Постанова № 32313729, 25.06.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2013
Номер справи
805/6529/13-а
Номер документу
32313729
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2013 р. Справа №805/6529/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: о 12 год. 30 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ткаченко Т.С., при секретарі судового засідання Швидуновій Х.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Краматорського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої грошової допомоги по безробіттю у розмірі 11754,02 грн.,-

за участю представників сторін:

від позивача: Кутенко А.В., за дов. № 01-14/1784 від 11.06.2013 р.

від відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Краматорський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернулися до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої грошової допомоги по безробіттю у розмірі 11754,02 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 25.08.2004 р., 25.12.2008 р. та 28.05.2012 р. відповідач звертався до Краматорського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні на роботу. У своїх заявах про надання статусу безробітного відповідач зазначив, що пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах, та на пенсію за вислугу років, не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, та у разі подання до центру зайнятості неправдивих документів, що містять неправдиві відомості, а також неповідомлення про отримання будь - якого доходу в період знаходження на обліку в службі зайнятості, зобов'язується добровільно повернути зайве виплачене їй матеріальне забезпечення. Так, Краматорським міським центром зайнятості ОСОБА_1 було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю. За період перебування на обліку у службі зайнятості безробітній ОСОБА_1 була нарахована та сплачена допомога по безробіттю у розмірі 11754,02 грн.

Згідно з вимогами п. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Центром зайнятості при звіренні бази даних платників до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та реєстру страхувальників Пенсійного фонду України встановлено, що гр. ОСОБА_3 перебуває на обліку в реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Тому позивач просить стягнути з відповідача незаконно отриману суму допомоги по безробіттю у розмірі 11754,02 грн.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримала повністю та просила про його задоволення з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, з дотриманням вимог ст. ст. 33-36 Кодексу адміністративного судочинства України, про що є відомості в матеріалах справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Представник позивача в судовому засіданні не заперечувала проти розгляду справи у відсутності відповідача.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Відповідно до заяви від 25.08.2004 року відповідач ОСОБА_1 звернулася до Краматорського міського центру зайнятості з проханням вирішити питання про працевлаштування, в якій зазначила, що не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.

25.08.2004 р. ОСОБА_1 згідно наказу Краматорського міського центру зайнятості № НТ 040825 було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 25.08.2004 по 17.08.2005.

Крім того, відповідно до Наказу № НТ 040825 від 25.08.2004 р. ОСОБА_1 розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю.

Згідно Наказу № НТ 050408 від 08.04.2005 р. ОСОБА_1 скорочено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з недотриманням безробітним рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», відповідно до пп. 5 п. 5 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та пп. 5 п. 5.4 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» на строк від 15 к.д. до 90 к.д.

Наказом № НТ 050514 від 14.05.2005 р. ОСОБА_1 розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю.

Згідно наказу № НТ 050831 від 31.08.2005 р. припинено виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_1 у зв'язку із закінченням строку виплати відповідно до пп. 12 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Відповідно до Наказу № НТ 051121 від 21.11.2005 р. ОСОБА_1 знято з обліку відповідно до п. 44 Положення «Про реєстрацію, перереєстрацію та ведення обліку громадян, що шукають роботу, і безробітних, виплати допомоги по безробіттю, а також умови подання матеріальної допомоги в період професійної підготовки та підвищення кваліфікації» у зв'язку з невідвідуванням безробітним ДСЗ без поважних причин 30 к.д. і більше відповідно до пп. К п. 44.

Згідно заяви від 25.12.2008 року відповідач ОСОБА_1 звернулася до Краматорського міського центру зайнятості з проханням вирішити питання про працевлаштування, в якій зазначила, що пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах, та на пенсію за вислугу років, не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається.

25.12.2008 р. ОСОБА_1 згідно наказу Краматорського міського центру зайнятості № НТ 081225 було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.

Відповідно до Наказу № НТ 081225 від 25.12.2008 р. ОСОБА_1 розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю.

Наказом № НТ 090220 від 20.02.2009 р. вважаються недійсними прийняті рішення, а саме: п. 7 Наказу № НТ 081225 від 25.12.2008 р. та п. 04.02.01 Наказу № НТ 081225 від 25.12.2008 р.

Також, Наказом № НТ 090220 від 20.02.2009 р. призначено допомогу по безробіттю застрахованим особам залежно від страхового стажу відповідно до п.п. 1,3,4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» та розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю.

Згідно Наказу № НТ 090818 від 18.08.2009 р. скорочено виплати ОСОБА_1 скорочено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з недотриманням безробітним рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», відповідно до пп. 5 п. 5 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та пп. 5 п. 5.4 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» на строк від 15 к.д. до 90 к.д.

Наказом № НТ 090916 від 16.09.2009 р. припинено виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_1 та знято з обліку відповідно до п. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» у зв'язку з невідвідуванням безробітним ДСЗ без поважних причин 30 к.д. і більше відповідно до пп. 13 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Відповідно до заяви від 28.05.2012 року відповідач ОСОБА_1 звернулася до Краматорського міського центру зайнятості з проханням вирішити питання про працевлаштування, в якій зазначила, що пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах, та на пенсію за вислугу років; не має постійного або тимчасового заробітку, т. ч. за договорами цивільно - правового характеру; не є членом особистого селянського господарства, не є фермером або членом сім'ї фермера, що бере участь у виробництві; не зареєстрована як фізична особа - підприємець, не належить до громадян, які забезпечують себе роботою самостійно; їй не призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного (6-річного) віку; не є обраною, призначеною або затвердженою на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях.

28.05.2012 р. ОСОБА_1 згідно наказу Краматорського міського центру зайнятості № НТ 120528 було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.

Крім того, відповідно до Наказу № НТ 120528 від 28.05.2012 р. ОСОБА_1 розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю.

Наказом № НТ 120625 від 25.06.2012 р. вважаються недійсними прийняті рішення, а саме: п. 07 Наказу № НТ 120528 від 28.05.2012 р. та п. 04.02.01 Наказу № НТ 120528 від 28.05.2012 р. р.

Відповідно до Наказу № НТ 120625 від 25.06.2012 р. призначено допомогу по безробіттю застрахованим особам залежно від страхового стажу відповідно до п.п. 1,3,4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» та розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю.

Наказом № НТ 130131 від 31.01.2013 р. ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з призначенням виплати безробітному на підставі документів, що містять неправдиві відомості відповідно до пп. 8 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та знято обліку відповідно до п. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» у зв'язку з знято з обліку відповідно до п. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю, або неповідомлення ДСЗ про виїзд за межі України з метою працевлаштування чи провадження іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку відповідно до абз. 15 пп. 1 п. 20 Порядку. Крім того, даним Наказом повернуто кошти у встановленому порядку відповідно до п. 6 14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.2000 № 307.

Наказом № НТ 130201 від 01.02.2013 р. вважати недійсними прийняті рішення, а саме: п. 35.01 Наказу № НТ 130201 від 01.02.2013 р., п. 27.07 Наказу № НТ 130201 від 01.02.2013 р., п. 11.08 № НТ 130201 від 01.02.2013 р. та припинити виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з призначенням виплати безробітному на підставі документів, що містять неправдиві відомості відповідно до пп. 8 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»; знято з обліку відповідно до п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та введення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю, або неповідомлення ДСЗ про виїзд за межі України з метою працевлаштування чи провадження іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку відповідно до абз. 15 пп. 1 п. 20 Порядку.

Наказом № НТ 130204 від 04.02.2013 р. повернуто кошти у встановленому порядку відповідно до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.2000 № 307.

За результатами розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Краматорським міським центром зайнятості було встановлено, що під час планового прийому 31.01.2013 р. засобами ЄІАС (.NET) отримана інформація з реєстру страхувальників ПФУ, згідно з даними ПФУ ОСОБА_1 з 08.08.1997 року зареєстрована як фізична особа - підприємець, про що складено акт № 012013-02 від 31.01.2013 р.

За таких обставин, Краматорським міським центром зайнятості прийнято рішення повернути незаконно отримані кошти з відповідача за періоди з 23.08.2004 по 17.08.2005 у сумі 1644,16 грн., з 25.12.2008 по 31.08.2009 у сумі 3774,18 грн. та з 28.05.2012 по 09.01.2013 у сумі 6335,68 грн. (разом 11754,02 грн.).

Спеціалістами центру зайнятості були вжиті заходи щодо досудового врегулювання питання про добровільну сплату затрачених службою зайнятості суми виплаченого забезпечення застрахованій особі ОСОБА_1, зокрема, направлено претензію від 07.02.2013 р. № 01-14/411, якою відповідача повідомлено про встановлення п'ятнадцятиденного терміну для добровільної сплати суми незаконно отриманого матеріального забезпечення на випадок безробіття, але до теперішнього часу підтвердження відшкодування заборгованості на розрахунковий рахунок центру зайнятості не надходило.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного реєстру.

Частиною 3 ст. 46 зазначеного вище Закону передбачено, що фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Правові фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України «Про загальнообов'язкове держане соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року № 1533-III (далі - Закон № 1533-ІІІ)

Так, відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 1533-ІІІ право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи.

Допомога по безробіттю є одним з видів забезпечення, що надаються згідно з Законом № 1533-ІІІ, про що свідчить зміст абз. 2 ч. 1 ст. 7 цього Закону.

Згідно з ч. 2 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг (абз. 1 ч. 3 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб та така, що приносить доход у грошовій або іншій формі.

Згідно із ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 219 затверджений Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних (далі - Порядок), згідно п. 2 якого, незайняті громадяни, які звертаються до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, підлягають реєстрації.

Під час проведення реєстрації громадянина працівник центру зайнятості із застосуванням автоматизованої системи заповнює персональну картку особи, що звернулася до центру зайнятості, в якій зазначаються особисті дані особи (прізвище, ім'я та по батькові, інформація про реєстрацію місця проживання, число, місяць та рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відповідну відмітку в паспорті), відомості про останнє місце роботи або вид діяльності, що визначений п. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення», підстава припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності, що підтверджено документально, та ознайомлює громадянина з пам'яткою «Ваші права - Ваші обов'язки».

Достовірність внесених до картки даних та згоду на їх обробку громадянин засвідчує особистим підписом.

Відповідно до п. 12 Порядку для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не зареєстрований як фізична особа - підприємець та не займається видами діяльності, що визначені ч. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення», і не отримує пенсію на пільгових умовах.

Отже, ОСОБА_1 внаслідок набуття статусу безробітної зобов'язана була повідомляти Центр зайнятості про наявність обставин, які впливають на надання їй матеріального забезпечення та соціальних послуг як безробітній особі, зокрема про отримання доходу від підприємницької діяльності.

Докази повернення ОСОБА_1 Краматорському міському центру зайнятості безпідставно отриманої допомоги по безробіттю суду не надано.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача безпідставно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 11754,02 грн.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2-11, 69-71, 94, 98, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Краматорського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої грошової допомоги по безробіттю у розмірі 11754,02 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (84333, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на користь Краматорського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (р/р № 37173300901059 в УДК Донецької області, МФО 834016, ЄДРПОУ 23419575) грошову суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 11754 (одинадцять тисяч сімсот п'ятдесят чотири) грн. 02 коп.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 25 червня 2013 року у присутності сторін, що з'явились.

Повний текст постанови складено та підписано 26 червня 2013 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ткаченко Т.С.