Рішення № 32322751, 10.07.2013, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
10.07.2013
Номер справи
920/766/13
Номер документу
32322751
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10.07.2013 Справа № 920/766/13Господарський суд Сумської області, у складі судді Левченко П.І., при секретарі судового засідання С.Ю. Чижик, розглянув матеріали справи № 920/766/13

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Суминафтосервіс», м. Суми

до відповідачів: 1. Сумської міської ради, м. Суми;

2. Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, м. Суми

про визнання незаконними та скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії

за участю представників:

позивача - Цуканова В.В.

першого та другого відповідачів - Кузченко Т.М.

В судовому засіданні, розпочатому о 10 год. 40 хв. 08.07.2013 року, оголошувались перерви до 11 год. 00 хв. 10.07.2013 року та до 14 год. 15 хв. 10.07.2013 року.

Суть спору: позивач просить суд у своїй позовній заяві від 07.05.2013 року з урахуванням заяви від 10.07.2013 року:

1.Усунути перешкоди з боку Сумської ради та Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради у здійсненні позивачем права користування земельною, що знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 шляхом:

1) визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради від 16.10.2002 № 139-МР «Про затвердження генерального плану міста Суми» в частині встановлення призначення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул.. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 у містобудівній документації як «територія садибної житлової забудови з зонами підвищеної щільності (поверховості)»;

2) визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» в частині встановлення призначення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 у містобудівній документації як «територія багатоквартирної та громадської забудови» та «території установ і підприємств обслуговування»;

3) визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 року № 2180-МР Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Суми» в частині віднесення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул.. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 до зони: «Змішана багатоквартирна житлова забудова та громадська забудова» і «Невиробничі Г (громадські), зона «Г-6» - Торгівельні зони».

2. Зобов`язати Сумську міську раду та Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради виконати договір оренди земельної ділянки за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 (зареєстровано у Сумському відділі Сумської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.05.2010 року за № 041063800138) шляхом надання позивачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 під будівництво автозаправної станції.

Відповідачі заперечують проти позову. Відповідачі вважають, що спір у даній справі є публічно-правовим спором, який підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства і подавали клопотання про припинення провадження у даній справі згідно п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, але ці клопотання були відхилені господарським судом.

У своїх відзивах на позовну заяву по суті справи відповідачі просять суд відмовити позивачеві в задоволенні його позовних вимог в повному обсязі.

Сумська міська рада зазначає, що вона не створює перешкод у здійсненні позивачем права користування земельною ділянкою, оскільки свої зобов`язання за договором оренди земельної ділянки виконала належним чином, передавши ділянку позивачеві в користування, однак позивач до цього часу не скористався своїм правом на забудову у зв`язку з тим, що своєчасно не отримав вихідні дані на проектування.

Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради щодо продовження терміну дії договору оренди (поновлення терміну оренди) був наданий висновок від 22.10.2009 року № 28902-02, в якому зазначено, що термін оренди земельної ділянки може бути подовжено (поновлено) за умови подальшого розроблення позивачем та затвердження містобудівного обґрунтування в установленому порядку.

Однак позивачем містобудівне обґрунтування не розроблялось, а тому відсутні були правові підстави для внесення змін до генерального плану м. Суми.

Після змін законодавства у сфері містобудування (з 12.03.2011 року набрав чинності Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності») у Управління архітектури та містобудування відсутні правові підстави для надання позивачеві містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.

При прийнятті рішень від 16.10.2002 р. № 139-МР та від 19.12.2012 р. № 1943-МР Сумська міська рада діяла відповідно до ст. 12 Закону України «Про основи містобудування», статей 17,21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та керувалася ст. 25, п. 42 ч. 1 ч. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а тому не вчинила дій, які б порушували права позивача.

Обраний позивачем спосіб захисту прав (усунути перешкоди у здійсненні права користування шляхом визнання незаконними та скасування рішень) не відповідає ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України, ч. 3 ст. 152 ЗК України.

Оскільки Управління архітектури та містобудування не вчинило дій, які б свідчили про порушення з його сторони прав позивача, то відповідно відсутній предмет спору між позивачем та другим відповідачем.

Другий відповідач не є стороною договору оренди земельної ділянки від 23.12.2009 року, укладеного між позивачем та першим відповідачем.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адміністративні послуги», адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб`єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов`язків такої особи відповідно до закону.

Таким чином, надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки є адміністративною послугою, не вирішується в договірному порядку і зазначена позовна вимога не може бути задоволена господарським судом.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив:

06.10.1999 року першим відповідачем було прийнято рішення без номера «Про розміщення автозаправних бензинових стаціонарного типу та автозаправних газових станцій на території міста Суми», яким було затверджено перелік місць перспективного розташування автозаправних бензинових станцій стаціонарного типу та автозаправних газових станцій у м. Суми, зокрема, у п. а п.п. 8 додатку до рішення зазначена автозаправочна станція стаціонарного типу по вул. Калініна (територія Селмі).

28.10.2009 року першим відповідачем прийнято рішення № 3095-МР, яким вирішено поновити термін оренди земельних ділянок підприємствам, згідно додатку 2 (у тому числі позивачеві).

23.12.2009 року між першим відповідачем та позивачем укладено договір оренди земельної ділянки, що знаходиться на перехресті вул. Калініна - вул. Першотравнева, площею 0,47 га. з орендною платою в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки землі. Строк договору до 28.10.2014 року. Земельна ділянка надана під розміщення АЗС.

Після укладення договору оренди позивач сплатив 100000 грн. до цільового фонду м. Суми платіжним дорученням № 2067 від 12.11.2009 року.

Позивач своєчасно та в повному обсязі сплачує орендну плату і його витрати, пов`язані з земельною ділянкою на перехресті вул. Калініна - вул. Першотравнева у м. Суми складають понад 1,5 млн. грн.

На теперішній час позивачем розроблено архітектурно-планувальне завдання на проектування об`єкта архітектури для нового будівництва, затверджене начальником Управління архітектури та містобудування, розроблено предпроектну документацію.

06.11.2011 р. Позивач звернувся до міського голови м. Суми з заявою про надання містобудівних умов і обмежень для подальшої розробки проектно-кошторисної документації для будівництва АЗС.

20.11.2011 р. позивач отримав відповідь від Управління архітектури та містобудування про необхідність надання додаткових документів, а 13.01.2012 р. додатково отримав лист про те, що розгляд питання щодо надання містобудівних умов і обмежень можливий у випадку внесення змін до генерального плану міста Суми, оскільки згідно генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 року № 139, земельна ділянка на перехресті вул. Калініна та вул. Першотравнева, розташована на території садибної житлової забудови з зонами підвищеної щільності (поверховості) .

02.07.2012 р. позивач звернувся до Управління архітектури та містобудування з проханням внести зміни в генеральний план, план зонування територій, детальний план територій та надати містобудівні умови і обмеження забудови згаданої земельної ділянки.

В серпні 2012 року позивач отримав від Управління відмову у наданні містобудівних умов і обмежень.

08.01.2013 року на сайті першого відповідача було розміщено оголошення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації «План зонування території міста Суми».

29.01.2013 року позивач звернувся до Управління з заявою про надання містобудівних умов та обмежень з урахуванням змін до генплану м. Суми, але 27.02.2013 року знову отримав відмову з посиланням на те, що це питання може бути розглянуто після затвердження плану зонування м. Суми.

06.03.2013 року першим відповідачем прийнято рішення № 2180-МР «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Суми».

Відповідачами при затвердженні генерального плану м. Суми, внесенні зміни до нього, затвердженні плану зонування м. Суми не було враховано: договір оренди земельної ділянки від 23.12.2009 року, укладений між позивачем та першим відповідачем; рішення Сумської міської ради від 06.10.1999 року «Про розміщення автозаправочних бензинових стаціонарного типу та автозаправочних газових станцій на території м. Суми»; заяву позивача про внесення змін в містобудівну документацію м. Суми (генеральний план, план зонування територій, детальний план територій) для будівництва АЗС, подану під час розробки змін до генерального плану.

У зазначений спосіб відповідачі порушують право позивача на користування земельною ділянкою.

Згідно ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, питання категорії землі, що надається в користування та виду її використання, а також відповідності намірів її використання вимогам містобудівної документації, в тому числі генеральному плану, вирішується при розгляді відповідного клопотання заявника про надання земельної ділянки у користування до надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Факт укладення договору оренди земельної ділянки свідчить про відповідність призначення земельної ділянки меті надання земельної ділянки в оренду згідно земельної та містобудівної документації.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

У відповідності зі ст. 17 Земельного кодексу України, внесення змін до генерального плану населеного пункту організовують виконавчі органи міських рад з підстав, визначених відповідними нормативно-правовими актами.

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. № 3038-VI, проектна документація на будівництво об`єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотримання вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Відмова у наданні вихідних даних Управлінням архітектури та містобудування, правонаступником якого є Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, унеможливлює виготовлення проекту будівництва АЗС позивачем, порушує право позивача на використання орендованої земельної ділянки згідно цільового призначення.

За таких обставин позовні вимоги позивача є правомірними та підлягають задоволенню в частині визнання незаконними та скасування рішень першого відповідача повністю, а в частині вимог щодо надання позивачеві містобудівних умов та обмежень частково (лише в частині вимог до другого відповідача про надання містобудівних умов і обмежень), оскільки така вимога до першого відповідача як сторони по договору є безпідставною та необґрунтованою.

Заперечення відповідачів, викладені у їх відзивах на позовну заяву, спростовуються вищевикладеним.

Згідно ст. 49 ГПК України, з першого відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в сумі 4588,00 грн. та з другого відповідача - в сумі 1147,00 грн. пропорційно задоволеним позовним вимогам.

На підставі всього вищевикладеного, керуючись ст.ст. 32-34,43,49,82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Усунути перешкоди з боку Сумської ради та Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради у здійсненні позивачем права користування земельною, що знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 шляхом:

1) визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради від 16.10.2002 № 139-МР «Про затвердження генерального плану міста Суми» в частині встановлення призначення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул.. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 у містобудівній документації як «територія садибної житлової забудови з зонами підвищеної щільності (поверховості)»;

2) визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» в частині встановлення призначення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 у містобудівній документації як «територія багатоквартирної та громадської забудови» та «території установ і підприємств обслуговування»;

3) визнання незаконним та скасування рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 року № 2180-МР Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Суми» в частині віднесення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вул.. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером: 5910136600:21:014:0010 до зони: «Змішана багатоквартирна житлова забудова та громадська забудова» і «Невиробничі Г (громадські), зона «Г-6» - Торгівельні зони».

3. В іншій частині позову до Сумської міської ради (в частині зобов`язання надати містобудівні умови та обмеження) відмовити.

4. Зобов`язати Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради (40004, м. Суми, вул. Горького, 21, ідентифікаційний код 02499021) надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Суминафтосервіс» (40000, м. Суми, вул. Козацький вал, буд. 2б, ідентифікаційний код 317874414) містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою: м. Суми, перехрестя вул. Калініна - вул. Першотравнева площею 0,47 га з кадастровим номером 5910136600:21:014:0010 під будівництво автозаправочної станції.

5. Стягнути з Сумської міської ради (40000, м. Суми, майдан Незалежності, 2, ідентифікаційний код 23823253) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Суминафтосервіс» (40000, м. Суми, вул. Козацький вал, буд. 2б, ідентифікаційний код 31787414) витрати по сплаті судового збору в сумі 4588,00 грн.

6. Стягнути з Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради (40004, м. Суми, вул. Горького, 21, ідентифікаційний код 02299021) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Суминафтосервіс» (40000, м. Суми, вул. Козацький вал, буд. 2б, ідентифікаційний код 31787414) витрати по сплаті судового збору в сумі 1147,00 грн.

Повний текст рішення складено 11.07.2013 року.

СУДДЯ П.І.ЛЕВЧЕНКО