Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2013 р. Справа № 805/4391/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Грищенка Є.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом комунальної медичної установи «Міська клінічна лікарня № 5 м. Макіївки Донецької області» до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про визнання протиправними та скасування окремих положень пункту 2 вимоги № 25-17/163 від 15 жовтня 2012 року,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - комунальна медична установа «Міська клінічна лікарня № 5 м. Макіївки Донецької області» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Макіївської об'єднаної державної фінансової інспекції про визнання протиправними та скасування окремих положень пункту 2 вимоги № 25-17/163 від 15 жовтня 2012 року. Позовні вимоги позивач мотивує тим, що відповідачем на підставі акту ревізії № 25-17/045 від 18.09.2012 року була сформована вимога про усунення порушень № 25-17/163 з приписом щодо відшкодування збитків, заподіяних установі у зв'язку безпідставним підвищенням місячних тарифних ставок 2-м водіям лікарні (ОСОБА_1 та ОСОБА_6.) на 20 % на загальну суму 7227,67 грн. та із зайвою сплатою до державних цільових фондів та до Пенсійного фонду України єдиного внеску на заробітну плату водіїв на загальну суму 2624,74 грн. З цими порушеннями лікарня не згодна, оскільки автомобілі ВАЗ (Жигулі) - 21061, держ. номер НОМЕР_1 та ВАЗ (Ніва) - 21214-20, держ. номер НОМЕР_2 були зареєстровані як санітарні у ВРЕР м. Макіївки при УДАЇ ГУМВС України в Донецькій області на виконання наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02.10.2000 № 232 «Про затвердження Переліку спеціальних та спеціалізованих транспортних засобів галузі охорони здоров'я України, що відносяться до складу (категорії) санітарних», згідно якого автомобілі, що використовуються в системі охорони здоров'я за призначенням визначаються такими, що відносяться до санітарного автомобільного транспорту. Автомобілі фактично використовуються в закладі охорони здоров'я - комунальній медичній установі «Міська клінічна лікарня № 5 м. Макіївки Донецької області» за призначенням - для забезпечення надання медичної допомоги населенню м. Макіївки, а підставою підвищення в Тарифікаційних списках місячних тарифних ставок водіям на 20 % за керування санітарним транспортом є п. 2.4.4 «Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення», затверджених спільним наказом міністерства охорони здоров'я України та Міністерства праці та соціальної політики України від 05.10.2005 № 308/519 та документи державного зразку, видані ВРЕР м. Макіївки при УДАЇ ГУМВС України в Донецькій області на вищезазначені автомобілі. Крім того, акт ревізії містить висновки фінансово-господарської діяльності в частині завищення вартості активів на суму 123523,91 грн., через включення до складу активів дебіторської заборгованості, термін позовної давності по якій вичерпано. Вимога про усунення виявлених порушень містить припис щодо проведення звірки з дебітором КУ «Станція переливання крові м. Макіївки» та необхідності вжити заходи щодо можливості її списання в установленому порядку. Позивач з цими висновками не згоден по наступним обставинам. Між КУ «Станція переливання крові м. Макіївки» (Постачальник) та КМУ «Міська клінічна лікарня № 5 м. Макіївки Донецької області» (Замовник) укладено двосторонні договори на постачання гемотрансфузійних середників (компоненти та препарати крові) від 04.01.2010 б/н, 04.01.2011 б/н, 04.01.2012 б\н. В обліку КУ «станція переливання крові м. Макіївки» лічиться заборгованість перед позивачем, у тому числі станом на 01.08.2012 - 246770,94 грн., заборгованість, дата виникнення якої утворилась до 01.07.2009 р., становить - 123523,91 грн. Відповідно до п. 2.4. договорів між сторонами проводиться щомісячна звірка, яка оформлюється Актами звірки та підписується сторонами. У зв'язку з тим, що сторонами щомісячно вчиняються дії (звірка розрахунків), які свідчать про визнання ними свого боргу або іншого обов'язку, то позовна давність на підставі п. 1 ст.264 Цивільного кодексу України постійно переривається та відраховуються від нового строку. Тобто в акті ревізії зроблені посилання на пункти нормативно правових документів, які установою не порушено, що є недотриманням п. 3.4.2 «Методичних рекомендацій щодо здійснення інспектування органами Державної фінансової інспекції України», затверджених наказом Держфінінспекції України від 14.12.2011 № 90. Враховуючи вищенаведене, просили задовольнити позов у повному обсязі та скасувати пункт 2 вимоги № 25-17/163 від 15 жовтня 2012 року в частині щодо відшкодування збитків у зв'язку з виплатою надбавки за керування санітарним транспортом 2 водіям у сумі 7227, 67 грн., відшкодування збитків за зайво перераховані до державних цільових фондів і до ПФУ єдиного соціального внеску на заробітну плату 3 водіїв на суму 2624, 74 грн. та щодо завищення вартості активів через включення до їх складу дебіторської заборгованості КУ «Станція переливання крові м. Макіївки» по якій вичерпано термін позовної давнини на суму 123523,91 грн., та вжити заходи щодо можливості її списання в установленому порядку.
Ухвалою суду від 28 травня 2013 року було проведено заміну первинного відповідача Макіївку об'єднану державну фінансову інспекцію на належного - Державну фінансову інспекцію в Донецькій області.
Представник позивача через канцелярію суду надав клопотання розглянути справу без його участі в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання прибув. Через канцелярію суду надав заперечення проти позовних, в яких зазначив, що в наказі МОЗ України №232 від 02.10.2000 року на його думку мова йде про проведення процедури визначення автомобілів, які використовуються в установах охорони здоров'я на їх відповідність вимогам Переліку спеціалізованих та спеціальних транспортних засобів, які відносяться до категорії санітарних, затвердженого цим наказом та здійснення контролю за їх правильною реєстрацією. Поняття спеціалізований санітарний транспорт визначено законодавством в нормативних документах та приведено в акті ревізії (Наказ МОЗ України «Про затвердження Переліку спеціальних та спеціалізованих транспортних засобів галузі охорони здоров'я України, що відносяться до складу (категорії) санітарних» від 02.10.2000 №232, ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт» № 2344 від 05.04.2001)Що стосується наукового поняття спеціалізований санітарний транспорт, то воно наведено в Медичній енциклопедії (БМЕ, том 1 під керівництвом Петровського Б.В., видавництво-Радянська енциклопедія-1988), і визначає не тільки конструктивні особливості такого транспорту, але ще перелічує конкретні вимоги, при наявності яких автомобіль може бути віднесений до спеціального санітарного транспорту, а саме:основні вимоги до любого виду санітарного транспорту: зручність завантаження та вивантаження хворих (постраждалих), можливість розміщення потерпілих в максимально щадному положенні; швидкість їх доставки до лікувального закладу; добрі гігієнічні умови; забезпечення умов для роботи медперсоналу, зокрема надання необхідної меддопомоги під час руху автомобіля; оснащення відповідною медичною апаратурою, приборами, медикаментами,інструментарієм, тобто, мова йде про спеціально обладнані автомобілі, які можуть бути використані для надання медичної допомоги постраждалим та хворим під час руху. Автомобілі ВАЗ (Жигулі) держ. № НОМЕР_1 та ВАЗ (Ніва) 21214-20 держ. № НОМЕР_2 не мають такого спеціального обладнання та не були додатково оснащені для надання медичної допомоги хворим і постраждалим людям станом на момент його перереєстрації, так як заводом -виробником він вироблений як звичайний легковий автомобіль для перевезення 4-х пасажирів в сидячому положенні, і через малі габарити конструктивно не може бути змінений та переобладнаний під вимоги спеціального санітарного транспорту. Враховуючи замалі габарити автомобілів ВАЗ (Жигулі) держ. № НОМЕР_1 та ВАЗ (Ніва) 21214-20 держ. № НОМЕР_2 їх переобладнання у спеціалізований санітарний транспорт в даному випадку не є можливим, не зважаючи на його перереєстрацію. Відповідно до п.2.4.4 «Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення», затверджених спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства праці і соціальної політики» від 05.10.2005 №308/519 підвищення тарифної ставки 2-м водіям лікарні на 20% можливо лише за умови керування фактичним санітарним спеціалізованим транспортом, а не за наявність свідоцтва про реєстрацію та характер перевозимих вантажів. Просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Враховуючи викладене суд вважає за можливе розглянути справу відповідно до вимог частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у письмовому провадженні за відсутності сторін на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи та доводи позовної заяви, заперечень, суд встановив наступне.
18 вересня 2012 року Макіївською об'єднаною державною фінансовою інспекцією проведено ревізію фінансово-господарської діяльності комунальної медичної установи «Міська клінічна лікарня № 5 м. Макіївки Донецької області» за період з 01.06.2010 по 31.07.2012 року, за результатами якої складено Акт № 25-17/045 (а.с. 108-176).
На підставі Акту ревізії та з метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, керуючись п. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні» від 26.01.93 № 2939, п.п. 15 п. 6 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом президента України від 23.04.2011 року № 499/2011, виставлено вимогу № 25-17/163 від 25.10.2012 року, якою зобов'язано позивача вчинити певні дії,зокрема пунктом 2:
· стягнути зі ОСОБА_2 в сумі 4804,50 грн., з ОСОБА_5 в сумі 2423,17 грн. зайво виплаченої заробітної плати, яка отримана ними безпідставно, в порядку та розмірах встановлених ст. ст. 127,136 КЗпП України. В іншому випадку відшкодувати порушення за рахунок винної особи, що допустила зайві грошові виплати (ст. 133 КЗпП);
· Провести перерахунок та відповідні взємозвірки щодо сум внесків зайво перерахованих до державних цільових фондів і єдиного соціального внеску на заробітну плату до ПФУ і повернути зайво сплачені кошти в сумі 1588,76 грн. та зарахувати в рахунок майбутніх платежів в сумі 1035,98 грн.;
· Провести звірку з дебітором КУ «Станція переливання крові м. Макіївки» щодо заборгованості, по якій вичерпано термін позовної давнини на суму 123523,91 грн., та вжити заходи щодо можливості її списання в установленому порядку.
Не погоджуючись із вищезазначеним позивач звернувся до суду із даним позовом.
Суд, дослідивши матеріали справи зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» транспортний засіб спеціалізованого призначення - транспортний засіб, який призначений для перевезення певних категорій пасажирів чи вантажів (автобус для перевезення дітей, інвалідів, пасажирів певних професій, самоскид, цистерна, сідельний тягач, фургон, спеціалізований санітарний автомобіль екстреної медичної допомоги, автомобіль інкасації, ритуальний автомобіль тощо) та має спеціальне обладнання (таксі, броньований, обладнаний спеціальними світловими і звуковими сигнальними пристроями тощо);
Перелік спеціальних та спеціалізованих транспортних засобів галузі охорони здоров'я України, що відносяться до складу (категорії) санітарних затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 2 жовтня 2000 р. N 232.
Відповідно до вказаного наказу до спеціальних санітарних транспортних засобів відносяться:
- швидка медична допомога;
- невідкладна медична допомога;
- реанімаційний;
- оперативний медицини катастроф;
- оперативно-рятувальний надзвичайних ситуацій;
- спеціальні перевезення (трупів, анатомічних матеріалів, інші).
До спеціалізованих санітарних транспортних засобів відносяться:
- медична служба;
- пересувні пункти забору та переливання крові;
- рентгенологічні;
- асенізаційні та дезинфекційні;
- пересувні медичні лабораторії;
- аварійно-технічні служби.
Наказом № 232 від 10.08.2007 року, виданого Відділом охорони здоров'я Виконкому Макіївської міської ради на виконання вимог Наказу МОЗ України від 02.10.2000 року № 232 «Про затвердження Переліку спеціальних та спеціалізованих транспортних засобів сфери охорони здоров'я України, що відносяться до складу (категорії) санітарних» зобов'язано головного лікаря КМУ «Міська лікарня № 5» здійснити перереєстрацію в органах державної автомобільної інспекції автомобілів як таких, що відносяться до спеціалізованих санітарних транспортних засобів, а саме автомобілів ВАЗ (Лада) 21214-20, держ. номер НОМЕР_2, ВАЗ (Жигули) 21061, держ. номер НОМЕР_1, УАЗ 2962, держ. номер НОМЕР_3 (а.с. 23).
Наказом головного лікаря КМУ «Міська лікарня № 5» № 205 від 20.12.2007 року наказано здійснити перереєстрацію в органах державної автомобільної інспекції автомобілів як таких, що відносяться до спеціалізованих санітарних транспортних засобів: ВАЗ (Лада) 21214-20, держ. номер НОМЕР_2, ВАЗ (Жигули) 21061, держ. номер НОМЕР_1, УАЗ 2962, держ. номер НОМЕР_3 (а.с. 24).
Відповідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу зазначені автомобілі є спеціалізованими санітарними (а.с. 25-26).
Дослідивши вказані документи, суд приходить до висновку, що з моменту видачі свідоцтв про реєстрацію вказаних транспортних засобів, вони є мають статус спеціалізованих санітарних транспортних засобів, оскільки така реєстрація була проведена на підставі відповідних наказів головних та територіальних органів Міністерства охорони здоров'я України.
При цьому суд не погоджується з висновком відповідача про визначення поняття спеціалізований санітарний транспорт. Так при визначенні вказаного поняття відповідач користується трактовкою терміну, що наведена в Медичній енциклопедії (БМЕ, том 1 під керівництвом Петровського Б.В., видавництво-Радянська енциклопедія-1988). Вказана Медична енциклопедія не є джерелом права. Дефініція, що наведена в ній не може на думку суду братися за основу при визначенні відповідачем порушення, оскільки вона міститься в джерелі, яке не має обов'язкового характеру для застосування, а лише представляє собою наукову думку. Крім того, вказана енциклопедія видана у 1988 році в Радянському Союзі, тобто майже за 20 років до виникнення спірних правовідносин. Класифікація спеціалізованих спеціальних санітарних транспортних засобів в державі України була проведена вже у 2000 році з урахуванням відповідних технічних та наукових змін, що відбулися за цей час в суспільстві. Тому, посилання контролюючого органу на наукову думку 1988 року в даному випадку є недоречним.
Відповідно до наданих суду позивачем наказів від 15.05.2002 року № 103-К та 08.08.2011 року № 53-п ОСОБА_2 та ОСОБА_5 прийнято до позивача на посаду водіїв. Вказані водії керували зазначеними транспортними засобами ВАЗ (Лада) 21214-20, держ. номер НОМЕР_2, ВАЗ (Жигули) 21061, держ. номер НОМЕР_1.
Після реєстрації вказаних автомобілів як спеціалізованих зазначеним водіям була збільшена тарифна ставка на 20 %, у зв'язку з чим вказані водії за перевіряємий період отримали збільшення на суму 7227, 67 грн., з якої були перераховані внески до державних цільових фондів і до УПФУ на загальну суму 2624,74 грн.
Відповідно до п. 2.4.4 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення за керування санітарним транспортом, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 5 жовтня 2005 р. N 308/519 водіям санітарних автомобілів місячні тарифні ставки підвищуються на 20 відсотків. Перелік автомобілів, віднесених до санітарних, затверджується Міністерством охорони здоров'я України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач правомірно підвищив водіям ОСОБА_2 та ОСОБА_5 тарифну ставку на 20% у зв'язку з чим відбулося збільшення на суму 7227, 67 грн., з якої було перераховано внесків до державних цільових фондів і до УПФУ на загальну суму 2624,74 грн.
Стосовно висновків перевіряючих про завищення вартості активів на суму 123523,91 грн., через включення до складу активів дебіторської заборгованості, термін позовної давності по якій вичерпано.
Між позивачем та КУ «Станція переливання крові м. Макіївка» укладено двосторонні договори на постачання гемотрансфузійних середників (компоненти та препарати крові) від 04.01.2010 року, 04.01.2011 року, 04.01.2012 року (а.с. 47-55).
Згідно вказаних договорів КУ «Станція переливання крові м. Макіївка» постачає гемотрансфузійні середники лікарні.
Як було встановлено перевіряючими під час перевірки (а.с. 143) та не заперечується самим позивачем у позові (а.с. 6), в обліку КУ«Станція переливання крові м. Макіївка» лічиться кредиторська заборгованість перед КМУ «Міська лікарня № 5» у тому числі станом на 01.08.2012 року -246770,94 грн. Із загальної суми кредиторської заборгованості станом на 01.08.2012 року -246770,94 грн., заборгованість, дата виникнення якої утворилась 01.07.2009 року становить -123523, 91 грн.
Превіряючий орган дійшов висновку, що вказана сума не повинна включатися позивачем до складу активів дебіторської заборгованості та підлягає списанню.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Згідно ст. 10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію активів і зобов'язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка. Об'єкти і періодичність проведення інвентаризації визначаються власником (керівником) підприємства, крім випадків, коли її проведення є обов'язковим згідно з законодавством.
Відповідно до п. 2.4. укладених договорів про постачання гемотрансфузійних середників між сторонами проводиться підведення підсумків, шляхом звірення матеріалів бухгалтерського обліку.
На виконання вказаного пункту договору та ст. 10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» між сторонами були підписані акти звірки рахунків, у тому числі і за перевіряємий період (з 01.06.2010 року по 31.07.2012 року) (а.с. 56-80).
Відповідно до ст. 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Згідно з ч. 1 та ч. 3 ст. 264 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку. Після переривання перебіг позовної давності починається заново.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що щомісячне підписання актів звірки між позивачем та КУ «Станція переливання крові м. Макіївка» свідчить про визнання останнім свого боргу по договорам про постачання гемотрансфузійних середників, та веде до переривання перебігу строку позовної давності, а тому сума заборгованості правомірно включається позивачем до складу активів дебіторської заборгованості і не підлягає списанню.
Таким чином, суд зазначає, що висновок відповідача в цій частині також не є обґрунтованим та правомірним.
Враховуючи, що п. 2 спірної вимоги містить в собі одночасно посилання на порушення підзаконних актів та певні приписи для позивача, суд вважає для повного захисту порушених прав позивача вийти за межі позовних вимог та скасувати п. 2 вимоги № 25-17/163 від 15 жовтня 2012 року у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України суд вважає за необхідним стягнути з Державного бюджету України на користь позивача відповідно до задоволених вимог понесені ним судові витрати у розмірі 114 грн. 70 коп.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2, 9, 11, 70, 71, 79, 86, 94, 158, 160-163, 167, 188, 255, 257 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов комунальної медичної установи «Міська клінічна лікарня № 5 м. Макіївки Донецької області» до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про визнання протиправними та скасування окремих положень пункту 2 вимоги № 25-17/163 від 15 жовтня 2012 року - задовольнити.
Скасувати пункт 2 вимоги Макіївської об'єднаної державної фінансової інспекції № 25-17/163 від 15 жовтня 2012 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь комунальної медичної установи «Міська клінічна лікарня № 5 м. Макіївки Донецької області» понесені судові витрати у розмірі 114 грн. 70 коп.
Постанов прийнята в порядку письмового провадження 6 червня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Грищенко Є.І.