ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2013 р. Справа № 804/7395/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кучми К.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «КОМЕТА» до Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про скасування вимоги про сплату боргу, -
ВСТАНОВИВ:
У травні 2013 року позивач звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним позовом. В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач неправомірно не додав до оскаржуваної вимоги розрахунок виставлених до сплати сум, тому незрозуміло з яких підстав вони були нараховані. Крім того, відповідачем не було надіслано спірної вимоги та позивача не було повідомлено про наявність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За таких обставин, позивач просив суд: скасувати вимогу про сплату боргу від 10.05.2013 року Ю-30.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити з викладених у ньому підстав та зазначив, що надав суду всі докази, не заперечував проти подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, про день та час його проведення був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, частина 6 статті 128 КАС України, надає суду можливості проводити подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 26.03.2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в Тернівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області ПрАТ «КОМЕТА» (код ЄДРПОУ 05825863) у зв'язку із зміною юридичної адреси було передано на облік до Управління ПФУ у Довгинцівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Судом також встановлено, що на підставі заяви ПрАТ «КОМЕТА» УПФУ в Тернівському районі м.Кривого Рогу були прийняті рішення про розстрочення ПрАТ «КОМЕТА» сум заборгованості, а саме: рішення №2 від 20.01.2011 року про розстрочення фінансових санкцій на суму 72 829,59 грн. та рішення №3 від 20.01.2011 року про розстрочення пені - 53 239,03 грн. У відповідності до зазначених рішень позивачу було зобов'язано погашати суми розстрочення, щоквартально, рівним частками не пізніше 20 числа місяця що настає за кварталом.
При передачі на облік ПрАТ «КОМЕТА» від УПФУ в Тернівському районі м.Кривого Рогу до УПФУ в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу були передані і залишки заборгованості, в тому числі була передана заборгованість, що була розстрочена ПрАТ «КОМЕТА» відповідно до рішень №2,№3 від 20.01.2011 року.
Відповідно до вимог п.1 ч.2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI, який набрав чинності з 01.01.2011 року, відповідач як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 року №22-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 року за №1014/18309, встановлено форми, строки та порядок подання цього звіту.
Відповідно до п.1.ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для платників - підприємств, установ та організацій, інших юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філій, представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами - єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. При цьому згідно ч.5 вказаної статі єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Згідно пунктів 4.3.5 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. №5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. за №114/8713.
Статтею 8 даного Закону визначено, що єдиний внесок встановлюється у відсотках до бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.
Відповідальність за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового
державного соціального страхування передбачено ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Так, згідно ч.2 ст.25 вказаного Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Частиною 3 статті 25 цього Закону встановлено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно з п.8 Порядку керівник органу Пенсійного фонду приймає рішення про скасування рішення про розстрочення, якщо страхувальник не сплачує чергову частку розстроченої заборгованості.
З дня скасування рішення про розстрочення страхувальник зобов'язаний сплатити невнесену суму розстроченої заборгованості.
Несплачені суми розстроченої заборгованості переносяться із картки розстрочених сум до картки особового рахунку страхувальника по відповідному платежу днем скасування рішення про розстрочення.
Оскільки останній платіж за рішеннями про розстрочення був 18.10.2012 року управлінням ПФУ в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу прийнято рішення №1 від 29.04.2013 року про скасування рішень про розстрочення №2,№3 від 20.01.2011 року.
Таким чином, залишок несплаченої заборгованості становить 84 586,94 грн. та був перенесений із картки розстрочених сум до картки особового рахунку страхувальника з 29.04.2013 року.
Відповідно до ч.10 та ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Частиною 14 ст.25 вказаного Закону передбачено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Частиною 4 статті 25 Закону України передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки.
На виконання ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» УПФУ в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу було надіслано вимогу про сплату боргу №Ю-30 на суму 84 586,94 грн.
Суд критично ставиться до твердження позивача з приводу того, що відповідачем не було надіслано оскаржувану вимогу №Ю-30 від 10.05.2013 року, яка, зі слів позивача, була отримана 24.05.2013 року, що позбавила його своєчасно оскаржувати дану вимогу, оскільки вимога була надіслана до ПрАТ «КОМЕТА» листом з повідомленням про вручення і була отримана 15.05.2013 року.
Крім того, нормами даного Закону не передбачено надіслання разом із вимогою розрахунку зазначених у ній сум, тому посилання позивача на те, що відповідач неправомірно не надіслав йому такого розрахунку є безпідставними.
Таким чином, оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити, з викладених вище підстав.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «КОМЕТА» до Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про скасування вимоги про сплату боргу - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Суддя Кучма К.С.