ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 липня 2013 р. Справа №2а-13876/12/0170/25
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання - Магері М.В., представників позивача - Майорової Н.М., Вакулич Т.В., представника відповідача - Крекотинь Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Кримського республіканського підприємства «Вода Криму» до Феодосійської об'єднаної Державної податкової інспекції АР Крим ДПС про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення - рішення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду з позовом, в якому просити визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0001402201, винесене 21.11.2012 року Феодосійською об'єднаною ДПІ АР Крим ДПС.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при проведенні відповідачем позапланової виїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2011 року по 30.09.2012 рік ним було встановлено, що податкова декларація за 2011 рік зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод позивачем до органу ДПІ не подавалась, у зв'язку з чим відповідач за результатами перевірки самостійно визначив до сплати податкове зобов'язання та застосував штрафні санкції. Разом з тим, ними 11.05.2012 року було подано до Феодосійської об'єднаної ДПІ декларацію за збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод за 2011 рік, в якій було самостійно задеклароване до сплати податкове зобов'язання за 4 квартал 2011 року в сумі 996887,25 гривень, але відповідачем при прийнятті рішення це не було прийнято до уваги.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що подана позивачем податкова декларація зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод за 2011 рік була прийнята Феодосійською МДПІ зі статусом «до відома», про що позивачу було направлено відповідне повідомлення. У зв'язку з неподанням позивачем зазначеної декларації в передбачені законодавством строки, податковим - повідомленням - рішенням від 21.03.2012 року до нього були застосовані штрафні санкції в сумі 1020 гривень. Зазначене податкове повідомлення - рішення було оскаржено позивачем в судовому порядку, але в задоволенні його позову було відмовлено. На час проведення податковою інспекцією позапланової виїзної перевірки позивача відомостей про самостійне декларування КРП ВПВКГ м. Феодосії його податкових зобов'язань зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод в 4 кварталі 2011 року в них не було, у зв'язку з чим дане зобов'язання було визначено податковою інспекцією самостійно, із застосуванням відповідних штрафних санкцій.
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 17.10.2012 року по 31.10.2012 рік Феодосійською об'єднаною ДПІ АР Крим було проведено позапланову виїзну перевірку Кримського Республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно - каналізаційного господарства м. Феодосії» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2011 рік по 30.09.2012 рік, за результатами якої було складений акт № 1661/22-01/03348086 від 07.11.2012 року (а.с. 6-60).
В ході цієї перевірки було в тому числі встановлено, що за період з 01.10.2011 року по 30.09.2012 рік КРП «ВПВКГ м. Феодосії» задекларовано збору за спеціальне використання води в сумі 1151264,48 гривень.
До перевірки були надані Дозволи на спеціальне водокористування, що надані Республіканським комітетом АР Крим по охороні навколишнього природного середовища на строк з 01.03.2010 року по 01.01.2015 рік, згідно яких встановлені ліміти на використання поверхневих вод - 13488,4 тис.м.3 на рік, підземних вод - 815,0 тис. м.3 на рік.
Фактичний обсяг використаної води з урахуванням обсягу втрат води у системах водопостачання по джерелам був встановлених виходячи з даних журналів підйому води (ф-ПОД-11), (ф-ПОД-12).
Перевіркою встановлено, що податкові декларації зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод до ФОДПІ за 1 квартал 2012 року, 1 півріччя 2012 року та 9 місяців 2012 року надані позивачем своєчасно.
За 2011 рік податкова декларація зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод до ФМДПІ КРП «ВПВКГ м. Феодосії» надана. 13.01.2012 року № 9016701677 на суму 1932982,64 гривень, яка прийнята Феодосійською МДПІ до відома.
Відділом адміністрування платежів за землекористування, місцевих податків та зборів, ресурсних (рентних) та неподаткових платежів встановлено не подання декларації за спеціальне використання поверхневих та підземних вод за 2011 рік. Складено акт камеральної перевірки № 460/15-3/03348086 від 20.02.2012 року. Податковим повідомленням - рішенням № 0003681503 від 21.03.2012 року накладено штрафні санкції в сумі 1020 гривень.
У зв'язку з неподанням позивачем звітної податкової декларації за 2011 рік, шляхом звірення даних щодо задекларованих та встановлених у ході проведення перевірки сум збору за використання води ресурсів було встановлено заниження збору за спеціальне використання води в сумі 996887,25 гривень за 4 квартал 2011 року.
Відповідно до встановлених під час проведення перевірки обставин, Феодосійська ОДПІ АР Крим дійшла висновку про порушення позивачем:
-П. 323.1, ст.. 323, п. 324.1 ст. 324, п. 325.1, 325.9 ст. 325, п. 327.1 ст. 327, п. 328.1, 328.3 ст. 328 розділу ХVІ Податкового Кодексу України, що призвело до заниження збору за спеціальне використання води в сумі 996887,25 гривень за 2011 рік, в тому числі за 4 квартал 2011 року в сумі 996887,25 гривень.
На підставі цих висновків Акту, Феодосійською об'єднаною ДПІ було винесене податкове повідомлення - рішення № 0001402201 від 21.11.2013 року, яким КРП «Виробниче підприємство водопровідно - каналізаційного господарства м. Феодосії» збільшено суму грошового зобов'язання зі збору за спеціальне використання води на загальну суму 1246109,06 гривень, з яких - 996887,25 гривень - основний платіж та 249221,81 гривень - штрафні санкції (а.с. 5).
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких він повинен дотримуватись при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 16 ПК України, до обов'язків платника податків входить подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів.
Відповідно до ст.323 ПК України, платниками збору за спеціальне використання води є водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів (первинні водокористувачі) та \ або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Об'єктом оподаткування, згідно п.324.1 ст.324 ПК України є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі, з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання.
Ставки збору за спеціальне використання поверхневих вод встановлені ст.325 ПК України.
Порядок сплати збору визначений ст.328 ПК України, згідно з п. 328.1 якої базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному кварталу.
Згідно з п.328.2 ст.328 ПК України, платники збору обчислюють суму збору наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формою, встановленою в порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Податкові декларації збору подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації (п. 328.3 ст. 328 ПК України).
Збір сплачується платниками збору у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації (п. 328.4 ст.328 ПК України).
Згідно ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок - це документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та\ або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платника податків - фізичних осіб, суми утриманого та \ або сплаченого податку (п. 46.1).
Згідно з п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України, податкові декларації за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Способи подання податкової декларації до органу держаної податкової служби закріплені в п.49.3 ст.49 ПК України, якими є: особисто платником податків або уповноваженою на це особою; поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Пунктом 49.8. ст.49 ПК України встановлено, що прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби.
Відповідно до п. 49.11 ст. 49 ПК України у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
У свою чергу, згідно з пунктом 49.12 статті 49 Податкового кодексу України, у разі отримання відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації платник податків має право:
- подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання;
- оскаржити рішення органу державної податкової служби у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.
Відповідно до п. 49.15 ст. 49 ПК України, податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 ст. 48 цього Кодексу та надсилання податковим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації.
Судом встановлено, що Кримське республіканське підприємство ВПВКГ м. Феодосії в періоді, що був предметом перевірки відповідача було платником збору за спеціальне використання води та граничним строком подання ним податкової декларації зі збору за спеціальне використання води за 2011 рік було 09.02.2012 року.
20.02.2012 року Феодосійською ОДПІ було проведено камеральну перевірку податкової звітності, за результатами якої було складено акт № 460/15-3/03348086 від 20.02.2012 року. В ході цієї перевірки було встановлено, що КРП «ВПВКГ м. Феодосії» не було подано в строк до 09.02.2012 року податкову декларацію зі збору за спеціальне використання води за 2011 рік (а.с. 107-108).
На підставі цих висновків акту, 21.03.2012 року Феодосійською ОДПІ було винесене податкове повідомлення - рішення № 0003681503, яким до позивача було застосовано штрафні санкції за неподання декларації в сумі 1020 гривень (а.с. 115).
Зазначене податкове повідомлення - рішення було оскаржено позивачем в судовому порядку, але постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 28.02.2013 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2013 року, в задоволенні позову було відмовлено (а.с. 157-160, 204-209).
Постановою суду від 28.02.2013 року, яка набрала законної сили було встановлено, що у позивача не має доказів надіслання ним податкового розрахунку зі збору за спеціальне водокористування за 2011 рік своєчасно, у терміни, встановлені чинним законодавством.
З наданих матеріалів вбачається, що податкову декларацію (розрахунок) зі спеціального водокористування за 2011 рік від 13.01.2012 року позивачем було надано на адресу відповідача засобом електронного зв'язку лише 11.05.2012 року, про що свідчить копія квитанції № 2, яка наявна в матеріалах справи та у якій міститься посилання, що документи прийнято з зауваженнями, зокрема з попередженням: закінчення подання форми - 09.02.2012 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, рішенням суду, яке набрало законної сили встановлено, що в передбачені законодавством строки податкова декларація зі збору за спеціальне використання води за 2011 рік позивачем подана не було, а тому зазначені обставини не підлягають повторному доведенню судом.
Судом також встановлено, що податкова декларація зі збору, датована 13.01.2012 року, яку було надано на адресу відповідача засобом електронного зв'язку 11.05.2012 року не була визнана Феодосійською ОДПІ як податкова звітність, про що позивачу 14.05.2012 року було направлено відповідне повідомлення (а.с. 132-135).
Повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації від 14.05.2012 року було одержано позивачем 21.05.2012 року (а.с. 136) та ним не оскаржено, чого представники в судовому засідання не заперечували.
Також, судом встановлено, що 06.06.2012 року позивачем знов було подано до Феодосійської ОДПІ податкову декларацію зі збору за 2011 рік, датовану 30.05.2012 року, у визнанні якої як податкової звітності відповідачем також було відмовлено, про що позивачу було направлено відповідне повідомлення, яке ним отримане 11.06.2012 року (а.с. 123-126).
Вказане повідомлення про відмову в прийнятті податкової декларації позивач також не оскаржив, що підтвердили в судовому засіданні його представники.
22.06.2012 року позивачем знов було подано до Феодосійської ОДПІ податкову декларацію зі збору за 2011 рік засобом електронного зв'язку, що підтверджується квитанцією № 2, на яку 25.06.2012 року відповідачем було направлено позивачу повідомлення про відмову у прийнятті, яке також отримане позивачем 02.07.2012 року (а.с. 127-131, 109).
Повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації від 25.06.2012 року позивач в судовому засіданні також не оскаржив.
Отже, судом встановлено, що позивачем неодноразово подавались до Феодосійської ОДПІ податкові декларації зі збору за спеціальне використання води за 2011 рік, проте жодна з них не була прийнята відповідачем в якості податкової звітності. При цьому відповідачем зі свого боку було виконано обов'язок щодо надання платнику податків письмового повідомлення про відмову в прийнятті поданих ним податкових декларацій, але позивач своїм правом, передбаченим п.п. 49.12.2 п. 49.12 ст. 49 ПК України на оскарження цієї відмови у порядку, передбаченому ст.. 56 цього Кодекс не скористався.
Таким чином, усі перелічені податкові декларації зі збору за спеціальне користування за 2011 рік, які були спрямовані позивачем до Феодосійською ОДПІ вважаються неподаними відповідно до п. 49.15 ст. 49 ПК України.
В той же час, відповідно до п.п. 54.3.1 п. 54.3 ст. 54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.
Отже, на момент проведення Феодосійською ОДПІ позапланової виїзної перевірки КРП «ВПВКГ м. Феодосії» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2011 року по 30.09.2012 рік, його податкове зобов'язання зі збору за спеціальне використання води за 4 квартал 2011 року не було обчислено позивачем, шляхом зазначення у податковій декларації, а тому відповідач зобов'язаний був визначити його самостійно.
Виходячи з наданих на перевірку документів (журналів підйому води та щомісячних відомостей про кількість реалізованої води усім групам споживачів, Дозволів на спеціальне водокористування, що надані Республіканським комітетом АР Крим по охороні навколишнього природного середовища на строк з 01.03.2010 року по 01.01.2014 рік, згідно яких встановлені ліміти на використання поверхневих вод - 13488,4 тис. м3 на рік, підземних вод-815 тим. м3 на рік), сума заниження збору за 4 квартал 2011 року була розрахована відповідачем у розмірі 996887,25 гривень.
Будь-яких заперечень щодо розміру суми, на яку відповідачем встановлено заниження, з боку позивача не надано, а тому суд вважає визначення відповідачем за результатами проведеної перевірки грошового зобов'язання в сумі 996887,25 гривень правомірним.
Відповідно до п. 123.1 ст. 123 ПК України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та \ або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 ст. 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Враховуючи те, що відповідачем було самостійно, відповідно до підпункту 54.3.1 п. 54.3 ст. 54 ПК України визначене позивачу грошове зобов'язання зі збору за спеціальне використання води в сумі 996887,25 гривень, застосування податковим повідомленням - рішенням № 0001402201 від 21.11.2012 року до позивача штрафних санкцій у розмірі 249221,81 гривень, що складає 25% від визначеної суми грошового зобов'язання також є правомірним.
В судовому засіданні 03.07.13 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
У повному обсязі постанову складено 08.07.2013 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.158-163, ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову Кримського республіканського підприємства «Вода Криму» до Феодосійської об'єднаної ДПІ АР Крим ДПС про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.С. Кононова