справа № 806/2856/13-a
категорія 10.1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2013 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сичової О.П. ,
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області
до Поліського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру "Поліськгеодезкартографія"
про стягнення 55455,89 грн.,-
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Поліського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру " Поліськгеодезкартографія" про стягнення 55455,89 грн. Свої вимоги обгрунтовує тим, що заборгованість в сумі 55455,89 грн. виникла на підставі рішень Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі від 04.12.2012 року № 2976, № 2975, № 2974, № 2973, № 2972 та від 18.07.2012 року № 1995.
Представник позивача надав до суду клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.
Представник відповідача проти розгляду справи в письмовому провадженні не заперечив.
Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що Поліське державне підприємство геодезії, картографії та кадастру "Поліськгеодезкартографія" перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області як страхувальник.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010 року, який набрав чинності з 01.01.2011 року (далі - Закон), відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиного внеску) до Пенсійного фонду України.
Відповідно п. 1, 4 ч. 2 ст. 6 Закону, платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Згідно із пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом вважається недоїмкою.
Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пункт 2 частини 11 вказаної статті Закону передбачає, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платника єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ч.14 Закону, про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Управлінням Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області були винесені рішення про застосування до Поліського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру "Поліськгеодезкартографія", за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, штрафних санкцій та нарахування пені, а саме: від 04.12.2012 року № 2976, № 2975, № 2974, № 2973, № 2972 та від 18.07.2012 року № 1995 на загальну суму 56186,65 грн., яка частково в розмірі 730,76 грн. відповідачем була сплачена. Таким чином заборгованість відповідача зі сплати штрафних санкцій та пені становить 55455,89 грн.
Вказані рішення Поліським державним підприємством геодезії, картографії та кадастру "Поліськгеодезкартографія" були отримані 07 грудня 2012 року та 24.07.2012 року відповідно.
Згідно із ч.15 ст.25 Закону, рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти робочих днів, а також не повідомив у цей строк територіальний орган Пенсійного фонду про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом.
Як вбачається з доданих до письмових заперечень відповідача документів рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області від 04.12.2012 року № 2976, № 2975, № 2974, № 2973, № 2972 та від 18.07.2012 року № 1995 були направлені до Богунського ВДВС Житомирського міського управління юстиції для примусового її виконання.
В свою чергу Богунським ВДВС Житомирського міського управління юстиції за вказаними рішеннями були відкриті виконавчі провадження №34176760, №36144882, №36144813, №36144571, №36144697 та №36144419. При цьому, суд встановив, що на день розгляду справи - 18.06.2013 року дані виконавчі провадження не закінчено та перебувають в процесі примусового виконання.
Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Згідно із статтею 25 Закону суми недоїмки зі сплати єдиного внеску стягуються на підставі вимоги.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки (ч.4 ст.25 Закону).
Абзацом 7 частини 4 статті 25 Закону передбачено, що у випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються. З вимог абзацу 6 частини 4 статті 25 згаданого Закону випливає, що до заходів досудового врегулювання спору віднесено як узгодження в десятиденний термін платником суми недоїмки, сплату чи оскарження вимоги Пенсійного фонду так і її надіслання органом Пенсійного фонду до державної виконавчої служби для виконання.
З аналізу вищеназваних норм випливає, що Пенсійний орган мав право звернутися до суду з позовом про стягнення судом боргу лише у випадку не здійснення заходів досудового врегулювання спору щодо вищевказаних рішень для примусового виконання.
Як встановлено судом, позивачем до відповідача були застосовані заходи досудового врегулювання спору, оскільки рішення про застосування штрафних санкцій та пені були направлені самому відповідачу для добровільного їх виконання та у зв'язку з несплатою - для примусового виконання до органу державної виконавчої служби.
За таких обставин, заборгованість зі сплати штрафних санкцій та пені в сумі 55455,89 грн. не може бути стягнута з відповідача за рішенням суду з наступною видачею виконавчого документа для пред'явлення до органів державної виконавчої служби.
Судом також враховано, що стягнення суми заборгованості за вищезазначеними рішеннями позивача в судовому порядку, призведе до подвійного стягнення з відповідача заборгованості в сумі 55455,89 грн.
Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Частиною 3 статті 159 КАС України встановлено, що обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зважаючи на вищевикладене, суд відмовляє в позові.
Керуючись статтями 11, 17, 158, 159, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
В задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області до Поліського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру " Поліськгеодезкартографія" про стягнення 55455,89 грн. відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: О.П. Сичова
Повний текст постанови виготовлено: 18 червня 2013 р.