Постанова № 32332444, 09.07.2013, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
09.07.2013
Номер справи
5009/4137/12
Номер документу
32332444
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2013 року Справа № 5009/4137/12

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Дроботової Т.Б. - головуючого, Волковицької Н.О., Рогач Л.І.за участю представників: позивача позивачане з'явились (про час і місце судового засідання повідомлені належно) не з'явились (про час і місце судового засідання повідомлені належно)відповідача прокурораТабацький А.В., дов. від 28.03.2013 року Гудименко Ю.В., посв. № 014715розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державного підприємства "Національна атомна Енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція"на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 16.04.2013 року у справі№ 5009/4137/12 Господарського суду Запорізької областіза позовомЗапорізького міжрайонного екологічного прокурора в інтересах держави в особі Енергодарської міської ради, Комунального підприємства "Виробничий комбінат "Тепло-водоканал"доДержавного підприємства "Національна атомна Енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція"простягнення 96187,93 грн. заборгованості

ВСТАНОВИВ:

Запорізький міжрайонний екологічний прокурор звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Енергодарської міської ради, Комунального підприємства "Виробничий комбінат "Тепло-водоканал" з позовом про стягнення з Державного підприємства "Національна атомна Енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція" 96187,93 грн. заборгованості із додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації на підставі умов договору та Правил приймання стічних вод підприємств до системи каналізації; позовні вимоги вмотивовано перевищенням вмісту забруднюючих речовин у стічних водах відповідача, плату за очищення яких не здійснено, чим унеможливлюється виконання державної політики у сфері водопостачання, порушуються інтереси територіальної громади м. Енергодар щодо спрямування частини зазначених коштів до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища.

Відповідач відхилив позов, вказавши, що в позові не визначено, в чому полягає порушення інтересів держави, неправильно вказано позивача, який не є органом, уповноваженим державою у даних правовідносинах; за результатами паралельних проб, проведених належно акредитованою лабораторією відповідача, концентрація вмісту забруднюючих речовин у стічних водах є допустимою, а проведення арбітражного аналізу позивач не ініціював та з відповідачем не узгодив, тобто, погодився з паралельним аналізом, відтак, повинні бути застосовані дані паралельного аналізу.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 15.01.2013 року (суддя Боєва О.С.) та додатковим рішенням від 06.02.2013 року позовні вимоги задоволено; з відповідача стягнуто 96187,93 грн. на користь Комунального підприємства "Виробничий комбінат "Тепло-водоканал" та 1923 грн. судового збору на користь Державного бюджету України.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 16.04.2013 року (судді: Радіонова О.О. - головуючий, Татенко В.М., Марченко О.А) рішення суду першої інстанції залишено без змін як законне та обґрунтоване.

Не погоджуючись з висновками господарських судів попередніх інстанцій, Державне підприємство "Національна атомна Енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція" подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення та постанову в даній справі та позов прокурора залишити без розгляду. Касаційну скаргу вмотивовано доводами про порушення норм статті 2, пункту 1, частини 1 статті 63, пункту 1 частини 1 статті 81, статті 103 Господарського процесуального кодексу України, позаяк судами розглянуто позов прокурора, поданий в інтересах неправильно визначеного позивача, без належного обґрунтування порушення відповідачем інтересів держави. Також відповідач зазначає про порушення судами статей 4-2, 33, 34, 36, 43 Господарського процесуального кодексу України, оскільки судами було надано перевагу доводам позивача, а докази відповідача щодо порушення національних стандартів та правил щодо відбирання проб, зберігання та поводження з пробами залишені поза увагою, причин їх відхилення не зазначено, фактичні обставини справи в цій частині не досліджувались, зокрема, суди не врахували доводи про порушення при відборі та дослідженні проб вимог Національного Стандарту України ДСТУ ISO 5667-3-2001, що могли вплинути на результат аналізів проб; судами не застосовано відповідні пункти Правил приймання стічних вод підприємств до системи каналізації Комунального підприємства "Виробничий комбінат "Тепло-водоканал", частину 3 Національного стандарту України ДСТУ ISO 5667-3-2001.

Позивачі відзив на касаційну скаргу не надали, не скористались правом на участь представників у судовому засіданні.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення прокурора та представника відповідача, присутніх у судовому засіданні, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в судових рішеннях, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі фактичних встановлених обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Судами попередніх інстанцій за змістом довідки з ЄДРПОУ, витягу з ЄДР та Статуту встановлено, що Енергодарська міська рада Запорізької області є юридичною особою (код ЄДРПОУ 20514818), Комунальне підприємство "Виробничий комбінат "Тепло-водоканал" є юридичною особою (код ЄДРПОУ 32400040); комунальне підприємство "Виробничий комбінат "Тепло-водоканал" створений за рішенням Енергодарської міської ради (власника) від 11.12.2002 р. № 7 і діє на підставі самофінансування і фінансування з місцевого бюджету.

Пунктом 2 статті 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадян або держави в суді у випадках, встановленим законом. Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною третьої згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Відповідно до частини першої статті 29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступати за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. За пунктом 6 частини 2 статті 20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб; згідно з частиною 1 статті 36-1 Закону представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійснені нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та про припинення екологічно небезпечної діяльності.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі 1-1/99 (далі-рішення Конституційного Суду України) державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин.

В резолютивній частині рішення Конституційного Суду України зазначено, що прокурори та їх заступники подають до суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Під поняттям "орган", уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Відповідно до статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції; статтею 142 Конституції України встановлено, що територіальні громади сіл, селищ і міст можуть об'єднувати на договірних засадах об'єкти комунальної власності, а також кошти бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, організацій і установ, створювати для цього відповідні органи і служби; держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово підтримує місцеве самоврядування.

За змістом статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР ( у відповідній редакції) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до статті 10 вказаного Закону, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно зі статтею 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції.

З матеріалів справи вбачається, що прокурором подано позов, зокрема, в інтересах держави в особі Енергодарської міської ради, порушення інтересів держави обґрунтовано несплатою відповідачем заборгованості із додаткової плати за скид понаднормативних забруднень, 20 відсотків якої перераховується до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений в складі Енергодарського міського бюджету.

Враховуючи вищевикладене, судами попередніх інстанцій вірно визначено, що передбачені пунктом 1 частини 1 статті 81 Господарського процесуального кодексу України підстави для залишення позову без розгляду у даній справі відсутні, а твердження відповідача про те, що прокурором було подано даний позов не в інтересах держави є помилковим.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено та вбачається з матеріалів справи, що 24.01.2012 року Комунальним підприємством "Виробничий комбінат "Тепло-водоканал" (виконавець) та Відокремленим підрозділом "Запорізької АЕС" Державним підприємством "Національна атомна Енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (абонент) укладено договір № ВО-15 про надання послуг з приймання стічних вод у системи каналізації, за умовами якого виконавець зобов'язався надавати послуги абоненту зазначені у пункті 1.2. договору в необхідних йому об'ємах відповідно до умов цього договору та вимог чинного законодавства, а абонент - сплачувати за отримані послуги по встановленим цінам (тарифам) у строки, передбачені цим договором. Пунктом 5.1 договору визначено строк надання послуг з січня 2012 року по грудень 2012 року. Договір набуває чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2012 року, але у будь-якому випадку до повного виконання сторонами зобов'язань за даним договором. Договір вважається пролонгованим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії не одна із сторін не заявить про закінчення строку його дії (пункт 10.1). Договір підписаний сторонами та скріплений печатками підприємств у встановленому законом порядку.

Згідно з пунктом 1.1 договору від 24.01.2012 року № ВО-15 сторони наділені правами та виконують обов'язки, передбачені договором, керуються Законом України № 2289-\/І від 01.06.2010 року "Про здійснення державних закупівель", Законом України "Про питну воду та питне водопостачання", "Правилами користування системами комунального водопостачання і водовідведення в населених пунктах України", затвердженими наказом Міністерства з питань ЖКГ України від 27.06.2008 року № 190, "Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затвердженими наказом Держбуду України від 19.02.2002 року № 37, "Правилами приймання стічних вод підприємств до системи каналізації Комунального підприємства "Виробничий комбінат "Тепло-водоканал", затвердженими рішенням виконавчого комітету м. Енергодар № 10 від 20.01.2011 року, "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів", зареєстрованою Міністерством юстиції України 26.04.2002 року № 402/6690, БНіП 2.04.01-85, "Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання і каналізації населених пунктів України", затвердженими наказом Державного комітету України з ЖКГ від 05.07.1995 року № 30.

Пунктом 4.5 договору передбачено, що за скид стоків з перевищенням ДК (допустима концентрація) Абонент зобов'язаний сплатити Виконавцю на підставі акта-рахунка за скид наднормативних забруднень в систему каналізації, складаних у відповідності з "Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", "Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання і каналізації населених пунктів України", "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів".

А) Сплата за скид стоків, перевищуючих об'єми у цьому договорі, здійснюється на підставі актів про порушення та згідно розрахунків додаткової платні, виставлених Виконавцем.

Б) Сплата за скид стоків, перевищуючих нормативні забруднення (ДК) вказаних в цьому договорі здійснюється на підставі актів відбору проб стічних вод, протоколів якості скиду стічних вод та акту-розрахунку, виставлених Виконавцем.

Пунктом 6.1.5 договору встановлено, що абонент (відповідач) зобов'язався виконувати скид стоків, якість яких в контрольних точках (перших колодязів на випуску з будівлі) повинна відповідати вимогам "Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", і допустимим концентраціям (далі ДК). У випадку зміни ДК абонент повідомляє виконавця письмово. При перевищенні складу забруднюючих речовин в стічних водах абонента, які скидаються в систему каналізації, в порівнянні з ДК, абонент вносить плату за скид наднормативних забруднень виконавця, у відповідності з "Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів".

Пунктом 6.1.6 договору призначено відповідальних осіб (осіб, що їх заміщують) за каналізаційні мережі і споруди Абонента, підписання усіх видів технічних актів, виконання приписів представників Виконавця: Полегенький В.В., ЦТПК, Боженко Р.В., Малиніна С.Н.. При зміні відповідальних осіб та осіб, що їх заміщують, Абонент повідомляє про це Виконавця письмово у триденний термін. Для постійного зв'язку з Абонентом і узгодження усіляких питань, пов'язаних з подачею та припиненням подачі питної води, Виконавець призначає уповноважених осіб: техніка - Титаренко Тетяну Михайлівну та провідного інженера з інспекції Кортелева Олександра Михайловича.

Відповідно до пункту 6.3.3. договору Виконавець зобов'язаний забезпечити Абоненту приймання стоків в кількості, вказаній у цьому договорі, з забрудненнями, не перевищуючими ДК. Додатком № 1 до договору № ВО-15 від 24.01.2012 року визначений річний розрахунок водовідведення по об'єктам ВП "Запорізька АЕС" на 2012 рік.

Також судами встановлено, що 16.05.2012 року представниками виконавця - контролером Артеменко Є.В. та лаборантом Прачиком О.А., проведено відбір проб для проведення основного та арбітражного аналізів стічних вод в контрольних точках відбору - приймальних резервуарах КНС ТЦ (АТХ), КНС "ГПЧ-22" та КНС УПТК ДП "НАЕК "Енергоатом" ВП "Запорізька АЕС", що надходять до міської каналізації, для проведення аналізу їх якості та перевірки дотримання допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, про що було складено три Акта відбору проб стічних вод від 16.05.2012 року, які підписані представниками виконавця - контролером Артеменко Є.В., лаборантом Прачиком О.А. та представником абонента - інженером ЦТПК Загустіною С.В.

За змістом пункту 2.2.7. робочої інструкції контролера водопровідно-каналізаційного господарства інспекції по режиму споживання комунальних послуг (чинної станом на день складання акта -16.05.2012 року), в обов'язки контролера входить здійснювати відбір проб води з контрольного колодязю у будь-який час доби самостійно або за участю відповідального представника абонента; відповідно до пункту 2.1.1. робочої інструкції лаборанта хіміко-бактеріологічного аналізу 3 розряду хіміко-бактеріологічної лабораторії об'єднаних очисних споруд (чинної станом на день складання акта -16.05.2012 року), у роботу лаборанта входить, зокрема, відбір проб та проведення лабораторного контролю за очисткою господарсько-побутових стоків ООС, проведення лабораторного контролю господарсько-побутових стоків ОС "грязной зоны" 1,2 черги ВП ЗАЕС, стічних вод КНМ підприємств міста; відтак, суди встановили здійснення відбору проб належно уповноваженою особою.

За результатами проведеного основного хімічного аналізу хіміко-бактеріологічною лабораторією об'єднаних очисних споруд виконавця, атестованою за свідоцтвом про атестацію № 58 від 23.12.2011 року (дійсним до 23.12.2015 року) на проведення вимірювань хімічних, фізико-хімічних і бактеріологічних показників води стічної, зворотної, поверхневої та стічних вод підприємств, було виявлено перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах підприємства наступних елементів:

- у приймальному резервуарі КНС ТЦ (АТХ): ХСК - 514 мг/дм куб при допустимій концентрації (ДК) 350 мг/дм куб, БСК-5 - 236 мг/дм куб при ДК - 200 мг/дм куб, фосфати - 9,9 мг/дм куб при ДК - 9 мг/дм куб, хлориди - 102 мг/дм куб при ДК - 70,3 мг/дм куб, нафтопродукти - 2,295 мг/дм куб при ДК - 0,5 мг/дм, залізо - 0,73 мг/дм куб при ДК - 0,69 мг/дм куб, мінералізація - 804,5 мг/дм куб при ДК - 500 мг/дм куб., про що складено протокол № 13 від 21.05.2012 року;

- у приймальному резервуарі КНС "ГПЧ-22": амоній - 29 мг/дм куб при допустимій концентрації (ДК) - 25 мг/дм куб, нафтопродукти - 0,627 мг/дм куб при ДК - 0,5 мг/дм., про що складено протокол № 12 від 21.05.2012 року;

- у приймальному резервуарі КНС УПТК: амоній - 36 мг/дм куб при допустимій концентрації (ДК) - 25 мг/дм куб, фосфати - 9,25 мг/дм при ДК - 9 мг/дм куб., про що складено протокол № 11 від 21.05.2012 року.

21.05.2012 року відповідача було проінформовано телефонограмою № 3 про факт перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин відповідно до положень пункту 7.7. "Правил приймання стічних вод підприємств до системи каналізації Комунального підприємства "Виробничий комбінат "Тепло-водоканал", що підтверджено Журналом телефонограм, витяг з якого міститься в матеріалах справи.

Також судами визначено, що 16.05.2012 року лабораторією абонента були проведені паралельні аналізи проб господарсько-побутових стоків УВТК, ТЦ та ДПЧ-22; результати паралельних аналізів направлені виконавцю листом № 26-47/13571 від 29.05.2012 року, що підтверджено реєстром відпрацьованої кореспонденції за 29.05.2012 року по Запорізькій АЕС.

За змістом оглянутого судами журналу реєстрації вхідних документів виконавця (розпочатий 03.01.2012 року, закінчений 21.09.2012 року) судами встановлено, що лист № 26-47/13571 від 29.05.2012 року надійшов на адресу виконавця 06.06.2012 року, тобто, після закінчення останнього дня строку збереження арбітражних проб, відібраних 16.05.2012 року, яким є 05.06.2012 року, що унеможливило проведення арбітражного аналізу проб.

На підставі актів відбору проб стічних вод від 16.05.2012 року, протоколів якості скиду стічних вод №№ 11, 12, 13, виконавцем розрахована додаткова плата за скид стічних вод з перевищенням допустимої концентрації складу забруднюючих речовин на загальну суму 96187,93 грн.; 11.06.2012 року виконавець супровідним листом № 973/ОУиР від 08.06.2012 року направив на адресу відповідача розрахунки додаткової плати за скид ПДК, акти відбору проб стічних вод від 16.05.2012р., протоколи якості скиду стічних вод № № 11, 12, 13, акти за перевищення ПДК на загальну суму 96187,93 грн..

Листом вих. № 26-47/15817 від 21.06.2012 року абонент повідомив виконавця про залишення без задоволення вимоги про сплату додаткової плати за скид стічних вод, у зв'язку з своєчасним наданням абонентом листом вих. № 26-47/13571 від 29.05.2012 виконавцю результатів паралельного аналізу виконаного екологічно-хімічною лабораторією СОНС ВП "ЗАЕС", згідно з яким перевищень допустимих концентрацій шкідливих речовин у стічних водах не виявлено, а проведення арбітражного аналізу виконавець не ініціював та не узгодив з відповідачем; за допущене перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічній воді абонент з виконавцем не розрахувався.

За пунктом 3 частини 1 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України передбачено, що водоканал має право здійснювати контроль за якістю, кількістю та режимом скидання стічних вод в централізовану каналізацію.

Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженими Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року N 37, встановлено, що вони поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів. Дані Правила спрямовані на запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи цих споруд і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод підприємств.

Зазначеними Правилами встановлено загальні вимоги до порядку відбирання проб; методики відбирання передбачено Національними стандартами України.

Відповідно до пункту 2.1 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, , водоканали мають право, зокрема, здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання.

Згідно з підпунктами 2.1 та 2.4 Правил Приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, водоканали мають право пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання, а Підприємства зобов'язані оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

Згідно з пунктом 1.5 зазначених вище Правил та Інструкції водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких установлюються допустимі концентрації (ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію. Місцеві Правила приймання стічних вод згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.

Також Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 року за № 402/6990 визначено єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, що поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - підприємства). Водоканали здійснюють скиди у водні об'єкти очищених стічних вод з умістом забруднюючих речовин у відповідності до лімітів, що встановлюються органами Мінекоресурсів України, та сплачують збір за забруднення навколишнього природного середовища згідно з Порядком та Інструкцією про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки та Державної податкової адміністрації України від 19.07.1999 року № 162/379, із змінами та доповненнями, внесеними наказами Мінекоресурсів та ДПА України від 27.01.2000 року № 24/37 та від 28.02.2001 року № 75/76; підприємства скидають стічні води в системи комунальної чи відомчої каналізації та сплачують їм за послуги водовідведення відповідно до договорів з водоканалами.

Пунктом 3.2 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів встановлено, що при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Крім того, за підпунктами 4.1 та 4.2 Інструкції плата за скид стічних вод Підприємств у системи каналізації населених пунктів уноситься Підприємствами згідно з розрахунками Водоканалів та виставленими ними рахунками на розрахункові рахунки Водоканалів у порядку та в терміни, передбачені договором. У разі прострочення платежів з Підприємств стягується пеня згідно з умовами договору. Плата за скид понаднормативних забруднень розподіляється таким чином: 20 % перераховуються Водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі сільських, селищних, міських бюджетів; 80 % залишаються у розпорядженні Водоканалу і використовуються на відшкодування збитків Водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.

На підставі Правил та Інструкції водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, в яких встановлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію.

Пунктами 6.3, 6.6.2. "Правил приймання стічних вод підприємств до системи каналізації Комунального підприємства "Виробничий комбінат "Тепло-водоканал", затверджених рішенням виконавчого комітету м. Енергодар № 10 від 20.01.2011 року, визначено, що приймання стічних вод підприємств в систему міської каналізації здійснюється відповідно до Договору, розробленого водоканалом. Підприємство зобов'язується не перевищувати встановлені об'єми водовідведення та ДК в своїх КТ.

Пунктом 7.7. "Правил приймання стічних вод підприємств до системи каналізації Комунального підприємства "Виробничий комбінат "Тепло-водоканал" встановлено, що при виявленні перевищення ДК забруднень, встановлених Договором або Правилами, Водоканал після завершення аналізу надсилає Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) впродовж 15 діб після закінчення аналізу. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал надсилає Підприємству претензію, до якої додаються: протокол якості скиду стічних вод розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод, рахунок для оплати за понаднормативний скид забруднень (передаються лише ті документи, які відсутні на Підприємстві).

Згідно з приписами пунктів 9.2., 9.6. наведених Правил, при перевищенні рівня змісту забруднюючих речовин в стічних водах підприємства, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими Правилами ДК, підприємства зобов'язані провести сплату за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинених підприємством за цей період з даного об'єкту.

Правилами передбачено здійснення паралельного аналізу проби, відібраної паралельно з основним, та виконаного підприємством. Паралельний аналіз може бути використаний, як водоканалом, так і підприємством для перевірки та уточнення результатів основного аналізу.

Відповідно до пунктів 7.9.21., 7.9.22. "Правил приймання стічних вод підприємств до системи каналізації Комунального підприємства "Виробничий комбінат "Тепло-водоканал" при відсутності результатів паралельного аналізу або незгоди підприємства з порядком виконання арбітражного аналізу чи застосування його результатів, усі розрахунки виконуються за результатами основного аналізу. У разі розбіжностей результатів основного та паралельного аналізів: до 10% - приймається значення концентрацій основного аналізу; понад 10% - може бути проведений арбітражний аналіз проб.

Пунктом 7.9.10. Правил визначено, що проба для основного та арбітражного аналізів доставляється в хімічну лабораторію водоканалу для проведення хімічних досліджень. Термін зберігання арбітражної проби з перевищенням ДК складає 20 діб.

Розглянувши наявні матеріали справи, докази та доводи сторін, господарські суди дійшли висновків, що результати паралельного аналізу, виконаного лабораторією абонента надійшли до виконавця після закінчення строку збереження арбітражної проби, що унеможливило проведення арбітражного аналізу; відтак, здійснення виконавцем розрахунку додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимої концентрації складу забруднюючих речовин на підставі результатів основного аналізу є обґрунтованим.

Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій правомірно застосували до спірних правовідносин сторін положення чинного договору, Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", Правила технічної експлуатації систем водопостачання і каналізації населених пунктів України, Правила приймання стічних вод підприємств в комунальні і відомчі системи каналізації населених пунктів України, Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації міста (селища), Інструкцію про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів, а також інші нормативно-правові акти, що регламентують відбір та дослідження проб.

Також зі змісту судових рішень вбачається, що судами попередніх інстанцій розглянуто та мотивовано відхилено доводи та докази відповідача, що стосуються дотримання порядку відбору проб та наслідків здійснення відповідачем паралельного аналізу проб, повноважень осіб, що відбирали проби, чим спростовуються доводи касаційної скарги щодо порушення судами статей 4-2, 33, 34, 36, 43 Господарського процесуального кодексу. Також слід зазначити, що, доводи скарги щодо незастосування судами частини 3 Національного стандарту України ДСТУ ISO 5667-3-2001 України не ґрунтуються на доказах, з яких вбачалося б порушення положень наведеного документа, а лише на припущеннях відповідача щодо можливих порушень порядку відбору та зберігання проб через відсутність відповідних відомостей.

Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Перевіривши у відповідності до частини 2 статті 1115 Господарського процесуального кодексу України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у постанові апеляційного та рішенні місцевого господарського суду, колегія суддів дійшла висновків про те, що апеляційний та місцевий господарські суди в порядку статей 43, 99, 101 Господарського процесуального кодексу України розглядаючи справу, розглянули всебічно, повно та об'єктивно в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності; дослідили подані сторонами в обґрунтування своїх вимог та заперечень докази; належним чином проаналізували правовідносини, що виникли та існували між сторонами, внаслідок чого їх висновки щодо розгляду позову та апеляційної скарги є законними та обґрунтованими.

Твердження заявника про порушення і неправильне застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржених рішення та постанови не знайшли свого підтвердження та суперечать матеріалам справи, в зв'язку з чим підстав для їх скасування колегія суддів не вбачає.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1115, 1117, пунктом 1 статті 1119, статтями 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державного підприємства "Національна атомна Енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція" залишити без задоволення.

Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 16.04.2013р. у справі № 5009/4137/12 Господарського суду Запорізької області та рішення Господарського суду Запорізької області від 15.01.2013р. залишити без змін.

Головуючий Т. Дроботова

Судді: Н. Волковицька

Л. Рогач