10.2.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 липня 2013 року Справа № 812/5249/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ірметової О. В.
при секретарі судового засідання: Семціві О. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Дослідне господарство "Агроспілка" Луганської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту рослинництва ім. В.Я. Юрь'ва Національної академії аграрних наук України до Управління пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про визнаня дій протиправними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Дослідне господарство «Агроспілка» Луганської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту рослинництва ім. В.Я. Юр'єва Національної академії аграрних наук України до Управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про визнання дій протиправними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що в листопаді 2012 року підприємством отримано рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №390 від 16.11.2012, в січні 2013 року рішення №575 від 27.12.2012, в грудні 2012 року рішення №389 від 16.11.2012 та №555 від 12.12.2012.
Позивач зазначає, що оскаржувані рішення винесено з порушенням норм і положень матеріального права, а саме, п.7.2.2 Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким встановлено, що розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників та п.7.7 Інструкції, яким встановлено, що рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 розділу VІІ цієї Інструкції, приймається за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення, але для винесення оскаржуваних рішень перевірка не проводилася та акт не складався; при прийнятті спірних рішень не приведені дані картки особового рахунку позивача, а при нарахуванні пені не приведені посилання на документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк їх сплати та на документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки з єдиного внеску, а також не додано їх копій.
В оскаржуваному рішенні №390 від 16.11.2012 відповідачем нараховано штрафні санкції за перевіряємий період, однак за періоди, вказані у рішеннях, вже нараховувалися штрафні санкції, які відображені в рішеннях №396 від 16.11.2012, №575 від 27.12.2012.
В оскаржуваному рішенні №575 від 27.12.2012 відповідачем нараховано штрафні санкції за перевіряємий період, однак за періоди, вказані у рішеннях, вже нараховувалися штрафні санкції, які відображені в рішеннях №396 від 16.11.2012, №390 від 27.12.2012.
Всі суми, які надходять від позивача як платника єдиного внеску погашають суму недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення, а не зараховуються за призначенням платежу, який вказується у платіжних дорученнях.
Таким чином, позивач вважає дії відповідача протиправними, а оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №390 від 16.11.2012, №575 від 27.12.2012, №389 від 16.11.2012, №555 від 12.12.2012 такими, що підлягають скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позову, та просив задовольнити позов.
Представник відповідача позов не визнав, надав заперечення на адміністративний позов, пояснивши, що нараховані за рішеннями про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №390 від 16.11.2012, №575 від 27.12.2012, №389 від 16.11.2012, №555 від 12.12.2012 штрафні санкції та пеня були застосовані до підприємства позивача, у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску, про що свідчать дані картки особового рахунку Державного підприємства «Дослідне господарство «Агроспілка» Луганської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту рослинництва ім. В.Я. Юр'єва Національної академії аграрних наук України.
На підставі викладеного, просив визнати вимоги позивача необґрунтованими та відмовити у задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.
Державне підприємство «Дослідне господарство «Агроспілка» Луганської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту рослинництва ім. В.Я. Юр'єва Національної академії аграрних наук України, ідентифікаційний код 34201917, зареєстроване Слов'яносербською районною державною адміністрацією Луганської області 23.10.2006 за №13757770011000412 (а. с. 28. 29).
Державне підприємство «Дослідне господарство «Агроспілка» Луганської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту рослинництва ім. В.Я. Юр'єва Національної академії аграрних наук України перебуває на обліку в УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області та є платником єдиного внеску у відповідності до Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).
Судом встановлено, що УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області 16.11.2012 винесено рішення №390 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким позивачу на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховано штраф у розмірі 41,13 грн. та нараховано пеню у розмірі 74,03 грн. за період з 20.04.2012 по 17.10.2012 (а. с. 23).
27 грудня 2012 року відповідачем винесено рішення №575 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким позивачу на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховано штраф у розмірі 1677,69 грн. та нараховано пеню у розмірі 3 890,98 грн. за період з 20.04.2012 по 17.12.2012 (а. с. 24).
16.11.2012 УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області винесено рішення №389 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким позивачу на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховано штраф у розмірі 69,02 грн. та нараховано пеню у розмірі 106,79 грн. за період з 21.05.2012 по 25.10.2012 (а. с. 25).
12.12.2012 УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області винесено рішення №555 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким позивачу на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховано штраф у розмірі 116,80 грн. та нараховано пеню у розмірі 16,35 грн. за період з 20.11.2012 по 04.12.2012 (а. с. 26).
На вказані рішення позивач надавав скарги, які Головним управлінням Пенсійного фонду України та Пенсійним фонду України залишені без змін (а. с. 46-69).
Нарахування за оскаржуваними рішеннями штрафних санкцій та пені здійснено відповідачем у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску за період з 20.11.2012 по 04.12.2012, з 21.05.2012 по 25.10.2012, з 20.04.2012 по 17.12.2012, з 20.04.2012 по 17.10.2012 у розмірі 10% та 0,1% за кожний день прострочення платежу відповідно своєчасно несплачених сум, на підставі даних карток особового рахунку Державного підприємства «Дослідне господарство «Агроспілка» Луганської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту рослинництва ім. В.Я. Юр'єва Національної академії аграрних наук України (а. с. 41-44).
Позивач як на підставу незаконності оскаржуваних рішень посиалвся на порушення вимог п.7.2.2 Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та на те, що при прийнятті спірних рішень не приведені дані картки особового рахунку позивача, а при нарахуванні пені не приведені посилання на документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк їх сплати та на документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки з єдиного внеску, а також не додано їх копій. Інших підстав для скасуваня рішень позивача не зазначив.
Відповідно до ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Відповідно до п.8 ст.9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Відповідно до частини 11 статті 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Частиною 12 статті 9 Закону № 2464 встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно частини 2 статті 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Пунктом 2 частини 11 та частиною 10 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч. 13 ст. 25 Закону № 2464).
Частиною 14 статті 25 Закону № 2464 встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Відповідно до п. 7.2.2. Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 за № 21-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (далі - Інструкція № 21-5), розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
При цьому, проведення планової чи позапланової перевірки на підприємстві з дослідженням бухгалтерських документів, як зазначає позивач, а ні Законом № 2464, а ні Інструкцією № 21-5 не передбачено.
Також, під час розрахунку фінансової санкції на підставі даних карток особових рахунків платників не передбачено складання акту перевірки, у зв'язку з чим доводи позивача у цій частині є необґрунтованими.
Підставою для нарахування вказаних фінансових санкцій є дані картки особових рахунків позивача.
З карток особового рахунку вбачається, що позивачем порушено строки перерахування єдиного внеску, що стало підставою для нарахування пені та штрафних санкцій, а також винесення відповідачем оскаржуваних рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №390 від 16.11.2012, в січні 2013 року рішення №575 від 27.12.2012, в грудні 2012 року рішення №389 від 16.11.2012 та №555 від 12.12.2012, а тому підстави для скасування зазначених рішень відсутні.
Відповідно до ст.94 КАС України, у випадку відмови у задоволенні позовних вимог повернення судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 94, 158, 159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог Державного підприємства "Дослідне господарство "Агроспілка" Луганської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту рослинництва ім. В.Я. Юрь'ва Національної академії аграрних наук України до Управління пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про визнання дій протиправними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено та підписано 09 липня 2013 року.
Суддя О.В. Ірметова