Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2013 р. Справа № 805/9609/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Управління Пенсійного фонду України у м. Жданівка Донецької області до публічного акціонерного товариства «Орендне підприємство «Шахта «Жданівська» про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2013 року в сумі 8 165 328,78 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України у м. Жданівка Донецької області (далі - УПФУ у м. Жданівка, позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до публічного акціонерного товариства «Орендне підприємство «Шахта «Жданівська» (далі - ПАТ «Орендне підприємство «Шахта «Жданівська», відповідач) про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2013 року в сумі 8 165 328,78 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача існує податковий борг з єдиного внеску у розмірі 8 165 328,78 грн., який виник в результаті не сплати поточного нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2013 року. Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у порушення вимог Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивач просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, через канцелярію суду позивач надав клопотання з проханням розгляду справи без участі його представника.
Позивач також через канцелярію суду надав клопотання про невідкладний розгляд даної справи, у зв'язку з тим, що заборгованість відповідача складає 92% від загального боргу платників м. Жданівка по єдиному внеску перед бюджетом Пенсійного фонду, тому в наявності дефіцит бюджету Пенсійного фонду в цілому та незабезпеченість м. Жданівка власними коштами для виплати пенсій.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надав заяву з проханням здійснювати судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.
Також через канцелярію суду відповідач надав заяву від 05.07.2013 року № 05-02/2565, у якій зазначив, що відповідач визнає у повному обсязі позовні вимоги на суму 8 165 328,78 грн. Водночас просив встановити у рішенні наступний порядок його виконання - шляхом розстрочення на 120 місяців, а саме: перші 96 місяців - по 12000,00 грн., наступні 23 місяці - по 292222,00 грн., та останній місяць - 292222,78 грн.
Із даною заявою позивач ознайомлений, про що свідчить штамп УПФУ у м. Жданівка для вхідної кореспонденції із зазначенням дати 09.07.2013 року та вхідного № 953/192 на копії першого аркуша цієї заяви, яка надана відповідачем до матеріалів справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 534668 публічне акціонерне товариство «Орендне підприємство «Шахта «Жданівська» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Жданівської міської ради Донецької області від 19.10.2004 року; 15.04.2011 року за № 1 262 105 0020 000015 зареєстроване заміну свідоцтва про державну реєстрацію у зв'язку зі зміною найменування юридичної особи; ідентифікаційний код - 32953421, місцезнаходження - 86391, Донецька область, м. Жданівка, Шахта «Жданівська». Перебуває на обліку в УПФУ у м. Жданівка з 19.10.2004 року за № 05-61-03-0208 як платник єдиного внеску (а.с. 5-6).
1. Щодо стягнення суми заборгованості з єдиного внеску за травень 2013 року в розмірі 8 165 328,78 грн.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі - Закон України № 2464-VI).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України № 2464-VI, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Недоїмкою відповідно до даного Закону вважається сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.
Перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування визначено статтею 4 Закону України № 2464-VI. Зокрема, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Обов'язком платника єдиного внеску, згідно Закону України № 2464-VI, являється своєчасність, повність нараховування, обчислення та сплата єдиного внеску. Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно ч. 8 ст. 9 Закону України № 2464-VI, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У відповідності до ч. 12 ст. 9 даного Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Судом з матеріалів справи встановлено, що згідно наданого до УПФУ у м. Жданівка звіту позивач самостійно визначив суму зобов'язання зі сплати єдиного внеску за травень 2013 року у розмірі 8 212 348,01 грн. (а.с. 9-12).
Згідно картки особового рахунку, а також акту звірення розрахунків від 02.07.2013 року № 289, у зв'язку з частковою сплатою єдиного внеску в сумі 47019,23 грн., станом на 02.07.2013 року у відповідача наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску за травень 2013 року становить у розмірі 8 165 328,78 грн. (8 212 348,01 грн. - 47 019,23 грн.).
Згідно до ч. 1 ст. 8 Закону України № 2464-VI, розмір єдиного внеску для кожної категорії платників, визначених цим Законом, та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування встановлюються з урахуванням того, що вони повинні забезпечувати застрахованим особам страхові виплати і соціальні послуги, передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; фінансування заходів, спрямованих на профілактику страхових випадків; створення резерву коштів для забезпечення страхових виплат та надання соціальних послуг застрахованим особам; покриття адміністративних витрат із забезпечення функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до вимог ст. 25 Закону України № 2464-VI, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Згідно з пп. б п. 6.3. розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 року № 21-5, органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки, зокрема, якщо платник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску.
Станом на час розгляду справи сума заборгованості відповідачем у добровільному порядку сплачена не була.
Відповідно до приписів статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Беручи до уваги те, що позовні вимоги про стягнення заборгованості з єдиного внеску відповідач визнав в повному обсязі, про що подав до суду відповідну заяву, підстави для неприйняття якої у суду відсутні, але станом на день розгляду цього спору сума боргу у розмірі 8 165 328,78 грн. відповідачем не сплачена, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
2. Відносно встановлення судом порядку виконання судового рішення - шляхом розстрочення виконання даного судового рішення строком на 120 (сто двадцять) місяців
За приписами ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Відповідач у заяві про встановлення способу і порядку виконання судового рішення зазначив, що підприємство займається видобутком вугілля з приватною формою власності, отже не належить до структури Міністерства вугільної промисловості України, і відповідно, не має підтримки фінансування з бюджету. Це зумовлює проведення виплати заробітної плати працівникам підприємства, обов'язкових платежів до бюджету та матеріально-технічного забезпечення тільки за власні кошти, отримані від продажу вугільної продукції. Відповідач посилається на тяжке фінансове становище, що пов'язане з затримкою розрахунків за відвантажене вугілля, при цьому, підприємство має заборгованість по заробітної платі, а також у наявності кредиторська та дебіторська заборгованості. Отже, погашення спірного боргу з єдиного внеску може привести до ще більшого погіршення фінансового становища підприємства.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
За приписами ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Із наведених норм слідує, що необхідною умовою для надання відстрочення виконання рішення суду є наявність виняткових обставин, що унеможливлюють виконання рішення, або роблять його неможливим.
Доводи заявника, викладені у заяві про розстрочення судового рішення документально підтверджені, а саме: заявником надано до суду Витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 07.06.2012 року за № 36384249, з якого вбачається про накладення ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» та ПАТ «Український Бізнес Банк» заборони на рухоме майно відповідача; баланс (Звіт про фінансовий стан) на 31.03.2013 року; звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за 1 квартал 2013 року, довідки: про розмір дебіторської та кредиторської заборгованості відповідача, про розмір заборгованості по заробітній платі перед робітниками підприємства, тощо (а.с. 23-46).
З урахуванням наведеного суд разом із задоволенням позовних вимог Управління Пенсійного фонду України у м. Жданівка Донецької області про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2013 року в сумі 8 165 328,78 грн. з ПАТ «Орендне підприємство «Шахта «Жданівська», вважає необхідним встановити наступний порядок виконання судового рішення - шляхом розстрочення на 120 (сто двадцять) місяців, а саме:
- щомісячно в період з серпня 2013 року по липень 2021 року рівними платежами по 12 000,00 грн. (дванадцять тисяч грн. 00 коп.): 96 місяців х 12 000,00 грн. = 1 152 000,00 грн.;
- щомісячно з серпня 2021 року по червень 2023 року рівними платежами по 292 222,00 грн. (двісті дев'яносто дві тисячі двісті двадцять дві грн. 00 коп.): 23 місяці х 292 222,00 грн. = 6 721 106,00 грн.;
- у липні 2023 року - 292 222,78 грн. (двісті дев'яносто дві тисячі двісті двадцять дві грн. 78 коп.).
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 128, 158 - 163, 165, 263 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління Пенсійного фонду України у м. Жданівка Донецької області до публічного акціонерного товариства «Орендне підприємство «Шахта «Жданівська» про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2013 року в сумі 8 165 328,78 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства «Орендне підприємство «Шахта «Жданівська» (ідентифікаційний код юридичної особи 32953421, місцезнаходження - 86391, Донецька область, м. Жданівка, Шахта «Жданівська») на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Жданівка Донецької області заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2013 року в сумі 8 165 328,78 грн. (вісім мільйонів сто шістдесят п'ять тисяч триста двадцять вісім грн. 78 коп.).
Встановити наступний порядок виконання судового рішення зі стягнення з публічного акціонерного товариства «Орендне підприємство «Шахта «Жданівська» суми заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 8 165 328,78 грн. (вісім мільйонів сто шістдесят п'ять тисяч триста двадцять вісім грн. 78 коп.): шляхом розстрочення на 120 (сто двадцять) місяців, а саме:
- щомісячно в період з серпня 2013 року по липень 2021 року рівними платежами по 12 000,00 грн. (дванадцять тисяч грн. 00 коп.): 96 місяців х 12 000,00 грн. = 1 152 000,00 грн.;
- щомісячно з серпня 2021 року по червень 2023 року рівними платежами по 292 222,00 грн. (двісті дев'яносто дві тисячі двісті двадцять дві грн. 00 коп.): 23 місяці х 292 222,00 грн. = 6 721 106,00 грн.;
- у липні 2023 року - 292 222,78 грн. (двісті дев'яносто дві тисячі двісті двадцять дві грн. 78 коп.).
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 09 липня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.