Постанова № 32302853, 25.06.2013, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
25.06.2013
Номер справи
827/1030/13-а
Номер документу
32302853
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 червня 2013 року Справа № 827/1030/13-а

Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:

головуючого судді - Прохорчук О.В.;

суддів:Кириленко О.О.,

Кравченко М.М.,

секретар судового засідання - Олійник С.О.,

за участю представників:

позивача - Ірхін Михайло Юрійович, довіреність № 20787/012-12 від 20.12.2012,

відповідача - Савченко Сергій Іванович, довіреність № 05/1203 від 13.05.2013,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Севастополі адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" до Територіального управління Держгірпромнагляду в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі про визнання протиправним та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Енергетична компанія "Севастопольенерго" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом до Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в особі Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі про визнання протиправним та скасування припису № 86/12 від 17.12.2012.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Закон України "Про охорону праці", відповідно до статті 21 якого виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці, набрав чинності 24.11.1992 та не розповсюджується на правовідносини сторін, які виникли до його прийняття. Також в обґрунтування позовних вимог позивач посилається на статтю 13 Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки", згідно з якою заяву на отримання дозволу на експлуатацію об'єкта підвищеної небезпеки подають суб'єкти господарської діяльності, а також підприємства, установи, організації, що мають намір розпочати експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки, надсилають до відповідних обласної, Київської або Севастопольської міської державної адміністрації, виконавчих органів селищної або міської рад. Відповідно до перехідних положень Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" прийняті до набрання ним чинності закони діють тільки у тій частині, в якій вони йому не суперечать.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 15.04.2013 відкрито провадження у справі. Іншою ухвалою суду від 15.04.2013 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

25.06.2013 ухвалою суду здійснено заміну первинного відповідача на належного - Територіальне управління Держгірпромнагляду в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на задоволенні позову.

Представник відповідача з позовом не погодився у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях. У задоволенні позову просив відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Позивач зареєстрований в якості юридичної особи Гагарінською районною державною адміністрацією у місті Севастополі 29.09.1995.

Відповідно до довідки Управління статистики у місті Севастополі АА № 381556 від 07.04.2011 видами діяльності Публічного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" за КВЕД є: розподілення та постачання електроенергії; будівництво місцевих трубопроводів, ліній зв'язку та енергопостачання; будівництво підприємств енергетики, добувної та обробної промисловості; інші монтажні роботи; інші види оптової торгівлі; діяльність у сфері інжинірингу.

Судом встановлено, що 17.12.2012 на підставі наказу від 19.07.2012 Територіальним управлінням Держгірпромнагляду в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Публічним акціонерним товариством "Енергетична компанія "Севастопольенерго", за результатом якої складений акт № 86/12.

У ході перевірки встановлені порушення статті 21 Закону України "Про охорону праці" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011, а саме:

- відсутній дозвіл Держгірпромнагляду на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки - ПС-110/36/6кВ № 5;

- не надано експертизу обладнання підвищеної небезпеки (ПС-110/36/6кВ № 5) на відповідність вимогам законодавства про охорону праці та промислової безпеки;

- відсутній дозвіл Держгірпромнагляду на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки - ПС-110/6кВ № 11;

- не надано експертизу обладнання підвищеної небезпеки (ПС-110/6кВ № 11) на відповідність вимогам законодавства про охорону праці та промислової безпеки;

- відсутній дозвіл Держгірпромнагляду на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки - ПС-110/6кВ № 15;

- не надано експертизу обладнання підвищеної небезпеки (ПС-110/6кВ № 15) на відповідність вимогам законодавства про охорону праці та промислової безпеки;

- відсутній дозвіл Держгірпромнагляду на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки - ПС-110/6кВ № 17;

- не надано експертизу обладнання підвищеної небезпеки (ПС-110/6кВ № 17) на відповідність вимогам законодавства про охорону праці та промислової безпеки.

На підставі вказаного акту перевірки відповідачем 17.12.2012 прийнято припис № 86/12, яким, на підставі статті 39 Закону України "Про охорону праці", статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", статті 63 Кодексу України про надра, Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 408, вимагається усунути зазначені в акті перевірки порушення до 17.02.2013. Також у пункті 2 припису вимагається інформувати письмово про усунення кожного із зазначених у приписі порушень у тижневий строк після закінчення терміну усунення порушення.

Відповідно до частин 3, 4 статті 21 Закону України "Про охорону праці" роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання.

Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011.

Відповідно до пункту 1 цей Порядок визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання Держгірпромнаглядом та його територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).

Згідно з пунктом 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки висновок експертизи - документ, який складається експертною організацією за результатами проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання за формою, розробленою Держгірпромнаглядом і затвердженою в установленому порядку, містить інформацію про відповідність (невідповідність) об'єкта експертизи вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки і на підставі якого приймається рішення щодо видачі дозволу;

експлуатація машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - довготривалий період використання під час виробничого процесу машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки з урахуванням їх експлуатаційних характеристик;

застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - використання машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки за призначенням згідно з результатами оцінки їх відповідності вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.

Згідно з пунктом 6 цього Порядку дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.

Пунктами 14, 15, 20 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки встановлено, що дія дозволу поширюється на всю територію України.

Роботодавець, який отримав дозвіл і має намір виконувати роботи підвищеної небезпеки та/або експлуатувати (застосовувати) машини, механізми, устатковання підвищеної небезпеки (у тому числі відокремленим підрозділом), повинен письмово повідомити про це територіальний орган Держгірпромнагляду за місцем виконання таких робіт та/або експлуатації (застосування) таких машин, механізмів, устатковання не пізніше ніж за десять робочих днів до початку їх виконання та/або експлуатації (застосування) з наданням копії дозволу.

Строк дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки або на експлуатацію машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки становить п'ять років.

Держгірпромнагляд та його територіальні органи ведуть реєстр дозволів в установленому ним порядку, узагальнюють інформацію про видані та анульовані дозволи і оприлюднюють її у засобах масової інформації та на власному веб-сайті.

Відповідно до пункту 15 додатку 3 до Порядку "Перелік машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки" до обладнання, на яке власник повинен одержати дозвіл на його експлуатацію (незалежно від строку його введення в експлуатацію) відноситься електричне устатковання електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В.

Згідно з свідоцтвами, виданими Управлінням з питань майна комунальної власності Севастопольської міської державної адміністрації, право власності на електричні підстанції зареєстровано за позивачем: 110/6 кВ № 5 - 20.11.2004; 110/6 кВ № 11 - 21.12.2004; 110/6 кВ № 15 - 20.11.2004; № 17 - 09.08.2003.

В обґрунтування позовних вимог Публічним акціонерним товариством "Енергетична компанія "Севастопольенерго" надані паспорти, відповідно до яких вказане обладнання введено в експлуатацію у 1970, 1976 та 2003 роках.

Проте, суд вважає помилковою думку позивача про те, що дія зазначених вище нормативно-правових актів не поширюється на спірні правовідносини з тих підстав, що обладнання підвищеної небезпеки було введено в експлуатацію до набрання чинності Законом України "Про охорону праці", оскільки з часу набрання чинності Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, Публічне акціонерне товариство "Енергетична компанія "Севастопольенерго" мало отримати дозволи на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, відповідно до вимог цього Порядку.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Надаючи оцінку письмовим доказам, які містяться в матеріалах справи, суд зазначає, що позивачем у справі не було надано суду доказів, які б свідчили про протиправність оскаржуваного припису. Навпаки, відповідачем доведено правомірність оскаржуваного рішення.

Таким чином, суд відмовляє у задоволенні позову про визнання протиправним та скасування припису Територіального управління Держгірпромнагляду в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі № 86/12 від 17.12.2012.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Головуючий суддя підпис О.В. Прохорчук

Суддя підпис О.О. Кириленко

Суддя підпис М.М. Кравченко

Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 01 липня 2013 року.

З оригіналом згідно.

Головуючий суддя О.В. Прохорчук