Постанова № 32328829, 20.02.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2013
Номер справи
12608/12/2070
Номер документу
32328829
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

20 лютого 2013 р. № 12608/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.

при секретарі судового засідання Пузовікової К.І.

за участю:

представника позивача - Старжинської О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом

Державного племінного птахівничого підприємства "Роздольне" до Державної податкової інспекції у Зміївському районі у Харківській області, третя особа: Управління держкомзему у Зміївському районі у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Державне племінне птахівниче підприємство "Роздольне", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Зміївському районі у Харківській області, третя особа: Управління держкомзему у Зміївському районі у Харківській області, в якому просив суд визнати незаконним та недійсним податкове повідомлення - рішення ДПІ № 0003691501/0 від 23.06.08р.

Посилаючись на положення Закону України „Про фіксований сільськогосподарський податок" від 17.12.92 № 320-XIV, позивач стверджує, що ДППП „Роздольне" як товаровиробник сільськогосподарської продукції знаходиться на фіксованому сільськогосподарському податку. До січня 2008 р. ДППП „Роздольне" мало у своєму господарському віданні 3.876 га землі, а з 04.01.2008 р. після розпаювання (приватизації) членами трудового колективу земельних ділянок ДППП „Роздольне" має у себе на праві користування 609,68 га земель для сільгоспвиробництва що складає 93 % обсягів виробництва - птахівництво, скотарство тощо. Відповідачем не взято до уваги, що підприємством укладений договір на оренду землі в кількості 3,68 га , а також, те, що Державний акт на право постійного користування землею не скасовано. Позивач вважає, що ДПІ у Зміївському районі Харківської області, проводячи камеральну невиїзну перевірку у квітні 2008 р. безпідставно дійшло висновку про порушення ДППП „Роздольне" положень ст. 14 Закону України „Про плату за землю" - не подано до 20.01.2008р. розрахунок земельного податку за 2008р., починаючи з травня 2008р., й прийняло незаконне рішення № 0003691501/0 від 23.06.08р.

Відповідач - Державна податкова інспекція у Зміївському районі у Харківській області, позов не визнав. Свою позицію з посиланням на ст. 3 Закону України „Про фіксований сільськогосподарський податок" обґрунтовував тим, що позивач допустив в своїй діяльності порушення ст. 14 Закону України "Про сплату за землю" - не подав податковий розрахунок земельного податку, земельний податок не сплачує. З вказівкою на інформацію, отриману від Управління держкомзему у Зміївському районі Харківської області та Зміївського районного відділу Харківської регіональної філії центру Державного земельного кадастру стверджував, що ДППП "Роздольне" не мало права бути платником фіксованого сільськогосподарського податку у 2008 році, т.я. земельні ділянки станом па 01.01.2008р. підприємству у встановленому порядку не надавались та в державному реєстрі земель не значаться.

Представник третьої особи - Управління Держкомзему у Зміївському районі Харківської області, у судовому засіданні заперечував проти позову та підтвердив інформацію, яка була надіслана до ДПІ у Зміївському районі Харківської області щодо ДППП "Роздольне". Вважав, що спірне податкове повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняте у відповідності до норм чинного законодавства.

Постановою Харківського окружного адміністративного від 18.03.2009 р. відмовлено в задоволенні згаданого вище позову Державного племінного птахівничого підприємства "Роздольне" до Державної податкової інспекції у Зміївському районі у Харківській області, третя особа: Управління держкомзему у Зміївському районі у Харківській області.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2009р. постанову суду першої інстанції в даній справі залишено без змін.

Ухвалою вищого адміністративного суду України від 08.10.2012р. скасовано вказані вище судові рішення у справі, справу направлено на новий розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.

Під час нового судового розгляду, представник позивача підтримав доводи, викладені у позові, просив суд прийняти рішення про задоволення позову.

Представник відповідача - Державної податкової інспекції у Зміївському районі у Харківській області, у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, в порядку, визначеному ст. ст. 33 - 35 КАС України. Останній надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій окрім того вказав, що підтримує надані раніше письмові заперечення на позов, просить суд відмовити у задоволені позову у повному обсязі.

Представник третьої особи - Управління держкомзему у Зміївському районі у Харківській області, також у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, в порядку, визначеному ст. ст. 33 - 35 КАС України, надав суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності, про прийняте рішення повідомити Управління.

Судовим розглядом встановлено, не заперечується сторонами у справі, що 24.04.2008р. ДПІ в Зміївському районі у Харківській області було здійснено невиїзну документальну (камеральну) перевірку податкової звітності по земельному податку ДППП "Роздольне".

Результати перевірки оформлені Актом від 24.04.2008 р. № 539/15-027/19461494 (а.с. 5).

За висновками податкового органу, викладеному у вказаному акті перевірки, в порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21.12.2000р. № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зі змінами та доповненнями на час виникнення спірних правовідносин, а саме: підприємством не подано розрахунок земельного податку на 2008р. за базовий податковий (звітний) період, термін подання якого щорічно до 1 лютого.

Дані висновки відповідача слугували підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, яким підприємству донараховано земельний податок за січень-квітень 2008 р. у розмірі 54.516,80 грн., з яких 36.344,54 грн. - основний платіж, 18.172,26 грн. - штрафні (фінансові) санкції (а.с. 4).

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість відображених в акті від 24.04.2008 р. № 539/15-027/19461494 (а.с. 5) висновків податкового органу на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне:

Спір у справі виник у зв'язку з наявністю чи відсутністю у позивача обов'язку подати розрахунок земельного податку на 2008р. та сплатити земельний податок.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" від 17.12.1998р. № 320-ХІУ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), особи можуть бути зареєстровані як платники ФСП, якщо такі особи є сільськогосподарськими підприємствами різних організаційно - правових форм, передбачених законами України, селянські та інші господарства, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції. а також рибницькі, рибальські та риболовецькі господарства, які займаються розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах), у яких сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, перевищує 75 відсотків загальної суми валового доходу.

Як вбачається з матеріалів справи, ДППП "Роздольне" зареєстровано як платник фіксованого сільськогосподарського податку.

Управління Держкомзему у Зміївському районі Харківської області листом № 01-15/583 від 04.02.2008р. повідомило ДПІ, що ДППП "Роздольне" (ід. код 19461494) після проведення роздержавлення земель, має в користуванні земельні ділянки площею 120,5711 га, з них 64,21 га - господарські будівлі та двори та 56,3022 га - полезахисні смуги. (а.с. 46).

Згідно статистичної звітності "Про наявність та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності" форма 6-ЗЕМ станом на 01.01.2008р., площа користування ДППП "Роздольне" після проведення роздержавлення земель, мало в користуванні земельні ділянки площею 120,5722 га, з них 64,21 га - господарські будівлі та двори, 56,3022 га - полезахисні смуги. (а.с. 64).

Згідно інформації Управління Держкомзему у Зміївському районі Харківської області та Зміївського районного відділу Харківської регіональної філії центру Державного земельного кадастру, земельні ділянки ДППП "Роздольне" у встановленому порядку не надавались та в державному реєстрі земель не значились.

Державний акт на право постійного користування серії ХР 12-00-000-246 від 25.09.1995р. (а.с. 33 - 35), на який посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог, був виданий Дослідному господарству "Роздольне", а не ДППП "Роздольне".

Оскільки ДППП "Роздольне" мало іншу назву - Дослідне господарство "Роздольне", при реорганізації чи зміні назви підприємство повинно було виготовити відповідні документи. Разом з тим, доказів виготовлення правовстановлюючих документів позивачем суду не надано.

Суд відзначає, що відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), право користування на земельну ділянку виникає після одержання документу, що посвідчує право користування.

Представником позивача під час судового розгляду справи не заперечувався той факт, що ДППП „Роздольне" не звертався з вищевказаного питання щодо впорядкування своїх документів при зміні назви.

19.02.2007 р. Зміївською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 147 „Про надання дозволу ДППП „Роздольне" на розробку проекту приватизації земель", пунктом 2 якого надано дозвіл на виготовлення проекту приватизації та технічної документації, яка була розроблена ДП „Харківським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою" та розглянута і затверджена на зборах членів ДППП „Роздольне", про що свідчить протокол загальних зборів від 12.07.2007 року № 5.

Відповідно до проекту приватизації на 2007 рік, розробленого ДП „Харківським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою" та затвердженого розпорядженням Зміївської районної державної адміністрації „Про затвердження проекту приватизації ДППП „Роздольне"" від 23.08.2007 № 708 з урахуванням статей 17, 25, 81, 125, 126, п.16 Перехідних положень Земельного кодексу України, землі були розподілені на: землі, що підлягають поділу на земельні частки (пай) - 3035,0461 га; землі резервного фонду (державна власність) - 507 га; землі водного фонду - 75,76 га; землі природно заповідного фонду - 5,0 га (Ентомологічний заказник „Роздольне"); землі, які не надані у власність або користування - 253,1939 га (під господарськими будівлями і дворами, лісові землі, відкриті землі без рослинного покриву).

Розпорядженням Зміївської районної державної адміністрації „Про виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та надання дозволу на виготовлення державних актів на право власності на землю членам ДППП „Роздольне" від 30.08.2007 року № 731 відповідно до ст.ст. 17,25,81,125,126, п. 16 Перехідних положень Земельного кодексу України було затверджено технічну документацію і передано у власність громадянам (членам ДППП „Роздольне") земельні ділянки загальною площею 2.844,5905 га. Згідно розпорядження, надано дозвіл на виділення в натурі (на місцевості), виготовлення державних актів на право власності на землю членам ДППП „Роздольне", доручено районному відділу земельних ресурсів внести зміни до земельно-облікової документації. Землі ДППП „Роздольне" були розділені відповідно Розпоряджень Зміївської районної державної адміністрації від 23.08.2007 № 708, від 30.08.2007 року № 731.

Позивач стверджує, що до січня 2008 року ДППП „Роздольне" мало у своєму господарському віданні 3.876 га землі, а з 04.01.2008 року після розпаювання (приватизації) членами трудового колективу земельних ділянок ДППП „Роздольне" має у себе на праві користування 609,68 га земель для сільгоспвиробництва яке складає 93 % обсягів виробництва - птахівництво, скотарство тощо. Таку свою правову позицію пов'язує з моментом набуття працівниками підприємства права власності на землю.

Представник позивача стверджує, що відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, право користування на земельну ділянку виникає після одержання документу, що посвідчує право користування. Але, власники земельних ділянок - члени ДППП „Роздольне" станом на 01.01.2008 року не отримали державні акти на право власності на землю, тому вони до виділення в натурі (на місцевості) не мають право на використання без відповідних документів.

Суд зазначає, що відповідно до статті 3 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок", об'єктом оподаткування для платників фіксованого сільськогосподарського податку є площа сільськогосподарських угідь, переданих сільськогосподарському товаровиробнику у власність або наданих йому у користування, в тому числі на умовах оренди.

Сільськогосподарські підприємства, у відповідності із статтею 5 Положення про справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку, затвердженого Постановою КМУ від 23.04.1999 року № 658, для набуття і підтвердження статусу платників податку самостійно обчислюють суму податку.

Як зазначалось вище, земельні ділянки станом на 01.01.2008р. ДППП "Роздольне" у встановленому порядку не надавались та в державному реєстрі земель не значились. Площа користування ДППП "Роздольне" після проведення роздержавлення земель має в користуванні земельні ділянки площею 120.5722 га, з них 64.21 га - господарські будівлі та двори, 56.3022 га - полезахисні смуги.

Відповідно до ст. 193 Земельного кодексу України, Державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно - кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить вів режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів. Державний земельний кадастр є основою для ведення кадастрів інших природних ресурсів.

Згідно ст.194 Земельного кодексу України призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.

За таких обставин, твердження позивача про те, що до січня 2008р. ДППП „Роздольне" мало у своєму господарському віданні 3.876 га землі, а з 04.01.2008 року після розпаювання (приватизації) членами трудового колективу земельних ділянок ДППП „Роздольне" має у себе на праві користування 609,68 га земель для сільгоспвиробництва, не знайшло підтвердження під час судового розгляду. У зв'язку з чим позивач не мав права бути платником фіксованого сільськогосподарського податку у 2008р.

Відповідно до ст.5 Закону України "Про плату на землю", об'єктом плати на землю є земельна ділянка, а також, земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, в тому числі на умовах оренди. Об'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (пай) і землекористувач, в тому числі орендар.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про плату за землю", юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим законом за формою, встановленою Державною податковою адміністрацією України, а саме: станом на 1 січня і до 1 лютого платник податків подає дані до відповідної державної податкової інспекції за місцем знаходження земельної ділянки.

Згідно ст. 15 Закону України "Про плату податку за землю", юридичні особи - власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також, орендну плату за земельні ділянки з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Сплата податку провадиться рівними частками щомісяця, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем звітного місяця. У такі ж терміни сплачується орендна плата державної та комунальної власності.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю", за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Підставою для нарахування земельного податку, як встановлено статтею 13 Закону, є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності - договір оренди такої земельної ділянки.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Преамбулою Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181-Ш "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

У разі, коли контролюючий орган самостійно до нараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули (п.п.17.1.4. п.17.1. ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").

З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що у податкового органу були наявні підстави для фіксування в акті перевірки порушення ДППП "Роздольне" вимог ст. 14 Закону України "Про плату за землю" та винесення спірного податкового повідомлення-рішення від 23.06.2008 року № 0003691501/0, яким до нараховано податкове зобов'язання по податку за землю за січень-квітень 2008 року у розмірі 36.344,54 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 18.172,26 грн.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Державного племінного птахівничого підприємства "Роздольне" до Державної податкової інспекції у Зміївському районі у Харківській області, третя особа Управління держкомзему у Зміївському районі у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 25 лютого 2013 року.

Суддя Панченко О.В.