21.06.2013
Справа № 335/5068/13-ц 4-с/335/120/2013 УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2013 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевській районний суд м. Запоріжжя в складі: головуючого судді Воробйова А.В., при секретарі Зубович А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу комунального підприємства „ Водоканал" на дії державного виконавця Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції та скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство „ Водоканал" звернулося до суду із скаргою на дії державного виконавця Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції та скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження.
В скарзі зазначило, що 10.09.2012 року Орджонікідзевським районним судом м. Запоріжжя, було видано судовий наказ по справі №0818/9506/2012 (провадження №2н/0818/1788/2012) про стягнення з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 суми боргу по оплаті за воду і послуги каналізації у розмірі 12795,30 грн. та судового збору в розмірі 107,30 грн.
26.04.2013 року стягувачем зазначений судовий наказ був направлений на примусове виконання до Орджонікідзевського ВДВС ЗМУЮ.
08.05.2013 року державним виконавцем Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції Тищенко Р.В., було відмовлено у відкритті виконавчого провадження відповідно п. 6 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», про що було винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа).
В вищевказаній постанові, було зазначено, що виконавчий документ не відповідає вимогам ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», а саме відсутній ідентифікаційний номер боржника або номер і серія паспорта боржників для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України.
Вважає, що постанова про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа), ВП № 37846767 від 08.05.2013 року є незаконною, оскільки без достатніх правових підстав державний виконавець відмовив у відкритті виконавчого провадження.
Заявник просить суд скасувати постанову державного виконавця Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції Тищенко Р.В. ВП № 37846767 від 08.05.2013 року про відмову у відкритті виконавчого провадження, зобов'язати державного виконавця Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції Тищенко Р.В. прийняти судовий наказ до виконання, відкрити виконавче провадження про стягнення з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 суми боргу по оплаті за воду і послуги каналізації у розмірі 12795,30 грн. та судового збору в розмірі 107,30 грн
Представником заявника надано заяву про слухання скарги за її відсутності, на задоволення скарги наполягає.
Зацікавлені особи ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5 проти задоволення скарги заперечують.
Інші учасники в судове засідання особи, які беруть участь у справі не з'явилися, про день та час слухання справи повідомлялися завчасно у встановленому законом порядку.
Перевіривши обставини справи і вимоги заявника суд вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 10.09.2012 року Орджонікідзевським районним судом м. Запоріжжя, було видано судовий наказ по справі №0818/9506/2012 (провадження №2н/0818/1788/2012) про стягнення з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 суми боргу по оплаті за воду і послуги каналізації у розмірі 12795,30 грн. та судового збору в розмірі 107,30 грн.
Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим до виконання на всій території України (ст. 124 ч. 5 Конституції України, ст. 14 ч.ч. 1, 2 ЦПК України). Примусове виконання судового рішення покладено на державну виконавчу службу і здійснюється відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" (Закон № 606-XIV).
26.04.2013 року заявником було направлено зазначений судовий наказ для примусового виконання до Орджонікідзевського ВДВС ЗМУЮ.
08.05.2013 року державним виконавцем Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції Тищенко Р.В., було відмовлено у відкритті виконавчого провадження відповідно п. 6 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», про що було винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа), ВП № 37846767.
В вищевказаній постанові, зазначено, що виконавчий документ не відповідає вимогам ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», а саме відсутній ідентифікаційний номер боржника або номер і серія паспорта боржників для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає умови і порядок виконання рішень судів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України "Про виконавче провадження" від 21.04.99 № 606-XIV з наступними змінами (далі Закон).
Згідно з ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення, зазначеного в ст. 3 цього Закону, за заявою прокурора у випадку представництва інтересів громадянина або держави в суді, в інших передбачених законом випадках.
В ст. 3 цього Закону зазначено, що примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону державною виконавчою службою підлягають виконанню такі виконавчі документи, як виконавчі листи, що видаються судом.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» у виконавчому документі повинні бути зазначені також повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, та пред'явлений до виконання до відділу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення.
Проте діючи у порушення до зазначених вимог Закону, державний виконавець Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції Тищенко Р.В., постановою від 08.05.2013 року, відмовив у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа), ВП № 37846767 з примусового виконання судового наказу № 0818/9506/2012 (провадження 2-н/0818/1788/2012), виданого Орджонікідзевським районним судом м. Запоріжжя про стягнення з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 суми боргу по оплаті за воду і послуги каналізації у розмірі 12795,30 грн. та судового збору в розмірі 107,30 грн.
Згідно із п. 8 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.
Згідно частини 1 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», з метою захисту інтересів стягувача, державний виконавець має право одержувати безоплатно від органів установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну. При цьому, зі змісту постанови вбачається, що стягувачу відмовлено в прийнятті виконавчого документу та у відкритті виконавчого провадження.
За таких обставин, суд вважає, що доводи заявника є обґрунтованими, а тому скарга в частині визнання дії державного виконавця щодо відмови у відкритті виконавчого провадження неправомірними та скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) ВП № 38043281 підлягає задоволенню.
Вимоги заявника в частині зобов'язання Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції відкрити виконавче провадження по судовому наказу Орджонікідзевського районного суду по справі № 0818/9506/2012 (провадження 2-н/0818/1788/2012), та витребувати у сторін виконавчого провадження (уповноваженого органу) індивідуальний ідентифікаційний номер боржника задоволенню не підлягають, оскільки за змістом ст. 25 Закону України „Про виконавче провадження" відкриття виконавчого провадження відноситься до виключної компетенції державного виконавця і покладання на останнього обов'язку відкрити виконавче провадження не відповідає вимогам ч. 2 ст. 387 ЦПК України, якою передбачені вимоги до змісту судового рішення за результатами розгляду скарги на дії державного виконавця. Порушене право боржника підлягає захисту шляхом покладання на державного виконавця обов'язку вирішити питання про відкриття виконавчого провадження у відповідності з вимогами ст. 25 Закону України „Про виконавче провадження".
Керуючись ст.ст. 378, 383, 387 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Скаргу Комунального підприємства „Водоканал" на дії державного виконавця Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції та скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії державного виконавця Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції Тищенко Р.В. з приводу винесення 08.05.2013 року постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження та у прийнятті до провадження виконавчого документу.
Скасувати постанову державного виконавця Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції від 08 травня 2013 року про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа), ВП № 37846767.
Зобов'язати Орджонікідзевський відділ державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції вирішити питання про відкриття виконавчого провадження по судовому наказу Орджонікідзевського районного суду по справі № 0818/9506/2012 (провадження 2-н/0818/1788/2012) про стягнення з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 суми боргу по оплаті за воду і послуги каналізації у розмірі 12795,30 грн. та судового збору в розмірі 107,30 грн.
В решті скарги у задоволенні відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: А.В. Воробйов