а.с. 12).
01.03.2013 року Пенсійний фонд України на адресу КП «Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них» надіслав рішення від 01.03.2013 року № 5456/09-10 про результати розгляду скарги, згідно якого скарга залишена без задоволення (а.с. 15).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Тобто, на позивача у справі покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Згідно п. 1 ч. 10 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду.
Частиною 12 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Як правильно встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, суми єдиного внеску за період з 20.11.2012 року по 22.11.2012 року сплачені підприємством з порушенням строку, встановленого Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Оскільки суми єдиного внеску сплачені позивачем з порушенням строку, встановленого Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд вважає, що відповідач правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами, застосував до позивача фінансові санкції.
Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно ст. 8, ст. 12, ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 «Про затвердження положення про Пенсійний фонд України», правління Пенсійного фонду України постановою від 27.09.2010 року N 21-5 затвердило Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289, яка визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів.
Згідно п. 7.2.2 зазначеної Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.
Оскільки суми єдиного внеску сплачені позивачем з порушенням строку, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції відносно правомірності нарахування пені відповідачем.
З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції спір по суті вирішений вірно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та зміни або скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 травня 2013 р. у справі № 805/4837/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 травня 2013 р. у справі № 805/4837/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання рішення законної сили.
Головуючий О.О. Чебанов
Судді Т.П. Бадахова
М.І. Старосуд