Справа № 112/444/13-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2013 року смт.Нижньогірський
Нижньогірський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого - судді Бєлякової В.М.
при секретарі - Колеснікової О.В.
представника позивача - Мальцева М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт. Нижньогірський цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» до ОСОБА_2 про стягнення матеріальної шкоди спричиненої порушенням Правил користування електричною енергією
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Крименерго» (далі «Крименерго») звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної шкоди у сумі 3123,99 грн., яка була спричинена порушенням Правил користування електричною енергією. Позов мотивують тим, що відповідач є споживачем електричної енергії на підставі договору, його особистий рахунок НОМЕР_1. На підставі договору споживач несе відповідальність за порушення Правил користування електричною енергією. 30 вересня 2010 року працівниками публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» у Нижньогірському районі за місцем проживання відповідачки проводилася перевірка виконання Правил користування електричною енергією наслідком якої було встановлене порушення та складений акт № 190856 "Про порушення правил користування електричною енергією", яким встановлено, що споживач порушив правила шляхом самовільного підключення фазного проводу до електричної мережі, яка не є власністю споживача. Позивач просив стягнути з відповідачки 3123 грн. 99 коп.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив задовольнити.
Відповідачка позов не визнала, та вказала, що вказане порушення вона не скоювала, електричну енергію не розкрадала, правил не порушувала, оскільки електричну енергію розкрадав її колишній чоловік.
Вислухавши представника позивача, відповідача, свідка, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем мають місце фактичні договірні правовідношення з поставки та використання електричної енергії на підставі Правил ОСОБА_2 порушила умови договору та положення Правил користування електричною енергією для населення, мала можливість безобліково споживати електроенергію, та 30 вересня 2010 року працівниками Нижньогірського «ДТЕК Крименерго» було складено відповідний акт про це. Порушення полягало в самовільному підключенні фазного проводу до електричної мережі яка не є власністю споживача.
Згідно до вимог статті 714 ЦК України за договором постачання електричними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До зазначеного договору застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Вказані правовідносини також регулюються ст.ст.24-27 Закону України «Про електроенергетику», Правилами і Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією. За положеннями ст.26 Закону України «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та Правил згідно із законодавством України.
Пунктами 3, 48, 53 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357 (далі-Правила), передбачено, що споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем і енергопостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією і укладається на три роки. Споживач несе відповідальність згідно із законодавством за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку, а також за пошкодження приладу обліку. У разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем.
Відповідно до п.53 Правил у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається в енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження.
У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач, відмовився від підпису акта, акт підписаний трьома працівниками Нижньогірського «ДТЕК Крименерго» що відповідає Правилам, а відповідно умовам договору, ніяких заперечень споживач до акту не внесла.
Свідок ОСОБА_3 у судовому засіданні пояснила, що 30.09.2010 року вона знаходилася разом зі своєю матір'ю вдома у відповідачки. Через деякий час приїхали якісь люди поросили книжку за світло, потім заглянули під навіс і знайшли провід, який був накинутий та стали складати акт. Пояснила, що відповідачка ОСОБА_2 до самовільного підключення не причепна, та пояснила, що до цього може бути причіпний колишній чоловік відповідачки.
Враховуючи наведене, судом встановлено, що акт складений у відповідності до вимог закону, відповідає дійсним обставинам, встановленим працівниками «Крименерго».
У п. 8 акту зазначено, що споживач запрошується на комісію з його розгляду. Згідно до протоколу № 2 від 21 жовтня 2010 року засідання комісії, де була присутня відповідачка, встановлені доведені актом обставини та відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої в наслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 562 від 4 травня 2006 року, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року за № 782/12656, визначили негативні для споживача наслідки порушення Правил користування електричною енергією в саме встановлена сума збитків, яка складає 3123,99грн.
Розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енегопостачальника показань, чи технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків, але не більше терміну позовної давності.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, що беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі.
Довід відповідачки у судовому засіданні про те, що вказане у позові порушення вона не скоювала, електричну енергію не розкрадала, оскільки електричну енергію розкрадав її колишній чоловік, суд не може прийняти до уваги, оскільки пояснення відповідачки щодо причетності її чоловіка у розкраданні електричної енергії ґрунтувалися на припущеннях та жодного підтвердження щодо причетності її чоловіка у судовому засіданні не надала та сама стверджувала, що її чоловік після поділу в натурі належної їм квартири, приблизно у 2009 році поставив собі прилад обліку електричної енергії з самостійною проводкою.
Більш того, пояснила, що зверталася у правоохоронні органи по факту розкрадання електричної енергії її колишнім чоловіком ОСОБА_4, однак Нижньогірським РВ була винесена постанова про відмову у порушенні кримінальної справи відносно ОСОБА_5 Свідок ОСОБА_3 у судовому засіданні також висловила припущення щодо можливої причетності колишнього чоловіка відповідачки к розкраданню електричної енергії.
З відповіді ДТЕК «Крименерго» від 12.03.2013 року вбачається, що у житловому багатоквартирному будинку в АДРЕСА_1 абонентами ПАО «ДТЕК Крименерго» числяться: 1) особистий рахунок НОМЕР_1 ОСОБА_2 квартира 1 (відповідачка по справі); 2) особистий рахунок НОМЕР_2 ОСОБА_6 квартира №2; 3)особистий рахунок НОМЕР_3 ОСОБА_7 квартира № 3; 4) особистий рахунок НОМЕР_4 ОСОБА_8 квартира № 3.
Відповідачка не надала суду допустимих доказів своїм доводам, чим не виконала вимоги ст.10 ЦПК України, відповідно до якої кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх заперечень. Судом таких доказів не встановлено при розгляді справи.
Таким чином, в судовому засіданні встановлене, що наслідком невиконання зобов'язань та умов договору з боку споживача є визначення енергопостачальною організацією обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, тому суму матеріальної шкоди належить стягнути з винного.
На підставі викладеного, Правил користування електричною енергією для населення, затвердженими Постановою КМУ від 26.07.1999 року № 1357, Методикою обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ для населення, затвердженою 04.05.2006 року постановою НКРЕ України, ст. 27 Закону від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР "Про електроенергетику", ст. ст. 526, 525 ЦК України, керуючись ст.ст. 213-215, 218 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» до ОСОБА_2 про стягнення матеріальної шкоди спричиненої порушенням Правил користування електричною енергією - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» 3123,99 грн. (три тисячі сто двадцять три) грн. 99 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір у сумі 229 грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду АР Крим у м. Феодосія через Нижньогірський районний суд АР Крим протягом 10 днів з часу отримання копії рішення суду.
Головуючий:
Судове рішення № 32266761, Нижньогірський районний суд Автономної Республіки Крим було прийнято 19.03.2013. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти корисні відомості про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних охоплює повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити корисні відомості.
Це рішення відноситься до справи № 112/444/13-ц. Фірми, які зазначені в тексті цього судового документа: