Постанова № 32294701, 19.06.2013, Тальнівський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
19.06.2013
Номер справи
704/892/13-а
Номер документу
32294701
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.06.2013 р. Справа № 704/892/13-а р.

Тальнівський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді - Фролова О.Л,

при секретарі - Кремсалюк Т.А

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Тальне, Черкаської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації, Черкаської області про визнання дій субєкта владних повноважень протиправними та його зобовязання до поновлення порушеного ним права, -

ВСТАНОВИВ

Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання дій субєкта владних повноважень протиправними та його зобовязання до поновлення порушеного ним права, посилаючись на те, що він є інвалідом 3 групи, захворювання якого повязано з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції в 1986 році, перебуває на обліку в органі державної влади управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації як одержувач соціальних виплат. За нормами ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на отримання одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоровю в розмірі 30 мінімальних заробітних плат. У звязку з цим він звернувся до відповідача із заявою, в якій пропонував вирішити питання про виплату одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоровю, у розмірі передбаченим Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідач відмовив позивачу мотивуючи тим, що виплата одноразової компенсації при встановленні 3 групи інвалідності діючим законодавством передбачена у розмірі 189,60 грн.

Позивач просить суд винести постанову, якою визнати протиправними дії відповідача щодо відмови всупереч ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивачу належної одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоровю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, який став інвалідом 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, та зобов'язати відповідача усунути порушення його прав на отримання одноразової компенсації за шкоду, заподіяну його здоровю як особі, яка має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської атомній електростанції і став інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи, та поновити їх шляхом нарахування та виплати такої компенсації у відповідності з нормами ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач у судовому засіданні позові підтримав повністю та пояснив, що він не знав про існування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно якого він має право на отримання одноразової компенсації при встановленні інвалідності.

Представник відповідача ОСОБА_2 соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації, Черкаської області у судовому засіданні заперечив в задоволенні позову посилаючись на те, що позивач звернувся 15.03.2013 року із заявою про призначення одноразової компенсації учасникам ліквідації внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно ст. 48 Закону України «Про соціальний статус та захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Постановою КМУ від 26.07.1996 року № 836 передбачені конкретні розміри одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які стали інвалідами. Згідно цієї постанови розмір компенсації, як інваліда 3 групи становить - 189,60 грн. Крім цього, відповідачем зазначено, що рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 підтверджено право Кабінету міністрів України, як державного органу, що має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, на визначення механізму реалізації законів України, в тому числі встановлення порядку та розмір соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету. Таким чином, відповідач посилаючись на норми законодавства зазначає, що розміри допомоги встановлюються виходячи із обсягу видатків, виділених на цю мету при формуванні показників державного бюджету на відповідні роки, у зв'язку із чим відсутні підстави для збільшення розміру одноразової компенсації позивачу.

Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає за доцільне відмовити в задоволенні позову виходячи з наступного, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується копією посвідчення серія А № 410962 виданого 02.06.2003 року.

Відповідно до копії посвідчення серія Б № 566773 від 04.06.2003 року, позивач є інвалідом 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

З відповіді ОСОБА_2 соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації, Черкаської області від 15.04.2013 року вбачається, що за наслідками розгляду звернення позивача про виплату одноразової грошової компенсації в розмірі передбаченому ст. 48 Закону України «Про соціальний статус та захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідачем повідомлено, що розмір одноразової компенсації позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, якому встановлено 3 групу інвалідності, становить 189,60 грн.

Правовідносини, які виникають між позивачем та відповідачем, у зв'язку з встановленням позивачу 3 групи інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС регулюються Законом України «Про соціальний статус та захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року в редакції, яка діяла на момент виникнення у позивача права на призначення одноразової компенсації

Будь яких документально підтверджених доказів про те що позивач звертався до відповідача з заявою про виплату йому одноразової компенсації відповідно до ст. 48 Закону України «Про соціальний статус та захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і відповідачем було відмовлено у виплаті вказаної компенсації, виплачено її не в повному обсязі, тощо, до суду не надано.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що дії відповідача відповідають вимогам чинного законодавства та підстави для задоволення позовних вимог відсутні. Відповідачем не відмовлено позивачу у призначенні одноразової компенсації.

Крім того відповідно до розяснень Пленуму Вищого Адміністративного Суду України, Постанова від 16.03.2012 № 4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закон України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», на який посилається позивач, не встановлює строку звернення до адміністративного суду громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки відповідно до статті 90 цього Закону всі вимоги згаданого Закону застосовуються щодо будь-якого ядерного інциденту, що може статися на території України, після набрання цим Законом чинності, тобто починаючи з 21 березня 1995 року.

З огляду на викладене під час вирішення питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду з позовами про нарахування та виплату пенсії громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, судам необхідно керуватися нормами статті 99 КАС України.

Згідно положень ст. 99 КАС України «Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів».

Відповідно до ст. 100 КАС України «Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи».

З матеріалів справи вбачається, що посвідчення серія А № 410962 видано 02.06.2003 року згідно якого ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) і в якому вказано що предявник посвідчення має право на пільги і компенсації встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому посилання позивача на те що він не знав про існування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не відповідають дійсності.

Керуючись ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та ст.ст. 11; 12; 17; 71; 86; 99; 100; 159; 160; 163; КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації, Черкаської області про визнання дій субєкта владних повноважень протиправними та його зобовязання до поновлення порушеного ним права - відмовити.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Тальнівський районний суд, Черкаської області, протягом десяти днів з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О. Л. Фролов