Дата документу 21.05.2013
Справа № 334/3196/13-ц
Провадження № 2/334/1709/2013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2013 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Дубини Л.А.
при секретарі Філіпповій Ю.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Запоріжжі цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги,
у с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому вказує, що на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району знаходиться справа по призначенню державної допомоги на дитину одинокій матері ОСОБА_1. На підставі заяви відповідача від 19.02.2009, копії свідоцтва про народження дитини, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та довідки Ленінського відділу РАЦС № 1339 від 18.11.2008 року відповідачу була призначена і виплачувалася державна допомога на дитину одинокій матері.
19.02.2009 спеціалістами управління був складений акт обстеження матеріально-побутових умов відповідача. Було з'ясовано, що відповідач має дитину від ОСОБА_3, з яким вона не мешкає, не перебуває у шлюбі, сумісне господарство не веде та не виховує разом з ним дитину. У заяві на призначення допомоги відповідач взяла на себе зобов'язання повідомити про всі зміни у сім'ї та усиновлення дитини, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім'ї, пов'язаною з наданням допомоги.
Разом з тим, відповідачка не повідомила що уклала шлюб, проживає разом з чоловіком та виховує дитину.
Тому відповідачка повинна повернути Управлінню надміру перераховану допомогу у сумі 8239,20 гривень. Управління повідомило відповідача про необхідність у термін до 20.07.2012 р. повернути надміру виплачені кошти. Був здійснений розрахунок надмірно виплаченої допомоги за період з 01.05.2009 року по 30.04.2012року. Управління запрошувало відповідача для вирішення питання по поверненню коштів, надміру виплачених за призначеною допомогою, але станом на 10.04.2013 року відповідач частково сплатила у добровільному порядку надмірно виплачену допомогу, але загальна с ума заборгованості складає 7989,20 грн., у зв'язку з чим, стягнення зазначеної сума підлягає стягненню у примусовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала і просить суд стягнути з відповідача 7989,20 гривень надмірно сплаченої допомоги, а також судовий збір.
Відповідачка заявлені позовні вимоги визнала у повному обсязі, і пояснила, що не повертає надміру виплачену грошову допомогу через скрутне матеріальне становище.
Вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, розглянувши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до наступних висновків.
Законодавство України покладає на заявників відповідальність за відомості, або надання інформації про зміну обставин, що впливає на виплату допомоги ( ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п 49 Порядку призначення і виплати державної дог сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань громадянином (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно ст. 18-1 Закону, п. 33 Порядку право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері. Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває у зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям не має. При реєстрації жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Згідно ст. 18-2 Закону, допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої ст. 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Разом з тим, пунктом 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів визначено, що одинокою матір'ю є жінка, яка не перебуває в шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдова; інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач перебуває у шлюбі і 16.04.2009 на підставі спільної заяви батька та матері про визнання батьківства внесені відомості про батька дитини.
Таким чином, відповідач не повідомила управління про шлюб та визнання батьківства, чим порушила взяті на себе зобов'язання повідомляти про зміну обставин, що впливають на призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям, згідно чинного законодавства України, внаслідок чого була надмірно виплачена призначена допомога з 01.05.2009 року по 30.04.2012 року.
Отже, відповідачем не була надана інформація про зміну обставин, що виливає на виплату допомоги, що призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів на суму 8239,20 гривень.
Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого не подання громадянином документів при зміні обставин, що впливає на виплату допомоги, повертається ним за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.
Відповідачка в добровільному порядку відшкодувала частину виплаченої допомоги . сума неповернутої допомоги становить 7989,20 грн.
Відповідно до ст.. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи докази надані в обґрунтування позивних вимог, суд вважає, що позов має бути задоволений, шляхом стягнення з відповідача надмірно виплачену допомогу загальною сумою 7989,20 грн.
Відповідно до положень ч.3 ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, то з відповідача підлягає стягненню на користь держави судові витрати в розмірі 229,40 гривень.
Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 88, 169, 212, 213, 224-226 ЦПК України, та у відповідності до п. 20 ст. 5 Закону України судовій збір», ст. ст. 18-1, 18-2, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. п. 33, 49 Порядку призначення і виплати та допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду трудових спорів», суд,
В И Р І Ш И В :
Позов Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району м. Запоріжжя до ОСОБА_1
про відшкодування коштів надмірно перерахованої державної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2, на користь держави в особі управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району (69096, м. Запоріжжя, б. Вінтера, 14, р/с 35416009004272 в УДК у Запорізькій області, код за ЕДРПОУ 37573796, МФО 813015) - надмірно виплачену допомогу у сумі 7989,20 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь Державного бюджету Ленінського району м. Запоріжжя (р\р 31211206700006 в УДКУ у Ленінському районі м. Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області, ОКПО 38025423, МФО 813015, код суду 37408421) - судовий збір в розмірі 229,40 грн.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: Дубина Л. А.