Постанова № 3222212, 16.09.2008, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2008
Номер справи
2-а-3952/08
Номер документу
3222212
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

                                                                                                                                                                          копія

                                                                                                                                                                                                                                                                      

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

                                                                                                                                            Справа № 2-а –3952/08

                                                                                                                                           Категорія статобліку - 41

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 вересня 2008 року                                                                                                 м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

          головуючого судді                                                                                 Олійника  В.М.

          при секретарі                                                                                          Середа А.О.

за участю:

представника позивача: Литвин О.Б.

представників  відповідача: Яременко С.В., Підвалюк О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Криворіжгаз» до Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м.Кривому Розі про  скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

           07 травня 2008 року відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Криворіжгаз» звернулося до суду з позовною заявою, в якій просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001771501/0 від 14.04.2008 р.  на суму 187159, 07 грн. та покласти судові витрати на відповідача.

            Також 07 травня 2008 року відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Криворіжгаз» звернулося до суду з іншою  позовною заявою, в якій просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001781501/0 від 14.04.2008 р.  на суму 14339, 84 грн. та покласти судові витрати на відповідача.

Дніпропетровським окружним адміністративним судом відкрито провадження відповідно  в адміністративних справах № 2-а-3952-08, № 2-а-3953-08 та призначено судове засідання.

             В судовому засіданні  представник позивача заявив клопотання про об’єднання вказаних адміністративних справ  у зв’язку з  однорідними позовними вимогами одного й того ж позивача до Південної МДПІ у м. Кривому Розі, так як фактично позивачем оскаржуються окремі податкові повідомлення-рішення, винесені на підставі одного акту Південної МДПІ у м. Кривому Розі.

           Представник відповідача  не заперечував проти задоволення клопотання.

           Ухвалою від 21.07.08 р.  суд задовольнив клопотання представника позивача та  об’єднав в одне провадження адміністративні справи № 2-а-3952/08 та № 2-а-3953/08 за № 2-а- 3952/08.

            В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі і просив позов задовольнити.

            Представники відповідача надали заперечення на адміністративний позов і просили суд відмовити в задоволенні позову, так як позовні вимоги позивача є необґрунтованими.

            Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судовому засіданні представників сторін, суд приходить до висновку  про відмову у задоволенні вимог позивача  з наступних підстав.

            14.04.2008р. на адресу Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Криворіжгаз» надійшли податкові повідомлення-рішення:

*  від 14.04.08р. № 0001771501/0, відповідно до якого, на підставі акту № 0002051502 від 26.03.08р., відповідач зобов’язав позивача сплатити штраф у розмірі 187159,07грн.;

*  від 14.04.08р. № 0001781501/0, відповідно до якого, на підставі акту № 0002051502 від 26.03.08р., відповідач зобов’язав позивача сплатити штраф у розмірі 14339, 84грн.

            В даних повідомленнях-рішеннях підставою для застосування штрафу вказаний  акт № 0002051502 від 26.03.08р.

            Представник позивача зазначив, що  жодного акту за вищевказаним номером і датою підприємством отримано не було і, відповідно,  акт  не підписувався представниками  підприємства позивача, на підставі чого  вважає, що складені відповідачем податкові повідомлення-рішення є безпідставними.

            Судом встановлено, що Південною МДПІ у м. Кривому Розі було складено акт № 205/152/03341397 від 26.03.2008 р. про результати камеральної перевірки підприємства, на підставі якого і були  сформовані податкові повідомлення-рішення від 14.04.08р. №  0001771501/0, №  0001781501/0.

            Дійсно, податковою інспекцією  помилково в вищезазначених податкових повідомленнях-рішеннях було вказано інший номер акту, однак, 12.06.08 р. Південна МДПІ повідомила позивача про те, що у податкових повідомленнях-рішеннях (форма «Ш») від 14.04.2008 року: № 0001771501/0 запис: «відповідно до акту перевірки № 0002051502 від 26.03.2008р.» вважати недійсним, дійсним вважати слідуючий запис: «акт перевірки № 205/152/03341397 від 26.03.2008 р.»;  № 0001781501/0 запис: «відповідно до акта перевірки № 0002051502 від 26.03.2008 р.» вважати недійсним, дійсною вважати слідуючий запис: : «акт перевірки № 205/152/03341397 від 26.03.2008 р.»

            Суд вважає, що податкова інспекція належним чином уточнила номер акту, на підставі якого були сформовані вищевказані повідомлення-рішення.

            В  акті перевірки № 205/152/03341397 від 26.03.2008 р. зроблено висоновок, що відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Криворіжгаз» в порушення п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994 р., п.п. 5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-Ш від 21.12.2000 р. (надалі-Закон № 2181-Ш) несвоєчасно сплатило податок на прибуток до бюджету.

            На підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 вказаного Закону, за порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по податку на прибуток, підприємство зобов’язано  сплатити штраф у розмірі 50% узгоджених сум податкових зобов’язань, сплачених з затримкою.

           Згідно з вимогами Закону № 2181-Ш, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю, - протягом 20 календарних днів, наступних, за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у т.ч. при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків) протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного ( податкового) кварталу;  календарному року – протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

           Відповідно до вимог п.5.1 ст.5 Закону № 2181-Ш, податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання  такої податкової  декларації, зазначене податкове зобов’язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

           Як передбачено Законом № 2181-Ш, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним  податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

           У разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків, то, відповідно до Закону, платник податків зобов’язаний сплатити штраф.

           Перевіркою встановлено, що в порушення вимог п.п.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону № 2181-Ш відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Криворіжгаз» порушувало граничні терміни сплати узгоджених сум податкових зобов’язань по податку на прибуток; самостійно погашено недоїмку в розмірі 187159,07 грн. з затримкою 31 календарний день. За вказані порушення підприємству визначено суму штрафних санкцій по податку на прибуток у розмірі 14339,84 грн.

            Відповідно до пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", пп.6.1.7 п.6.1 ст.6 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 29 жовтня 1999 р. № 599: у разі, коли платник податків не сплачує (не погашає) узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених законодавством, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

            при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

            при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

            при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

            Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 6.1.1 - 6.1.6 цього пункту, чи ні.

            При цьому, складається податкове повідомлення за формою та згідно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 р. № 253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 р. за № 567/5758 (зі змінами та доповненнями). Тобто вказаним нормативним актом визначено, що у випадку несвоєчасної оплати податковим органом складається податкове повідомлення-рішення форми "Ш".

            Повідомлення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) узгодженого податкового зобов'язання:

            1) при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів повідомлення про застосування штрафу приймається у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) за цей період податкового боргу.

            Тобто, повідомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;

            2) при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів повідомлення про застосування штрафу приймається у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) за цей період податкового боргу.

            Аналогічно до попереднього повідомлення приймається одне повідомлення за весь період;

            3) при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, повідомлення приймається у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) податкового боргу.

            Податкове повідомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми податкового зобов'язання, незалежно від кількості випадків сплати за цей період.

            У разі несплати узгодженої суми штрафу в установлений термін така сума визнається сумою податкового боргу і до неї застосовуються процедури стягнення на загальних підставах.

            Відповідно до п.1.5 ст.1 Закону  України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами": штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами;

            При цьому  відповідно до п.1.2 ст.1 вказаного Закону: податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

            Відповідно до п.2.6 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №253 від 21.06.2001 р.: податкове повідомлення-рішення (далі - податкове повідомлення) - це рішення керівника податкового органу (його заступника) щодо виявленого перевищення (заниження) бюджетного відшкодування або відмови у наданні бюджетного відшкодування, а також обов'язку платника податків:

            сплатити нараховану або донараховану суму податкового зобов'язання;

            сплатити суми застосованих штрафних (фінансових) санкцій (у тому числі пеню за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності) за порушення податкового законодавства та інших нормативно-правових актів, що приймаються за результатами перевірок платника податків (у т.ч. камеральних);

            сплатити суми штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання;

            сплатити штраф за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують обов'язкової попередньої згоди податкового органу на таке відчуження;

            Відповідно до п. 3.1. вищевказаного Порядку: податковий орган здійснює розрахунок суми податкового зобов'язання (визначає суму бюджетного відшкодування ПДВ) та складає податкове повідомлення у таких випадках:

            а) якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;

            б) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях;

            в) якщо податковий орган унаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки в поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження суми податкового зобов'язання.

            Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків;

            г) якщо згідно із законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є податковий орган;

            ґ) якщо за наслідками перевірки податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування ПДВ сумі, заявленій у податковій декларації;

            д) в інших випадках, коли здійснення такого розрахунку передбачено чинним законодавством.

            Згідно п.3.2 вищевказаного Порядку, за порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання складається податкове повідомлення-рішення за формою "Ш".

            Таким чином податковий орган (його посадові особи) діяв у межах та спосіб, який визначений Законом України "Про державну податкову службу в Україні" та Законом  України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

На підставі викладеного, розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача та представників відповідача, оцінивши докази в їх сукупності, проаналізувавши всі доводи та заперечення сторін, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необгрунтованими.

На підставі вищевказаного, керуючись ст.ст. 112, 122, 160-163  КАС України,  суд, -

ПОСТАНОВИВ:

            У задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Криворіжгаз» до Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

            Повний текст постанови складений 22 вересня 2008р.

Суддя                                                                                                                     В.М.Олійник

З оригіналом згідно.

Суддя В.М. Олійник

Постанова не набрала законної сили

22 вересня 2008 року

Суддя                                                                                                                     В.М. Олійник