27.06.2013
Справа № 522/10459/13-а
Провадження 2-а/522/1119/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2013 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Івченко В.Б.,
при секретарі Січінава М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій щодо обмеження перерахунку розміру пенсії за вислугу років, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії ,-
ВСТАНОВИВ:
24 квітня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій щодо обмеження перерахунку розміру пенсії за вислугу років, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 неправомірними; розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси №825312 від 15.08.2012 року про нарахування пенсії, виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку скасувати; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року на підставі довідки прокуратури Одеської області від 16 липня 2012 року відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у Приморському районі м. Одеси як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90 % з середнього заробітку з посади старшого слідчого прокуратури Приморського району м. Одеси з продовженням трудової діяльності, він перебуває з 02 березня 2009 року.
У зв'язку з підвищенням заробітної плати робітникам прокуратури, позивачем 25.07.2012 року було надано до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси довідку про заробітну плату станом на 14.06.2012 року, що видана прокуратурою Одеської області 16.07.2012 року.
Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси №82512 від 15.08.2012 року від 15.08.2012 року ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії з 01.07.2012 року. Пенсію обчислено зі складових заробітної плати як старшому слідчому прокуратури - 10125,27 грн. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 80%. Розмір пенсії з 01.07.2012 року склав 8100,22 грн.
Перерахунок пенсії позивача в розмірі 80% від суми місячного заробітку здійснено на підставі Закону України «Про прокуратуру» в редакції, на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505, та з урахуванням Закону України № 3668-VI від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Таким чином, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача у розмірах нижчих, ніж встановлено законодавством України, а тому за захистом своїх прав ОСОБА_1 звернувся із зазначеним позовом до суду.
В судовому засіданні позивач наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, надав до суду заперечення на позов та просив відмовити в задоволенні позову за відсутністю правових підстав.
Суд, вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дійшов до висновку про задоволення позову за наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно із ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Як вбачається з матеріалів справи, на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у Приморському районі м. Одеси як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90 % з середнього заробітку з посади старшого слідчого прокуратури Приморського району м. Одеси з продовженням трудової діяльності, позивач перебуває з 02 березня 2009 року.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси було прийнято розпорядження №825312 від 15.08.2012 року про нарахування пенсії ОСОБА_1, виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку
Так, за правилами ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001, № 2663-ІІІ "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", які залишилися без змін станом на 23.12.2010 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. На момент постановлення на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси, тобто на 02.03.2009 року, стаж роботи ОСОБА_1 на посаді слідчого прокуратури складав 21 рік 6 місяців.
Таким чином, з часу постановлення ОСОБА_1 на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси, тобто з 02.03.2009 року та по 30 червня 2012 року на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років в розмірі 90% від суми заробітної плати.
З урахуванням ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
У відповідності до ч.4 ст.50-1 Закону «Про прокуратуру», середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин і вислугу років під час призначення пенсії
враховуються в розмірах, установлених на дату звернення за пенсією.
Як вбачається з положень згаданої статті Закону, застосування коригування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин дійсно повинно проводитися, але при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку,
Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами, в даному випадку довідкою прокуратури Одеської області від 16.07.2012 року.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Посилання представника відповідача на те, що підстави для перерахунку пенсії працівнику прокуратури можуть бути зумовлені лише внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів»- необґрунтовані.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України видокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»).
Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не встановлюють.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач неправомірно провів позивачу перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.
Відповідно до Законну України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Управлінням Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси мало бути здійснено перерахунок пенсії позивачу згідно довідки прокуратури Одеської області від 16.07.2012 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції на час постановлення ОСОБА_1 на облік в Управлінні Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси, тобто виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснено позивачу відповідні виплати зазначених коштів.
Таким чином, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси №825312 від 15.08.2012 року про нарахування пенсії ОСОБА_1, виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку є незаконним, а тому підлягає скасуванню.
Отже, Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси, здійснивши ОСОБА_1 перерахунок пенсії не відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру», діяло не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції та законам України.
Враховуючи викладене вище, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 99, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій щодо обмеження перерахунку розміру пенсії за вислугу років, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси №825312 від 15.08.2012 року про нарахування пенсії, виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку, - скасувати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року на підставі довідки прокуратури Одеської області від 16 липня 2012 року відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Повний текст постанови складений 03 липня 2013 року.
Постанову суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.Б. Івченко