Постанова № 32238643, 05.07.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.07.2013
Номер справи
826/7022/13-а
Номер документу
32238643
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

05 липня 2013 року № 826/7022/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нью Кепітал Лайн» (далі - ТОВ «Нью Кепітал Лайн»)до відповідачаІнспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві (далі - Інспекція)про скасування постанови від 30 квітня 2013 року №142/13,

ПОСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить скасувати постанову Інспекції від 30 квітня 2013 року № 142/13 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності в сумі 103 230,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що висновок Інспекції про експлуатацію об'єкта містобудування без прийняття в експлуатацію, у зв'язку з чим на нього накладено штраф, не відповідає дійсності.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити.

Представник відповідача щодо позову заперечив, стверджуючи про необґрунтованість позовних вимог, просив відмовити в їх задоволенні.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши та оцінивши докази, що містяться у справі, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на таке.

Згідно зі статтею 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» (далі - Закон) для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 549 «Про утворення територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції» утворено територіальний орган Державної архітектурно-будівельної інспекції України - Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві.

Згідно з пунктом 3 Положення про Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 02 червня 2011 року № 22, основними завданнями інспекції державного архітектурно-будівельного контролю є участь у реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм.

За змістом Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 (далі - Порядок), державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням:

- вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції;

- інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.

Повноваження посадових осіб інспекції визначено пунктом 11 Порядку, зміст якого кореспондується з приписами частини 4 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Так, зокрема, посадові особі інспекції мають право:

- безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта,

- складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом;

- видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

- проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації;

- проводити перевірку стану дотримання суб'єктами містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, в тому числі під час застосування будівельної продукції;

- залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій, які пройшли професійну атестацію;

Згідно з пунктом 7 Порядку позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції. Вказаним пунктом також визначені підстави для проведення позапланової перевірки.

Під час проведення позапланової перевірки посадова особа інспекції зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки.

Матеріалами справи підтверджується проведення Інспекцією позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності ТОВ «Нью Кепітал Лайн» на вул.Горького , 45 у м.Києві.

Вказану позапланову перевірку проведено Інспекцією на виконання вимоги державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києві від 01 березня 2013 року №562/2.

Цією вимогою Інспекцію повідомлено про відкриття відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києві виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 грудня 2012 року № 2а-7012/12/2670 про зобов'язання Інспекцію провести перевірку фактично виконаних будівельних робіт з реконструкції нежитлових приміщень №№ 25, 26 (літ.А) за адресою: м.Київ, вул.Горького, 45 щодо відповідності виконаних робіт проектній документації, вимогам законодавства, державних будівельних норм, стандартів і правил.

Також повідомлено, що станом на 01 березня 2013 року рішення суду боржником не виконано, інформація про причини невиконання відсутня, зобов'язано в строк до 10 березня 2013 року повідомити відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києві про виконання вищевказаного виконавчого листа Окружного адміністративного суду міста Києва.

За змістом статті 5 Закону України «Про виконавче провадження» вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України.

Невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою відповідальність згідно із законом.

За наведених вище обставин суд приходить до висновку про наявність у Інспекції підстав для проведення позапланової перевірки ТОВ «Нью Кепітал Лайн».

Згідно з пунктом 9 Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

За змістом статті 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури, а суб'єктами містобудування, поміж інших, - фізичні та юридичні особи.

Приміщення № 25 за адресою: м.Київ, вул.Горького, 45 є нежитловим, у ньому розміщується магазин непродовольчих товарів.

Суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у відповідності до пункту 14 Порядку зобов'язаний:

- допускати посадових осіб інспекції до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;

- виконувати вимоги інспекції щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;

- подавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

За результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком (пункт 16 Порядку).

Повноваження посадових осіб Інспекції визначено пунктом 11 Порядку, зміст якого кореспондується з приписами частини 4 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Так, поміж іншого, посадові особі Інспекції мають право безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта, складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом.

Ураховуючи викладене, Інспекцією в межах повноважень проведено позапланову перевірку позивача, за результатами якої складено акт від 06 березня 2013 року (далі - акт перевірки).

В акті перевірки зафіксовано виявлені порушення, а саме експлуатацію ТОВ «Нью Кепітал Лайн» нежитлового приміщення № 26 за адресою: м.Київ, вул.Горького, 45 без прийняття його в експлуатацію, що є порушенням частини 8 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Як вбачається із акту перевірки, особи, присутні під час проведення перевірки об'єктів містобудування, представитись та ознайомитись під підпис із цим актом відмовились.

З метою усунення виявленого порушення Інспекцією винесено припис від 13 березня 2013 року, яким директору ТОВ «Нью Кепітал Лайн» з 13 березня 2013 року заборонено експлуатацію нежитлового приміщення № 25 за адресою: м.Київ, вул.Горького, 45, до усунення допущених порушень та зобов'язано усунути порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил в термін до 13 травня 2013 року.

Крім того, у відповідності до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» Інспекцією стосовно ТОВ «Нью Кепітал Лайн» складено протокол від 17 квітня 2013 року про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

В протоколі зазначено, що за вчинення названим підприємством вищевказаного правопорушення передбачено відповідальність у відповідності до абзацу 4 пункту 6 частини 2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності». Водночас зазначено про призначення до розгляду на 10 год. 00 хв. 30 квітня 2013 року справи про правопорушення.

Згадані вище акт перевірки, припис та протокол поштою надіслані на адресу ТОВ «Нью Кепітал Лайн».

За наслідками розгляду Інспекцією справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності постановою Інспекції від 30 квітня 2013 року № 142/13 позивача визнано винним у порушенні частини 8 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідальність за яке передбачена абзацом 4 пункту 6 частини 2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф в розмірі 103 230,00 грн.

Частиною 8 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» заборонено експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію.

Крім того, необхідність прийняття спорудженого об'єкта в експлуатацією також передбачено статтею 4 Закону.

Позивач стверджує, що експлуатація приміщення № 25 за адресою: м.Київ, вул.Горького, 45 здійснювалась в установленому законодавством порядку, зокрема, після прийняття його в експлуатацію.

На підтвердження вказаної обставини позивачем надано розпорядження Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації від 24 листопада 2009 року № 929 «Про затвердження Акта державної приймальної комісії по прийняттю в експлуатацію закінченого будівництвом перепланування нежитлового приміщення № 25 з відновленням входу, за адресою вул.Горького, 45 під магазин непродовольчих товарів».

Цим розпорядженням, зокрема, затверджено згаданий акт по прийняттю в експлуатацію вищевказаного закінченого будівництвом перепланування нежитлового приміщення № 25 з відновлення входу під магазин непродовольчих товарів, та прийнято його в експлуатацію.

Однак, судом не приймається до уваги згаданий доказ з огляду на те, що матеріалами справи підтверджується здійснення позивачем будівельних робіт з реконструкції вищевказаного приміщення у 2011-2012 року відповідно до проекту «Реконструкція нежитлових приміщень з № 1 по № 14 (групи приміщень № 25) (в літ. А) за адресою: вул.Горького, буд.45 у Голосіївському районі м.Києва».

Вказана обставина підтверджується декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, поданою ТОВ «Нью Кепітал Лайн» до Інспекції, та затвердженою Інспекцією від 18 жовтня 2012 року за № КВ 14312193108.

Відповідно до частини 1 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до частини 5 статті 39 згаданого Закону датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.

З моменту реєстрації Інспекцією вищевказаної декларації ТОВ «Нью Кепітал Лайн» належним чином здійснював експлуатацію закінченого будівництвом приміщення № 25 за адресою: вул.Горького , 45 в м.Києві після його прийняття в експлуатацію.

Пунктом 1 наказу Інспекції від 01 лютого 2013 року № 4 «д» скасовано реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція нежитлових приміщень з № 1 по № 14 (групи приміщень № 25) (в літ.А) за адресою: вул.Горького, буд.45 у Голосіївському районі м.Києва», зареєстрованої Інспекцією 18 жовтня 2012 року за № КВ 14312193108.

Пунктом 2 цього наказу Інспекція зобов'язала свій структурний підрозділ відділ дозвільних документів повідомити замовника (забудовника), підрядника будівництва про скасування реєстрації вищевказаної декларації.

Наказ видано на виконання подання прокуратури Голосіївського району м.Києва від 16 січня 2013 року № 37-297 вих.13 «Про усунення порушень вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», скасування реєстрації декларації «Реконструкція нежитлових приміщень з № 1 по № 14 (групи приміщень № 25) в літ.А за адресою: вул.Горького, 45 у Голосіївському районі м.Києва».

Згаданим поданням прокуратура Голосіївського району м.Києва зобов'язала Інспекцію вжити вичерпних заходів, направлених на усунення виявлених порушень законодавства, причин та умов, що ї м сприяли та скасувати декларацію «Реконструкція нежитлових приміщень з № 1 по № 14 (групи приміщень № 25) в літ.А за адресою: вул.Горького, 45 у Голосіївському районі м.Києва».

Суд критично ставиться до доводів позивача про відсутність в Інспекції повноважень щодо скасування реєстрації вищезгаданої декларації, оскільки такі повноваження відповідачу надано частиною 2 статті 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно з якою у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Також вказаною нормою встановлено, що про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Суд не здійснює оцінювання правомірності видання Інспекцією наказу від 01 лютого 2013 року № 4 «д», оскільки це виходить за межі предмету спору в даній справі.

Разом з тим, у ході судового розгляду справи судом не здобуто доказів повідомлення позивача про скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка була зареєстрована Інспекцією 18 жовтня 2012 року за № КВ 14312193108.

Сам по собі лист Інспекції від 08 лютого 2013 року № 7/26-11/0802/08, яким ТОВ «Нью Кепітал Лайн» повідомляється про прийняття Інспекцією наказу від 01 лютого 2013 року № 4, не є таким доказом за відсутності належних доказів його направлення на адресу ТОВ «Нью Кепітал Лайн» (наприклад, повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення або розрахунковий документ щодо оплати за відправлення простого поштового відправлення).

Доводи позивача про те, що про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Інспекцією 18 жовтня 2012 року за № КВ 14312193108, він дізнався лише після отримання матеріалів перевірки в квітні 2013 року та у зв'язку із розглядом 30 квітня 2013 року справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідачем, на якого в адміністративному судочинстві покладено обов'язок доказування правомірності своїх дій у разі заперечення позову, не спростовані.

Із заяви-пояснення позивача від 30 квітня 2013 року, адресованої Інспекції у зв'язку з розглядом щодо ТОВ «Нью Кепітал Лайн» справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності вбачається, що позивач вважає, що приміщення по вул.Горького буд.45 в м.Києві (група приміщень № 25) в літ.А експлуатується без будь-яких порушень містобудівної діяльності на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації за №КВ 14312193108 від 18 жовтня 2012 року.

Разом з тим, матеріалами справи підтверджується, що 23 квітня 2013 року подав та зареєстрував в Інспекції декларацію про готовність об'єкта до експлуатації нежитлових приміщень з № 1 по № 14 (групи приміщень № 25) в літ.А за вказаною адресою № КВ 143131130457.

З приводу цього представник позивача надав пояснення, що зазначена декларація подана та зареєстрована після того, як позивач від Інспекції 20 квітня 2013 року отримав поштою повідомлення разом з протоколом про правопорушення у сфері містобудівної діяльності про розгляд справи про порушення у сфері містобудівної діяльності на 30 квітня 2013 року.

Згідно з пунктом 6 частини 2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за експлуатацію або використання об'єктів будівництва III категорії складності, не прийнятих в експлуатацію, - у розмірі дев'яноста мінімальних заробітних плат.

Однак, за висновком суду, неповідомлення Інспекцією про скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція нежитлових приміщень з № 1 по № 14 (групи приміщень № 25) в літ.А за адресою: вул.Горького, буд.45 у Голосіївському районі м.Києва», зареєстрованої Інспекцією 18 вересня 2012 року за № КВ 14312193108, виключає притягнення ТОВ «Нью Кепітал Лайн» до відповідальності за експлуатацію об'єкта містобудування, не прийнятого в експлуатацію.

Беручи до уваги наведене та керуючись статтями 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною і скасувати постанову Інспекції від 30 квітня 2013 року №142/13 про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю «Нью Кепітал Лайн» штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності в сумі 103 320 грн.

Постанова набирає законної сили у порядку і строки, встановлені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 КАС України.

Суддя О.О. Власенкова