Постанова № 32301978, 04.07.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
04.07.2013
Номер справи
801/6416/13-а
Номер документу
32301978
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 липня 2013 р. (12:22) Справа №801/6416/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Дудіна С.О., за участю секретаря Павленко Н.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення заборгованості в сумі 4250,00 грн.,

за участю представників:

позивача - Мустафаєва Е.Т., довіреність № 06-08/08 від 13.03.2013 р.;

відповідача - не з'явився.

Суть справи:

Інспекція з питань захисту прав споживачів АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у сумі 4 250,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням з боку відповідача вимог ч. 7 ст. 22 Закону України «Про рекламу», у зв'язку з чим на адресу відповідача була направлена вимога вих. № 02-01/1831 від 16.11.2012 р. про надання інформації, щодо вартості розповсюдженої реклами, зі строком надання інформації до 27.11.2012 р. та вимога вих. № 02-01/2108 від 28.12.2012 р., зі строком надання інформації до 07.01.2013 р. У зв'язку з ненаданням відповідачем інформації щодо вартості реклами та неможливістю встановлення вартості останньої рішенням № 8 від 08.01.2013 р. до відповідача був застосований штраф в розмірі 4250 грн. Зазначене рішення відповідачем отримано, не оскаржено, штраф в добровільному порядку не сплачений, що стало підставою для звернення до суду.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та надав пояснення аналогічні викладеним в позові.

Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином рекомендованою кореспонденцією, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.

Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, враховуючи, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, суд вважає за можливе на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку представника позивача, оцінивши докази, які є у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

Засади рекламної діяльності в Україні, а також відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, врегульовані Законом України "Про рекламу" (далі - Закон).

Згідно зі ст. 26 Закону та Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011р. №206, Управління здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів.

Контроль за дотриманням законодавства про рекламу та накладення штрафів здійснюється відповідно до "Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.04 року № 693 (надалі - Порядок).

Цей Порядок регулює питання накладання уповноваженими особами Держспоживстандарту і його територіальних органів в Автономнім Республіці Крим, областях штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу.

Згідно з пунктом 9 Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Держспоживстандарту і його територіальних органів.

Згідно з пунктом 10 Порядку протокол про порушення законодавства про рекламу подається територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк.

Матеріали справи свідчать, що 16.11.2012 р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим був складений протокол № 1831 за порушення законодавства про рекламу, яким було зафіксовано розміщення у приміщенні кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», в якому здійснюється підприємницька діяльність ФОП ОСОБА_1, реклами з інформацією, спрямованою на формування та/або підтримку інтересу споживачів реклами до товару з зображенням торгової марки алкогольних напоїв: «ХОРТИЦЯ VIP welcome to the world of absolute quality!» - на стіні в рамці з зображенням пляшки горілки; «ХОРТИЦЯ абсолютна якість горілка особлива Хортиця срібна» - не резиновому килимку; «ХОРТИЦЯ смак абсолютної чистоти» - на склі під телевізором; «ХОРТИЦЯ» - на обкладинці меню.

У змісті реклами відсутній текст із попереджувальним написом про шкоду алкоголю при надмірному споживанні не менше 15% від загальної площі реклами, що є порушенням вимог ч. 7 ст. 22 Закону України "Про рекламу".

Відповідно до абз. 1 ч. 7 ст. 22 Закону реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв, а також знаків для товарів та послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються дані вироби та напої, повинна супроводжуватися текстами попередження такого змісту: "Куріння може викликати захворювання на рак", "Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров'я". Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження - білим.

Згідно з ч.2 ст.26 Закону на вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю. Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними законодавства про рекламу не пізніш як за три дні до такого розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день. Рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні органу державної влади під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення органу державної влади, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного органу державної влади та його посадових осіб до суду.

Як вбачається з матеріалів справи, 16.11.2012 р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим було направлено вимогу вих. № 02-01/1831 про надання інформації зі встановленим строком - до 27.11.2012 р. Зазначена вимога отримана дружиною відповідача 20.11.2012 р., що підтверджується наявною в матеріалах справи копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

28.12.2012 р. на адресу відповідача був направлений аналогічний лист вих. № 02-01/2108 зі встановленням строку надання інформації - до 07.01.2013 р., який був отриманий представником ФОП ОСОБА_1 03.01.2013 р., цим же листом позивач попередив відповідача про час та місце розгляду справи про порушення ним законодавства про рекламу.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 листами вх. № 35 від 04.01.2013 р. та

№ 102 від 11.01.2013 р. надав інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим пояснення, в яких зазначив про відсутність порушень рекламного законодавства з огляду на те, що зображення торгової марки алкогольних напоїв у приміщенні кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» не є рекламою в силу положень ч. 7 ст. 8 Закону.

Пунктами 11, 12, 14, 16, 18 Порядку встановлено, що за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи. Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. Держспоживстандарт і його територіальні органи повідомляють роботодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день. Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено провадження. За результатами розгляду приймається рішення.

14.12.2012 р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим прийнято рішення про початок розгляду справи за порушення законодавства про рекламу стосовно ФОП ОСОБА_1 Відповідно до вказаного рішення інформація щодо вартості розповсюдженої реклами на адресу позивача не надходила.

Відповідно ч. 6 ст. 27 Закону за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Положеннями ч. 7 вищевказаної статті встановлено, що у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з протоколом № 1 засідання по справі щодо порушення законодавства про рекламу від 08.01.2013 р. вирішено накласти на відповідача штрафні санкції за ненадання інформації стосовно вартості розповсюдженої реклами, в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.) та в розмірі 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (2550 грн.) у зв'язку з неможливістю встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону.

08.01.2013 р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим було прийнято рішення № 8 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 4250 грн. (1700 грн. + 2550 грн.), яке було отримано відповідачем згідно поштового повідомлення 15.01.2013 р.

Докази щодо оскарження вищевказаного рішення № 8 від 08.01.2013 р. суду під час розгляду справи надано не було.

Відповідно до п. 20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою КМУ №693 від 26.05.2004р., сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 6.5 Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011р. № 206, Інспекції відповідно до покладених на них завдань мають право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Враховуючи ненадання відповідачем доказів щодо оскарження рішення № 8 від 08.01.2013 р. про накладення на нього штрафу в загальному розмірі 4250 грн. та доказів щодо його сплати, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Вступна та резолютивна частини постанови оголошені в судовому засіданні 04.07.2013 р. Повний текст постанови складений та підписаний 09.07.2013 р.

Керуючись ст. ст. 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету м. Феодосії АР Крим (р/р 31112106700024 в ГУ ДКС України в м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 21081100, ЗКПО 37986011) штраф за порушення законодавства про рекламу в розмірі 4250 грн. (чотири тисячі двісті п'ятдесят гривень).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Дудін С.О.