Постанова № 32295419, 05.07.2013, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2013
Номер справи
2а/2470/3319/11
Номер документу
32295419
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2013 р. м. Чернівці справа № 2а/2470/3319/11

13:29 год.

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левицького В.К.,

за участю секретаря судового засідання Коваль Т.І.,

представників сторін:

позивача - Григоришина О.М.;

відповідача - Веклича В.І.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі Чернівецької області

до товариства з обмеженою відповідальністю "Буденецький завод мінеральних вод"

про стягнення заборгованості.

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Сторожинецькому районі Чернівецької області (далі - позивач) звернулася до суду з вказаним позовом, з урахуванням зменшених позовних вимог, в якому просила стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Буденецький завод мінеральних вод" (далі - відповідач, ТОВ "Буденецький завод мінеральних вод") заборгованість на загальну суму 16557,20 грн. Позов мотивовано тим, що за відповідачем рахується борг на загальну суму 16557,20 грн. а саме: з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 10823,74 грн., по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів у розмірі 4920,00 грн., з плати за землю в розмірі 813,46 грн.

Оскільки, борг в добровільному порядку відповідачем не сплачений, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення вказаного боргу в судовому порядку.

Ухвалою суду від 05.07.2013 р., занесеною до журналу судового засідання, допущено заміну державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі Чернівецької області її процесуальним правонаступником - державною податковою інспекцією у Сторожинецькому районі Головного управління Міндоходів у Чернівецької області.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Буденецький завод мінеральних вод" (59030, Чернівецька область, Сторожинецький район, с. Буденець, ідентифікаційний код 05510817) зареєстроване як юридична особа 05.04.1995 р. Сторожинецьким райвиконкомом та взяте на облік як платник податків ДПІ у Сторожинецькому районі Чернівецької області 05.04.1995 р. за № 325.

18.03.2011 р. відповідачем подано до державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі Чернівецької області податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб № 4635. В рядку 14 відповідачем визначено суму заборгованості з виплати заробітної плати на перше число місяця, що настає за звітним (за якою термін виплати не настав) в сумі 10795,00 грн.

13.04.2011 р. позивачем подано до державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб № 14678, в якій позивач визначив визначив своє зобов'язання в сумі 272,12 грн.

У зв'язку з невиконанням належним чином відповідачем зобов'язань зі сплати податку на доходи фізичних осіб 20.09.2011 р., ДПІ у Сторожинецькому районі винесено податкове повідомлення-рішення № 0009161700 від 20.09.2011 р. на суму 27,21 грн. (а.с. 95).

26.01.2011 р. товариством з обмеженою відповідальністю "Буденецький завод мінеральних вод" подано до державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі Чернівецької області податковий розрахунок земельного податку № 793. Річна сума, самостійно обчислена відповідачем по даному розрахунку, склала 7861,60 грн., з розбивкою річної суми рівними частками по 665,13 грн. за січень-листопад 2011 р. та 655,17 грн. за грудень 2011 р.

Судом встановлено, що 05.08.2011 р. спеціалістами позивача на підставі п. 76.11 ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку своєчасності сплати плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, комунального податку та земельного податку з юридичних осіб ТОВ "Буденецький завод мінеральних вод".

За наслідками перевірки державною податковою інспекцією у Сторожинецькому районі Чернівецької області 05.08.2011 р. прийнято податкові повідомлення-рішення № 0003051500 на суму 805,26 грн. та № 0003061500 на суму 65,51 грн. , які отримані уповноваженою особою відповідача того ж дня, що підтверджується підписами.

У зв'язку з несвоєчасною сплатою відповідачем узгоджених сум грошових зобов'язань до бюджету, 05.10.2011 р. спеціалістом позивача на підставі п. 76.11 ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку своєчасності сплати земельного податку з юридичних осіб товариством з обмеженою відповідальністю "Буденецький завод мінеральних вод".

За результатами перевірки державною податковою інспекцією у Сторожинецькому районі Чернівецької області 05.10.2011 р. прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004081500 на суму 65,51 грн., яке отримане уповноваженою особою відповідача того ж дня, що підтверджується підписом.

Також судом встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю "Буденецький завод мінеральних вод" подано до державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі Чернівецької області розрахунки суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів:№ 2924 від 28.02.2008 р., в якій відповідачем нараховано податку на загальну суму 806,25 грн.; № 3743 від 16.03.2009 р., в якій відповідачем нараховано податку на загальну суму 1800,00 грн.; № 3737 від 26.02.2010 р., в якій відповідачем нараховано податку на загальну суму 900,00 грн.

Однак, у встановлений законом термін відповідачем вказані в податкових деклараціях, розрахунках та податкових повідомленнях рішеннях суми не сплачувались, у зв'язку з чим утворився борг на загальну суму 16557,20 грн. а саме: з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 10823,74 грн., в т.ч. пеня в сумі 1,53 грн.; по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів у розмірі 4920,00 грн., в т.ч. пеня в сумі 1413,75 грн.; з плати за землю в розмірі 813,46 грн. Дана обставина також підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755- IV (далі ПК України).

Згідно п.п. 9.1.2 та п.п. 9.1.10, п. 9.1 ст. 9 ПК України до загальнодержавних податків та зборів належать податок на доходи фізичних осіб та плата за землю.

Підпункт 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 14.1.175 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Пунктами 49.1, 49.3 ст. 49 ПК України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Згідно п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. .

Як вбачається із матеріалів справи відповідачем не сплачено самостійно визначене ним податкове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та плати за землю зазначене у податкових деклараціях.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення рішення, крім випадків, коли протягом цього строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження (п. 57.3 ст. 57 ПК України)

Пунктом 129.1.1 ст. 129 ПК України, встановлено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом. При нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Згідно п.п. 54.3.6 п. 54.3 статті 54 ПК України платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Як слідує з матеріалів справи, сума податкового зобов'язання з податку на прибуток та з плати за землю є узгодженою, проте в добровільному порядку відповідачем несплачена.

Згідно п.56.1 ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (56.2. ст. 56 ПК України).

З матеріалів справи вбачається, що податкові повідомлення - рішення № 0009161700 від 20.09.2011 р., № 0003051500 від 05.08.2011 р. та № 0004081500 від 05.10.2011 р. відповідачем в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалися.

Таким чином, заборгованість відповідача з податку на доходи фізичних осіб становить 10823,74 грн. та з плати за землю в розмірі 813,46 грн.

Податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах встановлюється Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.1991 р. № 1963-XII (далі - Закон № 1963-XII, в редакції, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин).

Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується: юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом. За придбані протягом року юридичними особами транспортні засоби, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх реєстрацією за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. За транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх першою реєстрацією. Розрахунок суми податку за такі транспортні засоби в 10-денний термін після їх реєстрації подається до відповідного податкового органу (ст.5 Закон № 1963-XII).

Відповідно до ст. 6 Закону № 1963-XII податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону. Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України. Сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього Закону. За транспортні засоби, придбані протягом року, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки.

Судом встановлено, що визначені у розрахунках суми податку з власників транспортних засобів відповідач сплатив частково, у зв'язку з чим утворилась заборгованість в сумі 4920,00 грн.

Таким чином, на день розгляду справи за відповідачем рахується заборгованість на загальну суму 16557,20 грн., а саме: з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 10823,74 грн., по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів у розмірі 4920,00 грн., з плати за землю в розмірі 813,46 грн. Дана обставина також підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податку (а.с. 41-44, 45, 46-57, 58).

Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач не надав належні та допустимі докази відсутності або погашення ним в добровільному порядку податкового боргу в сумі 16557,20 грн.

За таких обставин, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вимог податкового законодавства щодо сплати податкових зобов'язань, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. ст. 71, 86, 158, 160 - 167, 183-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Буденецький завод мінеральних вод" (59030, Чернівецька область, Сторожинецький район, с. Буденець, ідентифікаційний код 05510817) до місцевого бюджету Буденецької сільської ради Сторожинецького району заборгованість в сумі 16557,20 грн.

Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.

Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова виготвлена та підписана судом у повному обсязі 10 липня 2013 р.

Суддя В.К. Левицький