Справа 437/5650/13-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2013 року Ленінський районний суд м. Луганська в складі:
головуючого судді: Вінтоняк Н.Д.,
при секретарі Середа Г.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Ахтамар" до Луганської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із відповідним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що рішенням постійно діючого Третейського суду при асоціації "Юридична група" "Верітас" від 02.07.2007 у справі № 01-19.10/2007 за ТОВ "Фірма "Ахтамар" визнано право власності на торгівельний павільйон загальною площею 85,7 кв. м., що розташований за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонная, 28 К. Реєстрація права власності за підприємством була здійснена МКП БТІ м. Луганськ, про що свідчить Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 15.11.2007 за № 166665656.
Відповідно до ч. 5 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди. З метою отримання земельної ділянки в оренду, ТОВ "Фірма "Ахтамар" замовив у Луганського комунального землевпорядного підприємства план земельної ділянки, яким було визначено її площу, та погоджено начальником Управління архітектури та містобудування Луганської міської ради. Після чого позивач звернувся на адресу відповідача із клопотанням від 23.03.2012 про видачу рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0086 га під розміщений торгівельний павільйон за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонная, 28 К. Дане клопотання не було розглянуто у строки, встановлені чинним законодавством, і лише у листопаді 2012 року Луганська міська рада за результатами розгляду клопотання прийняла рішення про відмову у наданні ТОВ "Фірма "Ахтамар" дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без наведення будь-яких причин відмови.
Позивач вважає таке рішення незаконним, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
У рішення відповідача не було наведено жодних мотивів відмови у наданні дозволу, а тому позивач просить таке рішення скасувати, оскільки воно порушує права підприємства на отримання в оренду земельної ділянки, всупереч законодавству, яке вимагає обов'язкового оформлення земельної ділянки в оренду під об'єктами нерухомого майна, та просить зобов'язати Луганську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні питання щодо надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0086 га під розміщений торгівельний павільйон за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонная, 28 К.
У судове засідання представник позивача не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав суду заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що згідно зі ст. 142,143, 144 Конституції України земля відноситься до матеріальної основи місцевого самоврядування, його органи мають право розпоряджатися ним шляхом прийняття рішень, обов'язкових до виконання на всій території України. Прийняття Луганською міською радою будь-якого рішення здійснюється у відповідності до норм чинного законодавства та Регламенту Луганської міської ради, на підставі актів інших органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб - висновків, погоджень, тощо, без отримання яких Луганська міська рада не в змозі прийняти жодного рішення. На підставі вищевказаного, відповідач просив в задоволенні позовних вимог відмовити та розглянути справу без участі представника Луганської міської ради (а.с. 25-26).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Ахтамар" підлягають задоволенню.
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом встановлено, що рішенням постійно діючого Третейського суду при асоціації "Юридична група" "Верітас" від 02.07.2007 у справі № 01-19.10/2007 за ТОВ "Фірма Ахтамар" визнано право власності на торгівельний павільйон загальною площею 85,7 кв. м., що розташований за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонная, 28 К (а.с. 9-11).
Реєстрація права власності за підприємством була здійснена МКП БТІ м. Луганськ, про що свідчить Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 15.11.2007 за № 166665656, номер запису 3636 в книзі 30 ( а.с. 12).
За таких обставин ТОВ "Фірма "Ахтамар" належить на праві приватної власності нерухоме майно, яке розташовано на землях комунальної власності. Таке право ніким не оспорюється та підтверджено рішенням третейського суду, яке не скасоване.
Відповідно до ч. 5 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди.
Згідно зі ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст.134 цього Кодексу не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна(будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Частиною третьою ст. 124 Земельного кодексу України зазначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу,здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено порядок набуття права користування земельними ділянками, в тому числі права оренди для осіб, зазначених у ч. 2 та 3 ст. 134 цього Кодексу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають увласність або користування такі земельні ділянки
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Луганської міської ради із клопотанням від 23.03.2012 про видачу рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0086 га під розміщений торгівельний павільйон за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонная, 28 К, з наданням відповідних документів, в тому числі планом земельної ділянки, яким було визначено її площу, та погоджено начальником Управління архітектури та містобудування Луганської міської ради (а.с. 7).
Рішенням Луганської міської ради від 27.11.2012 № 30/45 було відмовлено в наданні Товариству з обмеженою відповідальністю "Фірма "Ахтамар" дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0086 га під розміщений торгівельний павільйон за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонная, 28 К (а.с. 8).
Судом встановлено, що у даному рішенні не наведені будь-які причини відмови у наданні дозволу з огляду на беззаперечність такого клопотання у зв'язку зі знаходженням на території цієї ділянки нерухомого майна, що належить на праві приватної власності ТОВ "Фірма "Ахтамар".
Суд вважає таке рішення незаконним, оскільки відповідачем порушено вимоги ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України щодо того, що єдиною підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно - територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, та те, що відмова у наданні дозволу має бути мотивованою. В рішенні не наведені мотиви, з яких виходив відповідач, відмовляючи у наданні дозволу, а відтак таке рішення суперечить вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню. Крім того, суд зауважує, що відповідачем порушено місячний строк розгляду клопотання на сесії Луганської міської ради.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем в наданих запереченнях взагалі не наведено причини, з яких позивачу було відмовлено у наданні дозволу, та не вчинено дій щодо доказування правомірності прийнятого рішення.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ "Фірма "Ахтамар" підлягають задоволенню.
Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з місцевого бюджету України, оскільки стороною був орган місцевого самоврядування, а у випадку часткового задоволення позову - відповідно до задоволених вимог.
З квитанції, долученої до матеріалів справи, вбачається, що позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір у сумі 35 грн. (а.с. 1).
П.2 ч.3 ст. 2 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VІ (який набрав чинності з 01.01.2011 року) передбачено, що ставка судового збору за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру складає 0,03 розміру мінімальної заробітної плати, тобто 34,41 грн., а тому саме ця сума підлягає стягненню на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 116, 118, 120, 123, 124, 134 Земельного кодексу України, ст.ст.2, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Ахтамар" - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Луганської міської ради від 27.11.2012 № 30/45 "Про відмову у наданні Товариству з обмеженою відповідальністю "Фірма "Ахтамар" дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0086 га під розміщення частини торгівельного павільйону за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонная, 28 к".
Зобов'язати Луганську міську раду розглянути на пленарному засіданні питання щодо надання Товариству з обмеженою відповідальністю "Фірма "Ахтамар" дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0086 га під розміщення частини торгівельного павільйону за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонная, 28 к, відповідно до вимог чинного законодавства.
Стягнути з місцевого бюджету м. Луганська на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Ахтамар" витрати зі сплати судового збору у сумі 34 (тридцять чотири) гривні 41(сорок одну) копійку.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Луганська протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Головуючий суддя: Н.Д. Вінтоняк