ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2013 року (о 13 год. 00 хв.) Справа № 808/5059/13-а м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Батрак І.В.
за участю секретаря Батечко М.Д.
представника позивача Нужної Ю.А.,
відповідача ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Південного районного центру зайнятості м. Запоріжжя
до ОСОБА_2
про стягнення суми допомоги по безробіттю
ВСТАНОВИВ:
У травні 2013 року Південний районний центр зайнятості м. Запоріжжя (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, відповідач), в якому просить стягнути з відповідача 8031,84 грн. допомоги по безробіттю, виплаченої з коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що гр. ОСОБА_2 працювала за трудовою угодою з 10.11.2010 по 12.04.2011 на ЗДП «Радіоприлад» та отримувала заробітну плату під час перебування на обліку та отримання допомоги по безробіттю в Південному районному центрі зайнятості м. Запоріжжя. Відповідно до договору № 175 від 14.12.2010 ОСОБА_2 проходила навчання у Запорізькому комунальному підприємстві міського електротранспорту «Запоріжелектротранс» зі строком навчання з 20.12.2010 по 01.06.2011 за професією «водій трамвая». Згідно кошторису витрат на навчання безробітних за професією «водій трамвая» до договору № 175 від 14.12.2010 сума витрачена на професійне навчання відповідача складає 4687,61 грн. та 3297,20 грн. сума матеріального забезпечення в період професійного навчання. Вказує, що відповідач згідно поданої заяви про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю приховала той факт, що вона належить до зайнятого населення, чим порушила пп. «а» п. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» та шляхом обману незаконно отримала матеріальне забезпечення - допомогу по безробіттю в загальній сумі 8031,84 грн. за період з 25.11.2010 по 27.05.2011, яка складається з 47,03 грн. - сума нарахованої допомоги по безробіттю, 3297,20 грн. - сума матеріального забезпечення в період навчання, 4687,61 грн. - сума витрат на перенавчання згідно кошторису. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача 8031,84 грн. допомоги по безробіттю.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні адміністративний позов визнала в повному обсязі. Зазначила, що вона дійсно в період з 10.11.2010 по 12.04.2011 працювала на ЗДП «Радіоприлад» та отримувала заробітну плату під час перебування на обліку та отримання допомоги по безробіттю в Південному районному центрі зайнятості м. Запоріжжя.
На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.
25.11.2010 відповідачем до Південного районного центру зайнятості м. Запоріжжя подано заяву про поновлення статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю до вирішення питання працевлаштування відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». В даній заяві зазначено, зокрема, що відповідач трудовою діяльністю не займається.
Відповідно до наказу Південного районного центру зайнятості м. Запоріжжя від 25.11.2010 № НТ 101125 відповідачу поновлено статус безробітного з поновленням допомоги по безробіттю.
Відповідно до Акту від 16.05.2012 № 166 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» розслідуванням встановлено, що ОСОБА_2 працювала монтажником радіоелектронної апаратури на ЗДП «Радіоприлад» з 10.11.2010 та була звільнена 12.04.2011 згідно п. 4 ст. 40 КЗпП України.
Згідно бухгалтерських документів ОСОБА_2 за листопад 2010 року нарахована заробітна плата у розмірі 180,37 грн., 08.12.2010 згідно платіжної відомості отримано грошові кошти - 90,00 грн. (частина заробітної плати за листопад 2010 року). За грудень 2010 року нарахована заробітна плата у розмірі 127,29 грн. та згідно платіжної відомості від 26.01.2011 отримано грошові кошти в розмірі 63,00 грн. (частина заробітної плати за грудень 2010 року). В січні 2011 року ОСОБА_2 була виплачена заробітна плата, нарахована за грудень 2010 року.
В матеріалах справи містяться та судом досліджені наказ (розпорядження) від 10.11.2010 про прийом ОСОБА_2 на роботу та наказ (розпорядження) від 12.04.2011 №65к про припинення трудового договору.
Відповідно до договору № 175 від 14.12.2010 укладеного між Запорізьким міським центром зайнятості та Комунальним підприємством міського електротранспорту «Запоріжелектротранс» та договору № 0849/175/4 від 17.12.2010 укладеного між Південним районним центром зайнятості м. Запоріжжя та ОСОБА_2 остання проходила навчання у Запорізькому комунальному підприємстві міського електротранспорту «Запоріжелектротранс» зі строком навчання з 20.12.2010 по 01.06.2011 за професією «водій трамвая», за результатами якого отримала посвідчення водія трамваю.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 отримала допомогу по безробіттю в загальній сумі 8031,84 грн. за період з 25.11.2010 по 27.05.2011, яка складається з 47,03 грн. - сума нарахованої допомоги по безробіттю, 3297,20 грн. - сума матеріального забезпечення в період навчання, 4687,61 грн. - сума витрат на перенавчання згідно кошторису.
У зв'язку з відмовою відповідача повернути допомогу по безробіттю у розмірі 8031,84 грн. у добровільному порядку Південний районний центр зайнятості м. Запоріжжя звернувся до суду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пп. «а» п. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 № 803-XII в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном, у фізичних осіб.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-III (далі - Закон № 1533-III).
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону № 1533-III право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону № 1533-III застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг (ч. 3 ст. 36 Закону № 1533-III).
Відповідно до п. 2 Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 № 308 за цим Порядком надається матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного (далі - матеріальна допомога у період професійного навчання) застрахованим та незастрахованим особам, визнаним відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» безробітними, які за направленням державної служби зайнятості проходять професійне навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності чи відомчого підпорядкування, та компенсуються витрати на проїзд до місця проходження професійного навчання, якщо воно здійснюється в іншій місцевості, та у зворотному напрямку, а також оплачується проживання в період професійного навчання та у разі необхідності витрати, пов'язані з попереднім медичним та наркологічним оглядом відповідно до законодавства.
Згідно з п. 4 Порядку № 308 матеріальна допомога у період професійного навчання призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду (далі - центри зайнятості), за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується два рази на місяць, а за згодою безробітного - один раз на місяць у встановленому порядку через банківські установи.
Згідно з п. 29 вищезазначеного Порядку виплата матеріальної допомоги у період професійного навчання, компенсація проїзду до місця професійного навчання та у зворотному напрямку, оплата проживання та витрат, пов'язаних з попереднім медичним та наркологічним оглядом, здійснюються за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
За змістом п. 4 ст. 38 Закону № 1533-III строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України «Про зайнятість населення», адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» своєчасно не надала відомості про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг, що призвело до зайвого перерахування Південним районним центром зайнятості м. Запоріжжя коштів у сумі 8031,84 грн.
За приписами ч. 2 ст. 51 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
Як встановлено ч. 1, 3 ст. 112 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Під час розгляду справи відповідач позовні вимоги визнала у повному обсязі.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про прийняття визнання адміністративного позову відповідачем, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи та інтереси.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 допомогу по безробіттю в загальній сумі 8031,84 грн. (вісім тисяч тридцять одна гривня 84 копійок) за період з 25.11.2010 по 27.05.2011 а саме 47,03 грн. - суму нарахованої допомоги по безробіттю, 3297,20 грн. - суму матеріального забезпечення в період професійного навчання, 4687,61 грн. - суму витрат на перенавчання згідно кошторису на користь Південного районного центру зайнятості м.Запоріжжя. (Одержувач: Південний районний центр зайнятості м. Запоріжжя, поточний рахунок: 37170001004280, код отримувача: 35888544, Банк отримувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Батрак