Ухвала суду № 32277685, 04.07.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
04.07.2013
Номер справи
2а/0570/12527/12
Номер документу
32277685
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"04" липня 2013 р. м. Київ К/800/1393/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Пасічник С.С.

Головчук С.В.

Черпака Ю.К.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м.Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2012 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м.Донецька до Державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія" про визнання відмови неправомірною, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И Л А :

У вересні 2012 року Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м.Донецька звернулося до суду з адміністративним позовом (з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог №13736/08 від 16.10.2012р.) до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про визнання неправомірною відмови Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» у здійсненні заходів для зняття з обліку як платника єдиного внеску Відокремленого підрозділу «Шахта №4-21», зобов'язання відповідача вчинити дії, спрямовані на зняття з обліку в Фонді як платника єдиного внеску Відокремленого підрозділу «Шахта №4-21».

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2012 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права, просив рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державне підприємство "Донецька вугільна енергетична компанія" (далі - ДП «ДВЕК») зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 33161769, місцезнаходження: 83001, м.Донецьк, Ворошиловський район, вул. Артема, б.63, про що зазначено у довідці АА № 543817 з ЄДРПОУ від 23.03.2012р.

Згідно довідки АА №543833 з ЄДРПОУ від 23.03.2012р. Відокремлений підрозділ «Шахта №4-21», ідентифікаційний код 35204662 має статус філії (іншій відокремлений підрозділ) без права юридичної особи, місцезнаходження: 83010, м. Донецьк, Петровський район, вул.Петровського.

Відповідно до п. 3.3 - п. 3.5 Положення про ВП «Шахта № 4-21», затвердженого генеральним директором ДП «ДВЕК» 12.08.2011р., підрозділ має право здійснювати операції за поточними рахунками в установах банків, які відкриваються для підрозділу підприємством, підрозділ складає відокремлений баланс. Фінансові та кредитно-розрахункові операції підрозділу здійснюються підприємством централізовано. Повноваження щодо здійснення зазначених операцій можуть бути передані підприємством посадовим особам підрозділу на підставі виданої довіреності.

Згідно з п.5.1 цього ж Положення управління підрозділом здійснює його керівник. Керівник підрозділу розпоряджається коштами та майном підприємства відповідно до чинного законодавства та даного положення, про що зазначено у п.5.5 вказаного положення.

У відповідності до пп.6.7.1 п. 6.7 вказаного Положення підрозділ здійснює оплату праці працівникам, які перебувають у трудових відносинах з підрозділом, за відпрацьований час (виконані обсяги робіт) згідно з встановленими їм тарифними ставками, посадовими (місячними) окладами, відрядними розцінками відповідно до положення про оплату праці працівників підрозділу, затвердженого підприємством.

Також, згідно із пп.6.8.3 п.6.8 Положення підрозділ самостійно нараховує всі податки та збори до бюджетів, єдиний соціальний внесок до Пенсійного фонду України відповідно до чинного законодавства.

Крім того, відповідно до пунктів 9.21 та 9.24 Положення керівник підрозділу несе відповідальність за недостовірне нарахування податків і зборів, єдиного соціального внеску та інші передбачені законодавством правопорушення.

Згідно з роздруківкою із системи «Реєстр страхувальників ДРСС» Відокремлений підрозділ «Шахта №4-21» знаходиться на обліку у відповідача в якості платника єдиного внеску.

Отже, судами попередніх інстанцій встановлено факт знаходження ВП «Шахта № 4-21» на обліку в УПФУ в Петровському районі м.Донецька у якості платника єдиного внеску.

Позивачем здійснено перевірку правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.09.2010р. до 01.03.2012р., за наслідками якої складений акт від 30.03.2012р. №16 про результати планової перевірки ВП «Шахта № 4-21».

Згідно з висновками вказаного акту перевіркою встановлені порушення вимог законодавства, у тому числі ч.8 ст.9 та ч.12 ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464).

Крім того, перевіряючими встановлено осіб, які відповідальні за фінансово-господарську діяльність (директор, головний бухгалтер), та встановлено, що для ведення розрахунків за ВП «Шахта № 4-21» в банках та фінансових установах ДП «ДВЕК» відкрив розрахункові рахунки. Також зазначено, що фінансові розрахунки за ВП «Шахта № 4-21» веде ДП «ДВЕК» за відомостями розшифровки руху грошових коштів згідно з заявками на перерахування грошових коштів (п.2.10).

В запереченнях №10-260 від 03.04.2012р. до акту перевірки від 30.03.2012р. №16 ВП «Шахта №4-21» зазначала, що довіреність на директора не виписувалась, директор та головний бухгалтер не мають право підпису на банківських документах; крім того, ВП «Шахта №4-21» не є юридичною особою, не має самостійного балансу, рахунків у відділеннях банків, у зв'язку із чим порушення, що зазначені в акті перевірки, повинні бути пред'явлені безпосередньо до юридичної особи.

Проте, на вказані заперечення позивачем надана відповідь від 12.04.2012р. №4566/03, в якій вказано, що відповідальність за порушення, виявлені перевіркою, несе ВП «Шахта №4-21», який знаходиться на обліку у позивача у якості платника єдиного внеску.

Листом ВП «Шахта №4-21» від 12.03.2012р. №33-б позивача повідомлено про те, що розрахунки по сплаті заробітної плати та іншим утриманням здійснюються безпосередньо з рахунку ДП «ДВЕК».

Позивач звернувся до відповідача із листом №11150/06 від 16.08.2012р., яким на підставі п.3 ч.1 ст.13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» вимагав терміново здійснити заходи, передбачені п.6.2 глави 6 «Зняття з обліку відокремлених підрозділів юридичних осіб» Постанови правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року №21-6.

В обґрунтування вказаної вимоги позивач посилався на те, що зазначені у листі відокремлені підрозділи ДП «ДВЕК», у тому числі ВП «Шахта №4-21», не є юридичними особами, та згідно листа Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 18.07.2012р. №2/10-2191, ДП «ДВЕК» централізовано (самостійно) веде фінансові та кредитно-розрахункові операції по зобов'язанням відокремлених підрозділів зі сплати заробітної плати та внесків до бюджету ПФУ.

Листом-відповіддю від 30.08.2012р. №8-973 ДП «ДВЕК» повідомило, що відокремлені підрозділи ДП «ДВЕК», у тому числі ВП «Шахта №4-21», самостійно ведуть бухгалтерський, податковий та статистичний обліки, наділені основними фондами та оборотними активами, мають окремий баланс; сплата заробітної плати та єдиного внеску відбувається централізовано з поточного рахунку ДП «ДВЕК», а отже підстав для зняття відокремлених підрозділів ДП «ДВЕК» з обліку в УПФУ в Петровському районі м.Донецька не має.

Як встановлено судами на підставі копій звітів ВП «Шахта №4-21» про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) та відомостей розшифрування руху грошових коштів, ВП «Шахта №4-21» здійснює всі розрахунки через рахунки головного підприємства - ДП «ДВЕК», нарахування та облік відповідних сум, а також ведення окремого балансу здійснюється безпосередньо ВП «Шахта №4-21».

Також, суди попередніх інстанцій правильно вказали, що в позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог не наведено, які саме, на думку позивача, заходи повинен здійснити відповідач з метою зняття з обліку ВП «Шахта №4-21» без закриття цього відокремленого підрозділу.

Пунктом 10 частини першої статті 1 Закону № 2464 встановлено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464 визначено, що платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

При цьому, обов'язки платників єдиного внеску виникають у осіб, зазначених в абзацах другому, третьому, п'ятому та сьомому пункту 1 частини 1 статті 4 цього Закону, - з дня їх державної реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», про що зазначено в частині 4 статті 5 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Частиною першою статті 5 зазначеного Закону передбачено, що облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - учасниками накопичувальної пенсійної системи) - з Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України та центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики.

Зняття з обліку платників єдиного внеску, зазначених в абзацах другому, третьому, п'ятому та сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, а платників єдиного внеску, зазначених в абзацах четвертому, шостому та сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», - за їхньою заявою після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку.

Відповідно до пункту 6.2 Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №21-6 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. за №995/18290, передбачено, що у разі запровадження централізованого порядку розрахунків із застрахованими особами орган Пенсійного фонду знімає з обліку такий відокремлений підрозділ на підставі відповідного повідомлення юридичної особи та проведення ним розрахунку, передбаченого пунктом 6.1 цієї глави.

Безпосередньо зазначеним пунктом 6.2 Порядку не передбачено отримання відомостей від державного реєстратора для зняття з обліку відокремленого підрозділу.

Проте, ч.1 ст.5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено можливість зняття з обліку платників єдиного внеску, що зазначені в абзаці другому п.1 ч.1 ст.4 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», тільки на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором.

Згідно із ч.1 ст.1 Закону України від 15.05.2003р. №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Реєстраційна картка - це документ встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» не відрізняє відокремлені підрозділи в залежності від способу здійснення розрахунків (централізованого через головне підприємство або самостійно).

Також, реєстраційна картка, як документ, що підтверджує волевиявлення особи, може бути тільки встановленого уповноваженим органом зразка.

Частиною ж 1 статті 6 цього ж Закону передбачено, що державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб.

Частиною 1 статті 28 зазначеного Закону передбачено, що відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи залучаються до її реєстраційної справи та включаються до Єдиного державного реєстру.

При цьому, згідно із частиною 3 статті 28 вказаного Закону виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов'язані подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи заповнену реєстраційну картку про створення відокремленого підрозділу та рішення органу управління юридичної особи про створення відокремленого підрозділу або повідомлення встановленого зразка про закриття відокремленого підрозділу.

З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що відповідач не мав об'єктивної можливості зняти ВП «Шахта №4-21» з обліку в УПФУ в Петровському районі м.Донецька як платника єдиного внеску без закриття цього відокремленого підрозділу.

Таким чином, внаслідок перебування ВП «Шахта №4-21» як платника єдиного внеску на обліку в УПФУ в Петровському районі м.Донецька з боку відповідача відсутні порушення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010р. №21-6, а відповідні вимоги позивача про усунення порушень є безпідставними.

Також, суди правильно вказали, що Закон № 2464 та Порядок взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не містять імперативних норм, які зобов'язують головне підприємство зняти з обліку свій відокремлений підрозділ у разі сплати єдиного внеску з рахунку головного підприємства, яке є юридичною особою.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Доводи ж касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору, а тому підстав для скасування ухвалених судами попередніх інстанцій судових рішень колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст.210,220,222,223,224,230,231 КАС України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м.Донецька залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24.10.2012р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.12.2012р. - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді: Пасічник С.С.

Головчук С.В.

Черпак Ю.К.