ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2013 року справа № 823/1226/13-а
м. Черкаси
11 год. 45 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мишенка В.В.,
при секретарі Ільченку С.М.,
за участю: представника позивача Шкрьобки О.В. - за посвідченням, представника відповідача Леонової А.А. - за довіреністю, представника третьої особи, КП «Місто» - Мананкової І.О. - за довіреністю, представника третьої особи, Державної екологічної інспекції у Черкаській області - Дмитренко Ю.М. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Канівського міжрайонного прокурора Черкаської області до виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області, треті особи - комунальне підприємство «Місто»; Державна екологічна інспекції у Черкаській області про визнання незаконним рішення,
ВСТАНОВИВ:
Канівський міжрайонний прокурор Черкаської області (далі-позивач) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою до виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області (далі-відповідач), третя особа - комунальне підприємство «Місто», в якій просить суд визнати незаконним п. 1 рішення виконавчого комітету Канівської міської ради № 171 від 20.06.2012р. «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень» щодо делегування комунальному підприємству «Місто» повноважень на видачу ордерів на видалення зелених насаджень, а також визнати недійсними ордери на видалення зелених насаджень № 1 від 01.10.2012, №2 від 09.10.2012, № 3 від 03.09.2012, № 4 від 17.10.2012, № 5 від 12.11.2012, № 8 від 22.11.2012, № 9 від 13.12.2012.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач порушив вимоги Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. № 280/97-ВР, а також п.п. 3, 4, 5 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1045 від 01.08.2006 року( далі - Порядок).
Ухвалою від 26.06.2013р. за клопотанням представника позивача залучено до участі в справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державну екологічну інспекцію у Черкаській області.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення адміністративного позову з підстав, викладених в запереченнях на адміністративний позов та додаткових поясненнях по справі.
Представник третьої особи - комунального підприємства «Місто» також заперечувала проти задоволення адміністративного позову.
Представник третьої особи - Державної екологічної інспекції у Черкаській області розгляд адміністративного позову поклала на розсуд суду.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Розпорядженням міського голови м. Канева Черкаської області від 12 січня 2012 року № 28-р. прийнято рішення про утворення комісії міськвиконкому з питань порядку видалення ушкоджених та ослаблених омелою і іншими хворобами зелених насаджень, відповідно до якого затверджено склад комісії, а саме: Голову комісії та членів комісії. Після цього було проведено обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню та складено акти обстежень № 1 від 01.08.2012р., № 2 від 02.08.2012р., № 3 від 03.08.2012р., № 6 від 10.08.2012р., № 7 від 16.10.2012р., № 8 від 19.11.2012р. та № 9 від 11.12.2012р.
В подальшому розпорядженням виконавчого комітету Канівської міської ради прийнято рішення № 171 від 20.06.2012р. «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень», згідно п.1 якого делеговано комунальному підприємству «Місто» повноваження на видачу ордерів на видалення зелених насаджень.
На підставі даного розпорядження, комунальним підприємством «Місто», що створене відповідно до рішення Канівської міської ради від 24.07.2003 № 11-12 та діє на підставі статуту, затвердженого рішенням Канівської міської ради № 13-5 від 13.01.2009, згідно ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування» є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Канівській міській раді, видані ордери на видалення зелених насаджень № 1 від 01.10.2012, № 2 від 09.10.2012, № 3 від 03.09.2012, № 4 від 17.10.2012, № 5 від 12.11.2012, № 8 від 22.11.2012, № 9 від 13.12.2012.
В зв'язку з чим, Канівською міжрайонною прокуратурою в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів проведена перевірка стану додержання вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», іншого законодавства у сфері охорони, утримання і відновлення зелених насаджень Канівською міською радою, Комунальним підприємством «Місто», у ході якої встановлено, що керівником комунального підприємства «Місто», в порушення вимог п. 3, 4, 5 Порядку, видані ордери на видалення зелених насаджень № 1 від 01.10.2012, № 2 від 09.10.2012, № 3 від 03.09.2012, № 4 від 17.10.2012, № 5 від 12.11.2012, № 8 від 22.11.2012, № 9 від 13.12.2012.
За результатами вказаної перевірки 05.03.2013р. Канівському міському голові внесено подання № 130-375-13 про усунення порушень, причин і умов, що їм сприяли, скасування п.1 спірного рішення та притягнення до дисциплінарної відповідальності директора КП «Місто» ОСОБА_1, яке залишено без задоволення.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Основними принципами місцевого самоврядування згідно з ст. 4 вказаного Закону є:
народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.
Статтею 17 закріплено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Канівська міська рада є органом місцевого самоврядування, до повноважень якого, згідно ст.ст. 26, 27 Закону України «Про місцеве самоврядування» належить: встановлення правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, а також підготовка програм соціально-економічного та культурного розвитку міста, цільових програм з інших питань самоврядування, подання їх на затвердження ради, організація їх виконання; подання раді звітів про хід і результати виконання цих програм.
Безпосередньо, ст.ст. 27-38 Закону України «Про місцеве самоврядування» закріплюється вичерпний перелік власних та делегованих повноважень.
На підставі ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Канівською міською радою створений та діє виконавчий комітет Канівської міської ради, який є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
Статтею 52 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачені повноваження виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради: 1. Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради. 2. Виконавчий комітет ради: 1) попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради; 2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників; 3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб. 3. Сільська, селищна, міська рада може прийняти рішення про розмежування повноважень між її виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами ради та сільським, селищним, міським головою в межах повноважень, наданих цим Законом виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Виконавчим комітетом Канівської міської ради прийнято рішення № 171 від 20.06.2012 «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень», згідно п.1 якого делеговано комунальному підприємству «Місто» повноваження на видачу ордерів на видалення зелених насаджень, проте вказана стаття не закріплює право на делегування будь-яких повноважень, у тому числі на видачу ордерів на видалення зелених насаджень, відділам, управлінням, підприємствам, установам, організаціям.
Крім того, в контракті від 15.11.2012 № 23/12 (а.с. 45), укладеному між виконавчим комітетом Канівської міської ради та керівником комунального підприємства «Місто», не визначено повноваження останнього щодо видачі ордерів на видалення зелених насаджень, умов, підстав здійснення таких.
Також п. 3 порядку визначає, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту на підставі ордера, здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7 - 10 цього Порядку), а згідно п. 4 вказаного Порядку підставою для прийняття рішення виконавчим органом сільської, селищної, міської ради є заява юридичної чи фізичної особи про видалення зелених насаджень, після отримання якої, протягом 3 днів затверджується відповідний склад комісії, яка визначає стан зелених насаджень, що підлягає видаленню, про що складає акт обстеження зелених насаджень.
Проте, в актах обстеженнях зелених насаджень, що підлягають видаленню, які затверджені комісією, призначеною розпорядженням міського
голови № 28-р від 12.01.2012р. «Про порядок видалення зелених насаджень», склад комісії, визначений у розпорядженні, не відповідає складу комісії, яка видала зазначені акти обстежень зелених насаджень, що є порушенням п.4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, де передбачається, що виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради комісія затверджується кожного разу після отримання відповідної заяви від фізичної чи юридичної особи про видалення зелених насаджень.
Відповідно до п. 5 вищевказаного Порядку, ордер на видалення зелених насаджень виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документу про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
Також встановлено, що дата закриття ордеру не співпадає з датою закінчення проведених робіт по видаленню зелених насаджень, зокрема ордер на видалення зелених насаджень №1 від 01.10.12 закритий 01.10.2013, ордер №2 від 09.10.2012 - 09.10.2013, ордер № 3 від 03.09.2012 - 03.09.2013, ордер № 4 від 17.10.2012 - 17.10.2013, ордер № 5 від 12.11.2012 - 12.11.2013, ордер № 8 від 22.11.2012 - 22.11.2013, ордер № 9 від 13.12.2012 -13.12.2013.
Таким чином, ордери на видалення зелених насаджень та рішення виконавчого комітету Канівської міської ради № 171 від 20.06.2012 прийняті в порушення вимог ст. 19 Конституції України, ст.ст. 27-38, 52 Закону України «Про місцеве самоврядування», п.п. 3, 4, 5 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, та таке, що суперечить чинному законодавству.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Згідно з п.11 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» органи прокуратури при здійсненні своїх повноважень звільняються від сплати судового збору.
Інших доказів сторони суду не назвали та не надали.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 14, 69-71, 86, ст. ст. 158-163 Черкаський окружний адміністративний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати незаконним п. 1 рішення виконавчого комітету Канівської міської ради № 171 від 20.06.2012р. «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень» щодо делегування комунальному підприємству «Місто» повноважень на видачу ордерів на видалення зелених насаджень.
Визнати недійсними ордери на видалення зелених насаджень № 1 від 01.10.2012, №2 від 09.10.2012, № 3 від 03.09.2012, № 4 від 17.10.2012, № 5 від 12.11.2012, № 8 від 22.11.2012, № 9 від 13.12.2012.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку ст. 185-187 КАС України.
Суддя В.В. Мишенко
Повний текст постанови виготовлено 08.07.2013 року.