ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2013 року Справа № 18/2319/12 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Божок В.С.- головуючого, Костенко Т.Ф., Сибіги О.М.перевіривши матеріали касаційної скаргипублічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 15.05.2013у справігосподарського суду Полтавської областіза позовомпублічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. КиївдоТовариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім -Укртатнафта", м. Кременчук треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:1. Державне підприємство "Південна залізниця"; 2. Публічне акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта"простягнення вартості нестачі вантажу в сумі 32 329,30 грн.в судовому засіданні взяли участь представники:від позивача:Кеда А.В. - дов. № 188/д від 15.04.2013від відповідача: Астаф'єва Л.О. - дов. № 23ю/151 від 28.12.2012 Васильченко В.О. - дов. № б/н від 24.04.2013від третіх осіб:1. не з'явились; 2. не з'явились;
ВСТАНОВИВ:
Рішенням від 12.02.2013 господарського суду Полтавської області (суддя Мацко О.С.) відмовлено у задоволені позовних вимог.
Постановою від 15.05.2013 Харківського апеляційного господарського суду (судді: Слободін М.М. - головуючий, Гончар Т.В., Гребенюк Н.В.) рішення від 12.02.2013 господарського суду Полтавської області залишено без змін.
Судові рішення мотивовані тим, що відповідач виконав свої зобов'язання відповідно до договору належним чином; у його діях відсутній склад цивільно-правового правопорушення. Крім того, приймання нафтопродуктів здійснено особами, які не мали відповідних повноважень.
Не погоджуючись із судовими рішеннями ПАТ "Укрнафта" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить судові рішення попередніх інстанцій скасувати, посилаючись на те, що судами порушені норми матеріального і процесуального права, зокрема: ч. 3 ст. 129 Конституції України; ст.ст. 11, 16, 22, 526, 1166 Цивільного кодексу України; ст. 224 Господарського кодексу України; ч. 1 ст. 14 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність"; ст. 26 Закону України "Про залізничний транспорт"; п.п. 6, 24, 31, 32, 37 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 за № 457; п.п. 1, 2 Правил проведення спеціального навчання працівників суб'єктів перевезення небезпечних вантажів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 за № 1285; п. 5.2.5., ч. 2 п. 5.2.11., п. 5.2.12. Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 за № 281/171/578/155; п. 1.11.2. Правил перевезення небезпечних вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 25.11.2008 за № 1430; п. 20 Правил перевезення вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 за № 644; п. 31 Правил видачі вантажів (ст. 35, 42, 46, 47, 48, 52, 53 Статуту залізниць України), затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 за № 644; ст.ст. 4, 4-2, 4-3, 32, 34, 84, 99, 101 Господарського процесуального кодексу України.
ТОВ "Торговий дім - Укртатнафта" у відзиві на касаційну скаргу просить відмовити в задоволенні позовних вимог. При цьому, посилається на те, що ним було виконано всі зобов'язання належним чином відповідно до договору, у його діях немає складу цивільно-правового порушення, а позивач здійснив приймання нафтопродуктів комісією, члени якої не мали достатньої кваліфікації.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, знаходить необхідним у задоволенні касаційної скарги відмовити.
Господарськими судами встановлено, що 30 грудня 2011 року ПАТ "Укрнафта" (замовник) та ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (виконавець) уклали договір транспортного обслуговування №29/1717-р, за умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання здійснювати транспортне обслуговування ПАТ "Укрнафта" (замовника). Пунктом 1.1 договору сторони обумовили, що виконавець надає послуги з відвантаження, організації оформлення і відправлення вантажів замовника з промислового майданчика виконавця, що знаходиться за адресою м. Кременчук, вул. Свіштовська, 3, та оплаті перевезення вантажів замовника залізничним транспортом до вказаних позивачем залізничних станцій призначення.
Пунктом 1.4 договору від 30.12.2011 передбачено, що при виконанні своїх обов'язків за договором виконавець залучає треті особи для організації перевезень вантажів замовника.
За п.8.1. вказаного договору він вважається укладеним і набирає чинності з 01.01.2012 та діє по 31.12.2012, а в частині виконання розрахунків - до їх повного завершення.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 Господарського кодексу України, за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу. Договором транспортного експедирування може бути встановлений обов'язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, укладати від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечувати відправку і одержання вантажу, а також виконання інших зобов'язань, пов'язаних із перевезенням.
Як передбачено приписами ч. 1 ст. 932 Цивільного кодексу України, експедитор має право залучати до виконання своїх обов'язків інших осіб.
Господарськими судами також встановлено, що на виконання умов договору транспортного обслуговування, ПАТ "ТФПНК "Укртатнафта", на підставі договору №10118 від 01.07.2011, залучило до виконання договору транспортного обслуговування ТОВ "Торговий дім - Укртатнафта", яким надано ПАТ "ТФПНК "Укртатнафта" послуги щодо оформлення приймання, відвантаження товару за договорами, що укладені з іншими особами (в даному випадку - з ПАТ "Укрнафта").
ТОВ "Торговий дім - Укртатнафта" прийняло від ПАТ "ТФПНК "Укртатнафта" вантаж (дизельне пальне), що належав позивачу.
У відповідності до технології наливу нафтопродуктів на естакаді наливу ПАТ "ТФПНК "Укртатнафта" після комісійного огляду та вимірювання маси нафтопродуктів об'ємно-масовим методом завантажених вагоно-цистерн вони були залюковані та опломбовані в присутності прийомоздавальника ст. Кагамлицька та стрільця ВОХР. При цьому була складена відомість запірно-пломбувальних пристроїв.
11.07.2012 перед закриттям та опломбуванням спірних вагоно-цистерн кількість нафтопродукту в них була виміряна об'ємно-масовим методом представником незалежної організації - ТОВ "Оптіма-трейд", яка здійснює заміри об'ємно-масовим методом кількості нафтопродуктів у вагоно-цистернах, що завантажуються на наливних естакадах ПАТ "ТФПНК "Укртатнафта". Згідно акту замірів № 2 від 11.07.2012 кількість дизельного палива, фактично налитого у вагоно-цистерни № 73956021, №73746133, з урахуванням похибки вимірювання, відповідає кількості нафтопродукту, зазначеній у перевізних документах.
Після вимірювання маси дизельного палива вагоно-цистерни №№ 73956021 та 73746133 були зважені на електронних вагах вантажопідйомністю 200 тонн - "Вимірювальна система зважування залізничних вагонів (составів) у русі "TRAPPER SCALEX" № 0400700", повірених у встановленому порядку.
Відповідність маси дизельного палива, зазначеної в перевізних документах, масі завантаженій ПАТ "ТФПНК "Укртатнафта" у вагоно-цистерни №№ 73956021 та 73746133, підтверджується відвантажувальною відомістю від 11.07.2012 та квитанцією зважування від 11.07.2012 на електронних вагах вантажопідйомністю 200 тонн - „Вимірювальна система зважування залізничних вагонів (составів) у русі "TRAPPER SCALEX" № 0400700".
Як встановлено господарськими судами 11.07.2012 відповідачем зі станції відправлення Кагамлицька Державного підприємства "Південна залізниця" за залізничною накладною № 44095180 відправлено на залізничну станцію Венеславівка Південної залізниці одержувачу - відокремленому структурному підрозділу ПАТ "Укрнафта" Нафтогазовидобувному управлінню "Полтаванафтогаз" (НГВУ "Полтаванафтогаз") вищезгадані цистерни.
14.07.2012 цистерни у супроводі стрільця воєнізованої охорони надійшли на залізничну станцію призначення Венеславівка ДП "Південна залізниця". При огляді цистерн № 73956021 та № 73746133 працівником станції Венеславівка Південної залізниці за участю стрільця воєнізованої охорони, комерційних несправностей не встановлено, цистерни надійшли з непошкодженими пломбами (ЗПП) вантажовідправника, номери відбитків на пломбах відповідали номерам, зазначених у залізничній накладній № 44095180, течі вантажу та доступу до вантажу не виявлено.
У відповідності до п. 31 Правил видачі вантажів (ст.35, 42, 46, 47, 48, 52, 53 Статуту) для вантажів, які прибули в критому вагоні (контейнері) за пломбами (ЗПП) відправника (порту, експедитора), на вимогу одержувача станція зобов'язана зробити в накладній відмітку про прибуття вагона (контейнера) за справними пломбами (ЗПП) та видачу вантажу без перевірки, згідно зі ст. 52 Статуту.
У графі 49 залізничної накладної №44095180 від 11.07.2012 "Відмітка залізниці" зазначено: "Вантаж видано за справними ЗПУ без перевірки маси, згідно ст. 52 Статуту залізниць України".
14 липня 2012 року, цистерни № 73956021 та № 73746133 подано на під'їзну колію НГВУ "Полтаванафтогаз". При здійсненні вантажоодержувачем візуального огляду цистерни, після їх прибуття, виявились непошкодженими (справними), з непошкодженими пломбами (ЗПП) відправника, номери відбитків на пломбах відповідали номерам, зазначених у залізничній накладній № 44095180, течі вантажу та доступу до вантажу були відсутні. У зв'язку з чим, цистерни № 73956021 та № 73746133 передано НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" без зауважень, про що підтверджується пам'яткою про подавання/забирання вагонів № 102 (форма ГУ-45,Т), одразу після чого їх передано під охорону Східної філії ТОВ "Нафтозахист Україна".
15.07.2012 розкредитовано перевізний документ (графа 52 залізничної накладної №44095180).
При розкритті вказаних цистерн та в результаті проведених замірів вмісту дизельного пального, з використанням об'ємно-масового методу, за участю представників НГВУ "Полтаванафтогаз" та представника незалежного органу - Житлово-комунального підприємства с. Петрівка-Роменська Параки В.М. виявлена нестача пального: в цистерні № 73746133 - 1943,00 кг; № 73956021 - 1479,00 кг, що складає 3422,00 кг, про що складено акт приймання нафтопродуктів за кількістю № 2 від 15.07.2012. Приймання дизельного пального комісією припинено, цистерни № 73956021 та № 73746133 залишались під охороною Східної філії ТОВ "Нафтозахист України".
Господарськими судами встановлено, що позивачем не надано належних доказів приймання нафтопродуктів відповідно до п.п. 5.2.5, 5.2.6 та 5.2.11 Інструкції "Про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України", затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року за № 281/171/578/155, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 року за № 805/15496.
Комісійне приймання нафти або нафтопродукту за кількістю здійснюють уповноважені наказом керівника підприємства-вантажоодержувача особи, які мають відповідну освіту, кваліфікацію та досвід роботи з питань визначення кількості нафти і нафтопродуктів у залізничних цистернах, на яких покладено відповідальність за дотримання правил приймання нафти і нафтопродуктів, установлених цією Інструкцією та іншими нормативно-правовими актами та нормативними документами.
Комісійне приймання нафти і нафтопродуктів відбувається за участі представників охоронної організації, що супроводжували нафту або нафтопродукти (у разі, якщо згідно з відповідним договором вантаж супроводжується охоронною організацією).
Результати комісійного приймання нафти або нафтопродуктів оформлюються актом приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП, який складається одразу після приймання вантажу та затверджується керівництвом підприємства не пізніше наступного дня після його складання.
Вантажоодержувач для приймання нафти та/або нафтопродуктів за кількістю створює комісію, до складу якої призначаються особи, які мають відповідну освіту, кваліфікацію та досвід роботи з питань порядку приймання та обліку нафти та/або нафтопродуктів.
Крім того, вказана інструкція не передбачає участі у прийманні нафтопродуктів представника громадськості (житлово-комунального підприємства).
Відповідно до п.п. 5.2.4 вищевказаної Інструкції "Про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України" маса нафти або нафтопродукту визначається вантажоодержувачем спільно з представником залізниці у разі, зокрема, надходження нафти або нафтопродукту зі справною пломбою ЗПП, але з ознаками нестачі, виявленої за допомогою ЗВТ (засіб вимірювальної техніки), без порушення ЗПП. У разі виявлення нестачі нафти або нафтопродукту понад норми природних втрат або їх надлишків складається комерційний акт.
НГВУ "Полтаванафтогаз" листом від 16.07.2012 за № 11/01-3833 запросило відповідача для участі в прийманні нафтопродуктів за кількістю, представник якого цього ж дня прибув до НГВУ "Полтаванафтогаз".
Господарськими судами встановлено, що комісією, яка складалась з представників позивача і відповідача, встановлена загальна нестача дизельного пального в цистернах № 73956021 та № 73746133, з урахуванням похибки вимірювання та норм природних втрат в розмірі 2861,00 кг, про що 16.07.2012 складено акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю, за формою № 5-НП б/н. У висновку комісії зазначено, що нестача вантажу виникла при перевезенні залізницею.
Відповідно до ст. 129 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 за № 457, обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.
Комерційний акт складається для засвідчення, зокрема, обставини невідповідності маси вантажу з даними, зазначеними у транспортних документах.
Залізниця зобов'язана скласти комерційний акт, якщо вона сама виявила зазначені вище обставини або якщо про існування хоча б однієї з них заявив одержувач або відправник вантажу, багажу чи вантажобагажу.
Як встановлено господарськими судами, позивач звернувся до начальника Венеславівської станції Південної залізниці з листом від 16.07.2012 за №11/01-3832 щодо направлення представника для спільного приймання нафтопродуктів та складення комерційного акту.
Листом Полтавської дирекції залізничних перевезень Міністерства інфраструктури України від 04.08.2012 за № ДН-4-04/330 відмовлено у задоволенні вимог ПАТ "Укрнафта", з посиланням на відсутність підстав для комісійної видачі вагонів № 73956021, № 73746133, згідно статей 52, 111 Статуту залізниць України.
Господарськими судами також встановлено, що відповідно до п.1.1 договору №29/1717-р від 30.12.2011 предметом договору транспортного обслуговування є надання послуг з відвантаження, організації, оформлення і відправлення вантажів ПАТ "Укрнафта" та оплаті перевезення вантажів залізничним транспортом до вказаних замовником залізничних станцій призначення.
Згідно з п. 2.1. договору, виконавець взяв на себе обов'язки з організації завантаження залізничного рухомого складу, оформлення перевізних залізничних документів та передачі вантажів підприємствам залізничного транспорту "Укрзалізниці".
Таким чином, сторони домовились про те, що з моменту передачі товару перевізнику, з урахуванням забезпечення навантаження рухомого складу та оформлення необхідних документів, обов'язки ПАТ "ТФПНК "Укртатнафта" за договором транспортного обслуговування вважаються виконаними належним чином.
За підп. d) п. 4.1.1 договору №10118 (2088/102119) від 01.07.2011, ТОВ "Торговий дім - Укртатнафта" вважається таким, що належним чином виконало свої обов'язки в частині надання послуг з оформлення і відвантаження нафтопродуктів з моменту приймання вантажу до перевезення, що підтверджується відміткою залізниці в квитанції про прийняття вантажу до перевезення.
Як встановлено господарськими судами, фактичне надання послуг ТОВ "Торговий дім - Укртатнафта" з відправлення вантажу ПАТ "Укрнафта" залізничним транспортом 11.07.2012 в кількості 114100тн. документально підтверджується відвантажувальною відомістю, залізничними накладними та квитанціями про приймання вантажу з відмітками Південної залізниці. У графі 49 (відмітки залізниці) відсутні будь-які відмітки щодо нестачі вантажу чи будь-які інші зауваження. Тобто, відповідачем взяті на себе зобов'язання за договором транспортного обслуговування виконані належним чином.
Ст. 526 Цивільного кодексу України встановлено, що виконання зобов'язання відповідача перед позивачем передбачає транспортне обслуговування, отже, звернення до нього з позовом про виконання зобов'язання в натурі шляхом передання дизельного палива суперечить характеру правовідносин між сторонами та приписам ст. 16 Цивільного кодексу України.
Відповідно ст.ст. 111-5, 111-7 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція на підставі вже встановлених фактичних обставин справи перевіряє рішення місцевого господарського суду чи постанови апеляційного суду виключно на предмет правильності застосування згаданими судами норм матеріального чи процесуального права, тобто в межах юридичної оцінки фактичних обставин справи; касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що Харківським апеляційним господарським судом дана правильна юридична оцінка обставинам справи, тому постанова суду відповідає чинному законодавству України та обставинам справи і підстав для її скасування немає.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1115, п.1 ст. 1119, ст.11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні касаційної скарги відмовити.
Постанову від 15.05.2013 Харківського апеляційного господарського суду зі справи № 18/2319/12 залишити без змін.
Головуючий В.С. Божок
Судді Т.Ф. Костенко
О.М. Сибіга