Постанова № 32289598, 10.07.2013, Великоновосілківський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
10.07.2013
Номер справи
220/921/13-а
Номер документу
32289598
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 220/921/13-а Провадження № 2-а/220/27/13

П О С Т А Н О В А

Іменем України

10.07.2013 року Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі: головуючої судді Кучеренко О.А., розглянувши у порядку письмового провадження в смт ОСОБА_1 адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Великоновосілківської районної держаної адміністрації Донецької області про оскарження дій щодо виплати сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В :

13.06.2013 р. позивач звернулась до суду з позовом Управління праці та соціального захисту населення Великоновосілківської районної держаної адміністрації Донецької області про оскарження дій щодо виплати сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, посилаючись на те, що вона є матірю дитини, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. На підставі її заяви відповідачем було призначено виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Не погоджуючись з призначеною допомогою, вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок та доплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до рівня прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, проте їй було відмовлено. З даною відмовою не погоджується та вважає, що такі дії порушують її права та не відповідають ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», ст..ст. 22, 46, 48 Конституції України, ст..ст. 1, 17, 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії». Просить суд просить: для забезпечення її прав і законних інтересів з урахуванням рішень Європейського Суду з прав людини (у тому числі і пілотних рішень відповідно до Протоколу №14 Конвенції) вийти за межі заявлених вимог у порядку визначеному у ч. 2 ст. 11 КАС України; застосувати практику Європейського Суду з прав людини відповідно до якої пенсії і соціальні виплати визнано власністю у розумінні ст.1 Першого Протоколу Конвенції та застосувати норму п. 5 ст.268 ЦК України та не поширювати позовну давність на заявлені позовні вимоги щодо відшкодування шкоди завданої прийняттям нормативно-правових актів визнаних незаконними заявлені у порядку ст.21 КАС України та ст. 152 Конституції України і ст. 1175 ЦК України; в разі потреби та з метою сприяння їй у використанні її права на використання нею у судовій системі України ефективного правового захисту та з метою не перебирання судами загальної юрисдикції на себе функцій Конституційного Суду України звернутися встановленим порядком до Конституційного Суду України; визнати дії відповідача такими, що були здійснені зазначеними відповідачами без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст.1175 ЦК України ст. 268 ЦК України відносно нарахування та здійснення перерахування раніше призначеної їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобов'язати відповідача усунути порушення та провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3 з 22 червня 2011 року до 31 березня 2013 року відповідно до положення ст. 15 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; зобов'язати відповідача призначити їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3 з 22 червня 2011 року до 31 березня 2013 року відповідно до положення ст. 15 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; не відкладати розгляд справи у разі неприбуття на судове засідання відповідачів, повідомлених належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи, а також у разі відсутності її, як позивача, або її представника, на судовому засіданні, розглядати справу належним чином на підставі наявних матеріалів; не пізніше наступного дня після ухвалення судового рішення прошу надіслати на її адресу вищевказане рішення; зобов'язати відповідачів утриматись від самостійного відходу від встановленого судом порядку нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку.

Від сторін до суду надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності (а.с. 6,16, 29) на підставі п. 10 ч. 1 ст. 3, ч.4 ст.122 КАСУ суд ухвалив здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що позивачка має сина, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується доданою до матеріалів справи копією свідоцтва про народження дитини (а.с. 12).

Згідно довідки від 05.05.2013 р., позивач з 22.06.2011 р. по 01.04.2013 р. за наказом № 133-к від 29.04.2011 р. знаходилась у відпустці по догляду за дитиною до 3 років (а.с. 17).

Згідно довідки УПСЗН від 09.07.2013 р., ОСОБА_2 з 22.06.2011 р. по 31.03.2013 р. призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та виплачувалась у розмірі 130 грн. щомісячно (а.с. 32).

15.05.2013 р. позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок та доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям із дітьми» від 21.11.1992 р. за період з червня 2011 р. по 01.04.2013 р. в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років (а.с. 13).

27.05.2013 р. позивачу була надана відповідь № К-11-5.1-6.2, якою було відмовлено у задоволенні заяви, оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» (а.с. 14). Аналогічне викладено у запереченнях відповідача проти адміністративного позову (а.с. 30-31).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Згідно ст.13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачена виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Тобто, Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій ст. 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, який набрав чинності з 01.01.2008 року, знову були внесені зміни до ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Рішенням Конституційного суду України №10-рп/08 від 22.05.2008 року у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), положення п. 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційним не було.

Законами України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», «Про Державний бюджет України на 2012 рік», «Про Державний бюджет України на 2013 рік», змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зокрема щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не вносилося, рішень про зупинення дії цього Закону на 2011-2012 роки не приймалося, таким чином відповідачем у період з 22.06.2011 р. до 31.03.2013 р. вірно застосовуються положення ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Таким чином, суд приходить до висновку, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці виплачувалась відповідачем відповідно до діючого законодавства, а отже ОСОБА_2 слід відмовити у повному обсязі у задоволенні позову до Управління праці та соціального захисту населення Великоновосілківської районної держаної адміністрації Донецької області про оскарження дій щодо виплати сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ст.ст. 2, 8, 9, 10, 69 -71, 79, 86, 87, 94, 98, 102, 104, 105, 158-163,185,186,254 КАС України , суд, -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволені позовних вимог ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Великоновосілківської районної держаної адміністрації Донецької області про оскарження дій щодо виплати сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду України через Великоновосілківський районний суд Донецької області з одночасним надсиланням її копії особою, що її подає, до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя : О.А. Кучеренко