Постанова № 32264266, 18.06.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2013
Номер справи
2а/0470/4966/11
Номер документу
32264266
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ18 червня 2013 р. Справа № 2а/0470/4966/11 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіКононенко О. В. при секретаріДзюбі Л.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Північної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «МАТСН» про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

27.04.2011 року Північна міжрайонна державна податкова інспекція у м. Кривому Розі звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просила стягнути суму простроченої заборгованості у вигляді штрафних санкцій на загальну суму 26762,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог з урахуванням уточнень позивач зазначив, що Північною міжрайонною державною податковою інспекцію у м. Кривому Розі було проведено перевірку господарської одиниці Товариства з обмеженою відповідальністю "МАТСН", в результаті якої були встановлені порушення пунктів 8, 11, 12 статті 3 та статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». На підставі акту перевірки Північною міжрайонною державною податковою інспекцію у м. Кривому Розі було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 26762,00 грн. Рішенням Північної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі від 09.03.2011 року частково скасовано розмір штрафної санкції у розмірі 5400,00 грн. У терміни, визначені законодавством, Товариство з обмеженою відповідальністю "МАТСН" фінансові санкції не сплатило, чим порушило законні інтереси держави.

Ухвалою суду від 19.07.2011 року було зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням по адміністративній справі № 2а/0470/7866/11. Судове рішення по адміністративній справі № 2а/0470/7866/11 набрало законної сили 23.05.2013 року.

Ухвалою суду від 14.06.2013 року було поновлено провадження по даній адміністративній справі та призначено розгляд справи у судовому засіданні.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, але надав клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача та оцінивши їх у сукупності, вважає за необхідне задовольнити позов з наступних підстав.

Пунктом 20.1.28 Податкового Кодексу України визначено право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених Кодексом.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "МАТСН" взято на податковий облік до Північної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі 18.11.1993 року.

08.12.2010 року посадовими особами Північної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі було проведено перевірку господарської одиниці Товариства з обмеженою відповідальністю "МАТСН" (м. Кривий Ріг, вул. Доватора, 27) - магазину «Тайга» (м. Кривий Ріг, вул. Корнійчука,27) за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої 08.12.2010 року було складено акт №0553-04-83-23/20234879 (а.с. 10).

В ході перевірки були виявлені порушення пунктів 8, 11, 12 статті 3 та статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не запрограмовано у реєстраторі розрахункових операцій за назвою та ціною: ліхтар «Galaxy» 13 Led за ціною 312,00 грн., гвинтівка «Armsan» 612 S за ціною 5310,00 грн.; відсутність одного цінника на реалізуємий товар, а саме патрон «Тахо скіф» 12/70, 33г; неведення у порядку встановленому законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме: сейфів для озброєння: 4 шт. по 1100,00 грн., 4 шт. по 900,00 грн., 1 шт. по 1930,00 грн., сейфів СА - 180 2 шт. по 350,00 грн.; реалізацію товарів, які не відображені у обліку товарних запасів, а саме 29.11.2010 року реалізована гвинтівка мисливська 1 шт. по 2700,00 грн., на яку відсутні накладні на придбання (а.с. 10).

За результатами перевірки 16.12.2010 року Північною міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Кривому Розі було прийнято рішення за №001142360 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "МАТСН" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 26762,00 грн. (а.с. 13).

Пункт 6 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зазначає, що до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0011412360 від 16.12.2010 року позивачем було направлено Товариству з обмеженою відповідальністю «МАТСН» поштою рекомендованим листом від 16.12.2010 року №29722/110-233 та отримано директором Товариства з обмеженою відповідальністю "МАТСН" Скуратовським А.Л. 25.12.2010 року (а.с. 12).

Відповідно до пункту 8 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України.

Згідно з пунктом 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Стаття 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачає облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Відповідно до пункту 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Згідно статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Відповідно до пункту 5 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.

Згідно Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 року №246 для цілей бухгалтерського обліку, запаси включають, також, товари у вигляді матеріальних цінностей, які придбані (отримані) та утримуються підприємством з метою подальшого продажу. Облік таких запасів та господарських операцій з ними підприємство повинно відображати в облікових регістрах (відомостях, журналах-ордерах).

Згідно пункту 3.1 Положення про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2009 року №88, облікові регістри - це носії спеціального формату (паперові, машинні) у вигляді відомостей, ордерів, книг, журналів, машинограм, тощо, призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого нагромадження, групування та узагальнення інформації з первинних документів, що прийняті до обліку.

22.01.2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «МАТСН» подало скаргу до Обласної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі про часткове скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0011412360 від 16.12.2010 року на суму 26762,00 грн.

Як випливає з матеріалів поданої відповідачем скарги, відповідач погодився з частиною порушень, відповідальність за які передбачено пунктом 6 статті 17 та статті 23 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За результатами розгляду скарги Північна міжрайонна державна податкова інспекція у м. Кривому Розі прийняла рішення про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0011412360 від 16.12.2010 року в сумі 5400,00 грн. в частині застосованої штрафної санкції за не ведення обліку товарів за місцем їх реалізації, а в іншій частині зазначене рішення залишено без змін.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до його компетенції.

Пункт 3 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачає, що підприємство несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну.

У пункті 5 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» вказано, що підприємство самостійно: визначає облікову політику підприємства; обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних; розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів; затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку; може виділяти на окремий баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов'язані вести бухгалтерський облік, з наступним включенням їх показників до фінансової звітності підприємства.

Згідно з пунктом 6 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачає, що керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.

Відповідно до пункту 7 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачає, що головний бухгалтер або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства: забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності; організує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; бере участь в оформленні матеріалів, пов'язаних з нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства; забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства.

Відповідно до пункту 95.4 статті 95 Податкового кодексу України - орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки,що належить такому платнику податків.

Також, слід зазначити, що згідно судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2011 року по адміністративній справі № 2а/0470/7866/11 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МАТСН» до Північної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі про визнання рішення недійсним, яке Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом залишено без змін, було відмовлено у задоволені адміністративного позову про визнання рішення від 16.12.2010 року за №001142360 про застосування штрафних (фінансових) санкцій недійсним. Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом в ухвалі від 23.05.2013 року по адміністративній справі № 2а/0470/7866/11 було встановлено, що рішення Північної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі від 16.12.2010 року за №001142360 про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняте на законних підставах.

Отже, Північна міжрайонна державна податкова інспекція у м. Кривому Розі правомірно звернулась до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "МАТСН" про стягнення заборгованості.

Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Північної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі до Товариства з обмеженою відповідальністю "МАТСН" про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МАТСН" (код ЄДРПОУ 20237879) до бюджету суму простроченої заборгованості у вигляді штрафних санкцій за порушення законодавства про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 21362 (двадцять одна тисяча триста шістдесят два) грн., 00 коп. на розрахунковий рахунок 31119104700025, код платежу 3021080911, одержувач відділення ДК у Тернавському районі м. Кривого Рогу, код ОКПО 24244864, банк одержувача ГУДКУ у Дніпрпопетровській області, м.Дніпропетровськ, МФО 805012.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 21 червня 2013 року

Суддя О.В. Кононенко