Постанова № 32275155, 03.07.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2013
Номер справи
805/8781/13-а
Номер документу
32275155
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 липня 2013 р. Справа № 805/8781/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Прокурора Кіровського району м. Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску,-

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Кіровського району м. Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 5 465,82 грн.

Згідно абз. 4 ч. 1 ст. 4 Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закону № 2464) фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є платником єдиного внеску і зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Макіївки Донецької області за № 05-36-11-3419. У 2011 році платник обрала спрощену систему оподаткування - єдиний податок.

Згідно абз. 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 суми нарахування єдиного соціального внеску підприємці, що обрали спрощену систему оподаткування, визначають самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлені цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.

Відповідно до ч. 2 п. 1 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Як зазначено у ч. 8 ст. 9 Закону № 2464, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для даного страхувальника є календарний рік.

Згідно п. 3.2. розділу 3 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 8 жовтня 2010 року № 22-2 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» фізична особа-підприємець ОСОБА_1 подала до Управління 7 лютого 2013 року звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за встановленою формою, в якому самостійно визначила розмір єдиного внеску за 2012 рік в сумі 4 572,42 грн.

Страхувальник не сплатила суми єдиного внеску у строки, встановленні ст. 9 Закону № 2464.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Макіївки Донецької області № 661 від 3 грудня 2012 року до відповідача застосовано штраф у розмірі 368,38 грн та нарахована пеня 893,63 грн.

Відповідачем частково сплачено штраф та пеня в сумі 368,61 (штраф - 107,60 грн, пеня - 261,01 грн).

Сума заборгованості по сплаті штрафу та пені фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 складає 893,40 грн (штраф - 260,78 грн, пеня - 632,62 грн) та сума простроченої заборгованості (недоїмки) по сплаті єдиного внеску за 2012 рік становить 4 572,42 грн, загальна сума - 5 465,82 грн.

Прокурор Асріян Л.А. до суду з'явилась, надала заяву про розгляд справи у письмовому провадженні у зв'язку із неявкою відповідача.

Представник позивача Купченко Т.І., до суду з'явилась, надала заяву про уточнення позовних вимог, в якій просила зменшити позовні вимоги у зв'язку із частковою сплатою відповідачем боргу у розмірі 893,40 грн та не заперечувала проти розгляду справи у письмовому провадженні.

Відповідно до п. 6 ст. 128 КАС України якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у порядку письмового провадження у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що перешкод для розгляду справи, передбачених ст. 128 КАС України не має (відсутня потреба заслуховування свідка чи експерта), відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, а представник позивача надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, беручи до уваги достатність доказів в матеріалах справи для вирішення справи по суті, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п. 7 ч. 1 ст. 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.

Тобто, позивач у справі - Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області - є суб'єктом владних повноважень, органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.

Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

П. 3 Положення визначає, що основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою.

Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України № 2464-VI Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску; встановлює форми, строки і порядок прийняття та обробки звітності, зокрема в електронній формі, від платників щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску.

З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до п. 3 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування, визначено ст. 4 Закону № 2464-VI. Зокрема, відповідно до п. 4 ч. 1 цієї статті, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

Строки, порядок та форма надання звітності до Пенсійного фонду встановлені Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим постановою правління ПФУ від 8 жовтня 2010 року № 22-2 (далі - Порядок № 22-2). Згідно п. 3.2 розділу III Порядку № 22-2 фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, самі за себе формують та подають до органів ПФУ звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний рік.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України № 2464-VІ платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно інформації з веб-сайту Єдиного державного реєстру, технічним адміністратором якого є ДП «Інформаційно-ресурсний центр», фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрована в якості суб'єкта підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області (а.с. 11, 17-18).

Перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області за номером 05-36-11-3419 (а.с. 11-12, 29).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем надавався звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2012 рік в розмірі 4 572,42 грн (а.с. 9), але нарахована сума єдиного внеску в установлений законом термін сплачена не була (а.с. 12, 29).

Згідно з ч. 4 ст. 25 Закону № 2464-VІ територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 3 грудня 2012 року прийнято рішення № 661 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20 січня 2012 року по 28 листопада 2012 року, якім до відповідача застосовано штраф у розмірі 368,38 грн та нараховано пеню - 893,63 грн (а.с. 10). Зазначене рішення відповідачем отримано особисто 6 грудня 2012 року (а.с. 30).

На момент звернення до суду відповідачем частково сплачено штраф та пеня у загально розмірі 368,61 грн.

Станом на час розгляду справи зазначене рішення відповідачем не оскаржувалось.

Під час розгляду справи представник позивача зменшила суму позовних вимог у зв'язку із частковою сплатою відповідачем заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 893,40 грн, отже, на час розгляду справи заборгованість відповідача складає 4 572,42 грн, що підтверджується карткою особового рахунку платника (а.с. 29).

Таким чином, внаслідок порушення відповідачем норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» порушуються інтереси держави, встановлений порядок надходження і зарахування єдиного внеску, що ускладнює виконання Пенсійним фондом України одного з завдань - забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заявлених Прокурором Кіровського району м. Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області позовних вимог про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску за 2012 рік на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 4 572,42 грн з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного вище, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. 2, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 112, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву Прокурора Кіровського району м. Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області (код ЄДРПОУ 23413928) заборгованість зі сплати єдиного внеску за 2012 рік у розмірі 4 572 (чотири тисячі п'ятсот сімдесят дві) гривні 42 копійки.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини складені та підписані 3 липня 2013 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складений 8 липня 2013 року.

Суддя Волгіна Н.П.