ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" липня 2013 р. Справа № 809/1912/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Скільського І.І.
при секретарі Бурда М.Р.,
за участю:
представника позивача - Гриньківа І.М., Федорчак М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області
до Державного підприємства «Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру»
про зобов'язання вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
19 червня 2013 року Державна фінансова інспекція в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Державного підприємства «Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру» (далі - відповідач) про зобов'язання вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 22.03.2013 року Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру» за період з 01.01.2010 року по 01.01.2013 року. Проведеною ревізією виявлено ряд порушень фінансової дисципліни, які відображені у акті ревізії від 22.03.2013 року № 07/21/03. За результатами ревізії та з метою усунення виявлених порушень, відповідно до ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року №2939, Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області надіслано обов'язкові вимоги про усунення порушень, виявлених ревізією від 22.04.2013 року № 09-07/14/14/3172, зокрема: не допускати здійснення покриття своїх витрат за рахунок бюджетних коштів, коштів замовника та дотримуватись при виконанні топографо-геодезичних робіт вимог ст.526, 629, 631 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України, ст.9 та ст.10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-XIV; перерахувати кошти в сумі 59213,48 грн. ДП «Івано-Франківське лісове господарство» або передати матеріали виконаних робіт на вищевказану суму; перерахувати до місцевого бюджету кошти в сумі 15360,32 грн. на р/р 31413535700002, код отримувача - 37952250, код платежу - 21080500; утримати з працівників (інспектора відділу кадрів Семанюк Н.Ф., юриста Халуса М.М., бухгалтера ОСОБА_10) зайво виплачену заробітну плату; у випадку неповернення вищевказаних коштів стягнути з осіб, винних у зайвій виплаті заробітної плати у порядку та розмірі встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України; забезпечити надходження коштів в сумі 603,42 грн. до Державного бюджету України на р/р 311180907700002, код отримувача - 37952250, код платежу - 21080500; провести донарахування та виплату заробітної плати працівникам підприємства; утримати з директора підприємства ОСОБА_5 кошти в сумі 860,93 грн. (безпідставне списання пального); у випадку неповернення вищевказаних коштів стягнути з осіб, винних у безпідставному списанні пального у порядку та розмірі встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві. Просили позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, правом на подання заперечень щодо заявленого позову не скористався. Заяв та клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неприбуття суду не надав.
У відповідності до ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вбачає, що справу слід розглянути за відсутності відповідача (представника відповідача) на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено, що у відповідності до п.1.1.5.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Івано-Франківській області на I квартал 2013 року та на підставі направлень на проведення ревізії від 10.01.2013 року № 29, 30, 31 виданих начальником Держфінінспекції в Івано-Франківській області, головним и державними фінансовими інспекторами Федорчак М.В. та Струк О.І., провідним державним фінансовим інспектором Михалчуком Т.В. проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру» за період з 01.01.2010 року по 01.01.2013 року. Також в ревізію залучено спеціалістів: головний державний фінансовий інспектор сектору інспектування в Рожнятівському районі Коломієць М.І. та головний економіст державного підприємства «Івано-Франківський науково-дослідний інститут землеустрою» Карпенко Г.Г. За наслідками ревізії складено Акт № 07-21/03 від 22.03.2013 року. Перевірку розпочато 10.01.2013 року та закінчено 15.03.2013 року і проведено з відома директора ОСОБА_5 та заступника директора по фінансовій діяльності - головного бухгалтера Будівської А.М. В період з 05.02.2013 року по 07.02.2013 року, з 13.02.2013 року по 27.02.2013 року та з 07.03.2013 року по 12.03.2013 року ревізію було зупинено для проведення зустрічних звірок.
В ході проведення ревізії стосовно дотримання вимог законодавства в ході виконання топографо-геодезичних робіт (проектно-вишукувальних робіт з розроблення проекту створення території і об'єкту природно-заповідного фонду ландшафтний парк «Дністровський каньйон», послуг щодо перетворення графічної частини документації із землеустрою в електронний (цифровий) вигляд для формування фондів карт по Рожнятівському районі Івано-Франківської області, виконання робіт щодо розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельними ділянками за рахунок земель ДП «Надвірнянський лісгосп» (Хрипелівське лісництво) на території Зеленської сільської ради, Надвірнянського району та Братківського лісництва площею 2406 га та Тлумацького лісництва площею 3005 га Тлумацького району, Івано-Франківської області, проведення інвентаризації земель, які підлягають поділу на державну та комунальну власність, створення картографічної основи на частину території населеного пункту) встановлено, що підприємством матеріали виконаних робіт не передано по накладній Замовникам робіт (Петрівській, Олешківській, Нжнівській сільським радам Тлумацького району, Сливківській сільській раді Рожнятівського району, Городницькій, Луківській, Ясеневопільській сільським радам та Чернелицькій селищній раді Городенківського району, Управлінню Держкомзему у Рожнятівському районі Івано-Франківської області, ДП «Івано-Франківське лісове господарство»), чим порушено вимоги п.3.1 договорів на виконання робіт та проведено покриття своїх витрат за рахунок бюджетних коштів (328939,67 грн.) та коштів Замовника (ДП «Івано-Франківське лісове господарство» - 59213,48 грн.) всупереч законодавству при відсутності дебіторської заборгованості в обліку в сумі 388153,15 грн., що призвело до нанесення збитків на вищевказану суму, чим порушено вимоги ст.526, 629, 631 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України, ст.9 та ст.10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-XIV, з яких станом на 22.04.2013 року залишається не усунутими порушення в сумі 59213,48 грн.; щодо законності, правильності застосування коефіцієнтів по виконанню топографо-геодезичних робіт, правильності формування кошторису на проектно-розвідувальні роботи та вартості виконаних робіт в частині підтвердження фактичних витрат на внутрішній та зовнішній транспорт, які включені в акти здавання-приймання проектно-розвідувальної продукції, встановлено, що підприємством в результаті застосування завищеного коефіцієнта по редагуванню зібраної цифрової інформації для Управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, при зайвому включенні точок при розробленні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування адміністративного будинку Тлумацького районного суду в м.Тлумач Івано-Франківської області, при проведенні топографо-геодезичних робіт для розробки проекту землеустрою щодо поліпшення та охорони наявних земель в межах населеного пункту Хотимир Тлумацького району, при виготовленні цифрового топографічного плану на території Новичківської сільської ради (250 га) Долинського району зайво отримано бюджетних коштів (КФК - 240605 «Збереження природно-заповідного фонду», КЕКВ - 1134) в сумі 15360,32 грн., чим порушено вимоги наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 19.02.2003 № 29/м «Про затвердження Збірника укрупнених кошторисних розцінок на топографо-геодезичні та картографічні роботи», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.06.2003 за № 484/7805, вимоги п.8 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» та П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290, п.3.3.9 Державних будівельних норм України «Правила визначення вартості будівництва», затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 №174 (із мінами І доповненнями), ст. 526, 629, 631 Цивільного Кодексу України, ст.193 Господарського Кодексу України, ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІУ і призвело до нанесення збитків місцевому бюджету на вищевказану; щодо дотримання законодавства при встановленні, нарахуванні та виплаті посадових окладів (тарифних ставок), надбавок та доплат, нарахуванні і сплаті єдиного соціального внеску (обов'язкових платежів до державних цільових фондів) встановлено, що підприємством протягом ревізійного періоду застосовувались завищені коефіцієнти кратності до законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, внаслідок внесення недостовірних даних у штатні розписи, відомості нарахування заробітної плати, платіжні відомості, що призвело до зайвого нарахування та виплати заробітної плати (в тому числі відпускних) 3 працівникам на суму 26324,32 грн. та зайвого проведення нарахувань і сплати єдиного соціального внеску (обов'язкових платежів до державних цільових фондів) на суму 9536,20 грн., чим порушено ст. 97 Кодексу Законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VІІІ, п. 3.2.6 Угоди, п.3.2. Колективного договору між адміністрацією і трудовим колективом, зареєстрованого Івано-Франківським міськвиконкомом від 28.09.2009 №127, п. 3.2 Колективного договору між адміністрацією та профспілковим комітетом, зареєстрованого Івано-Франківським міськвиконкомом від 25.06.2011 (із змінами та доповненнями) від 02.09.2011 №130 Додатку 4, Додатку 5 до Угоди, ч.1 ст.З, ч.ч. 2, 3, 6, 7 ст. 8, ч.ч. 1, 2, 4, 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV і призвело до нанесення збитків підприємству на загальну суму 35860,52 грн.; щодо законності нарахування заробітної плати встановлено, що підприємством не проведено індексацію заробітної плати 33 працівникам в межах прожиткового мінімуму у жовтні, листопаді 2011 року та директору підприємства ОСОБА_5 - у січні-березні 2012 року на загальну суму 928,67 грн., чим порушено вимоги ст.95 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 за №322-VIII, ст. ст. 2, 4, 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року за № 1282-ХІІ (у редакції від 06.02.2003 за №491-IV), п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, ч.1 ст.З, ч. ч. 2, 3, 6, 7 ст. 8, ч. ч. 1, 2, 4, 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІУ. Крім того встановлено, що відповідно до подорожніх листів службового легкового автомобіля ГАЗ-3110 №.822-99 (водій та особа, яка користувалася транспортним засобом - директор підприємства ОСОБА_5) у дні перебування у відрядженні в м. Києві директора підприємства ОСОБА_5, внаслідок внесення недостовірних даних у подорожні листи службового легкового автомобіля ГАЗ-3110 №822-99, проведено безпідставне списання пального (бензин марки А-95) в кількості 80,18 л на суму 860,93 грн., чим порушено ч.1 ст.З, ч.ч. 2, 3, 6, 7 ст.8, ч.ч. 1, 2, 4. 8, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-ХІV і призвело до нанесення збитків підприємству на вищевказану суму.
У відповідності до ч.1 ст.8 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", основними функціями контрольно-ревізійних служб є: проведення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності;здійснення державного фінансового аудиту виконання державних (бюджетних) програм, діяльності бюджетних установ, суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також інших суб'єктів господарювання, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно; здійснення контролю за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення державного фінансового контролю.
Згідно положень ч.7 ст.10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", контрольно-ревізійним управлінням надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
З матеріалів справи вбачається, що Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області на підставі ч.7 ст.10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993р. №2939 (із змінами та доповненнями) директору Державного підприємства «Івано-Франківський котельно-зварювальний завод» ОСОБА_5 направлено Вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією від 22.04.2013 року № 09-07-14-14/3172 з вимогами вжити заходів щодо забезпечення ліквідації порушень, виявлених попередньою ревізією на загальну суму 76966,82 грн., зокрема: не допускати здійснення покриття своїх витрат за рахунок бюджетних коштів, коштів замовника та дотримуватись при виконанні топографо-геодезичних робіт вимог ст.526, 629, 631 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України, ст.9 та ст.10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-XIV; перерахувати кошти в сумі 59213,48 грн. ДП «Івано-Франківське лісове господарство» або передати матеріали виконаних робіт на вищевказану суму; перерахувати до місцевого бюджету кошти в сумі 15360,32 грн. на р/р 31413535700002, код отримувача - 37952250, код платежу - 21080500; утримати з працівників (інспектора відділу кадрів Семанюк Н.Ф., юриста Халуса М.М., бухгалтера ОСОБА_10) зайво виплачену заробітну плату; у випадку неповернення вищевказаних коштів стягнути з осіб, винних у зайвій виплаті заробітної плати у порядку та розмірі встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України; забезпечити надходження коштів в сумі 603,42 грн. до Державного бюджету України на р/р 311180907700002, код отримувача - 37952250, код платежу - 21080500; провести донарахування та виплату заробітної плати працівникам підприємства; утримати з директора підприємства ОСОБА_5 кошти в сумі 860,93 грн. (безпідставне списання пального).
Відповідно до статті 15 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 року №2939, законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються. Працівник державної контрольно-ревізійної служби при виконанні покладених на нього обов'язків керується чинним законодавством і виконує вказівки своїх керівників.
Згідно п.10 статті 10 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу України», органи Держфінінспекції уповноважені звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що вимоги службових осіб Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області для виконання службовими та посадовими особами відповідача є оюов'язковими, суд приходить до висновку, що позовні вимоги, які полягають у зобов`язанні відповідача виконати обов`язкові вимоги Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області, зазначені в пунктах 2, 3, 4, 5 в листі від 22.04.2013 року №09-07-14-14/3172 про усунення порушень виявлених ревізією, є такими, що підлягають до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Державне підприємство «Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру» виконати пункти 2, 3, 4, 5 Вимоги Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про усунення порушення, виявлених ревізією від 22.04.2013 року №09-07-14-14/3172.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: /підпис/ Скільський І.І.
Постанова складена в повному обсязі 08.07.2013 року.