08.01.2013
Справа № 2106/1248/2012
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2013 року Високопільський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді - Дригваль В.М.
при секретарі - Гапич В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Високопілля Херсонської області адміністративну справу за адміністративним позовом Високопільського районного центру зайнятості Херсонської області до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю,-
В С Т А Н О В И В:
До Високопільського районного суду Херсонської області звернувся Високопільський районний центр зайнятості Херсонської області з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю, в якій зазначено про те, що в період часу з 05.09.2005 року по 31.08.2006 року ОСОБА_2 було надано статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Знятий з обліку, як безробітний з 18.05.2007 року у зв'язку з поданням заяви про відмову від послуг служби зайнятості. Згідно довідки про нарахування та отримання допомоги по безробіттю, ОСОБА_2 було виплачено допомогу в розмірі 1356 грн.62 коп. Згідно довідки державного реєстратора Високопільської районної державної адміністрації за №6662678 від 11.08.2010 року ОСОБА_2 у вказаний період являвся приватним підприємцем та не мав права на отримання допомоги по безробіттю. Просить суд стягнути з ОСОБА_2 незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 1356 грн.62 коп.
Позивач Високопільський районний центр зайнятості Херсонської області надав заяву в якій підтримав позовні вимоги та просить задовольнити, а також розглянути справу у відсутності представника.
До суду відповідач ОСОБА_2 надав письмове заперечення на позов, в якому позов не визнав, зазначивши, що не має його вини в тому, що його своєчасно не було знято з обліку, як приватного підприємця, оскільки ним своєчасно було надано документи на зняття з обліку. А також просить відмовити позивачу у задоволенні позову за пропуском строку звернення до суду з адміністративним позовом. При цьому надав до суду заяву в якій просить суд розглянути справу у його відсутності.
Вивчивши та дослідивши в судовому засіданні матеріали справи, судом з'ясовано наступне:
- із копії повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.5) з'ясовано, що ОСОБА_2 отримав поштове відправлення від Високопільського районного центру зайнятості від 30.08.2010 року.
- Із копії персональної картки Високопільського районного центру зайнятості (а.с.6) з'ясовано, що ОСОБА_2 зареєстрований 29.08.2005 року та надано статус безробітного 05.09.2005 року. Знятий з обліку 18.05.2007 року.
- Із свідоцтва про державну реєстрацію (а.с.7) з'ясовано, що ОСОБА_2 зареєстрований 27.11.2003 року як приватний підприємець-фізична особа.
- Із копії довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців (а.с.8-9) з'ясовано, що ОСОБА_2 внесений до державного реєстру 05.06.2007 року як про фізичну особу підприємця та державна реєстрація припинена із зазначенням дати проведення 07.03.2008 року.
- Із копії заяви до Високопільського районного центру зайнятості (а.с.10) з'ясовано, що ОСОБА_2 звернувся із заявою про працевлаштування 05.09.2005 року із зазначенням, що підприємницькою діяльністю не займається та пенсію не отримує.
- Із копії наказу №132 від 12.08.2010 року (а.с.11) з'ясовано, що зазначеним наказом Високопільський районний центр зайнятості прийняв рішення про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2 в сумі 1356 грн.62 коп. у зв'язку з неповідомленням ним обставин, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг. Крім того, зазначено протягом двох днів направити копію наказу ОСОБА_2 для добровільного повернення коштів та в разі відмови, вжити заходів щодо повернення коштів в судовому порядку.
- Із копії довідки про нарахування та отримання допомоги (а.с.17) з'ясовано, що ОСОБА_2 в перод перебування у статусі підприємця, отримав за період з 05.09.2005 року по 30.08.2006 рік 1356 грн.62 коп.
- Із копії Акта №41 від 12.10.2010 року (а.с.18) з'ясовано, що проведено розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення за результатами звірки з Державним реєстратором Високопільської РДА, в ході якого встановлено, що ОСОБА_2 згідно заяви останнього від 05.09.2005 року , було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю з 05.09.2005 року по 30.08.2006 рік. В той же час ОСОБА_2 був підприємцем з 05.09.2005 року по 17.05.2007 року. В результаті чого отримав незаконно 1356 грн.62 коп.
- Із копії заяви ОСОБА_2 (а.с.26) вбачається, що останній надав до Високопільської райдержадміністрації Херсонської області нотаріально посвідчену заяву з проханням припинення підприємницької діяльності , яка датована 28 січня 2005 року.
- Із копії трудової книжки ОСОБА_2 (а.с.27-32) з'ясовано, що останній працював 04.02.2004 року по 25.01.2005 рік директором ТОВ КП «Агробуд» ЛТД та звільнений за угодою сторін. А з 05.09.2005 року по 31.08.2006 року перебував на обліку в Високопільському районному центрі зайнятості як безробітний з виплатою допомоги по безробіттю. 17.05.2007 року призначений головним інженером ДП «Атлантида»та 03.12.2008 року звільнений з посади за згодою сторін. Та знову з 23.12.2008 року по 15.04.2009 рік перебував на обліку в районому центрі зайнятості , як безробітний з виплатою допомоги по безробіттю. А з 15.04.2009 року прийнятий на посаду головного інженера ПП «Кронау»
Відповідно до Положення про Високопільський районний центр зайнятості, затвердженого 12.04.2011 року (а.с.13-16) п.3 -основними завданнями центру є:..п.п.9 контроль за правильністю витрат за страхуванням на випадок безробіття, а також відповідно до п.4 -виконує наступні функції:…п.п.12 контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття та проводить розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення.
Згідно вимог ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, «Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів». (в редакції 07.07.2010 року)
Таким чином судом встановлено, що в ході проведення перевірки було встановлено, що відповідач під час перебування на обліку в районному центрі зайнятості, як безробітний, з 05.09.2005 року по 18.05.2007 рік, з отриманням допомоги по безробіттю по 31.08.2006 рік , був зареєстрований як приватний підприємець-фізична особа з 27.11.2003 року по 07.06.2007 рік. Разом з тим відповідачем подано нотаріально посвідчену заяву про припинення підприємницької діяльності, яка датована 28 січня 2005 року, а тому вважав себе, як особа, яка не має статусу підприємця та має право на реєстрацію в центрі зайнятості, як безробітний, при цьому, як убачається із трудової книжки відповідача, він також був прийнятий на облік, як безробітний і в період з 23.12.2008 року по 15.04.2009 рік. Крім того, позивачу про зазначений факт перебування відповідача на обліку, як безробітного і водночас, зареєстрованого, як приватний підприємець-фізична особа, стало відомо 10.08.2010 року, та проведено розслідування страхового випадку, а в подальшому було видано відповідний наказ №132 від 12.08.2010 року, з яким було повідомлено поштовим відправленням відповідача 30.08.2010 року. Разом з тим позивач звернувся до суду тільки 16.11.2011 року в порядку цивільного судочинства та у зв'язку із залишенням позову без розгляду в порядку адміністративного судочинства. При цьому було порушено строки звернення до суду суб'єкта владних повноважень до фізичної особи про стягнення сум, враховуючи, що строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Після закінчення цього часу особа не втрачає права звернутися з адміністративним позовом, але у задоволенні цього позову може бути відмовлено лише на тій підставі, що пропущено строк звернення. За таких обставин, враховуючи заяву відповідача про відмову у задоволенні позову у зв'язку із пропуском строків, суд вважає що у задоволенні позову слід відмовити у зв'язку з пропуском строку звернення до суду з адміністративним позовом.
Відповідно до ч.2 ст.100 КАС України, позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній
справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
На підставі викладеного, ст.19, 55 Конституції України, керуючись ст.ст.11, 71, 86, 99, 100, 160-163 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Високопільського районного центру зайнятості Херсонської області до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю залишити без розгляду.
На постанову може бути подано апеляцію до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів через Високопільський районний суд Херсонської області, починаючи з дня проголошення постанови.
Суддя В.М. Дригваль